history

View:
Log in to copy items to your own lists.
1.
All Quiet on the Western Front (1930)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 8.1/10 X  
A young soldier faces profound disillusionment in the soul-destroying horror of World War I. (136 mins.)
Director: Lewis Milestone
“ Birinci Dünya Savaşı esnasında bir erkek lisesinde öğretmenlik yapan Profesör Kantorek, öğrencilerini savaşa katılmanın ve bir asker olarak savaşta yer almanın son derece onurlu bir mevki olduğu gerekçesiyle doldurmaktadır. Bu etkileyici konuşmalardan etkilenen askerler gönüllü olarak askere yazılarak Alman ordusuna katılırlar. Ancak savaş ne kitaplarda yazdığı, ne de öğretmenlerinin anlattığı türden epik bir olay değildir. Genç askerler bu yanılgının farkında olsalar da artık geriye dönebilmeleri mümkün değildir; tüm toyluklarıyla olup biten tüm siyasi oyunların ve acımasız planların gölgesinde canları için mücade edeceklerdir.
Erich Maria Remarque’nin ?Im Western nichts Neues? isimli romanından uyarlanan bir klasik, anlamsız bir kavram olan savaşın yıkıcı etkilerini tüm çarpıcılığıyla ölümsüzleştiriyor. ” - murat985
 
2.
Come and See (1985)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 8.3/10 X  
After finding an old rifle, a young boy joins the Soviet resistance movement against ruthless German forces and experiences the horrors of World War II. (142 mins.)
Director: E. Klimov
“ İkinci Dünya Savaşı'nın en karanlık dönemlerinden birinde, Alman işgali altındaki küçük bir Belarus kasabasındayız. Naziler tüm yahudi köyleri yerle bir edip yerli halkı acımasızca katlederken 13 yaşındaki Florya sahip olduğu tek şeyi, annesini bırakıp Sovyet partizanların güçlerine katılır. Partizanlar Almanlar'a karşı savaşmaya gittiklerinde küçük Florya, Glascha isimli bir kızla arkadaş olur. Bu sevimli dostluk esnasında Florya kendi köyünün adım adım yok oluşuna şahit olur. Savaş bir kez daha acımasızlığını kanıtlayıp insan hayatının ne derece ucuz olduğunu su yüzüne çıkarırken, suçsuz siviller bir kez daha hiç uğruna kaybeden tarafta olurlar. ” - murat985
 
3.
Joyeux Noel (2005)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.8/10 X  
In December 1914, an unofficial Christmas truce on the Western Front allows soldiers from opposing sides of the First World War to gain insight into each other's way of life. (116 mins.)
“ Yıl 1914. Birinci Dünya Savaşı. İnsanlık tarihinin en kanlı savaşı. Noel zamanı cepheler arasında yapılan özel bir anlaşma gereğince ateşkes ilanı yapılır. Yeniden dünyaya geleceği savunulan İsa’nın doğum gününde ilk olarak katledilen askerler toprağa verilir, ardından da birbirleri ile savaşanlar, birlikte Noel kutlaması yaparlar. İçki ve puro içerler paylaşarak. Birbirlerine eşleri ile çocuklarının fotoğraflarını gösterirler. Birlikte dans edip futbol bile oynarlar. Ancak ateşkes sona erdiğinde birbirlerini yeniden öldürmeye başlarlar. Filmin hikayesi tamamen gerçek olaylara dayanmaktadır. Birçok festivalde yarışmalara katılan filmin ödülleri de mevcuttur. ” - murat985
 
4.
Aguirre, the Wrath of God (1972)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 8.0/10 X  
In the 16th century, the ruthless and insane Don Lope de Aguirre leads a Spanish expedition in search of El Dorado. (93 mins.)
Director: Werner Herzog
“ 16. yüzyılda, Güney Amerika'da İnka İmparatorluğu'nun yokuluşundan bir kaç yıl sonra, bir İspanyol keşif heyeti Peru dağlarını terkeder ve altın aramak için Amazon nehrinin aşağısında bulunan El Dorado? ya gider. Kısa zaman içinde, birçok zorlukla karşılaşırlar ve sadece zenginliği önemseyen Don Aguirres onların lideri olur.

Bu esnada İspanya'ya olan sadakat bozulur, böylece askerler arasında güç mücadelesi ortaya çıkar. Ama acaba bu liderlik onları ?Altın Şehre? mi yoksa büyük bir yıkıma mı götürecektir?

Time dergisinin en iyi 100 film arasında gösterdiği bu kült film, birçokları tarafından Werner Herzog'ın başyapıtı sayılır. ” - murat985
 
5.
Battleship Potemkin (1925)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 8.0/10 X  
A dramatized account of a great Russian naval mutiny and a resulting street demonstration which brought on a police massacre. (75 mins.)
Director: S.M. Eisenstein
“ Rus-Japon savaşı sırasında yenilgiye uğrayıp zayıf düşen Çarlık Ordusu, köylü ayaklanmalarını bastırırken daha da güçsüz duruma düşer. Askerler arasında da hoşnutsuzluklar artmaya başlar. Bunun yanında çarlık subayları, gemi mürettebatına sürekli baskı yapar, mürettebatın yatma yerleri, yedikleri, içtikleri ve çalışma koşullarının dayanılmazlığının yanında subayların bu davranışları da işi katlanılmaz boyutlara taşır. 27 Haziran 1905’te Potemkin Zırhlısı’nda bir isyan patlak verir. Bu isyan denizciler ve askerler arasındaki hoşnutsuzluğun ilk yığınsal belirtisi olur. Ve 1905’te Rusya’da Çarlık rejimine karşı ayaklanan askerler, Büyük Ekim Devrimi yolundaki en önemli adımlardan birisini atmış olur. Mürettebat potemkin zırhlısına kızıl bayrağı çeker ve ardından işçi grevlerinin yoğun olduğu Odessa’da demirler. Daha sonra ayaklanmayı bastırmak üzere gönderilen savaş gemilerinde denizciler, ayaklananların üzerine ateş açmayı reddeder ve böylece Potemkin Zırhlısı’nın ayaklanması daha da güçlenir.

Fakat Potemkin Zırhlısı’nın ayaklanmasına Karadeniz donanmasının diğer gemileri katılmaz. Erzak ve yakıtı azalan Potemkin Zırhlısı Romanya kıyılarına yanaşarak, Romanya hükümetine teslim olur. Böylece zırhlıda ki ayaklanma yenilgiyle sonuçlanır. Potemkin Zırhlı’sının ayaklanması Çarlık ordu ve donanmaları arasında başlayan ilk devrimci ayaklanmaydı. 27 Haziran 1905’te Çarlık rejimine karşı Potemkin Zırhlısı ayaklanması, Ekim Devrimi’nin bir provası haline gelmişti.

Dünya sinemasının başyapıtları arasında, tüm zamanların en önemli filmi olarak görülen Potemkin Zırhlısı; 1905 devrimi yansıtan devrimci bir film olmasının yanında, büyük usta Eisenstein’ın sinema sanatında devrim yaratan bir çalışmasıdır. ” - murat985
 
6.
Elizabeth (1998)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.5/10 X  
A film of the early years of the reign of Elizabeth I of England and her difficult task of learning what is necessary to be a monarch. (124 mins.)
Director: Shekhar Kapur
“ 1554 senesi.... Hiçbir yasal düzeni kalmayan, bitik haldeki Büyük Britanya, hükmetmeyi başaramayan Kraliçe Mary'yi artık neredeyse tanımamaktadır. Dini güçlerin kontrolü altında tutulan krallık, halk ile hiçbir şekilde anlaşamamaktadır. Ekonomisi bir enkaz olan ülkenin aç ve öfkeli halkı, dünyada bir günün daha nasıl geçeceğinden şüphelidir. Kraliçe'nin ölümü ile ortaya çıkan yeni Kraliçe ise, ülkenin karanlık günlerini yeniden aydınlığa boğmaya hazırlanmaktadır. Kraliçe Elizabeth, hükmetmek için yükselmektedir. Ünlü Hintli yönetmen Shekhar Kapur'un yönetmenliğinde çekilen Elizabeth, birçok dalda Altın Küre'nin ve Oscar'ın da sahibi olmuştu. Filmin başrolünde ise müthiş performansıyla dudak uçuklatan Cate Blanchett var. ” - murat985
 
7.
Lawrence of Arabia (1962)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 8.3/10 X  
The story of T.E. Lawrence, the English officer who successfully united and led the diverse, often warring, Arab tribes during World War I in order to fight the Turks. (216 mins.)
Director: David Lean
“ David Lean filmografisinin en ünlü yapıtı olan film Arap İsyanı’nın başlamasında önemli bir rol oynayan İngiliz bilim adamı ve ordu casusu Thomas Edward Lawrence’ın Arabistan’daki görev sürecinde yaşananları konu alıyor. Kuzey Afrika’da genç bir teğmen olan Lawrence’ın bir teklif üzerine Arabistan’a gözlemci olarak gitmesi ve zamanla bölgede isyan çıkaran Araplara yardım etmesiyle artık, Arabistan topraklarına İngilizlerin de eli değmiş olur. Osmanlı Devleti’ne karşı kışkırtılan Arap halkı, İngilizlerle işbirliği içerisine girerek Osmanlı Devleti’yle çatışacağı bir savaşa sürüklenir.
Yapım, dönemin tarihinde önemli yeri olan T.E. Lawrence’ın anılarından gazeteci Jackson Bentley’in araştırmalarıyla sinemaya aktarılmıştı. Yedi dalda Oscar ödülü kazanan film, savaşı konu alan her filmde olduğu gibi büyük tartışmalara sebep olmuştur. ” - murat985
 
8.
The Bridge on the River Kwai (1957)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 8.2/10 X  
After settling his differences with a Japanese PoW camp commander, a British colonel co-operates to oversee his men's construction of a railway bridge for their captors - while oblivious to a plan by the Allies to destroy it. (161 mins.)
Director: David Lean
“ 1943'te Burma'da bir Japon esir kampının komutanı olan Saito, kampa yeni gelen İngiliz Albay Nicholson'dan adamlarına Kwai nehri üzerine bir köprü kurmalarını emretmesini istemektedir. Saito'nun amacı bu köprüyü kullanarak Japon birliklerine cephane taşıma konusunda avantaj sağlamaktır. Saito'nun işkencesine dayanamayan Albay bir süre sonra köprünün emri altındaki mühendisler için de bir moral kaynağı olacağını düşünerek onun isteğini kabul eder. Nicholson düşmanının esiri konumunda da olsa, onun ve adamlarının yapabileceğinden daha iyi bir köprü yaparak onu psikolojik seviyede altetmiş olacağını düşünür. İnşaat ilerledikçe Nicholson köprünün düşmanına avantaj sağlayacağını tamamen unutur ve onu mükemmelleştirmek için elinden geleni yapar... ” - murat985
 
9.
Luther (2003)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 6.6/10 X  
During the early 16th Century idealistic German monk Martin Luther, disgusted by the materialism in the church, begins the dialogue that will lead to the Protestant Reformation. (123 mins.)
Director: Eric Till
“ 16 yy'da yaşayan genç bir hukuk öğrencisiyken, tanrıya verdiği bir söz yüzünden rahip olmaya karar veren Martin Luther, kıvrak zekası ile kısa zaman içinde kilise içinde parlıyor. Avrupa'daki tüm siyasi havaya egemen olan kilisenin yaptıklarına ve süren din sömürüsüne eleştirel bir gözle bakan Luther, düzenden rahatsız oluyor ve inancıyla çelişkiye düşüyor. Kutsal kitapları tekeli altına alan papalık düzenine karşı çıkarak, kısa zaman içinde İncil'i kendi dillerine çeviren Luther, yüzbinlerce taraftar topluyor. Ancak o güne kadar'bağışlanma ve cennet tapuları' satarak güç ve zenginlik elde etmiş katolik kilisesi bu isyan sesini bastırmak için elinden geleni yapmaya kararlı tabii ki... ” - murat985
 
10.
The Battle of Algiers (1966)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 8.1/10 X  
In the 1950s, fear and violence escalate as the people of Algiers fight for independence from the French government. (121 mins.)
“ 1950'lerin ikinci yarısında geçen film, Cezayir'in Fransa sömürgesi altından kurtuluşunun öyküsünü anlatıyor. Fransa tarafından terör örgütü olarak kabul edilen Cezayir direniş örgütü FLN'nin dört yöneticisinin yakalanması etrafında dönen hikayede, işgal altındaki bir ulusun direnişi resmediliyor. Direnişin biçimi terörizm şeklini alırken, yönetmen Pontecorvo silahlı mücadelenin meşrutiyetini ispatlamaya girişiyor. ” - murat985
 
11.
Elizabeth: The Golden Age (2007)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 6.9/10 X  
A mature Queen Elizabeth endures multiple crises late in her reign including court intrigues, an assassination plot, the Spanish Armada, and romantic disappointments. (114 mins.)
Director: Shekhar Kapur
“ Tarihin en meşhur kraliçelerinden olan 1.Elizabeth, kırk beş yıl boyunca tahtta kalarak ismini tarihe kazımıştır. Mary Stuart, İskoçya Kraliçesi olan kuzeni, kendisine eşlik eden İspanya Kralı Philip ile İngiliz tahtına konabilmek için türlü entrikalar çevirirler. Elizabeth bir tarafta imparatorluğu kollamaya çalışırken öteki tarafta da kendi gönlü ile savaşmaktadır. Denizci Raleigh, onun gönlünü çoktan çalmıştır. Sadık adamı Sir Francis Walsingham, kraliçeyi türlü komplo ihtimallerinden elinden geldiğince korumaya çalışmaktadır. Buna rağmen 1.Elizabeth oldukça zorlanacağı sınavlardan geçecektir. ” - murat985
 
