Awards for 2006

Documentary Screenplay Award

WINNER

Independent Lens: Alex Gibney
For episode "Enron: The Smartest Guys in the Room (#8.22)".

NOMINEES



March of the Penguins: Jordan Roberts (narration written by), Luc Jacquet (screenplay/story), Michel Fessler (screenplay)

WGA Award (TV)

Comedy/Variety - Music, Awards, Tributes - Specials

WINNER

NOMINEE

Documentary - Other Than Current Events

WINNER

NOMINEES

The American Experience: Adriana Bosch
For episode "Fidel Castro".

The American Experience: Barak Goodman
For episode "Kinsey".

The American Experience: Mark Zwonitzer
For episode "The Massie Affair".

Documentary - Current Events

WINNERS

Someone's Watching: Edward Gray
Tied with Michael Kirk for _The Torture Question (2005) (TV)_.

The Torture Question: Michael Kirk
Tied with Edward Gray for _Someone's Watching (2005) (TV)_.

NOMINEES

Frontline: Raney Aronson
For the feature "The Soldier's Heart".

Frontline: Hedrick Smith, Rick Young
For the feature "Is Wal-Mart Good for America?".

Private Warriors: Martin Smith

News - Analysis, Feature or Commentary

WINNER

20/20: Richard Gerdau, Stephen Jimenez, Glenn Silber
For the feature "The Matthew Shepard Story: Secrets of a Murder".

NOMINEES

60 Minutes: Barbara Dury, Morley Safer
For the feature "Who Will Succeed Him".

CBS Evening News with Bob Schieffer: Jerry Cipriano
For the feature "Fallen Heroes".

Comedy Series

WINNER

NOMINEES




Episodic Drama

WINNER

NOMINEES





Episodic Comedy

WINNER

NOMINEES





Long Form - Adapted

WINNER

NOMINEES

The Colt: Stephen Harrigan (screenplay)


News - Regularly Scheduled, Bulletin or Breaking Report

WINNER

ABC World News: Steve Alperin, Charles Gibson
For the feature "Peter Jennings Remembered".

NOMINEES

CBS Evening News with Bob Schieffer: Paul Fischer, Jerry Cipriano, Bruce Meyer
For the feature "Hurricane Katrina".

CBS News: Jonathan W. Kaplan
For the feature "Death of a Pioneer".

Comedy/Variety (Including Talk) - Series

WINNER

NOMINEES


Daytime Serials

WINNER

NOMINEES


Dramatic Series

WINNER

NOMINEES




Animation

WINNER

NOMINEES





Children's Script - Long Form

WINNER

NOMINEE

Children's Script - Episodic & Specials

WINNER

Miracle's Boys: Kevin Arkadie
For episode "New Charlie".

NOMINEES

Reading Rainbow: Ronnie Krauss
For episode "Visiting Day".

Sesame Street: Christine Ferraro
For Episode "Baby Bear's First Day of School".

Graphic Animation

WINNER

Steve Bottorff, Eric Diga, Lisa Fisher, Alice Kreit, Casey Sattler
For "Inauguaration 2005" (ABC).

New Series

WINNER

NOMINEES




Long Form - Original

WINNER

NOMINEES



Animation Writers Caucus Animation Award

WINNERS


Laurel Award for Screen Writing Achievement

WINNER

Laurel Award for TV Writing Achievement

WINNER

Morgan Cox Award

WINNER

Paul Selvin Honorary Award

WINNER

Herb Sargent Award

WINNER

Evelyn F. Burkey Award

WINNER

(Museum of Television & Radio)

Ian McLellan Hunter Award

WINNER

Richard B. Jablow Award

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.