Awards for 2012

DGC Team Award

Short Film

WINNER

Patch Town: Catherine Gourdier, David Sparkes (1st assistant director), Barbara McCullam (3rd assistant director), Diana Young (trainee assistant director), Michael Doherty (editor), Dermain Finlayson (dialogue editor), Dale Lennon (sound effects editor), Matt Middleton (production designer), Robert Nowacki (1st assistant art director), Joel Richardson (2nd assistant art director)

NOMINEES


Dave vs Death: Patrick Hagarty (director), Nazgol Goshtasbpour (production designer), Patrick Arias (1st assistant director), Michael T. Burgess (3rd assistant director), Robert James Spurway (co-editor)

The Seder: Justin Kelly (director), Aline Robichaud (1st assistant director), Jeffrey P. Nesker (editor)

Allan King Award For Excellence in Documentary

WINNER

NOMINEES



Wiebo's War: David York (director), Nick Hector (picture editor), Sam Ellens (assistant picture editor), Michael Bonini (sound editor)

Feature Film

WINNER

A Dangerous Method: Alastair Gray (Dialogue Editor/ADR Editor), Michael Madden (Set Designer), Lori A. Waters (Post Production Supervisor), Patrick Arias (2nd Assistant Director), James McAteer (Production Designer), David Cronenberg (Director), Nan Brown (Production Accountant), Rob Bertola (Sound Effects Editor), Michael O'Farrell (Supervising Sound Editor), Sandy Pereira (Assistant Editor), Gren-Erich Zwicker (Assistant Sound Editor), Tony Currie (Dialogue Editor/ADR Editor), Ronald Sanders (Picture Editor), Walter Gasparovic (1st Assistant Director)

NOMINEES

Down the Road Again: Donald Shebib (Director), Felix Gray (1st Assistant Director), Jason M. Washington (2nd Assistant Director), Richelle Wilks (Trainee Assistant Director), Jasna Stefanovic (Production Designer), Chris Pavoni (Production Manager), Cam McLauchlin (1st Assistant Editor), Chad Glastonbury (Assistant Editor), Robert Warchol (Sound Effects Editor), Barry Gilmore (Dialogue Editor), Greg Holmgren (Location Manager), Wendie Saltarski (Production Accountant), Vess Stoeva (First Assistant Accountant)

The Samaritan: David Weaver (Director), David MacDonald (1st Assistant Director), Avrel Fisher (1st Assistant Director), Ken A. Smith (2nd Assistant Director), Jonnie Katz (3rd Assistant Director), Fatima Palhetas (3rd Assistant Director), Cindy Irwin (Trainee Assistant Director), Craig Seitz (3rd Assistant Director, 2nd Unit), Geoff Ashenhurst (Picture Editor), Cam McLauchlin (1st Assistant Editor), Barry Gilmore (Supervising Sound Editor), Martin Gwynn Jones (Sound Editor), Jane Tattersall (Sound Editor), Robert Warchol (Sound Designer), Brent Pickett (1st Assistant Sound Editor), Peter Emmink (Art Direction), Jae Pak (Assistant Art Director), Hiep Pham (Assistant Art Director), Sam Hudecki (First Assistant Art/Graphics), Matthew Davies (Production Designer), Derek Rappaport (Production Manager), Eardley Wilmot (Location Manager), Jared Burton (Location Production Assistant), Graham Penny (Location Production Assistant), Fernando DaSilva (Location Scout), Kyle O'Connor (Assistant Location Manager), Mike Bruce (Assistant Location Manager), Christine MacDonald (Production Accountant)