12.
Mongol: The Rise of Genghis Khan (2007)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.3/10 X  
The story recounts the early life of Genghis Khan who was a slave before going on to conquer half the world in 1206. (126 mins.)
Director: Sergey Bodrov
“ “Moğol” üçlemesinin ilk filmi olan CENGİZ HAN, genç Timuçin’in savaşarak esaretten kurtuluşunu ve dünyanın yarısını ele geçiren uçsuz bucaksız Moğol İmparatorluğu’nun kurucusu olan Cengiz Han ünvanına sahip oluşunu konu alıyor. Esugei Kağan dokuz yaşındaki oğlu Timuçin ile Moğol bozkırlarında Merkit boyuna gelin seçmeye giderler. Böylece Esugei Kağan Merkitlerle yıllarca süren düşmanlığa bir son verip barış sağlayabilecektir. Ancak Timuçin yolda dinlenmek için durdukları bir kabileden eşini seçer. Bu durum Merkitler ile yapılacak barışa engel olur. Geri dönerken düşmanları tarafından zehirlenen Esugei ölür ve dokuz yaşındaki Timuçin kabilenin başına geçer. Timuçin ve ailesi geniş bozkırlarda göçebe hayatı yaşarlar, avlanarak yaşamlarını sürdürürler. Kabilenin yeni kağanı olan Targutai, ileride kabilenin kağanı olacak Timuçin’i öldürmek ister. Ancak Moğol halkının kurallarına göre bir çocuk asla öldürülmez. Bunun için Targutai onu esir alır ve öldürmek için büyümesini bekler... ” - murat985
 
13.
The Name of the Rose (1986)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.8/10 X  
An intellectually nonconformist friar investigates a series of mysterious deaths in an isolated abbey. (130 mins.)
“ Son derece saygı duyulan bir rahip olan Peder William, yanında yetiştirdiği Adso ile birlikte önemli bir görevi yerine getirmek için yola çıkar. İtalya'nın kuzey topraklarında yer alan bir kilise, son zamanlarda şoke edici bir olaya ev sahipliği yapmıştır. Kilise tüyler ürpertici bir cinayete tanık olur ve burada çalışan rahipler gerçekleşen bu olay nedeniyle kiliselerinin Tanrı tarafından lanetlendiğini düşünmektedirler. Ancak olanlar bununla da sınırlı değildir. Cinayetlerin ardı arkası kesilmez... William ve Adso'yu gizem dolu bir yolculuk beklemektedir.
Klasikler arasında yer alan Umberto Eco'nun 'Gülün Adı' adlı romanından beyaz perdeye uyarlanan film, Fransız yönetmen Jean Jacques Annaud tarafından yönetilmiştir. ” - murat985
 
14.
Master and Commander: The Far Side of the World (2003)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.4/10 X  
During the Napoleonic Wars, a brash British captain pushes his ship and crew to their limits in pursuit of a formidable French war vessel around South America. (138 mins.)
Director: Peter Weir
“ Kaptan Jack Aubrey, Napolyon döneminin tüm karmaşası içerisinde ekibiyle birlikte açık denizlerde Fransız ve İspanyol gemileriyle savaşmaktadır. Bir süre sonra geminin doktoru olan Stephen Maturin ile beraber verdikleri bir kararın neticesinde dünyanın balta girmemiş uzak taraflarını keşfetmek üzere bir serüvene atılırlar. Artık insanın keşfetme içgüdüsü, bu geminin en egemen duygusu olacaktır. ” - murat985
 
15.
City of Life and Death (2009)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.7/10 X  
In 1937, Japan occupied Nanjing, the Chinese capital. There was a battle and subsequent atrocities against the inhabitants, especially those who took refuge in the International Security Zone. (132 mins.)
Director: Chuan Lu
“ "Nanjing ! Nanjing !" ya da Avrupa ve ABD piyasalarındaki ismiyle "City of Life and Death", -Yaşam ve Ölüm Kenti- 2009 yılında çekilen Çin Halk Cumhuriyeti imalatı bir film. Bu tarihi filmin yönetmeni aynı zamanda senaryosunu da kaleme alan Lu Chuan, üçüncü uzun metrajlı filmiyle sinemaseverlerin karşısına çıkıyor. Filmin ana omurgasını Nanjing'in mücadelesi ve kötü akıbeti oluşturmakta... Japon-Çin savaşın esnasında vuku bulan tecavüz olayı ve işlenen katliamların oluşturduğı hikaye, göz alıcı bir sinema eserini oluşturmakta... ” - murat985
 
16.
The Lion in Winter (1968)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 8.1/10 X  
1183 AD: King Henry II's three sons all want to inherit the throne, but he won't commit to a choice. They and his wife variously plot to force him. (134 mins.)
Director: Anthony Harvey
“ 3 Oscarlı film, İngiltere’de II. Henry zamanında meydana gelen olayları anlatıyor. Sürgündeki kraliçe rolünde Katharine Hepburn’e Oscar kazandıran film, James Goldman’a senaryo ve John Barry’e özgün müzik dallarında ödüller getirdi.

1183’de İngiltere Kralı II. Henry, kendinden sonra kral olacak kişiyi seçmek zorundadır ve buna 4 aday vardır. Sonunda oğullarından Jean’ı seçer.

Kraliçe ise, yıllar önce saraydan uzaklaştırılıp Salisbury’ye hapsedilmiştir. Olup bitenleri öğrenince, o da bu seçimde etkili olmak amacıyla yola düşer.. ” - murat985
 
17.
Russian Ark (2002)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.4/10 X  
A 19th century French aristocrat, notorious for his scathing memoirs about life in Russia, travels through the Russian State Hermitage Museum and encounters historical figures from the last 200+ years. (99 mins.)
“ Rus tarihinin çeşitli dönemlerinden kesitlerin yer aldığı bir müzede geçen ilginç bir zaman kesiti... Oldukça deneysel ve zor bir çalışma olan Rus Hazine Sandığı, bütün filmin tek bir seferde çekildiği tek bir kareden oluşuyor. Rus tarihinin önemli olayları, çoğu kendilerini oynayan oyuncular tarafından canlandırılıyor.Bu oldukça zor çalışmanın altından başarı ile kalkan ünlü Rus yönetmen Aleksandr Sokurov, bu sıradışı çalışması ile pek çok uluslararası festivalde ödüllendirildi ” - murat985
 
18.
Brotherhood of the Wolf (2001)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.1/10 X  
In 18th century France, the Chevalier de Fronsac and his native American friend Mani are sent by the King to the Gevaudan province to investigate the killings of hundreds by a mysterious beast. (142 mins.)
Director: Christophe Gans
“ Yıl 1766... Fransa'nın Gevaudan isimli küçük bölgesindeki insanlar korku ve terör ortamında yaşamaktalar. Ne olduğu ve nereden geldiği bilinmeyen esrarengiz bir yaratık yerli halkı vahşice öldürmekte, insanlar ise umutsuzca yaşamlarını sürdürmektedir. Kral tarafından bu bölgeye gönderilen bir şövalye ve kızılderili arkadaşı esrarengiz yaratığı bulup bu vahşete dur demek için yola çıkarlar. Korkunç bir sırrı keşfeden ikilinin karşılaştığı yazgı yerli halkın yaşadığı kabuslardan farklı olabilecek midir? ” - murat985
 
19.
Hunger (2008)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.6/10 X  
Irish republican Bobby Sands leads the inmates of a Northern Irish prison in a hunger strike. (96 mins.)
Director: Steve McQueen
“ IRA ile ilgili olarak çekilmiş filmde, Bobby Sands'in insanlık dışı muamelelere maruz kalışındaki sertliği adeta yaşıyorsunuz. Diyalogsuz sahnelerin vuruculuğu ile başlayan film, tüm filme yayılan dehşetli gerçeklik duygusu ile izleyeni kavrıyor.

Mahkumların battaniye ve yıkanmama eylemleriyle ilerleyen direnişleri, altı hafta süren açlık grevi ile doruğa çıkıyor. Hayatı mücadele ile geçmiş Sands’ın kendi vücudunu yaşamının son savaş alanı olarak addedmesiyle yaşanan dramatik süreç muazzam bir etkileyicilikle gözler önüne seriliyor.

Filmin etkileyiciliği sadece Sands önderliğindeki mahkumların direniş destanından ibaret değil. Zira hapishane mahkumlar için olduğu kadar gardiyanlar için de tam bir cehennem. Gardiyanların da alt üst olmuş psikolojisini izliyoruz filmde. ” - murat985
 
20.
Letters from Iwo Jima (2006)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.9/10 X  
The story of the battle of Iwo Jima between the United States and Imperial Japan during World War II, as told from the perspective of the Japanese who fought it. (141 mins.)
Director: Clint Eastwood
“ Altmış bir yıl once, ABD ve Japon orduları Iwo Jima’da karşılaştılar. Onlarca yıl sonra, adanın ıssız topraklarından birkaç yüz mektup çıkarıldı. Bu mektuplar, orada savaşanların ve başlarındaki sıradışı generalin yüzü ve sesi oldular. Iwo Jima’ya gönderilen Japon askerleri, büyük olasılıkla geri dönmeyeceklerini biliyorlardı. Bu askerlerin arasında; yeni doğan kızını görmekten başka bir isteği olmayan fırıncı Saigo (Kazunari Ninomiya); becerisi ve onuruyla dünyaca tanınan Olimpiyat şampiyonu binici Baron Nishi (Tsuyoshi Ihara); idealizmi henüz savaş sınavından geçmemiş eski bir askeri polis olan genç Shimizu (Ryo Kase) ve teslim olmaktansa intiharı yeğleyebilecek katı bir asker olan Teğmen Ito (Shidou Nakamura) vardı. Savunmaya önderlik eden isim ise, Amerika’ya yaptığı yolculuklarla savaşın umutsuz doğasını anlamış ama aynı zamanda Pasifik’in ötesinden gelen devasa Amerikan filosunu yenmek için gereken stratejiyi kavramış olan Tuğgeneral Tadamichi Kuribayashi (Ken Watanabe) idi. Saf irade ve adanın volkanik kayası dışında savunma adına çok az şeye sahip olan General Kuribayashi’nin eşi görülmemiş taktikleri, çabuk ve kanlı bir yenilgi olarak öngörülen çatışmayı, yaklaşık 40 gün süren kahramanca bir mücadeleye dönüştürdü. Iwo Jima’da neredeyse 7.000 Amerikan askeri öldürüldü; 20.000’den fazla Japon askeri can verdi. Iwo Jima’nın kara kumlarını kanlarıyla suladılar; ama fedakarlıkları, mücadeleleri, cesaretleri ve merhametleri, evlerine yolladıkları mektuplarda yaşıyor. ” - murat985
 
21.
Bloody Sunday (2002)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.7/10 X  
A dramatization of the Irish civil rights protest march and subsequent massacre by British troops on January 30, 1972. (107 mins.)
Director: Paul Greengrass
“ Tarih 30 Ocak... 1972 yılı... İngiliz askerleri, Kuzey İrlanda'nın Derry isimli kentinde, insan hakları yürüyüşüne katılmış olan vatandaşlar arasından 13 masumu katleder. Bu gün tarihe 'kanlı pazar' olarak geçmiş ve Britanya toplumunun geçmişinde kara bir leke bırakmıştır. Artık gençliğini yeni yaşamaya başlayan bir sürü İrlandalı çocuk, sadece özgürlük için IRA ordusuna katılacak ve günümüze kadar kanlı bir şekilde cereyan edecek olan ağır savaşın başrollerini üstleneceklerdir.
Paul Greengrass'ın ilk döneminden gelen film bol ödüllü... ” - murat985
 
22.
Hotel Rwanda (2004)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 8.1/10 X  
Paul Rusesabagina was a hotel manager who housed over a thousand Tutsi refugees during their struggle against the Hutu militia in Rwanda. (121 mins.)
Director: Terry George
“ Kaosun Rwanda’nın günlük yaşamının başrollerinden birini oynadığı günlerde, Paul Rusesabagine, Kigali’de oldukça pahalı bir otel yönetmektedir. Onun için ırk kategorize edilmesi gereken bir insan özelliği değildir. Bir Tutsi olan Tatiana ile mutlu bir evlilikleri vardır. Tutsi isyankarlarının öldürülmesiyle biten barış süreci sonucunda katliama başlayan Hutu milisleri, şehri bir kan gölüne dönüştürmektedirler. Paul, hem kendi ailesini hem de masum insanları korumak üzere bir şeyler yapmak zorundadır.
Don Cheadle, Joaquin Phoenix ve Nick Nolte gibi oyuncuların boy gösterdiği Hotel Rwanda’nın yönetmen koltuğunda Terry George var. ” - murat985
 
23.
Days of Glory (2006)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.1/10 X  
During WWII, four North African men enlist in the French army to liberate that country from Nazi oppression, and to fight French discrimination. (128 mins.)
“ Yıl 1943. Daha önce Fransa'ya adım atmamış olan Said, Mesud, Abdülkadir ve Yaser, “anavatanı” Nazi işgalinden kurtarmak üzere, Kuzey Afrika’dan 130.000 “yerli asker”le birlikte Fransız ordusuna katılırlar. Tarihin unuttuğu bu kahramanlar İtalya, Provance ve Vosges'daki çarpışmalardan zaferle döndükten sonra kendilerini Alsace’ta bir köyü Almanlara karşı savunurken bulurlar. Fransa'daki göçmenlerin birçoğunun babalarının bir zamanlar Fransa'da kahraman olarak karşılandıklarını izleyiciye hatırlatan bu dört cesur asker, tarihi ve günümüzü sorguluyor. ” - murat985
 
24.
The Devils (1971)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.8/10 X  
In 17th-century France, Father Urbain Grandier seeks to protect the city of Loudun from the corrupt establishment of Cardinal Richelieu. Hysteria occurs within the city when he is accused of witchcraft by a sexually repressed nun. (111 mins.)
Director: Ken Russell
“ Kardinal Richelieu ve güç düşkünü çevresi, 17. yüzyılın Fransa'sında tüm gücü elinde bulundurmaya çalışmaktadır. Loudun şehrinin neredeyse tüm yönetim birimlerine sızan Richeliou'nun mutlak güce sahip olmasının önündeki tek engel Peder Urbain Grandier'dir. Peder Grandier şehri, Kardinal Richelieu'nun etik olmayan yapılanmasından korumaya çalışmaktadır. Richelieu önündeki bu büyük engeli kaldırmak için şeytani bir plan yapmıştır. Cinsel saldırıya ve sömürüye maruz kalmış bir rahibe tarafından suçlanacak olan peder tüm şehri karşısına alacaktır. ” - murat985
 
25.
Andrei Rublev (1966)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 8.4/10 X  
The life, times and afflictions of the fifteenth-century Russian iconographer. (205 mins.)
“ 15. yüzyılda Tatarların saldırıları altında inleyen Rusya’dayız. Andrei Rublev hem bir keşiş hem de ikona ressamıdır. Barbarlık, şiddet ve kana kontrast olarak doğanın mucizevi güzelliği ve inanç Rublev’in beslendiği kaynaktır. Ne var ki bir köylü kızını tecavüzden kurtarmak için bir adamı öldürmek zorunda kaldığında hayatı ve Tanrı inancını yeniden sorgular.

