Awards for 2004

WGA Award (TV)

Comedy/Variety - Music, Awards, Tributes - Specials

NOMINEES


The 75th Annual Academy Awards: Hal Kanter, Rita Cash, Buz Kohan, Steve Martin (special material), Beth Armogida (special material), Dave Barry (special material), Dave Boone (special material), Andy Breckman (special material), Jon Macks (special material), Rita Rudner (special material), Bruce Vilanch (special material)

Documentary - Current Events

WINNER

Frontline: Martin Smith
For episode "Truth, War and Consequences".

NOMINEE

Frontline: Michael Kirk
For episode "The War Behind Closed Doors".

Documentary - Other Than Current Events

WINNER

The American Experience: Marcia Smith
For episode "The Murder of Emmett Till (#15.6)".

NOMINEES

The American Experience: Michelle Ferrari
For episode "Seabiscuit (2003)".

The Elegant Universe: Julia Cort, Joseph McMaster
For episode "Welcome To the 11th Dimension".
(Screened within Nova).

The Elegant Universe: Joseph McMaster
For episode "The String's the Thing".
(Screened within Nova).

Frontline: Michael Kirk
For episode "Cyber War!".

Original Long Form

WINNER

NOMINEES


Taken: Leslie Bohem
For episode I ("Beyond The Sky") and episode II ("Jacob And Jess").

Children's Script

WINNER

NOMINEES

Out There: Willie Reale (written by), Mark Palmer (written by)
For episode "Don't Look Back".

Full-Court Miracle: Joel Silverman (written by), Joel Kauffmann (written by), Donald C. Yost (written by)

Adapted Long Form

WINNER

NOMINEES

Normal: Jane Anderson (teleplay)


News - Regularly Scheduled, Bulletin or Breaking Report

NOMINEES

CBS News Sunday Morning: Robert Mank
For the feature "Passing Of Music Legends".

CBS News: John Craig Wilson
For the feature "Showdown With Saddam".

News - Analysis, Feature or Commentary

WINNER

Now: Michael Winship, Bill Moyers
For the feature "Wall Street".

NOMINEE

60 Minutes: Barbara Dury, Morley Safer
For the feature "Baptism By Fire".

Comedy/Variety (Including Talk) - Series

WINNER

NOMINEES



Daytime Serials

WINNER

NOMINEE

Animation

WINNER

NOMINEES





Episodic Drama

WINNER

NOMINEES





Episodic Comedy

WINNER

NOMINEES



Animation Writers Caucus Animation Award

WINNER

Laurel Award for Screen Writing Achievement

WINNER

Laurel Award for TV Writing Achievement

WINNER

Valentine Davies Award

WINNER

Morgan Cox Award

WINNER

Paul Selvin Honorary Award

WINNER

Meltzer Award

WINNER

Mike Barker, Robert Cohen, David M. Goodman, Jonathan Groff, Cheryl Holliday, Vanessa McCarthy, Glasgow Phillips, Jon Pollack, Jon Ross, Ron Weiner, Matt Weitzman, Jean Yu
To the Father of the Pride writing staff, in recognition of extraordinary courage shown in their efforts to advance animation organizing.

Evelyn F. Burkey Award

WINNER

Ian McLellan Hunter Award

WINNER

Richard B. Jablow Award

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.