Citizen Gangster: Andrew Shea (1st Assistant Director), Sarah Campbell (2nd Assistant Director), Neille Brockie (3rd Assistant Director), David Seymour (Trainee Assistant Director), Peter Mihaichuk (Art Director), Aidan Leroux (Production Designer), Daniel Bekerman (Production Manager), Sandy Pereira (Assistant Editor), Jane Tattersall (Sound Designer), Steve Medeiros (1st Assistant Sound Editor), Srdjan Vilotijevic (Location Manager), Kyle O'Connor (Assistant Location Manager), Ian Pozzebon (Location Assistant), Geoffrey Smither (Location Scout), Wendie Saltarski (Production Accountant), Jane Douglas (Production Accountant), Neil Olsen (1st Assistant Accountant), Karen Martin (2nd Assistant Accountant)

Television Series - Comedy

WINNER

Call Me Fitz: Nick Trim (Ass't Production Coordinator), Christine MacDonald (1st Assistant Accountant), Susan Diamond (4th Assistant Director), Neil Shaw (Set PA), Rob Bertola (Effects Editor), Fred Brennan (Supervising Sound Editor), Shaun Clarke (Locations Manager), Sheri Elwood (Director), Preston Hudson (2nd Assistant Director), Cathy Grant (Production Coordinator), Sue Fawcett (Assistant Sound Editor), Heather Harvey (3rd Assistant Director), Margaret Harrison (Production Manager), Derek Filiatrault (1st Assistant Director), William Fleming (Production Designer), Luke Merdsoy (2nd Assistant Art Director), Thorben Bieger (Picture Editor), Ewen Dickson (Art Director), Jeff Martin (Assistant Locations Manager), Ulo Greer (1st Assistant Art Director), Sarah Byrne (Assistant Picture Editor)
For Episode 212, "Hell Hath No Drink Limit".

NOMINEES

Less Than Kind: Kelly Makin (Director), Douglas Mitchell (1st Assistant Director), Martin Ellis (2nd Assistant Director), Craig Webster (Picture Editor), Chuck Kahn (First Assistant Editor), Jeffrey Collins (First Assistant Editor), Nelson Ferreira (Sound Editor), Tyler Whitham (Assistant Sound Editor), Lesley Oswald (Production Manager), Karen Stermscheg (Production Assistant), Tamara Mauthe (Production Coordinator), Cathie J. Edgar (Location Manager), Neal Baksh (Assistant Location Manager), Paul Courchaine (Production Accountant), Crystal Mikoluff (1st Assistant Accountant), Ian Macpherson (2nd Assistant Accountant)
For Episode 301, "Fugue State".

Michael: Tuesdays & Thursdays: Don McKellar (Director), Reid A. Dunlop (1st Assistant Director), Alexandre Champagne (2nd Assistant Director), David MacDonald (3rd Assistant Director), Matthew Hannam (Editor), Duff Smith (Assistant Editor), Lisa Soper (Production Designer), Shane Boucher (Art Director), Sue Conley (Dialogue Editor), Jane Tattersall (Effects Editor), David Caporale (Assistant Sound Editor), Rachel Fallis (Locations Manager), Michel Poirier (Locations Scout), Steve Sheridan (Assistant Accountant)
For Episode 104, "Sleeping With People".

Mr. D: Steve Wright (Director), Rob Cotterill (1st Assistant Director), Preston Hudson (2nd Assistant Director), Megan Malet-Veale (3rd Assistant Director), Jeremy Harty (Picture Editor), Ehren Davis (Assistant Picture Editor), Glenn Coolen (Art Director), Kim Conrad (1st Assistant Art Director), Gilles Bélanger (Production Manager), Shauna Hatt (Assistant Production Manager), Jesse Fawthrop (Production Coordinator), Matthew Crowe (Set Production Assistant), Joseph McKibbon (Locations Manager), Cory Pioveson (Assistant Location Manager), Jeff Martin (Locations Assistant), Angela Murphy (Production Designer)
For Episode 106, "The Dance".