Yaratıcılık ateşinin, konuşmama ve resim yapmama yemini eden Rublev’in içinde yeniden yanmaya başlaması için toy bir delikanlının dev bir çan imal etmesini seyretmesi gerekecektir. Bu aslında sanatçı keşişin eserlerine gerçek renk ve hayatın da gelmesinin işaretidir.

Einsenstein’ın Korkunç İvan’ıyla birlikte geçen yüzyılın en önemli sinema yapıtlarından biri sayılan Andrei Rublev’in gün yüzü görmesi için uzun bir süre geçmesi gerekti. Dış dünyadaki romantiklerin sandığını aksine Sovyetler Birliği sadece resmi ideolojinin dümen suyundan çıkmayan sanatçıları baştacı ediyordu. Uzun yıllar engellenen, defalarca sansürlenen ve montajlanan film, 70’li yıllardan itibaren yavaş yavaş kendini uluslararası arenada göstermeye başlad ” - murat985
 
26.
Mississippi Burning (1988)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.8/10 X  
Two FBI agents with wildly different styles arrive in Mississippi to investigate the disappearance of some civil rights activists. (128 mins.)
Director: Alan Parker
“ Mississippi Yanıyor, bütün isimlerin değiştirilmesine rağmen alında 1964'te Ku Klux Klan'ın üç tane sivil haklar savunucusunu öldürmesiyle ilgili. Bu üç insanın kaybolmasıyla araştırma başlatan FBI, iki ajanı görevlendiriyor: Anderson (Gene Hackman) ve Ward (Willem Dafoe). Anderson, yaşlı ve tecrübeli, Ward da genç ve idealisttir. Olayı çözme yöntemlerinin ve yaklaşımlarının farklı olması, FBI'ın o zamanda içinde nasıl ikileme düştüğünü gösteriyor. ” - murat985
 
27.
The Lady and the Duke (2001)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 6.9/10 X  
During the French Revolution, a Scottish aristocrat and her former lover, the Duke of Orleans, find themselves on opposite sides of the conflict. (129 mins.)
Director: Éric Rohmer
“ fransız sinemasının usta isimlerinden eric rohmer'in, etkileyici bir dönem filmi. grace elliot'un anılarından hareketle çektiği film, fransız devrimi'nde, paris'te sıkışıp kalan iskoçyalı aristokrat grace elliot'un başından geçenleri anlatıyor. ” - murat985
 
28.
Gandhi (1982)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 8.1/10 X  
Gandhi's character is fully explained as a man of nonviolence. Through his patience, he is able to drive the British out of the subcontinent. And the stubborn nature of Jinnah and his commitment towards Pakistan is portrayed. (191 mins.)
“ 1900'lü yılların başında, Hindistan'dayız... İngiliz sömürüsü altındaki ülke, esareti tüm iliklerinde hissetmekte, özgürlük kavramının hissettirdiklerini günden güne yitirmektedir. Bu dönem ortaya çıkan bir kişilik, epik bir tarih yazarak, insanlık tarihinin en önemli kahramanlarından biri haline gelecektir. Tüm zamanların en ilham verici kişiliklerinden biri olacak bu adam, Hindistan tarihinin en önemli kişiliği Mahatma Gandhi'den başkası değildir...
Biyografi filmleri türünün en yetkin örneklerinden biri olan Gandhi, birçok sebepten dolayı etkisini asla yitirmeyecek, epik bir yapıttır. Akademi Ödülleri'nde sekiz dalda Oscar kazanan film, 300.000 kişiden oluşan, sinema tarihinin en kalabalık sahnesi rekorunu elinde bulunduran cenaze sahnesiyle hafızalara kazınmıştır. ” - murat985
 
29.
Queen Margot (1994)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.5/10 X  
Young Queen Margot finds herself trapped in an arranged marriage amidst a religious war between Catholics and Protestants. She hopes to escape with a new lover, but finds herself imprisoned by her powerful and ruthless family. (159 mins.)
“ 1500'lü yılların Fransa topraklarında yaşanan acımasız olayları ve hanedanın taht oyunlarını konu alan film St. Bartholomew Katliamı'nın neden olduğu kaos ortamında geçiyor. Bu olayla birlikte kuvvetlenen mezhepler savaşı adeta bir kan gölüne neden olmaktadır. Sarayda dönen entrikalar ise bambaşka trajileri doğurur. Mezhepler arasında yaşanan savaşı durdurmak için dönemin çözüm yollarından birine başvurulur ve kralın kız kardeşi Margot de Valois, Hugenot kralı Henri de Navarre ile evlendirilir. Ancak bu olayların durulmasını sağlamayacak, dahası daha da alevlenmesine neden olacaktır.
Tarihsel gerçekliklerden konusunu alan film, dönemin siyasi ve sosyal gerçekliklerini çarpıcı bir şekilde işlemekte. ” - murat985
 
30.
Doctor Zhivago (1965)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 8.0/10 X  
The life of a Russian physician and poet who, although married to another, falls in love with a political activist's wife and experiences hardship during the First World War and then the October Revolution. (197 mins.)
Director: David Lean
“ 1917 Sovyet Devrimi öncesi ve sonrasını yaşıyan bir burjuva aydını dr.jivago'nun özküsü. Devrimle birlikte inandığı tüm değerler silinip yerine yeni sistemin gelişi dr. Yuri Jivago'nun hayatını alt üst eder. savaşın acımasızlığını yaşayan dr. bir yandan da iki kadın arasında kalır.. ” - murat985
 
31.
Barefoot Gen (1983)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 8.1/10 X  
A powerful statement against war, Barefoot Gen is a disturbing story about the effect of the atomic bomb on a boy's life and the lives of the Japanese people. (83 mins.)
Director: Mori Masaki
“ Yalınayak Gen, atom bombasının öncesini, bombanın atıldığı günü ve sonrasını, bir çocuğun gözünden anlatan güçlü, trajik ve otobiyografik bir öyküdür. Duyguların ve yaşananların dürüstçe ifadesi, dünyanın dört bir yanındaki çocuklara ve yetişkinlere hitap etmektedir. Yalınayak Gen, savaşın masum insanlara yaşattığı acıların bir hatırlatıcısı ve korkunç bir acı kaynağı olan atom bombasının belgesidir. ” - murat985
 
32.
Zulu (1964)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.8/10 X  
Outnumbered British soldiers do battle with Zulu warriors at Rorke's Drift. (138 mins.)
Director: Cy Endfield
“ Film, Güney Afrika'da gerçekten yaşanmış tarihi bir olaya dayanmaktadır. 1879 yılında Britanya İmparatorluğu ile Zulu Krallığı arasında süregelen savaş sırasında yaşanan birçok çatışmadan biri olan kanlı Rorke Geçidi çatışmasının öyküsünü anlatır. Bir İngiliz ileri karakolunda 4-5 bin kişilik bir Zulu gücüne karşı 139 İngiliz askerinin direnişi konu edilir.[4] Filmdeki kişiler de bu savaşta gerçekten yer almış kişilere dayandırılmıştır ve filmde kendi adları kullanılmıştır. Alamo Amerikalılar (özellikle de Texaslılar) için ne ifade ediyorsa, bu tarihi olay da İngilizler (özellikle de Galliler) için aynı şeyi ifade etmektedir.
Konusu, tarzı ve çekimlerin yapıldığı mekânlar göz önüne alındığında "Zulu" adeta bir Western filminin geleneksel yapısını andırır, burada sadece Amerikan Ordusu Süvarilerinin yerini İngiliz askerleri, Kızılderililerin yerini de Afrika'lı Zulular almıştır. Filmde savaşın tarafları ne yüceltilir ne de kötülenir. ” - murat985
 
33.
The Queen (2006)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.3/10 X  
After the death of Princess Diana, Queen Elizabeth II struggles with her reaction to a sequence of events nobody could have predicted. (103 mins.)
Director: Stephen Frears
“ Halkın Prensesi Diana, Paris’te bir trafik kazasında ölmüştür. Kraliçe ve ailesi, bir süre Balmoral Kalesi’nin kapalı kapıları ardında yas tutmayı uygun görürler. Kalpleri kırık olan halkın insanları bu tutumu anlayamazlar ve Kraliçe’den kendilerine açıklama yapmalarını beklerler. Bu durum henüz seçilen Tony Blair üzerinde de baskı unsurudur. Filmin yönetmeni Stephen Frears, İngilterede Kraliyet Ailesi kavramını mercek altına alırken kurguyu esprili bir dille şekillendirmiş. Geleneksel ile aykırı kavramların kıvamında harmanlandığı bir film olarak değerlendiriliyor. ” - murat985
 
34.
The Mission (1986)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.5/10 X  
18th century Spanish Jesuits try to protect a remote South American Indian tribe in danger of falling under the rule of pro-slavery Portugal. (125 mins.)
Director: Roland Joffé
“ 1750'lerde geçen filmde, İspanyol bir din adamı olan Peder Gabriel, Guarani isimli bir yerli kabile arasında hristiyanlığı yayması için Güney Afrika ormanlarından birine gönderilir. Ancak görev zannettiği kadar kolay olmayacaktır. Burada benzer amaçlar doğrultusunda yola çıkan Mendoza ile karşılaşır ve aralarında hızlı bir etkileşim yaşanır. Gabriel'in düşüncelerinden bir hayli etkilenen Mendoza, yolculuğa onunla birlikte devam etmeye karar verir. Zamanla yolculuğun amacı da başka bir yöne doğru ilerler...
'86 yılında Altın Palmiye kazanan film, gerek müzikleri gerekse etkileyici sinematografisiyle ilgiyi hak eden bir yapım. ” - murat985
 
35.
Of Gods and Men (2010)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.2/10 X  
Under threat by fundamentalist terrorists, a group of Trappist monks stationed with an impoverished Algerian community must decide whether to leave or stay. (122 mins.)
Director: Xavier Beauvois
“ 1990'ların ortaları.. Mağrip'te, tanrının unuttuğu bir tepede bir manastır... Sekiz adet Fransız keşiş, Müslüman'ların yaşadığı bu topraklarda huzurlu bir şekilde hayatlarına devam etmektedirler. Ancak bu durum böyle devam etmeyecektir. Çünkü yabancılar fanatikler tarafından katledilmiştir ve olayın sesi ülke boyunca duyulmaya başlanmıştır. Artık keşişlerin iki seçeneyği vardır: Kaçmak ya da kalmak... Aralarında da konu üzerine büyük fikir ayrılıkları bulunmaktadır. ” - murat985
 
36.
A Passage to India (1984)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.4/10 X  
Cultural mistrust and false accusations doom a friendship in British colonial India between an Indian doctor, an Englishwoman engaged to marry a city magistrate, and an English educator. (164 mins.)
Director: David Lean
“ Olaylar 1924 yılında, İngiliz sömürgesi olan Hindistan'da geçiyor. Judy Davis'in canlandırdığı Adela Quested, genç ve dikbaşlı bir İngiliz kadın, yanında nişanlısının annesi Mrs. Moore (Peggy Ashcroft) olduğu halde Hindistan'a gelir. Burada tanışıp dost edindiği Dr. Aziz (Victor Banerjee) bir süre sonra Adela'yı mistik Marabar mağaralarına yapacağı ziyarette kendisine katılması için davet eder. Girdikleri bir mağaradan yara izleriyle çıkan Adela, Aziz'in kendisine saldırdığını iddia eder.İngiliz yetkililer Adela'nın mahkeme yoluna gitmesi için baskı yaparak, Aziz'i adeta yargılanmadan suçlu ilan ederler. Suç işlendiğine dair en ufak bir kanıt bile bulunmadığı halde Aziz, İngilizlerin ve kendi halkının gözünde saygınlığını yitirir. ” - murat985
 
37.
The Magnificent Seven (1960)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.8/10 X  
An oppressed Mexican peasant village hires seven gunfighters to help defend their homes. (128 mins.)
Director: John Sturges
“ Filmde Meksika’daki bir köyün ahalisinin düzenli olarak ürünlerini yağmalayan haydutlardan korunmak için Amerikalı bir grup silahşörü kiralamaları ve onlarla birlikte haydutlara karşı verdikleri mücadele anlatılmaktadır.

