Awards for 1989

Young Artist Award

Best Young Actor in a Nighttime Drama Series

WINNER

NOMINEES



Beauty and the Beast: John Frandlin






Best Young Actor in a Motion Picture - Drama

WINNER

NOMINEES







Best Young Actor in a Daytime Drama Series

WINNER

NOMINEES






Best Young Actor Guest Starring in a Syndicated Comedy, Drama or Special

WINNER

NOMINEES





Best Young Actor Guest Starring in a Drama or Comedy Series

WINNER

NOMINEES

Straight at Ya: Kirk Cameron








Best Young Actor in a Cable Family Series

WINNER

NOMINEES



On the Edge: Joshua John Miller

Young, Young Comedians: Josh Milton




Best Young Actor in a Special, Pilot, Movie of the Week or Mini-Series

WINNER

NOMINEES



CBS Schoolbreak Special: Michael Faustino
For episode "Home Sweet Homeless (#5.3)".

CBS Schoolbreak Special: Rossie Harris
For episode "Home Sweet Homeless (#5.3)".


ABC Afterschool Specials: James Marshall
For episode "Date Rape (#17.1)".





Best Young Actor in a Horror or Mystery Motion Picture

WINNER

NOMINEES





Best Young Actor/Actress - Under Five Years of Age

WINNER

NOMINEES




Best Young Actor Under Nine Years of Age

WINNER

NOMINEES






Best Young Actor in a Student Film

WINNER

Little Brother: Ryan Leigh Lewis

NOMINEES

Johnny Come In: Robert Arnett

Rose and Katz: Adam Carl

Stead Fast Boy: Josh Weiner

Best Young Actor/Actress in a Film Made for Video

WINNER

NOMINEES

Modeling, What It Takes: Shalane McCall

Kid Songs: Jared Rushton

Best Young Actor in a Family Syndicated Show

WINNER

NOMINEES





Best Young Actor in a Cable Family Show

WINNER

ABC Afterschool Specials: Justin Hinds
For episode "Just a Regular Kid: An AIDS Story (#16.1)".

NOMINEES




Lessons to Remember: Brandon Stewart

Best Young Actor - Voice Over Role

WINNER

Kissyfur: Max Meier
For playing "Kissyfur".

NOMINEES

Dino-Riders: Shawn Donahue
For playing "Llahd".

ALF: Michael Faustino
For playing "Curtis".

The New Adventures of Winnie the Pooh: Tim Hoskins
For playing "Christopher Robin".

Best Young Actor in a Motion Picture Comedy or Fantasy

WINNERS


NOMINEES




Best Young Actress Guest Starring in a Syndicated Family Comedy, Drama or Special

WINNER

NOMINEES



Hiroshima: Tamlyn Tomita

Best Young Actress in a Motion Picture - Drama

WINNER

NOMINEES


Crystalstone: Laura Jane Goodman





Best Young Actress in a Daytime Drama Series

WINNER

NOMINEES




Best Young Actress in a Nighttime Drama Series

WINNER

NOMINEES


Best Young Actress Guest Starring in a Drama or Comedy Series

WINNER

NOMINEES





Best Young Actress in a Family Syndicated Show

WINNER

NOMINEES





Best Young Actress in a Horror or Mystery Motion Picture

WINNER

NOMINEES






Best Young Actress in a Cable Family Series

WINNER

NOMINEES




Best Young Actress in a Cable Family Show

WINNER

NOMINEES

Lessons to Remember: Robin Lynn Heath

Best Young Actress in a Special, Pilot, Movie of the Week or Mini-Series

WINNER

NOMINEES



ABC Afterschool Specials: Tonya Crowe
For episode "A Family Again (#17.2)".

Dakota's Way: Lili Haydn

Hallmark Hall of Fame: Gennie James
For episode "The Secret Garden (#37.1)".



The Outsiders: Vicki Wauchope

Best Young Actress Under Nine Years of Age

WINNER

NOMINEES


Best Young Actress in a Motion Picture Comedy or Fantasy

WINNER

NOMINEES





Best Young Actress - Voice Over Role

WINNER

NOMINEES




Best Young Actress in a Student Film

WINNER

Edifice Complex: Jessica Leigh Hinds

NOMINEES

Jack in the Box: Maleshea Afle Hurts

Halmoni, First Bow: Jasmine Hicks

Best Young Actor, Featured, Co-starring, Supporting, Recurring Role in a Comedy or Drama Series or Special

WINNER

NOMINEES









Best Young Actress Featured, Co-starring, Supporting, Recurring Role in a Comedy or Drama Series or Special

WINNER

NOMINEES







Best Cable Family Comedy, Drama Series or Special

WINNER

Lessons to Remember

NOMINEES






Best Animation Series

WINNER

NOMINEES










Best Syndicated Family Drama or Comedy Series

WINNER

NOMINEES





Teenage Choice for Best Horror Motion Picture

WINNER

NOMINEES




Best Student Film

WINNER

Stead Fast Boy: (AFI)

NOMINEES

Animation By Children: David Lasday

Little Brother: (USC)

Out to Lunch: (AFI)

Rose and Katz: (AFI)

Johnny Come In: (LACC)

Best Family Motion Picture - Drama

WINNER

NOMINEES






Best Family Motion Picture - Comedy

WINNER

NOMINEES




Best Family Animation or Fantasy Motion Picture

WINNER

NOMINEES




Best Young Actor/Actress Ensemble in a Television Comedy, Drama Series or Special

WINNER

NOMINEES




Best Young Actor - Starring in a Television Comedy Series

WINNER

NOMINEES









Best Young Actress - Starring in a Television Comedy Series

WINNER

NOMINEES








Best Family Television Series

WINNER

NOMINEES









Kate & Allie: (CBS)



Best New Television Series

WINNER

NOMINEES



Best Family TV Special

WINNER

NOMINEES






Special Award

Best Young Actor in a Foreign Film

WINNER

Best Young Actress in a Foreign Film

WINNER

Best Foreign Film

WINNER

Outstanding Young Stand Up Comic

WINNER

Youngest Achiever in Business and Entertainment

WINNER

Randy Miller

Jackie Coogan Award

WINNER

Michael Landon Award

WINNER

Stand and Deliver: Patrick Baca, unknown
To the young cast of the movie.

Former Child Star Lifetime Achievement Award

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.