Television Series - Drama

WINNER

The Borgias: Jeremy Podeswa (Director), Wendy Hallam Martin (Picture Editor), Dan Briceno (1st Assistant Editor), Ana Yavari (2nd Assistant Editor), Anna Sofrygina (2nd Assistant Editor), François Séguin (Production Designer), Dale Sheldrake (ADR Editor), Jane Tattersall (Supervising Sound Editor), Martin Gwynn Jones (Foley Artist), Barbara Pecs (Production Accountant), Linda Gillespie (Production Accountant)
For Episode 107, "Death on a Pale Horse".

NOMINEES

Flashpoint: David Frazee (Director), Michael Johnson (1st Assistant Director), Marcel Saumure (2nd Assistant Director), Raj Singh (3rd Assistant Director), Dominika Jurek (Trainee Assistant Director), Brett Sullivan (Picture Editor), Rory Cheyne (Art Director), Jody Lynn Clement (1st Assistant Art Director), Michaela Cheyne (1st Assistant Art Director), John Dondertman (Production Designer), Nazgol Goshtasbpour (Art Department Coordinator), Mike Stanek (Playback Animation), Janice Ierulli (Sound Editor), Mark Shnuriwsky (Sound Editor), Richard Calistan (Sound Editor), Anne Marie Cormier (Production Manager), Nicholas Vandal (Set Production Assistant), Randy Morgan (Location Manager), Jamie Wilson (Assistant Location Manager), Robert Jones (Location Production Assistant), James Duffy (Location Production Assistant), Sandra Lum Lock (Production Accountant), Arlene Lum Lock (Payroll Accountant), Dana Szeto (Accounts Payable), Darren Wilson (Petty Cash Accountant)
For Episode 407, "Shockwave".

Haven: T.W. Peacocke (Director), Megan Banning (1st Assistant Director), Bruce Zwicker (2nd Assistant Director), Heather Harvey (3rd Assistant Director), Susan Diamond (Trainee Assistant Director), Keith White (2nd Assistant Director), Terry Quennell (Art Director), Matt Likely (Assistant Art Director), Ulo Greer (2nd Assistant Art Director), Ryan Vessey (Trainee Assistant Director), Jennifer Stewart (Production Designer), Allan Fung (Supervising Sound Editor), Clive Turner (Sound Effects Editor), Rob Ainsley (First Assistant Sound Editor / Dialogue Editor), Rob Bertola (Music Editor), Ginny Jones-Duzak (Production Manager), Adele MacDonald (Production Coordinator), Sarah Coleman (Set Production Assistant), Andrew Sheridan (Location Manager)
For Episode 201, "Tale of Two Audreys".

Rookie Blue: David Wellington (Director), Mark Easey (1st Assistant Director), Joanna Moore (2nd Assistant Director), Colleen Harding (3rd Assistant Director), Paul G. Day (Editor), Paul Rubenstein (1st Assistant Picture Editor), Benno Tutter (Production Designer), Mark Duffield (Art Director), Wendy Robbins (1st Assistant Art Director), Jae Pak (1st Assistant Art Director), Sue Conley (Dialogue & ADR Editor), Paul Germann (Sound Effects Editor), David Caporale (1st Assistant Sound Editor), Kevin Banks (Music Editor), Armand Leo (Production Manager), Karen Doble (Production Coordinator), Aaron Horton (Assistant Production Coordinator), Andrew O'Sullivan (Location Manager), John Mendes (Assistant Location Manager), Andrea Wassell (Production Accountant)
For Episode 201, "Butterflies".

Television Series - Family

WINNER

Heartland: Neshe Delici (2nd Assistant Picture Editor), Martin Pedersen (2nd Assistant Director), Jane Morrison (Picture Editor), Grant Harvey (Director), Lorenz Augustin (Production Manager), Brenda Rampp (First Assistant Accountant), Brian Dunne (Location Manager), Andrew Price (1st Assistant Director), Ryan Monaghan (Assistant Location Manager), Tony LaHaye (3rd Assistant Director), Kevin Banks (Music Editor), Richard Calistan (ADR Editor), Sandralynn Trent (Trainee Assistant Director), Hudson Cooley (Production Coordinator), Jason MacNeill (1st Assistant Sound Editor), Joe D'Addetta (Assistant Production Coordinator), Rob Hegedus (Supervising Dialogue Editor), Kevin Howard (Supervising Sound Effects Editor), Mike Liesemer (Trainee Production Coordinator)
For Episode 503, "What's in a Name?".