Filmin tanıtım sloganı aynı zamanda filmin de bir özeti gibidir; 'Yedi kişiydiler ama yediyüz kişi gibi dövüştüler'.

Tüm zamanların en popüler westernlerinden biri olan Muhteşem Yedili’nin senaryosunu Kurosawa’nın Yedi Samuray filminden William Roberts uyarladı. ” - murat985
 
38.
Jodhaa Akbar (2008)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.6/10 X  
A sixteenth century love story about a marriage of alliance that gave birth to true love between a great Mughal emperor, Akbar, and a Rajput princess, Jodha. (213 mins.)
“ 16. yüzyılda geçen büyüleyici bir aşk masalı… Moğol İmparatoru Celaleddin Muhammed Akbar ve Hindu Rajput prensesi Jodhaa… İki krallığın ittifakı için yapılan zorlama bir evlilikten gerçek bir aşk doğuyor. İmparatorluğunun sınırlarını, birbirinden başarılı fetihlerle; Himalayalar'dan Afganistan'a kadar devasa bir alanda genişleten İmparator Akbar için politik başarının çok da değeri yoktur. Onun için, refah bir imparatorluğun tanımı, barış, huzur ve hoşgörü içinde yaşayan halklardır. Hoşgörüsü, cömertliği, gücü ve zekası ile İmparator Akbar, sonunda Hindu bölgesinin en saldırgan ve cesur halkı olan Rajput'ların sadakatini de kazanır. Her iki taraf da bu bağlılığın daha da güçlenmesi için ne yapılması gerektiğinin farkındadır. İki taraf arasında bir evlilik. Güzeller güzeli Rajput prensesi Jodhaa, babasının zoruyla, hiç görmediği İmparator ile evlenmeyi kabul eder. Ama gerçek bir Müslüman olan Akbar'dan, kendi geleneklerini koruyacağı konusunda söz ister. Prensesin, sarayına kendi rızasıyla gelmediğini fark eden İmparator, Jodhaa'nın ve Rajput halkının kalbini kazanmak ve imparatorluk sınırları içinde hayalini kurduğu refahı sağlamak için şimdiye dek alışık olmadığı bir sınav vermek zorundadır. Bunlar yetmezmiş gibi, imparatorluğu içten yıkmak isteyen güçler yavaş yavaş harekete geçer. Akbar acımasız iç ve dış savaşlarda krallığının bütünlüğünü korumaya çalışırken, eşine az rastlanır güçlü ve gerçek aşkın kollarında bulur kendini… Ve fark eder ki onun için asıl savaş şimdi başlamaktadır… ” - murat985
 
39.
The Tunnel (2001)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.8/10 X  
Based on a true story a group of East Berliners escaping to the West. Harry Melchior was a champion... (150 mins.)
“ Berlin Duvarı'nın inşası başlamıştır. Harry Melchior çok başarılı bir sporcu ve su sporları şampiyonudur. Siyasi olarak bulunduğu yer nedeniyle hiçbir sıkıntı yaşamadan duvarın diğer tarafına geçebilecek durumdadır. Ancak kendisiyle aynı durumda olmayan kızkardeşi Lotte'yi geride bırakıp kaçmayı göze alamamaktadır. Bir gün canına tak eder ve sınırı geçmeye karar verir; ancak bir gün geri dönüp Lotte'yi de götüreceğine ant içer. Artık tek amacı bir yolunu bulup da Lotte'yi kurtarmak olacaktır. ” - murat985
 
40.
Danton (1983)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.6/10 X  
Action opens in November of 1793, with Danton returning to Paris from his country retreat upon learning that the Committee for Public Safety... (136 mins.)
Director: Andrzej Wajda
“ Robespierre’in önderliğinde Halk Koruma Komitesi bir çok infaza sebep olmuş ve ülkede terör estirmiştir. Bunu öğrenen Danton ülkesinin geri çekilmesinden dolayı Paris’e 1973 Kasımında geri dönmüştür. Arkasına halkın da desteğini alan Danton daha önceki müttefikleriyle çatışmaya girer. Ancak Robespierre, Danton ve yandaşlarını yakalayarak devrim mahkemesi öncesi giyotinle idam etmeye çalışır.

Yönetmen Andrzej Wajda, oyuncu Gérard Depardieu ve devrim filmi Danton birçok ülkede ödül almıştır. ” - murat985
 
41.
Patton (1970)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 8.0/10 X  
The World War II phase of the career of the controversial American general, George S. Patton. (172 mins.)
“ İkinci Dünya Savaşı sırasında Afrika’da tank komutanlığı yapan General George S. Patton’un yaşadıklarını anlatan film, Alman işgalinin hızla ilerlediği dönemlerde geçiyor.

Maymunlar Cehennemi, Kelebek gibi klasikleşmiş filmlerin de yönetmeni olan Franklin J. Schaffner, yine etkileyici bir filme imza atıyor. ” - murat985
 
42.
The Leopard (1963)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 8.1/10 X  
The Prince of Salina, a noble aristocrat of impeccable integrity, tries to preserve his family and class amid the tumultuous social upheavals of 1860's Sicily. (186 mins.)
“ Sicilya, 1860. Prens Salina, Garibaldi’nin reformlarından ve İtalya’nın birleşmesinden endişelenir. Yeğeni Tancredi ile zengin bir tüccarın kızı olan Angelica’nın evliliği dolayısıyla ailesi de bir dönüşüm geçirmektedir. Nihayet, şaşaalı bir baloda prens, orta sınıfın yükselişinin kaçınılmaz olduğunu idrak eder.Leopar, hem Visconti’nin en iyi filmlerinden hem de gelmiş geçmiş en iyi tarih filmlerinden biri kabul edilir. ” - murat985
 
43.
Henry V (1989)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.7/10 X  
In the midst of the Hundred Years' War, the young King Henry V of England embarks on the conquest of France in 1415. (137 mins.)
Director: Kenneth Branagh
“ İngiltere Kralı'nın kanlı Fransa fethini konu alan William Shakespeare'ın aynı adlı oyununun güçlü bir adaptasyonu. ” - murat985
 
44.
Gettysburg (1993)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.7/10 X  
In 1863, the Northern and Southern forces fight at Gettysburg in the decisive battle of the American Civil War. (271 mins.)
“ Bir zamanlar ABD’nin kanayan yarası olan Kuzey-Güney iç savaşı filimin konusunu oluşturmakta. Dört yıl süren bu iç savaş büyük yıkımlara yol açmıştır, hatta ABD’nin ikiye bölünmesine ramak kalmıştır. “Rüzgâr Gibi Geçti” filimi bu iç savaşta daha çok cephe gerisinde ki güneyli halkın yaşadıklarını anlatmaktayken, “Gettysburg” filimi direk cephede ki olayları anlatmaktadır. İç savaşın kaderini belirleyen“Gettysburg” savaşı çok kanlı bir savaş olmuş ve her iki taratanda yaklaşık 50 bin kişi ölmüştür. Kuzeyliler bu savaşta üstünlüğü sağlamışlar ve iki yıl sonrada güney teslim olmuştur. Savaş sahneleri güzel çekilmiş, olaylar güzel anlatılmış. ” - murat985
 
45.
Quills (2000)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.3/10 X  
In a Napoleonic era insane asylum, an inmate, the irrepressible Marquis De Sade, fights a battle of wills against a tyrannically prudish doctor. (124 mins.)
Director: Philip Kaufman
“ Noel ödüllü yazar Octavio Paz’ın Sadizmin filozofu, aslında kurban eden değil, başlı başına bir kurban idi. Ve zulmün kurucusu aslında yumuşak kalpli bir erkekti. dediği Marquis De Sade’ın yaşam öyküsünden yola çıkan film, Oscar ödüllü Kate Winslet, Geoffrey Rush ve Michael Caine’i aynı projede buluşturmayı başarmış bir yapım olarak dikkat çekiyor...

Filmdeki olaylar, Sade Markizi’nin (Geoffrey Rush)tıkıldığı akıl hastanesinde yazdığı son cinsel içerikli metinleri temizlikçi kızın (Kate Winslet) çalması üzerine kurulu. Michael Caine ise Sade’ın doktoru rolünde çıkıyor karşımıza... ” - murat985
 
46.
Centurion (2010)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 6.4/10 X  
A splinter group of Roman soldiers fight for their lives behind enemy lines after their legion is decimated in a devastating guerrilla attack. (97 mins.)
Director: Neil Marshall
“ M. S. 117. Yedi düvele korku saçan büyük hükumranlık; Roma İmparatorluğu Mısır'dan İspanya'ya kadar, Doğu'da da Karadeniz'e kadar sınırlarını genişlemiştir. Fakat Kuzey Britanya'daki büyüme durdurulmuştur. Buradaki işgale direnen "teröristler" Roma'nın büyüklüğüyle adeta alay edercesine fetihlerin ilerlemesine engel olmuşlardır. Yer yer gerilla taktikleri kullanarak yenilmez bir düşman haline gelen Pict'ler tarafından durdurulan Romalı güçler acımasız saldırılarını yineleyeceklerdir. Romalılar’ın İngiltere'yi işgali sırasında geçen film, Pict saldırısında geriye kalan son savaşçı Quintus Dias adında bir adamın öyküsünü anlatıyor. General Virilus’un efsanevi 9. Lejyonuna katılan genç adam, Pict ırkını ve liderleri Gorlacon’ı yer yüzünden silmek için ordusuyla beraber kuzeye doğru gitmeye başlar. ” - murat985
 
47.
Buddenbrooks (2008)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 5.8/10 X  
In the 1840s, Lübeck is a dominating commercial town on the Baltic coast, and the Buddenbrooks are among the town's first families... (151 mins.)
“ 19. yüzyılın ortalarında Lübeck. Uzun süreden beri bu bölgede yaşayan Konsolos Jean Buddenbrook’un (Armin Müller Stahl) ailesi tahıl ticaretiyle zengin olmuşlardır. Konsolos ölünce soyunu zor zamanlar beklemektedir. Thomas Mann’ın Nobel Ödül’lü romanından uyarlanmış feodal yapılı bir ailenin yükseliş ve çöküşünü anlatan bir film ” - murat985
 
48.
Lumumba (2000)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.2/10 X  
The true story of the rise to power and brutal assassination of the formerly vilified and later redeemed leader of the independent Congo... (115 mins.)
Director: Raoul Peck
“ Anti-emperyalist mesajlar içeren politik bir dram niteliğindeki film, Kongo'daki Belçika hükümranlığına son veren komünist lider Partice Lumumba'nın, batılı güçlerin maşası Mobutu tarafından nasıl alaşağı edildiğini anlatıyor. Sembolizm dolu şiirsel görüntüler içeren film, sadece iki ay görev yapabilen Lumumba'nın kişiliğinde, 1885'deki Berlik Konferansı'yla bölünmüş olan Afrika ülkelerinin makus kaderini yansıtıyor... ” - murat985
 
49.
Beyond the Gates (2005)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.7/10 X  
In April 1994, after the airplane of the Hutu President of Rwanda is shot down, the Hutu militias slaughter the Tutsi population... (115 mins.)
“ 994 yılında Ruanda’daki Hutu ve Tutsi kabileleri arasında yaşanan iç savaşta Hutular 3 ay içinde 800.000 Tutsiyi katletmişlerdi. İnsanlık tarihinin bu en büyük soykırımlarından biri esnasında, Birleşmiş Milletler korumasındaki bir Hristiyan misyoner okul ve okulda bulunan 40 kadar Avrupalı kendilerini bir anda katliamın ortasında bulurlar. Okulda eğitim gören Tutsilerle birlikte, çevreden okula sığınan 2500 civarında Tutsi okula sığınırlar. Okulda görevli idealist genç öğretmen Joe ve Katolik rahip Christopher, bu halk için ne yapabileceklerini sorgulamaya başlarlar. Dışarıda onları öldürmek için bekleyen Hutulara karşı korkunç bir süreç işlemeye başlar. ” - murat985
 
50.
Destiny (1997)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.3/10 X  
The story is set in the 12th century in Arab-ruled Spanish province Andalusia, where famed philosopher... (135 mins.)
Director: Youssef Chahine
“ mısır yapımı 12. yy endülüsüne ibn rüşd odaklı bakan filmdir. 1997 yılında gösterime girmiştir. yönetmeni youssef chahine'dir. le destin, the destiny adlarıyla da bilinmektedir. film genel hatlarıyla ortaçağ avrupası'ndan başlamak üzere, endülüs , o dönem islam düşünürleri arasındaki temel tartışmalar, endülüs'ün siyasi yapısı, felsefe-din tartışması gibi bir çok konuya değinmektedir. zaman zaman şarkılarıyla coştursa da bir çok film de gördüğümüz hastalık olan sınırlı bir sürede bir çok konuya birden değinme hastalığına bu film de yakalanmıştır. fakat sırf kostümleri, yaratılan mekan ve harcanılan emek için izlenilesi bir filmdir. bir dip not olarak filme destek verenlere değinmeden geçinemeyeceğim. film için küçük bir birleşmiş milletler oluşturulmuş adeta. film libya, suriye, mısır ve fransa'dan çeşitli bakanlıkların desteğiyle çekilmiştir. ” - murat985
 
