Awards for 2010

WGA Award (TV)

Comedy/Variety - Music, Awards, Tributes - Specials

WINNER

NOMINEE

Documentary - Other Than Current Events

WINNER

The American Experience: David Grubin
For episode "The Trials of J. Robert Oppenheimer".

NOMINEES

The American Experience: Ric Burns
For episode "We Shall Remain: Episode Two: Tecumseh's Vision".

The American Experience: Barak Goodman
For episode "The Assassination of Abraham Lincoln".

The American Experience: Mark Zwonitzer
For episode "We Shall Remain: Episode Three: Trail of Tears".

The National Parks: America's Best Idea: Dayton Duncan
For episode "Episode Two: 1890-1915: The Last Refuge"

Documentary - Current Events

WINNER

Frontline: Marcela Gaviria, Martin Smith
For episode "The Madoff Affair".

NOMINEES

Frontline: Lowell Bergman, Oriana Zill de Granados
For episode "Black Money".

Frontline: Ofra Bikel
For episode "The Hugo Chávez Show".

Frontline: Michael Kirk
For episode "Inside the Meltdown".

Frontline: Hedrick Smith, Rick Young
For episode "Poisoned Waters".

Frontline: Martin Smith
For episode "Heat".

Children's Script - Long Form or Special

WINNER

Drama Series

WINNER

NOMINEES




Comedy/Variety - (Including Talk) Series

WINNERS


NOMINEES



News - Analysis, Feature or Commentary

WINNER

Bill Moyers' Journal: Tom Jennings
Episode: "A Private War: Expose: America's Investigative Reports"

NOMINEES

Good Morning America: Lisa Ferri
Episode: "The Words That Won the White House"


CBS News: R. Polly Leider
Episode: "Financial Fingers"

Good Morning America: Mary Pflum
Episode "All Night Long"

Comedy Series

WINNER

NOMINEES




Daytime Serial

WINNER

NOMINEES



Episodic Drama

WINNER

NOMINEES





Episodic Comedy

WINNERS


NOMINEES




Children's Script

WINNER

Long Form - Adaptation

WINNER

NOMINEE

News - Regularly Scheduled, Bulletin or Breaking Report

WINNER

NOMINEES


Recession Candy: R. Polly Leider

Children's Episodic & Specials

WINNER

The Troop: Max Burnett
For episode "Welcome to the Jungle".

NOMINEES

Imagination Movers: Randi Barnes, Richard Gitelson, Scott Gray
For episode "A Monster Problem".


Sesame Street: Christine Ferraro
For episode "Wild Nature Survivor Guy".

Sesame Street: Joey Mazzarino
For episode "Frankly, It's Becoming a Habitat".

True Jackson, VP: Dan Kopelman
For episode "The Rival".

Animation

WINNER

NOMINEES




New Series

WINNER

NOMINEES




Long Form - Original

WINNER

NOMINEES

Grey Gardens: Michael Sucsy (teleplay/story), Patricia Rozema (teleplay)

Pedro: Dustin Lance Black (screenplay/story), Paris Barclay (story)

Television Graphic Animation

WINNER

CBS Evening News with Katie Couric: David Rosen, Shannon L. Toma
For "Hudson Splashdown".

Videogame Writing

WINNER

NOMINEES

Assassin's Creed II: Corey May (story/script writer), Joshua Rubin (script writer), Jeffrey Yohalem (script writer)

Call of Duty: Modern Warfare 2: Jesse Stern (written by/story), Steve Fukuda (additional writing/story), Todd Alderman (story), Mackey McCandlish (story), Zied Rieke (story), Jason West (story), Sean Slayback (battlechatter dialogue)

Wet: Duppy Demetrius (written by)

Animation Writers Caucus Animation Award

WINNER

Laurel Award for Screen Writing Achievement

WINNER

Laurel Award for TV Writing Achievement

WINNER

Morgan Cox Award

WINNER

Paul Selvin Honorary Award

WINNER

Herb Sargent Award

WINNER

John Merriman Award

WINNER

Philippa Leverman

Michael Collyer Memorial Fellowship in Screenwriting

WINNER

Antal Zambo
(Wayne State University).

Evelyn F. Burkey Award

WINNER

Ian McLellan Hunter Award

WINNER

Richard B. Jablow Award

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.