Awards for 2012

Best of Show

Short Film

WINNER

When You Find Me: Ron Howard (producer/executive producer), Bryce Dallas Howard (director)

Feature Film

WINNERS


Award of Excellence

Leading Actor

WINNER

NOMINEE

Leading Actress

WINNER

Crescendo I: Montserrat Espadalé (leading actress)

Directing

NOMINEE

Art Direction

WINNER

El Invento: Giovanni Granada (art director) (Metro Studio Films (production company))

Original Score

WINNER

Music Videos

WINNER

Short Film

WINNERS





Off Season: (Gravity Sleeps (production company), EJI Films (production company))


Medicine Men: Guy Malim (director)



Spaghetti for Two: Matthias Rosenberger (director/producer), Betina Dubler (director/writer)

NOMINEE

Short Documentary

WINNER

I'm Sorry: Tim Vogel (director editor) (Lancer Entertainment Group (production company))

Feature Documentary

WINNERS


Feature Film

WINNER

Currency, Brush, The Silent Thief, Population: 2: Brad Rosier (director), Julie Rosier (producer), Gil Luna (director), Shiyan Zheng (director), Jennifer Clary (director) (Apple Bandit Picture Shows (production company), Pilâtre de Rozier Productions (production company), Altermain Productions (production company), Moon Tribe Studios (production company), Jenkev Productions (production company))

Set Design

WINNER

Webisode

WINNER

Children/Family Programming

WINNER

El Invento: Giovanni Granada (director) (Metro Studio Films (production company))

Award of Merit

Best Actor in a Leading Role

WINNERS


Lead Actor

WINNERS


Uptown: Chris Riquinha (actor) (One Way or Another Productions (production company))


Leading Actor

WINNERS

Silver Case: Brian Keith Gamble (actor), Christian Filippella (director) (Satyricon Pictures (production company))

Leading Actress

WINNER

Short Film - Best Supporting Actor

WINNER

On the Contrary: Manna Phommathep (actor)
as "Rico"

Best Supporting Actor

WINNER

Director Under age 17

WINNER

Director

WINNER

Best Cinematography

WINNERS

Beyond the Search: Gordon Brown (cinematographer) (Adventist Media Network (production company))

El Invento: Giovanni Granada (director of photography) (Metro Studio Films)


Art Direction

WINNER

A House, A Home: Mark C. Smith (production designer)

Costume Design

WINNER

Editing

WINNER

Original Score

WINNER

Alienated: Iván Capillas (composer, original score)

Music Video

WINNER

Short Film

WINNERS

Sides of the Track: (MunkyTown Productions (production company))



The Lucky One: Bala Balakrishnan (director) (Double B Films (production company))

Most High: Christina Kurzius (Acting), John Ronane (Acting), Elias Hunerdosse (Acting), Chris Adams-Wenger (Acting), Victoria Kapanjie (Acting), Ben Lainhart (Acting), Melissa Nelson (Acting), Clark Rians (Acting), Nathan Wagner II (Acting)










Frammenti: Emanuele Michetti (writer, director) (Altreproduzioni (production company))





Minotaur: Sinan Chevik (director)



Dog of Carnage: Georgia Macey (producer), John Macey (producer)



Dreaming American: Lee Percy (Writer/Director), Paul A. Levin (Producer), Yada Zamora (Producer) (Dreaming Film Productions)

Lotusland: Andrew Trainor (Actor/Writer/Producer)




30 1/2: Phoenix Liu (director)



NOMINEE

Best Short Film

WINNER

Best Short

WINNERS


NOMINEE

Humanitarian Best Short Film Award

WINNER

Short film

WINNER

Short Documentary

WINNERS


Documentary Short

WINNER

Feature Documentary

WINNERS

Flight to the Wall: Tim Prokop (executive producer), Bill Matson (director) (Tim Prokop Design (production company), Reelcontact (in association with))

My Glass Odyssey: John E. Waterman (director) (executive producer), Rich Bokides (associate producer) (Odd Man Out Productions (production company), Hollywood Guns 4 Hire Film Company (post production company))

Feature Film

WINNERS

6 Nonsmokers: Francis Abbey (writer, director, producer), Jenna St. John (producer/ writer), Noah Potter (executive producer), Christina Garnett (producer) (Ciscovaras Pictures, J65 Productions, 57 Pictures)

Dreaming Alaska: Emanuele Valla (director) (Wolf Pictures (production company))





Along the Roadside: Vladimir Lisinac (producer), Zoran Lisinac (director) (Metakwon Filmworks (production company), Vladimir Lisinac Productions (production company))

Commercial

WINNERS


contemporary issues/awareness raising

WINNER

Pilot Program

WINNERS


Webisode

WINNERS


Public Service Program

WINNER

R.O.T.F.L.: Tara-Nicole Azarian (director, writer, lead actress)
Tara Nicole Azarian (writer, director, lead actress)

Experimental

WINNER

Saint Sanguinus: Bernie Matthew (actor), Stevie Cooper (actor), Scott Baker (actor), Tara MacDonald (producer), Julia Smith-Phillips (director) (Charlie Mac Productions (distributor))

Creativity/Originality

WINNER

Sex, Blood and Fairy Tales: Yelena Sabel (writer, director, producer)

Viewer Impact: Motivational/Inspirational

WINNER

Contemporary Issues, Ethics, Religion

WINNER

Beyond the Search: Kyle Portbury (director), Jared Madden (producer), Neale Schofield (executive producer), John Gate (executive producer), Neal Allen (producer) (Adventist Media Network (production company))

Dramatic Impact

WINNER

Asian American

WINNER

Humor/Humorist

WINNER

Native American/Aboriginal Peoples

WINNER

Children/Family Programming

WINNERS

Evy In The New Word: Killivalavan Solai (director) (producer) (co-writer) (animator) (editor) (sound editor), Saravanan Kalaivanan (co-writer), Casual-T (sound mixer) (music composer) (sound editor), Christine Quinn (supporting actress), Prasakthi Venkatesan (publicist) (production manager)

Television Pilot Competition

WINNERS

American Bill: David Reiter (Writer/Director/Producer) (David Reiter Productions (Production Company))


Strip Mall: Crazy Is Open for Business: Reed Simonsen (directing), John Richards (producing), Robert S. Martin III (producing), Krista Simonsen (producing), Ryan J. Woods (editing), Barb Steele (editing), Peter Simonsen (sound), Sean Blanche (sound), Kim Patrick (sound), Pat Donahoe (composer), Daniel Gledhill (composer) (SilverEpic Entertainment)

The Adventures of Loop & Rhett: Michael Tushaus (executive producer), Karen Cornejo (executive producer), Michael Brian Rawlins (executive producer)

Award of Merit Best Shorts

Best Short Documentary

WINNERS


Saint Sanguinus: Bernie Matthew (actor), Stevie Cooper (actor), Scott Baker (actor), Tara MacDonald (producer), Julia Smith-Phillips (director) (Charlie Mac Productions (production company))

Experimental

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.