51.
Outside the Law (2010)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 6.6/10 X  
A drama about the Algerian struggle for independence from France after WWII. (138 mins.)
“ Katliamlar, hor görmeler, her türlü baskı ve işkence. Cezayir’in Fransa’dan bağımsızlığını kazandığı savaşın farklı bir bakış açısıyla değerlendirilmesi. Indigenes’de izlediğimiz karakterlerin İkinci Dünya Savaşı’nın ardından neler yaptığını ve fransız sömürgesi altında neler yaşadığını takip ediyoruz. 1945 yılında yaşanan, fransız asker ve gizli polisinin cezayirlileri kadın çocuk demeden öldürdüğü Setif katliamı da filmde önemli bir yer tutuyor. ” - murat985
 
52.
Anonymous (2011)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 6.9/10 X  
The theory that it was in fact Edward De Vere, Earl of Oxford, who penned Shakespeare's plays. Set against the backdrop of the succession of Queen Elizabeth I and the Essex rebellion against her. (130 mins.)
Director: Roland Emmerich
“ Kraliçe Elizabeth dönemi İngilteresinde geçen hikaye, yüzlerce yıldır onlarca entelektüelin kafasını kurcalayan bir soruya odaklanıyor: İngiliz edebiyatının en büyük ismi William Shakespeare'in eserlerinin arkasında başka biri mi vardı? Onlarca edebiyat eseri başka birilerinin kaleminden çıkmış olabilir miydi?
Konuya ömrünü adamış uzmanlar, yazılmış onlarca kitap ve üretilen teorilerden sonra şimdi Roland Emmerich, Anonim filmiyle İngiliz edebiyatına aynı soruyu soruyor. Dönemin skandal dolu siyasetine ayna tutarak, Kraliyet ailesinin küstah ve güç tutkunu hali Londra'da 'sahneleniyor'...
Kurtuluş Günü, Godzilla, Yarından Sonra, MÖ.10,000, 2012 gibi büyük bütçeli filmlerin arkasındaki isim olan Roland Emmerich'in yönetmenliğinde çekilen Anonim'in senaryosu ise John Orloff'a ait. Filmde William Shakespeare rolünü ise Rafe Spall canlandırıyor... ” - murat985
 
53.
The Color of Freedom (2007)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.1/10 X  
GOODBYE BAFANA is the true story of a white South African racist whose life was profoundly altered by the black prisoner he guarded for twenty years. The prisoner's name was Nelson Mandela. (118 mins.)
Director: Bille August
“ James Gregory, Güney Afrika’da yaşayan beyaz bir gardiyandır. Son derece ırkçı bir yaklaşımı olan James, hem özel hayatında hem de işinde siyahlara karşı son derece acımasız bir tutum sergilemektedir. Ta ki bir gün 20 yıl boyunca gardiyanlığını yapacağı bir adamla tanışıncaya kadar...

Nelson Mandela’nın hapiste olduğu yıllar boyunca onun gardiyanlığını yapan James, Güney Afrika’nın tarihinde çok önemli bir sayfa açmış olan bu siyahi liderin insancıl ve sıcak yaklaşımından son derece etkilecektir.

James Gregory’nin gerçek hayat hikayesinden beyazperdeye aktarılan bu öykü, Bob Graham ve James Gregory’un kitabından uyarlandı. Yönetmen koltuğunda ise daha önce Sefiller, Smilla ve Karlar gibi pek çok önemli edebiyat eserini beyazperdeye uyarlamış bir yönetmen, Bille August oturuyor. ” - murat985
 
54.
The Keeper: The Legend of Omar Khayyam (2005)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.0/10 X  
Kamran is a 12 year old boy in the present day who discovers that his ancestor is the 11th Century Mathematician... (95 mins.)
“ Kamran, 12 yaşında bir erkek çocuğudur. Bir gün soylarının Ortadoğu topraklarına kadar gittiğini öğrenir. Bunun yanında kendisini en çok şaşırtacak olan şey ise büyük filozof, şair ve matematikçi olan Ömer Hayyam’ın soyundan gelmesidir. Bu konular kendi ailesi içinde nesilden nesile aktarılan hikayeler şeklinde gelişmektedir. Şimdi Kamran, bu efsanenin peşinden gitme görevini üstlenmiştir ve kendinden sonraki gelecek nesillere bunu sunmak için ortam hazırlamak zorundadır. ” - murat985
 
55.
The Last King of Scotland (2006)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.7/10 X  
Based on the events of the brutal Ugandan dictator Idi Amin's regime as seen by his personal physician during the 1970's. (123 mins.)
Director: Kevin Macdonald
“ Yeni mezun genç Doktor Nicholas Garrigan, Uganda'ya, hem macera olması açısından hemde orada bulunan halka yardım etmek amacılyla gider. Uganda'ya varmasından kısa bir süre sonra bir kaza mahaline çağırılır. Ülke lideri Idi Amin Dada, Maseratisiyle bir ineğe çarpmıştır. Garrigan'ın durumu sakin ve başarı ile idare etmesi, iskoç kültür ve tarihine yakından ilgi duyan Amin Dada'yı çok etkilemiştir. Bunun üzerine Garrigan'a özel doktoru olmasını teklif eder. Ülke liderinin karizmasından çok etkilenen genç doktor bir anda kendisini hükümet olaylarının tam ortasında bulur. Garrigan Amin Dada'nın işlediği cinayet ve kaçırma olaylarına tanık olmaya başlar. Bütün bu olaylara rağmen Amin Dada'nın biraz da suç ortağı olmaya başlamıştır. ” - murat985
 
56.
Viva Zapata! (1952)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.5/10 X  
The story of Mexican revolutionary Emiliano Zapata, who led a rebellion against the corrupt, oppressive dictatorship of president Porfirio Diaz in the early 20th century. (113 mins.)
Director: Elia Kazan
“ Film, Meksikalı devrimci Emiliano Zapata’nın hikayesini konu alıyor. Bir dönem ülke Porfirio Diaz tarafından yönetilirken Emiliano Zapata, kendi varlığını ortaya koymak sureti ile köylülere yardım eder. Toprakları ellerinden alınan bu insanlar için bir ışıktır o. Bu vesile ile de kanun kaçağı durumuna düşer. Kardeşi Eufemio ile birlikte dağa kaçarak Madero’nun isyancı güçlerine katılırlar.Zapata ve dava arkadaşları savaş alanında çok başarılı olurlar. Diaz ülke dışına kaçmak zorunda kalır. Madero, Zapata ve diğer ileri gelenler kazanan tarafta yer almanın etkisi ile davranan askeri güçlerine hakim olamazlar. Madero ortadan kalkınca Zapata’ya diğer bir rakip Pancho Villa ile işbirliği yapmak düşecektir. ” - murat985
 
57.
9th Company (2005)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.2/10 X  
Young Soviet Army recruits are stuck in the bloody war in Afghanistan, that was started by politicians. (139 mins.)
“ 1998’de Sibirya’da bir grup genç Afganistan’da mücahitlere karşı savaşmak için askere yazılır. Eğitim için Özbekistan’ın Fergana bölgesindeki acemi birliğine gönderilirler. Burada dengesiz Astsubay Dygalo’nun hakaret ve şiddetine maruzkalan gençlerin arasındaki dostluk iyice pekişir. Ardından Bagram Üssü’ne gönderilen gençler Afganistan’a varır varmaz kendilerini kargaşanın ortasında bulurlar, Afganlar kalkan bir uçağı patlatmıştır. Dokuzuncu Bölüğe katılıp 3234 metre yükseklikteki Host Bölgesi’ne giderler. Görevleri dağı korumak ve yardım konvoylarına kalkan oluşturmaktır. Rus ordusu ilerleyen zamanda Afganistan’dan çekildiğinde, dağlardaki Dokuzuncu Bölük kaderine terk edilmiştir. ” - murat985
 
58.
Gallipoli (1981)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.5/10 X  
Two Australian sprinters face the brutal realities of war when they are sent to fight in the Gallipoli campaign in Turkey during World War I. (110 mins.)
Director: Peter Weir
“ Gelibolu amacı stratejik bir filmdir. İngilizlerin tüm dünyayı alarak karşımıza geldiği destansı savaşımız Çanakkale boğazındaki haksız saldırısını ve başlattığı savaşı ayrıca zorla diğer ülkelerden müslümanları dahi kaşımıza getirdikleri yıllarca sürmüş insanlık ayıplarını kendi açılarından duygusallığa döküp türkleri barbar gösteren bir filmdir. Gösterilen savaş sahnelerinde türk askerlerine düşman olmamak mümkün değil. Merak ediyorum bu savaşta mitralyöz sadece bizde mi vardır? Askerlerini böylesine şuursuzca mitralyözün üzerine gönderen komutanları bu kadar acemiydi? Ama emin olduğumuz şey şudur, biz bu savaşı basit bir mitralyöz ile almadık, Gerektiğinde topun ağzına yaslanıp, gerektiğinde süngü süngüye savaşıp, gerektiğindeyse açlıktan ölerek kokunun içinde zehirlenerek müthiş bir sabır örneği göstererek aldık. Bu savaşta bize SAVAŞ değil, ÖLMEK emredildi. Ama bu filmde görüyorum ki ingilizler zoraki ölüme gönderilmişler ve içlerinde hep bir korku varmış. Nedeni de kendilerine ait toprakların üstünde olmayışlarından mıdır acaba? ” - murat985
 
59.
The King's Speech (2010)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 8.0/10 X  
The story of King George VI of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, his impromptu ascension to the throne and the speech therapist who helped the unsure monarch become worthy of it. (118 mins.)
Director: Tom Hooper
“ Oscar ödüllerinde 12 dalda aday olan ve En İyi Film, En İyi Yönetmen dalları başta olmak üzere 4 ödül kazanan 'Zoraki Kral (The King's Speech)', İngiliz Kraliyet ailesinden VI. George'un kekemeliğini yenmesi üzerine kurulu bir dönem filmi. Sağlam oyuncu kadrosunun sürüklediği filmin öyküsü, babası V. George'un ölümünün ardından, Frederick Arthur George'un ağabeyi Edward'ın Amerikalı Wallis Simpson ile evlenmek için tahtı Albert Frederick Arthur George'a devretmesiyle başlıyor. Fakat tahta oturan yeni kralın önemli bir engeli vardır. Halka hitabet etmekte sorunlar yaşayan kral çocukluğundan beri başına dert olan kekemeliğini yenmek zorundadır. Yeni kralın bu sorununu yenmesi ve onu kraliyet makamıne hazırlamak için Avustralyalı konuşma terapisti Lionel Logue devreye girer...

2010 yılınan en önemli filmlerinden biri olan 'Zoraki Kral' aldığı pek çok ödülün yanı sıra, kurduğu atmosfer, makyaj ve kostümleriyle dönem ruhunu yansıtan keyifli bir seyirlik olmayı başarıyor... ” - murat985
 
60.
The Iron Lady (2011)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 6.4/10 X  
An elderly Margaret Thatcher talks to the imagined presence of her recently deceased husband as she struggles to come to terms with his death while scenes from her past life, from girlhood to British prime minister, intervene. (105 mins.)
Director: Phyllida Lloyd
“ 2 Nisan 1982'de Arjantin'in Falkland ve Güney Georgia Adalarını işgal etmesi ile başlayan ve altı hafta süren Falkland Savaşı'nda yaşanan krizi odak noktasına alan film, o dönem İngiltere'nin başında olan Margaret Thatcher'ı ve yaşananları beyazperdeye taşıyor. Güç ve güç için ödenen bedellerin konu alındığı hikâye benzersiz ve evrensel olarak nitelendiriliyor. 20. yüzyılın en etkili ve ünlü kadınlarından Thatcher, erkek egemen bir dünyada, sınıf ve cinsiyet engellerini çökerten bir kadın olarak bilinmesinin yanı sıra, aldığı sosyal ve politik kararlar yüzünden hayli sert eleştirilere maruz kalmıştı...
Meryl Streep'i Demir Lady olarak izleyeceğimiz film tarihin en çetrefilli döneminde yaşanan güç ve iktidar savaşının benzersiz bir panoramasını beyazperdeye taşıyor... ” - murat985
 
61.
The Duchess (2008)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 6.9/10 X  
A chronicle of the life of 18th century aristocrat Georgiana, Duchess of Devonshire, who was reviled for her extravagant political and personal life. (110 mins.)
Director: Saul Dibb
“ Düşes filminin baş kadın oyuncusu sıra dışı bir güzelliğe sahip Keira Knightley tarafından canlandırılıyor. Bir çok sanatçı için dezavantaj gibi gözüken fiziksel dış görünümündeki değişikliği başarıyla avantaja çeviren Keira, Düşes Georgiana rolüyle destan yazıyor. On sekizinci yüzyıl sonu, çok güzel ve büyüleyici Düşes Georgiana Cavendish, dönemin en etkileyici kadınıdır. Düşesliği güzelliği ve karizmasına borçludur. Ancak yanlış politik hareketler, savurganlık, açgözlülük, kumar ve yaşadığı aşk onun itibarını düşürmüştür. Kendinden yaşça büyük, Devonshire Dükü ile evlenir. Bu evlilikle Georgiana moda ekolü haline gelir. Aynı zamanda kurnaz bir politikacıdır da. Ama Georgiana hala evliliğinde bulamadığı aşkı umutsuzca aramaya devam eder. Filmde Knightley'ye Oscar adayı ünlü oyuncu Ralph Fiennes eşlik ediyor. Georgiana Duchess of Devonshire kitabını yeni yönetmenlerden Saul Dibb sinemaya uyarlamıştır. ” - murat985
 