NOMINEES

Degrassi: The Next Generation: Stefan Brogren (Director), Mark Pancer (1st Assistant Director), Eric Banz (2nd Assistant Director), Andrew McNeill (3rd Assistant Director), Jimmy Palferro (Trainee Assistant Director), Jason Irvine (Editor), Stephen Stanley (Production Designer), Michael Bawcutt (Production Manager), Sean McLoughlin (1st Assistant Art Director), Emma Polimac (1st Assistant Art Director), Paul Whitehead (1st Assistant Picture Editor), Danielle McBride (Supervising Sound Editor), Marvyn Dennis (Dialogue/ ADR Editor), Dan Sexton (Sound Effects Editor), John Loranger (1st Assistant Sound Editor), Anthony Thomas-Costa (Production Accountant), Anthony J. Grosse (1st General Accountant), Sheri McGrath (1st Payroll Accountant), Michael Campbell (Location Manager), Mitch Cappe (Set Production Assistant), Andrew Lima (Art Dept Trainee), Keith P. Carey (Location Production Assistant)
For Episode 1129, "Dead and Gone: Part 2".

How to Be Indie: John Bell (Director), John Pace (1st Assistant Director), John Sauvé (2nd Assistant Director), Marcel Brassard (1st Asst Picture Editor), Brendan Smith (Production Designer), Jeff Geisel (Editor), Roxanne Borris (1st Assistant Art Director), Alicia Remigio (2nd Assistant Art Director), Colin Brunton (Production Manager), James Mauro (Assistant Production Manager), Peter Muldoon (Production Accountant), Susan Bassett (1st Assistant Accountant)
For Episode 217, "How to Get Plugged In".

R.L. Stine's The Haunting Hour: Neill Fearnley (Director), Jason Furukawa (1st Assistant Director), Annabelle Wilczur (2nd Assistant Director), Shawn Patrick Murphy (3rd Assistant Director), Jeff Elliott (Assistant Location Manager), Chris Wilson (Unit Production Manager), Tracey Renyard (Locations Manager)
For Episode 206, "Brush with Madness".

Television Movie/Mini-Series

WINNER

The Kennedys: Mun Ying Kwun (Art Director), Don Cassidy (Picture Editing), Tim Singh (2nd Assistant Director), Timothy Peel (Graphic Designer), Christopher Comrie (Payroll Accountant), Derek Ursacki (2nd Assistant Accountant), Katie Halliday (Sound Editor), Jill Purdy (ADR Editor), Michael G. England (1st Assistant Picture Editor), Brian Gibson (Production Manager), Mark Gingras (Supervising Sound Editor), Andrew O'Sullivan (Location Manager), Kathryn Hughes (3rd Assistant Director), Libby Hodgson (1st Assistant Director), Jon Cassar (Director), Catherine Currie (Production Accountant), Rocco Matteo (Production Designer), Hope Faith White (1st Assistant Accountant), Rudy Braun (Set Designer), Itsuko Kurono (1st Assistant Art Director)
For Episode 4.