62.
Munich (2005)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.6/10 X  
Based on the true story of the Black September aftermath, about the five men chosen to eliminate the ones responsible for that fateful day. (164 mins.)
“ Olimpiyatlar, 1972 yılında Münih’te başlamıştır. Başarı, ve barışın hakim olduğu ortama bir anda bir ahber bomba etkisi yaratarak düşüyor. Bir grup Filistinli terörist, İsrailli atletlerin bulunduğu yatakhaneyi basarak iki sporcuyu öldürüp dokuz kişiyi de rehin almıştır. İstedikleri ise rehinelerle birlikte Münih Havaalanı’na ulaşabilmektir. Hükümet rehine kurtarma operasyonu başlatır. Teröristlerden birinin peşine Mossad ajanı düşer. Ortalık karmakarışıktır. Steven Spielberg, Münih ile iddialı tepkiler almış ve tartışmalar açmış bir yönetmen konumundadır burada ” - murat985
 
63.
JFK (1991)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 8.0/10 X  
A New Orleans DA discovers there's more to the Kennedy assassination than the official story. (189 mins.)
Director: Oliver Stone
“ Amerikan başkanı Kennedy'nin tartışmalı suiskasti ardında onlarca sanık ve komplo teorisi bırakır. Onlarca hikaye yaratılır ve gerçek bir türlü açığa çıkamaz. Süiskastın ardından ortaya çıkan Lee Harvey Oswald, cinayeti tek başına kendisinin işlediği üzerine ısrar etse de arka planda farklı gerçek ve olasılıklar söz konusudur. Medya ve adalet bu olasılıklarla boğuşurken insanlar da olayın bir türlü kesinleşmemesi nedeniyle hayal kırıklığına uğramaktadır. Mahkemenin vardığı sonuca ikna olmayan bölge savcısı Jim Garrison, olayın ardında yatan gerçekleri ortaya çıkarmaya kararlıdır.
Usta yönetmen Oliver Stone imzası taşıyan film iki kategoride Oscar ödülü almıştır ” - murat985
 
64.
J. Edgar (2011)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 6.6/10 X  
J. Edgar Hoover, powerful head of the F.B.I. for nearly 50 years, looks back on his professional and personal life. (137 mins.)
Director: Clint Eastwood
“ Amerika bugün FBI ile gurur duyuyorsa bunda hiç şüphesiz ki J. Edgar Hoover'ın on yıllarca kendisini mesleğine ve büroya adamış olmasının etkisi var. 20.yy.'ın en tartışmalı, en esrarengiz ve en güçlü portrelerinden biri olan J. Edgar'ın gerçek hayat hikayesinden uyarlanan filmde ünlü FBI başkanının gençliğinden başlayarak Amerikan Adalet Bakanlığı'ndaki yükselişine ve neredeyse 50 yıl boyunca Federal Büro üzerindeki etkisine beyazperdeye taşınıyor.
Ondan nefret edenler, mecburen saygı gösterenler ve samimi biçimde hayranlık besleyenler... Elinde bulundurduğu büyük güce rağmen, korkuları, zaafları da olan, kapalı kapılar ardında sakladığı büyük sırlarla kariyerini, hayatını mahveden bir adam...
Leonardo DiCaprio'nun Amerikan tarihinin en önemli figürlerinden J. Edgar Hoover'ı canlandırdığı filmin senaryosu Oscarlı Milk filminin ve sıradışı bir dizi olan Big Love'ın senaristi Dustin Lance Black' aitken, yönetmen koltuğunda Dicaprio ile görmeye alıştığımız efsane yönetmen Clint Eastwood oturuyor... ” - murat985
 
65.
Invictus (2009)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.4/10 X  
Nelson Mandela, in his first term as the South African President, initiates a unique venture to unite the apartheid-torn land: enlist the national rugby team on a mission to win the 1995 Rugby World Cup. (134 mins.)
Director: Clint Eastwood
“ Clint Eastwood, yönetmenlik kariyerinde çok önemli filmlere imza attı. Belki kötü bir politikacı ama özellikle son dönem filmlerindeki performansını göz önünde bulunduracak olursak kötü bir yönetmen olduğunu çok az kişi iddia edecektir. İşte şimdi de Güney Afrika topraklarına kadar uzandığı, değişik bir Eastwood filmi ile karşımızda. Nelson Mandela'nın ülkesinde birliği ve beraberliği sağlamak için Güney Afrika futbol takımı kaptanıyla yaptığı işbirliğinin hikâyesini aktaran usta yönetmen, Mandela'nın henüz seçildiği dönemi beyazperde'de irdeliyor. Yeni işbaşı yapan Mandela, milletinin ırk ve ekonomik nedenlerden dolayı ayrımcılığa uğradığını bilmektedir. Mandela sporun uluslararası dili sayesinde insanları birleştireceğine inandığı için, 1995 Dünya Kupası'nda Güney Afrika futbol takımını destekler. Filmin başrollerini Oscarlı oyuncular Morgan Freeman (Million Dollar Baby/Milyonluk Bebek, The Dark Knight/Kara Şövalye) ve Matt Damon (Good Will Hunting, Bourne Serisi) paylaşıyor. ” - murat985
 
66.
Mad Love (2001)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 6.7/10 X  
The love story who transformed Juana, Queen of Spain, into Juana "The mad". A story of passions, lies and jealousy with a politic fight behind. (115 mins.)
Director: Vicente Aranda
“ 15. yüzyılın sonlarında İspanya kraliyet ailesinin varislerinden prenses Juana, ailelerin aralarında anlaşması nedeniyle Avusturya İmparatorluğu'na gidip kralın oğlu Felipe'yle evlenecektir. Dönemin şartları gereğince politik nedenlerden ötürü evlenen çift ilerleyen zamanlarda birbirlerine aşık olurlar. Bir zaman sonra annesi ve kardeşlerinin ölümüyle İspanya'ya dönen kadın tahta çıkarak kraliçe olur. Bu olay sonrasında kocasıyla arası açılan Juana kocasının kendisini defalarca aldattığını öğrenir ve çılgına döner. Bu durum trajik bir sona neden olur... ” - murat985
 
67.
Charlie Wilson's War (2007)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.1/10 X  
A drama based on a Texas congressman Charlie Wilson's covert dealings in Afghanistan, where his efforts to assist rebels in their war with the Soviets have some unforeseen and long-reaching effects. (102 mins.)
Director: Mike Nichols
“ Film, iniş çıkışları, vatani hisleri ve politik zeka vurguları ile gerçek bir hayat öyküsünden alınmıştır. Charlie Wilson, Teksaslı bir kongre üyesidir. Afganista’da Sovyet işgali esnasında komünizm karşıtı direnç gösteren mücahitlere el altından silah ve maddi destek temin eden kişidir. Onun en yakını, koruyup kollayanı, zaman zaman da sevgilisi olan Joanne Herring ise sayılı zenginlerdendir. Aynı zamanda da antikomünisttir. Birlikte yaptıkları bu silah temini işi ile Sovyet işgalini bitirmişlerdir. Göz kamaştırıcı başarıları ile ün saldılar. Film 65. Altın Küre Ödülleri’ne beş dalda aday gösterilmiştir ” - murat985
 
68.
Ben-Hur (1959)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 8.1/10 X  
When a Jewish prince is betrayed and sent into slavery by a Roman friend, he regains his freedom and comes back for revenge. (212 mins.)
Director: William Wyler
“ Milattan önce 26 yılında yaşayan Ben-Hur, Kudüs’te yaşayan varlıklı bir prens ve tüccardır. Çocukluk arkadaşı Romalı Messala görüşmedikleri yıllar boyunca yüksek kademeli bir Roma hakimi olmuştur. Kudüs’ten uzak kaldığı uzun yıllardan sonra buraya dönen Messala, artık Roma ordusunun komutanı olmuştur. Yahudilerin özgürlüğü için canı pahasına mücadele eden Ben-Hur’dan, çocukluk arkadaşı Messala tarafından, Romalıları eleştiren yahudileri teşhis etmesi istenir; ancak Ben-Hur kabul etmez. Karşı karşıya gelen iki çocukluk arkadaşı artık farklı cephelerdedirler.
Sinema tarihinin klasik yapıtlarından biri olan William Wyler imzalı bu epik film Akademi Ödülleri’nde onbir dalda Oscar ödülü kazanmıştır. ” - murat985
 
69.
The Good Shepherd (2006)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 6.7/10 X  
The tumultuous early history of the Central Intelligence Agency is viewed through the prism of one man's life. (167 mins.)
Director: Robert De Niro
“ Dünyanın en güçlü gizli servislerinden biri olan CIA’i keşfetmeye hazır mısınız?

Edward Wilson, Amerika’nın liderlerini yetiştirmekle ünlü Yale Üniversitesi’nde okuyan, ülkenin ve dünyanın sorunlarına duyarlı bir vatanseverdir. Üniversitede katıldığı kardeşlik örgütü, ileriki yıllarda olaylar karşısında gösterdiği keskin zeka ve ülkesine bağlılığı, yeni yeni şekillenmeye başlayan Amerikan gizli örgüt yapısı için önemli bir insan haline gelmesini sağladı.

İkinci Dünya Savaşı’nın başlaması ile birlikte, CIA’in öncülü sayılan Strateji Servis Ofisi’nde görev alması ile dünyanın en büyük gizli servislerinden biri olacak bir örgütün kuruluş dönemlerinde yer aldı. Soğuk Savaş’ın keskin yüzünün ajanlar için büyük tehlikeler barındırdığı bir dönemde, Edward da hem zihinsel hem de fiziksel olarak çok yıpranır. Karısı ve oğluna karşı görevlerinde gösterdiği ihmalkarlıklar da dahil, görevi uğruna katlandığı tüm bedellere rağmen katı sadakatinden vazgeçmeyecektir.

Forrest Gump, Köstebek, Munih gibi filmlerin de senaristliğini yapmış olan Oscarlı Eric Roth tarafından yazılmış olan Kirli Sırlar, ikinci yönetmenlik denemesindeki Robert De Niro tarafından yönetiliyor. Oyuncu olarak da yer aldığı filmin oyuncu kadrosu da Matt Damon, Angelina Jolie, Alec Baldwin, Joe Pesci gibi isimlerle oldukça zengin. ” - murat985
 
70.
Apocalypto (2006)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.8/10 X  
As the Mayan kingdom faces its decline, the rulers insist the key to prosperity is to build more temples and offer human sacrifices. Jaguar Paw, a young man captured for sacrifice, flees to avoid his fate. (139 mins.)
Director: Mel Gibson
“ Maya uygarlığında huzur ve barış dolu bir kabile, Tanrılarına kurban etmek üzere köle arayan savaşçılar tarafından vahşi bir saldırıya uğrarlar. Jaguar Paw, hamile karısını ve oğlunu saklar. Sonrada savaşa devam eder. Bir tutulma, onun yaşamını kurbanlarınkinden ayırır. Artık hayatta kalma savaşı vermek ve ailesini kurtarmak zorundadır. Mel Gibson, Cesur Yürek benzeri bir başka kahramanlık hikayesinde çarpıcı bir bir biçimde gözler önünde. Oscarlı yönetmen, Mayalar’dan kalanları perde ile aktarıyor bizlere. ” - murat985
 
71.
The Longest Day (1962)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.8/10 X  
The events of D-Day, told on a grand scale from both the Allied and German points of view. (178 mins.)
“ ikinci dunya savasinin sonunu hazirlayan normandiya cikartmasi anini iki tarafin icinde bulundugu durumu cikartma anindaki buyuk organizasyonu gozler onune seren basarili bir film ” - murat985
 
72.
An American Crime (2007)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.4/10 X  
The true story of suburban housewife Gertrude Baniszewski, who kept a teenage girl locked in the basement of her Indiana home during the 1960s. (98 mins.)
Director: Tommy O'Haver
“ Slyvia’nın annesi ve babası gezici bir sirkte çalıştıkları için iki kızları Slyvia ve Jennie’yi kendilerine olumlu bir imaj çizen Gertrude isimli bir kadına bırakırlar. Kadının kendisinin de bir sürü çocuğu vardır ve aynı özenle bakacağından emin gibilerdir. Zaten maddi durumu iyi olmadığı için Gertrude da adamla kadının isteğini kabul eder.

Ev işlerinin ağırlığı, fazladan iki çocuğun üzerinde yarattığı ağırlık Gertrude’un yavaş yavaş akıl sağlığını yitirmesine ve büyük kız Slyvia’ya işkence etmeye başlamasına neden olur. Olay sadece bununla da kalmayacak, kendi çocukları, hatta mahalledeki diğer çocuklar bile bu rezaletin bir parçası olacaklardır.

1965 yılında Indianapolis’te işlenmiş dehşet verici bir suçu anlatan An American Crime, insanın içindeki şiddet duygusunun ortaya çıkması için nedene ihtiyaç duyulmadığını gösteren, Catherine Keener ve Ellen Page’in harika performanslarıyla seyirciyi etkisi altına alan çarpıcı bir yapım. ” - murat985
 
73.
Agora (2009)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.2/10 X  
A historical drama set in Roman Egypt, concerning a slave who turns to the rising tide of Christianity in the hope of pursuing freedom while falling in love with his mistress, the famous philosophy and mathematics professor Hypatia of Alexandria. (127 mins.)
“ O, tarihin gördüğü en etkileyici ve ilgi çekici kadınlardan biriydi. Hem belinden aşağıya kadar uzanan sarı saçlarıyla göz kamaştıracak, nefes kesecek kadar güzel, hem de adını matematikçi, filozof ve astronom olarak tarihe yazdıracak kadar zeki bir kadın. Ve ne trajiktir ki ölümüyle bile unutulmayacak bir kadın. Üzerine çullanan onlarca erkeğin darbeleriyle son nefesini veren, cesedi sokaklarda sürüklenip, eti kemiklerinden midye kabukları yardımıyla ayrılan ama ne olursa olsun tarihin unutulmazları arasına giren bir kadın. Yani 45 yaşındayken bu dünyadan göçüp giden İskenderiyeli Hypatia. Filmde Hypatia'yı Oscar ödüllü oyuncu Rachel Weisz canlandırıyor. Rol arkadaşları ise bir süre önce yaşama veda eden yönetmen Anthony Minghella'nın oğlu Max Minghella ile Oscar Isaac. İşte bu filmle bir kez daha hatırlanan İskenderiyeli Hypatia'nın trajik öyküsü. ” - murat985
 
74.
Troy (2004)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.2/10 X  
An adaptation of Homer's great epic, the film follows the assault on Troy by the united Greek forces and chronicles the fates of the men involved. (163 mins.)
“ Yıl Milattan Önce 1250. Bronz Çağının sonlarına doğru. İki gelişmekte olan millet, Truva Prensi Paris’in ardından çatışmaya girer. Paris, Isparta Kraliçesi, Helen’i, kocası Menelaus’u terk etmesi ve kendisi ile birlikte Truva’ya gelmesi için ikna eder. Menelaus, karısının Truvalılar tarafından ele geçirildiğini öğrenince kardeşi Agamemnon’dan yardım ister. Agamemnon, bu durumu güç elde etmek adına bir fırsat olara görür. Bunun üzerine 50.000 Yunanlı taşıyan 1000 gemiyle Truva’ya savaş açarlar. Yunanlı kahraman Aşil’in de desteği ile Yunanlılar, asla yenilmeyen Truvalılar ile savaşa başlarlar. Ancak Hektor, karşısında durmak zorunda kalırlar. Film, Wolfgang Petersen’in merceğinden, bu mücadeleyi ve çizilmekte olan kaderin hikayesini anlatır. ” - murat985
 
75.
Into the White (2012)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.2/10 X  
Norway, WWII: A group of British and German soldiers find themselves stranded in the wilderness after an aircraft battle. Finding shelter in the same cabin, they realize the only way to survive the winter is to place the rules of war aside. (104 mins.)
Director: Petter Næss
“ Birbirini bulan Alman ve İngliz piltolar, uçakları düştükten sonra kardan korunmak için aynı barakaya sığınmak zorunda kalırlar. Bu zorunlu ve şansız arkadaşlık birşeyleri keşfetmelerine yol açar. ” - murat985
 
76.
Frost/Nixon (2008)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.7/10 X  
A dramatic retelling of the post-Watergate television interviews between British talk-show host David Frost and former president Richard Nixon. (122 mins.)
Director: Ron Howard
“ Amerikan tarihinin en spekülatif ve tartışılan devlet adamlarından Nixon, iki kez başkan yardımcılığı, iki kez başkanlık vazifelerini yapmış, hırslı bir politikacıdır. Cumhuriyetçi ve tutucu bir siyasetçi olan Richard Nixon, adamlarının rakip parti Demokratları gizlice dinlediği ortaya çıkınca başkanlık görevini tamamlamadan kamuoyunun baskısı sonucunda Beyaz Saray’dan uzaklaşlaşmak zorunda kalır. Aradan geçen üç yıl sonrasında, 1977 yılında, popüler bir televizyon haber programında bu skandalla ilgili soruları cevaplamayı kabul eder. Nixon, her kurnaz politikacı gibi gazeteci olarak, kolay bir yem gibi gördüğü, o zamanın çaylağı olarak kabul edilen David Frost’u seçer. Fakat iki taraf da haftalarca süren hazırlıklardan sonra karşı karşıya geldiklerinde zorlu bir zeka savaşı başlar. Karşısında yandaş, karaktersiz ve çanak sorular soran bir genç yerine, gerçeğin peşinde gerçek bir gazeteci bulması kurt politikacıyı bir hayli zorlayacaktır. ” - murat985
 
77.
Lincoln (2012)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.4/10 X  
As the Civil War continues to rage, America's president struggles with continuing carnage on the battlefield as he fights with many inside his own cabinet on the decision to emancipate the slaves. (150 mins.)
“ Film, Amerika Birleşik Devletleri'nin 16. Başkanı olan ve kuzey eyaletlerinde 1861-1865 yılları arasında yaşanan iç savaşa öncülük eden Lincoln'un son dönemlerine ışık tutuyor. İç Savaş'ın hararetli günleri geride kalınca, Abraham Lincoln ile kabinesi arasında fikir ayrılıkları da su yüzüne çıkacaktır. En ciddi görüş ayrılığı ise kölelik konusunda yaşanacaktır...
Senaryosunu Pulitzer Ödüllü tarihçi Doris Kearns Goodwin'in çok satan kitabından ödüllü senarist Tony Kushner'in (Münih (Munich)) uyarladığı yapımın baş rolünde Daniel Day-Lewis yer alırken, yönetmen koltuğundaysa Steven Spielberg oturuyor. Filmin adı gelecek Oscar sezonu için şimdiden kulislerde dolaşıyor. ” - murat985
 
78.
The Untouchables (1987)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.9/10 X  
Federal Agent Eliot Ness sets out to stop Al Capone; because of rampant corruption, he assembles a small, hand-picked team. (119 mins.)
Director: Brian De Palma
“ Eliot Ness, suç oranının arttığı ve polis teşkilatının günden güne kötüye gittiği bir dönemde Chicago’ya atanan bir federal ajandır. Ness’e verilen görev mafya elebaşı Al Capone’u etkisiz hale getirmektir. Fakat Capone şehirdeki gücü o kadar yüksektir ki başlangıçta kimse Ness’in başarılı olabileceğini düşünmez.

Gittikçe cesaretini kaybetmekte olan Ness bir gün deneyimli bir polis memuru olan Jimmy Malone ile tanışır ve yakın bir dostluk kurar; Malone Ness’in Chicago’daki teşkilatta rastladığı ilk dürüst insandır... Malone’un yardımıyla Ness özel ekibine silahşör George Stone’u ve muhasebeci Oscar Wallace’ı ekleyerek Capone’un çevirdiği karanlık işlerin üzerine gitmeye başlar. Ekibin Capone’a karşı kullandığı taktiklerin bir kısmı hiç de yasal değildir... ” - murat985
 
79.
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.5/10 X  
Robert Ford, who's idolized Jesse James since childhood, tries hard to join the reforming gang of the Missouri outlaw, but gradually becomes resentful of the bandit leader. (160 mins.)
Director: Andrew Dominik
“ Film, Jesse James’in kendisini idol olarak gören on dokuz yaşındaki Robert Ford ile karşılaması ile birlikte gelen son günlerini anlatır. 1881 yılıdır. Jesse James bir soygunun peşindedir ve aynı zamanda da onu ele geçirmenin sonucunda bu işte para kazanacak olanlara karşı savaş açmıştır. Ancak kimse güvenmesi gerektiği konusu aslında bir muammadır. Robert Hansen’in romanından uyarlanan film çok meşhur bir kanun kaçağının özel hayatına mercek tutmaktadır. Daha ziyade Western görünümlü dramatik bir film. ” - murat985
 
80.
Empire of the Sun (1987)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.8/10 X  
A young English boy struggles to survive under Japanese occupation during World War II. (153 mins.)
“ Jim Graham, ailesiyle birlikte Şanghay’da iyi koşullarda bir yaşam sürmektedir. Fakat İkinci Dünya Savaşı’nın bütün dünyayı saran ateşinden Şanghay da kurtulamaz ve Japonya tarafından işgal edilir.

İşgal sonucu değişen bütün hayatlar gibi, Jim ve ailesi için de herşey altüst olur. Anne ve babasından koparılarak Japonya’daki bir toplama kampına götürülen Jim, sahip olduğu müthiş hayal gücüyle yaşadığı korkunç ortamı, bir maceranın parçası haline getirmeye çalışır ama koşulların sertliği, Jim’in hayal gücünün bile başa çıkamayacağı kadar keskindir.

Steven Spielberg’in, J.G. Ballard’ın yarı otobiyografik romanından uyarlayarak çektiği Güneş İmparatorluğu’nda Christian Bale, on üç yaşındaki haliyle izleyici karşısında. İleriki yıllarda şekillenecek başarılı kariyerin ilk sinyallerinin bu filmde yoğun bir şekilde hissedildiğini söylemek mümkün. ” - murat985
 
81.
The Baader Meinhof Complex (2008)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.4/10 X  
A look at Germany's terrorist group, The Red Army Faction (RAF), which organized bombings, robberies, kidnappings and assassinations in the late 1960s and '70s. (150 mins.)
Director: Uli Edel
“ Alman terörist grubu RAF’ı (Kızıl Ordu Fraksiyonu) inceleyen Der Baader-Meinhof Komplex, 60’ların sonu ve 70’lerin başlarında hüküm süren, bombalama, adam kaçırma ve hırsızlık gibi birçok olayın içine karışan Alman terörist grubuna sert bir bakış atıyor.

Stefan Aust’un çok satan romanından sinemaya uyarlanan yapım, Moritz Bleibtreu’nun da başarılı oyunculuğuyla konuşuluyor. ” - murat985
 
82.
Max Manus: Man of War (2008)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.3/10 X  
The true story about one of the most brilliant saboteurs during World War II and his battle to overcome his inner demons. (118 mins.)
“ Max, Finlandiya’da komünistlerle çarpıştıktan sonra Nazi yönetimindeki Norveç’e döner. Nazilerle mücadele eden Norveç direnişine katılır. Max yakalanınca İskoçya’ya kaçar. Norveç’e döndükten sonra ise büyük bir göreve kalkışır. Alman gemilerini bombalayacaktır. 2. Dünya Savaşı’ndaki en şöhretli sabotajcılardan birini anlatıyor. ” - murat985
 
83.
A Royal Affair (2012)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.6/10 X  
A young queen, who is married to an insane king, falls secretly in love with her physician - and together they start a revolution that changes a nation forever. (137 mins.)
Director: Nikolaj Arcel
“ Danimarka kralı VII. Christian akli dengesi tam da yerinde olmayan, kafasına göre hareket eden, uçuk-kaçık bir karakterdedir. Asabidir, alkolü, fahişelerle eğlenmeyi ülke yönetiminden daha önemli görmektedir; zaten kendisine bağlı olan konseyde kralın tescilli deliliğini fırsat bilerek ülkeyi istediği gibi yönetmektedir. İngiltere prensesiyle politik çıkarlar için evlendirilir; Prenses Caroline ülkeye gelirken sanatçı bir ruhlu bir kral ile evlendiğini sanarken, karşısında hala büyümemiş bir çocuk bulur.
Danışmanları tüm ülkede seçkin isimler arasından krala uygun doktor ararken, sıradan bir kasaba doktoru olan Friedrich Struensee çatlak kralın gözüne girer ve sadece kraliyet doktoru olmakla kalmaz kralın en iyi dostu, danışmanı olur. Bu süreçte de kralın çoktan gözden çıkarttığı, sıkıcı bulduğu Kraliçe Caroline ile de aralarında karşı konulmaz bir çekim oluşur. Doktorun ve kraliçenin yaşadığı gizli aşk, bir ulusun da aydınlanmaya giden yoluna öncülük edecektir… ” - murat985
 
84.
Battle for Haditha (2007)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.0/10 X  
An investigation of the massacre of 24 men, women and children in Haditha, Iraq allegedly shot by 4 U.S. Marines in retaliation for the death of a U.S. Marine killed by a roadside bomb. The movie follows the story of the Marines of Kilo Company, an Iraqi family, and the insurgents who plant the roadside bomb. (97 mins.)
Director: Nick Broomfield
“ Popüler belgeselleriyle tanınan İngiliz yönetmenin, The Times tarafından “Irak’ın Apocalypse Now / Kıyamet”i olarak tarif edilen son filmi Hadisa İçin Savaş’ın oyuncu kadrosunda, eski Amerikan deniz komandoları ve Ürdün’de yaşayan Iraklı mülteciler yer alıyor. Bu tartışmalar yaratan ve alışılmışın dışına çıkan belgesel-dram, Amerikalı komandoların öldürülen arkadaşlarına karşılık Bağdat’ın kuzeybatısında küçük bir kasaba olan Hadisa’da, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yirmi dört sivili katlettikleri Kasım 2005 olaylarını yeniden canlandırıyor. Film, kaba hatlarıyla yazılmış bir senaryoyla çekilmiş, oyuncular çoğunlukla doğaçlama yapmışlar ve kırk dakikalık yas sahnesi tek seferde çekilmiş. ” - murat985
 
85.
Lion of the Desert (1980)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 8.4/10 X  
In the Fascist Italy Pre-World War II of Benito Mussolini, the cruel General Rodolfo Graziani is directly... (173 mins.)
Director: Moustapha Akkad
“ Diktatör Mussolini Müslüman yerlileri yok etmek için 20 yıl boyunca Afrika’da şiddet politikası sürdürür. Generallerinden Rodolfo Graziani’i Libya valisi olarak atar ve isyancılar diye nitelendirdiği insanları yakalayarak cezalandırılmalarını ister. Libya’da direniş Ömer Muhtar önderliğinde yürür. Mesleği öğretmenlik olan Ömer Muhtar İtalyan birlikleri ile savaşır.Filmin çekimi için ihtiyaç duyulan savaş sahnelerinde askeri birlikler kullanılmış. Film için kasaba inşa edilerek 400 bina yapılmış ve akrep sokması ile sıcaklara karşı koymak için de bir tıp merkezi kurulmuş. ” - murat985
 