NOMINEES

Hannah's Law: Rachel Talalay (Director), Phil Chipera (1st Assistant Director), Lorie Gibson (2nd Assistant Director), Lisa Jemus (3rd Assistant Director), Bridget Durnford (Picture Editor), Warren Langford (Assistant Picture Editor), John Blackie (Production Designer), Petros Danabassis (Production Manager), Cameron Chapman (Production Coordinator), Matt Babinec (Assistant Production Coordinator), Jerry Skibinsky (Location Manager), Edsel Hilchie (Location Manager), Linda MacLean (Production Accountant), Vanessa Petkus (1st Assistant Accountant), Pam Gillies (Accounting Clerk)

Magic Beyond Words: The J.K. Rowling Story: Paul A. Kaufman (Director), Paul Etherington (1st Assistant Director), Riley Walsh (2nd Assistant Director), Paula S. Kyan (3rd Assistant Director), Sarah Patricia Hansen (Trainee Assistant Director), Michael Bendner (Background Coordinato), Christian Bruyère (Production Manager), David S. Fullerton (Location Manager), Kirk Renard (Assistant Location Manager), Tim Moshansky (Locations), Lesley DeHaan (Background Coordinator), Evan Chan (Location Scout), Chad Bretschneider (Production Assistant), Kelly McKeigan (Production Assistant)

Wrath of Grapes: The Don Cherry Story II: Jeff Woolnough (Director), Douglas Mitchell (1st Assistant Director), Megan Basaraba (2nd Assistant Director), Rob Ainsley (ADR Editor), Allan Fung (Supervising Sound Editor), Mike Lee (Editor), Bill Oliver (1st Assistant Editor), Clive Turner (SFX Designer), Dave Mahoney (Production Manager), Tamara Mauthe (Production Coordinator), Karen Stermscheg (Assistant Production Coordinator), Cliff Sumter (Assistant Location Manager), Monique Ledohowski (1st Assistant Accountant), Celene Miles (1st Assistant Accountant), Gloria Gibb (1st Assistant Accountant)

DGC Craft Award

Direction - Feature Film

WINNER

NOMINEES



Picture Editing - Feature Film

WINNER

NOMINEES



Sound Editing - Feature Film

WINNER

NOMINEES



Production Design - Feature Film

WINNER

NOMINEES



Direction - Television Series

WINNER

The Borgias: Jeremy Podeswa
For Episode 107, "Death on a Pale Horse".

NOMINEES

Flashpoint: Kelly Makin
For Episode 415, "Day Game".

Camelot: Jeremy Podeswa
For Episode 103, "Guinevere".

The Firm: David Straiton
For Episode 1, "The Pilot"

Direction - Television Movie/Mini-Series

WINNER

The Kennedys: Jon Cassar
For Episode Seven.

NOMINEES



Picture Editing - Television Series

WINNER

The Borgias: Lisa Grootenboer
For Episode 108, "The Art of War".

NOMINEES

Flashpoint: Christopher Donaldson
For Episode 415, "Day Game".

The Listener: Mike Lee
For Episode 206, "The Magician".

Less Than Kind: Craig Webster
For Episode 301, "Fugue State".

Picture Editing - Television Movie/Mini-Series

WINNER

The Kennedys: Don Cassidy
For Episode 4.

NOMINEES



Sound Editing - Television Movie/Mini-Series

WINNER

NOMINEES



Sound Editing - Television Series

WINNER

Call Me Fitz: Fred Brennan, Rob Bertola, Sue Fawcett
For Episode 212, "Hell Hath No Drink Limit".

NOMINEES


Haven: Rob Ainsley, Rob Bertola, Allan Fung, Clive Turner
For Episode 201, "Tale of Two Audreys".

The Borgias: Martin Gwynn Jones, Dale Sheldrake, Jane Tattersall
For Episode 107, "Death on a Pale Horse".

Production Design - Television Series

WINNER

The Borgias: François Séguin
For Episode 107, "Death on a Pale Horse".

NOMINEES

Hell on Wheels: John Blackie
For Episode 109, "Timshel".

Combat Hospital: Rob Gray
For Episode 112, "Triage".

Being Human: Zoe Sakellaropoulo
For Episode 110, "Dog Eat Dog".

Production Design - Television Movie/Mini-Series

WINNER

The Kennedys: Rocco Matteo (production designer)
For Episode 5.

NOMINEES



DGC Lifetime Achievement Award

WINNER

Don Haldane Distinguished Service Award

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.