86.
Nixon (1995)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.1/10 X  
A biographical story of former U.S. president Richard Milhous Nixon, from his days as a young boy to his eventual presidency which ended in shame. (192 mins.)
Director: Oliver Stone
“ ABD’nin 37. Başkanı, gerek politikaları gerekse skandallarıyla 70’li yıllara damgasını vuran Richard Nixon’ın hayatından kesitler veren film, oyuncu kadrosu ve etkileyici senaryosuyla dikkat çekiyor. Richard Nixon rolünde birinci sınıf bir oyunculuk sergileyen Anthony Hopkins unutulacak gibi değil. ” - murat985
 
87.
Downfall (2004)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 8.3/10 X  
Traudl Junge, the final secretary for Adolf Hitler, tells of the Nazi dictator's final days in his Berlin bunker at the end of WWII. (156 mins.)
“ Hitler ve yakın arkadaşları kendilerini sığınaklarda güvene almışlardır. Aralarında Führer'in özel sekreteri Traudi Junge de vardır. Berlin artık düşmüş bir kaledir fakat Hitler, şehirden çıkmayı ve teslim olmayı kabul etmemektedir. Halkının tüm fertleri dışarıda yok edilirken o, son yolculuğuna hazırlanmaktadır. Birlikte intihar etmeden birkaç saat önce Eva Braun ile evlenirler. Cesetleri düşman eline geçmemesi için yakılır. Führer'in peşinden yıllarca sadık bir şekilde gitmiş birçok insanın durumu da farklı değildir. Berlin düşerken herkesin ölümle yaşam arasında seçim yapma saati giderek yaklaşmaktadır. ” - murat985
 
88.
Schindler's List (1993)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 8.9/10 X  
In German-occupied Poland during World War II, Oskar Schindler gradually becomes concerned for his Jewish workforce after witnessing their persecution by the Nazi Germans. (195 mins.)
“ Film, Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı zamanında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu alıyor. Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan film, ünlü yönetmen Steven Spielberg’in en önemli yapıtları arasında sayılan ve ona Oscar kazandıran bir yapımdır. Film, 1994 yılında 12 dalda Oscar’a aday olmuş ve 7 dalda ödül kazanmıştı. Filmin kazandığı Oscar’lar şöyle : En İyi Film, Yönetim, Kurgu, Sanat Yönetimi, Görüntü, Özgün Müzik ve Senaryo Uyarlaması. ” - murat985
 
89.
Saving Private Ryan (1998)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 8.6/10 X  
Following the Normandy Landings, a group of U.S. soldiers go behind enemy lines to retrieve a paratrooper whose brothers have been killed in action. (169 mins.)
“ Dört çocuk annesi bir annenin İkinci Dünya Savaşı’nda kaybettiği üç oğlunun ardından fazlasıyla yaralanmıştır. Şimdi tek dileği hayatta kalan tek oğlunun savaştan sağ salim dönmesidir. Yakarışları karşılık bulur ve Başkan tarafından verilen bir emirle James Ryan’ın ne pahasına olursa olsun bu savaştan sağ çıkması sağlanacaktır. Normandiya çıkarmasının yapıldığı gün, sekiz kişilik bir asker birliği farklı bir göreve, Ryan’ı kurtarma görevine atanır. Ancak yüzbaşı John Miller tarafından yönetilen bu birim, can pazarının yaşandığı bu zorlu ortamda hakikatli bir yaşam mücadelesine atılacak; tek bir adamı kurtarmak için sekiz kişinin hayatının tehlikeye atılmasının meşruluğunu sorgulayacaktır. ” - murat985
 
90.
Glory (1989)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.9/10 X  
Robert Gould Shaw leads the U.S. Civil War's first all-black volunteer company, fighting prejudices from both his own Union Army, and the Confederates. (122 mins.)
Director: Edward Zwick
“ Robert G. Shaw, Amerikan İç Savaşı’nda Amerika Birleşik Ordularında zencilerden oluşan bir alayın başına liderlik etmesi için atanmış bir komutandır. Siyahlara karşı yapılan ayrımcılığa ve köleliğe karşı da olan bu savaş, tüm alay için oldukça zorlu bir sınavdır.
Düşman ordularının, zenci askerlerden oluşan bu birliğin kumandanının öldürülmesi emrinin yanında, birliğin kendi askerleri arasındaki olaylar da, Robert G. Shaw’un üstesinden gelmesi gereken sorunlar arasındadır.
Amerikan İç Savaşı’nda savaşmış Robert G. Shaw’un ailesine yazmış olduğu mektuplardan derlenerek sinemaya aktarılmış Zafer, hem Edward Zwick filmografisinin hem de sinema tarihinin önemli filmleri arasında yer alıyor. Tüm oyuncu kadrosunun başarılı performanslarının yanında, Denzel Washington’ın olağanüstü oyunu ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandığını da ekleyelim. ” - murat985
 
91.
The Warlords (2007)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.1/10 X  
It's a heroic tale of three blood brothers and their struggle in the midst of war and political upheaval... (126 mins.)
“ Üç kardeşin bir savaşın ortasında kahramanca verdikleri yaşam mücadelesini anlatan filmde Jet Li başrolde. ” - murat985
 
92.
Inherit the Wind (1960)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 8.2/10 X  
Based on a real-life case in 1925, two great lawyers argue the case for and against a science teacher accused of the crime of teaching evolution. (128 mins.)
Director: Stanley Kramer
“ Engizisyon mahkemesinde yargılanan Galile, kilisenin zoruyla "dünya dönmüyor" demiş ancak yine de dünyanın dönmesinin önüne geçilememişti. İnsanlık bilim yolunda bir hayli ilerlemesine rağmen geri kafalılık ve dogmatizm hala ilerlemenin önüne bir set çekmekle meşgul; dün, bugün ve yarın. İşte Jerome Lawrence ve Robert E. Lee’nin Broadway’de büyük tartışma yaratan aynı adlı oyunlarından beyazperdeye uyarlanan 'Rüzgarın Mirası', evrim tartışmasının işlendiği sürükleyici bir mahkeme draması olarak Galile'nin zamanından bu yana pek de ilerleme sağlanamadığını acı bir şekilde gözler önüne seriyor. Ünlü ’maymun davası’ vakasından esinlenen filmde büyük bilim insanı Darwin'in evrim olgusunu öğrettiği için tutuklanan bir öğretmenin öyküsü anlatılıyor. Öğretmeni savunmak ülkenin gözüpek avukatlarından Henry Drummond’a düşecek ve dava kişilerin ötesine geçerek bilim ve din arasındaki bir hesaplaşmaya dönüşecektir. ” - murat985
 
93.
Z (1969)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 8.2/10 X  
Following the murder of a prominent leftist, an investigator tries to uncover the truth while government officials attempt to cover up their roles. (127 mins.)
Director: Costa-Gavras
“ Yves Montard, liberal ve haliyle bolca düşmana sahip bir politikacıdır. Bir gün devletin sağ cenahı tarafından düzenlenen bir suikastin neticesinde öldürülür. Devletin artık yeni görevi, bu korkunç cinayeti saklayıp zamanı gelince tümden örtbas etmektir. Formalite gereği açılan davaya atanan savcı, olayı inceledikçe bunun sıradan bir dava olmadığını fark eder. Kısa bir süre sonra bu davanın peşine iyice kapılır ve devletin derinliklerinde ve bağırsaklarında amansız bir yolculuğa çıkar.
Costa Gavras'ın bol ödüllü filmi gösterildiği sene En İyi Yabancı Film Oscar'ının yanısıra bir de En İyi Film Oscar'ı adaylığı kazanmıştı. ” - murat985
 
94.
Spartacus (1960)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.9/10 X  
The slave Spartacus leads a violent revolt against the decadent Roman Republic. (197 mins.)
Director: Stanley Kubrick
“ Trakyalı bir köle olan Spartaküs (Kirk Douglas) bir galadayötör olarak yetiştilir. Varinia isminde bir bayan aşık olur... ve o anki rejime isyan eder. Yalnız onun isyanının bir farkı tüm kölelerde özgürlük için bir kıvılcım yakmasıdır. Sayısız Oscar sahibi bir film olan ''Spartacüs'' 60'lı yıllara damgasını vurmakla kalmayıp, günümüze demokrasi açısından bir pencere açmıştır.. ” - murat985
 
95.
Becket (1964)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 8.0/10 X  
King Henry II of England comes to terms with his affection for his close friend and confidant Thomas à Becket, who finds his true honor by observing God's divine will rather than the king's. (148 mins.)
Director: Peter Glenville
“ 1964 yapımı film. peter o'toole ve richard burton karşılıklı döktürürler. içinde savaş kan gözyaşı aşk ihtiras v.s. olmayan daha bir tiyatro oynundan bekleneceği gibi 2 insan arasındaki ilişki ve dostluğun güç iktidar ve değişen şartlar karşısında bir satranç oynuna dönüşmesini anlatan etkili ve güzel film....... ” - murat985
 
96.
The Last Emperor (1987)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.8/10 X  
The story of the final Emperor of China. (163 mins.)
“ Sinema tarihinin en çok ödül alan, en geniş kadrolu filmlerinin başında gelen Son İmparator destansı bir öyküdür: 2 yaşında tahta çıkan Çin’in son imparatoru Pi Yi’nin gözünden 60 yılın öyküsü. Çekimi 2,5 yıl süren, 19 binden fazla kişinin rol aldığı film çok şık ve estetik bir "görkemli yapım"dır. Bertolucci sinemasının izlerini de taşır: "Yasak Kent’in avlusunda binlerce figuranla çekilen sahnelerden ipek çarşafların altında belli belirsiz sevişen üç bedene kadar..."

Son İmparator aynı zamanda Bertolucci’nin "Oryantal Üçlemesi"nin ilk filmidir. Bu seri daha sonraki yıllarda çekeceği Çölde Çay ve Küçük Buda ile tamamlanır. ” - murat985
 
97.
The Young Victoria (2009)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.3/10 X  
A dramatization of the turbulent first years of Queen Victoria's rule, and her enduring romance with Prince Albert. (105 mins.)
“ Başrollerinde Emily Blunt, Rupert Friend ve Paul Bettany'nin yer aldığı bu tarihi filmde, Akademi Ödüllü Graham King ve Martin Scorsese ikilisi, Kraliçe Victoria’nın genç yaşında iktidara yürüyüşünün hikayesini beyazperde'ye aktarıyor. Genç Victoria filminde, Kraliçe Victoria’nın hanedanlık içerisindeki iktidar kavgalarının nesnesi olmaktan, Prens Albert (Rupert Friend) ile yaşadığı romantik yakınlaşmaya ve dillere destan evliliğine kadar gizemli konulara el atılıyor. Emily Blunt'ın Genç Victoria'yı başarıyla canlandırdığı filmin drama, romantizm, siyasi entrikalar ve nefes kesici bir sinematografiyle örülü öyküsü, İngiliz oyunculardan oluşan kadrosuyla daha da kuvvetleniyor. Britanya tarihinin en uzun süre tahtta kalan kraliçenin anlatısını, Sandy Powell’ın muhteşem kostüm tasarımları ve Jack Murphy’nin olağanüstü koreografisi zenginleştiriyor. ” - murat985
 
98.
Matewan (1987)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.9/10 X  
A labor union organizer comes to an embattled mining community brutally and violently dominated and harassed by the mining company. (135 mins.)
Director: John Sayles
“ Gerçek bir olaya ve karakterlerin gerçek kişilere dayandığı ? Matewan, yerel, siyah ve İtalyan gruplarından oluşan kömür işçilerinin, sendika örgütleyicisi olan Joe Kenehan'ın önderliğinde şirket yöneticilerine ve silahlı eşkıyalara karşı verdikleri sendika kurma mücadelelerini anlatıyor... ” - murat985
 
99.
Sophie Scholl: The Final Days (2005)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.7/10 X  
A dramatization of the final days of Sophie Scholl, one of the most famous members of the German World War II anti-Nazi resistance movement, The White Rose. (120 mins.)
Director: Marc Rothemund
“ Nazi rejimine karşı gizli bir propaganda yürüten üniversite öğrencilerinin gerçek hikayesini anlatan yapım. ” - murat985
 
100.
Little Big Man (1970)
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7.6/10 X  
Jack Crabb, looking back from extreme old age, tells of his life being raised by Native Americans and fighting with General Custer. (139 mins.)
Director: Arthur Penn
“ 1970 yılında ABD'de gösterime giren bir western komedi filmi olan Küçük Dev Adam, senaryosunu Calder Willingham'ın, Thomas Berger'in aynı adlı romanından uyarladığı bir filmdir. Vahşi batı efsanesine komik ve alaycı bir gözle bakan film, 121 yaşındaki Jack Crabb'in anılarını kağıda dökmek isteyen bir tarihçinin aldığı notları takip eder. Kızılderililer tarafından kaçırılan beyaz bir çocuğun, yerli halk tarafından büyütülmesi ile başlayan Jack'in hayatını ve silahşöre dönüşmesini sağlayan gençlik yılları ile klişe bir vahşi batı hikayesini anlatıyor. ” - murat985