Awards for 2012

Grand Award

Best Actor

WINNER

Best Supporting Actress

WINNER

Student Film & Video

WINNER

Shoot the Moon: Alexander Gaeta (Director), Pamela Bowen (Actress), Missy Laney (Producer)

New Media Web Series Remi Awards

WINNER

Platinum Award

Directing Shorts

WINNER

Endless: Matt Bloom (director)

Screenplay - Horror/Thriller/Mystery

WINNER

Jennifer Acres
Title: Ties

Best Cinematography

WINNER

The Bunglers: Glenn Camhi (director), Stephan Dalyai (cinematographer)

Music Score

WINNER

Best Music

WINNER

Independent Short Subject-Films & Video - Fantasy/Horror

WINNER

Independent Short Subject-Film & Video - Dramatic-Original

WINNERS


Short Film

WINNER

Best Short Film

WINNERS


Homecoming: Gursimran Sandhu (Writer / Director)

Romantic Shorts

WINNER

Independent Short Subject-Films & Video - Live Action-Narrative

WINNER

Independent Short Subject Film and Video - Science Fiction

WINNERS

Atom: Klayton Stainer (director), Zané Pyper (producer), Drew Moden (writer), Alaneo Gloor (writer), Adam Lang (writer) (KAS Creations (production company))

Anna-May Got Lost: Katie Yu (producer), Janice Allinson (co-producer)

Independent Short Subject-Films & Video - Dramatic-Adaptation

WINNER

Independent Short Subject-Films & Video - Documentary

WINNER

Documentary

WINNER

Best Foreign Film

WINNER

Independent Theatrical Feature Films - Low Budget (Under 500 Thousand)

WINNER

Enemy of the Mind: Brandon Stephens (Director) (Brandon Stephens Films (Production Company), Fasha Films (Production Company))

Romantic Comedy

WINNER

Love, NY: Vincent Lin (director), Matthew D'Amato (producer)

Film & Video Production - Family Matters

WINNER

The Unborn: Samuel N. Benavides (director), Serita Deborah Stevens (writer) (IsoFilms Pictures and Productions (production company), Pupperazzi Productions (production company))

Independent Experimental Film & Video - Dramatic

WINNER

Independent Student Film & Videos - College Level Student Productions

WINNER

Independent Theatrical Feature Films - Fantasy/Horror

WINNER

First Feature

WINNER

Bucksville: Chel White (Director)

Suspense / Thriller

WINNER

Science Fiction

WINNER

Independent Experimental Films & Videos - Dramatic

WINNER

Gold Award

Screenplay - Dramatic Original

WINNER

IN-COMPETITION

Best Screenplay

WINNER

Independent Short Subject-Film & Video - Comedy - Dark/Black

WINNER

Short Film

WINNER

Best Short Film

WINNER

Semper Fi: San Banarje (director) (Next Actor Studio (production company))

Feature Film

WINNER

Sal: Diego Rougier (director) (Picardia Films (production company))

Dramatic Adaptation

WINNER

Semper Fi: San Banarje (Writer, Director, Producer, Editor, Cinematographer) (Next Actor Studio (Production company))

Independent Student Film & Videos - Graduate Level Student Productions

WINNERS


Best Western

WINNER

Sal: Diego Rougier (director) (Picardia Films (production company))

Independent Theatrical Feature Films - Drama

WINNER

Independent Theatrical Feature Films - Family/Children

WINNER

Inside Out: Brian Stewart (writer), San Banarje (producer), Trisha Ray (producer) (Boat Angel / Car Angel (production company), Sri Shirdi Sai Pictures (production company), Next Actor Studio (production company))

Television and Cable Production - Directing - Television

WINNER

Television & Cable Production, Pilots

WINNER

Silver Award

Best Director

IN-COMPETITION

Independent Short Subject-Films & Video - Dramatic-Original

WINNER

Short Subject Film & Video - Horror

WINNER

Short Film

WINNER

Best Short Film

WINNER

Independent Short Subject-Film & Video - Comedy-Original

WINNER

Suspense/Thriller - Short Subject

WINNER

Locked Away: Abby Kwiatkowski (Executive Producer/Writer/Director)

Documentary - Short

WINNER

Feature Documentary

WINNER

Dali: Love at First Sight: Chris D. Nebe (director), JJ Osbun (producer) (Monarex Hollywood Corporation (production company))

History and Archeology

WINNER

Stage / Concert Performance Video

WINNER

Dramatic

WINNER

Blind Hell: Jase Haber (producer) (New World Entertainment (production company))

Independent Theatrical Feature Films - Family/Children

WINNER

Heath & Wellness

WINNER

Run Run Revolution: Leanna Crouch (executive producer), Joe Woodward (executive in charge of production) (Lively Fit Kids, Lively Media)

Bronze Award

Best Director

IN-COMPETITION

Todd and the Book of Pure Evil: David Winning (director)
For the episode "Jungle Fever"

Best Short Film

WINNER

Original Dramatic Short

WINNER

Conflicto: Michelle Rene Elam (Excecutive Producer), Kirk Huston (Producer), Angel de Santi (Director / Producer)

Documentary

WINNER

Tumor, It's in the System: Valerie McCaffrey (Co-Director and Co-Produce), Cindy Pruitt (Co-Director and Co-Producer)

Special Jury Award

Best Young Actor-Critics Choice

WINNER

Best Young Actress - Critics Choice

WINNER

Independent Short Subject-Films & Video - Fantasy/Horror

WINNERS


Independent Short Subject-Films & Video - Dramatic-Original

WINNER

Short Film/Video

WINNER

I Am Neda: Nicole Sadighi (PRODUCER), David Bartlett (PRODUCER) (Persepolis Pictures (production company))

Independent Short Subjects-Films & Video - Documentary (Under 60 Minutes)

WINNER

Independent Theatrical Feature Films - Documentary

WINNER

Best Foreign Language Film

WINNER

PiraMMMida: Goran Pavicevic (director of photography), Eldar Salavatov (director) (Leopolis (production company))

Feature Films

WINNERS


Investigative Journalism

WINNER

I Didn't Do It: Leanna Crouch (executive producer), Joe Woodward (executive in charge of production) (Lively Crime, Lively Media)

Independent Student Film & Videos - Graduate Level Student Productions

WINNER

Independent Theatrical Feature Films - Fantasy/Horror

WINNER

Suspense/Thriller

WINNER

Charlie Zone: Hank White (Producer), Michael Melski (Producer/Director) (Redemption Pictures)

Independent Theatrical Feature Films - Family/Children

WINNER

Smitty: Michael Baumgarten (Writer/Producer)

Feature Film and Video Productions

WINNER

Heathens and Thieves: Peter H. Scott (producer), John Douglas Sinclair (writer) (co-director), Megan Peterson (co-director), Pyongson Yim (director of photography)

Television and Cable Production - Documentary

WINNER

Cinematography Award

Best Cinematography

WINNER

PiraMMMida: Goran Pavicevic (director of photography) (Leopolis (production company))

Gold Remi Award

Best Actress

WINNER

Best Editing (Feature)

WINNER

Independent Short Subject Award - Family / Children

WINNER

Independent Short

WINNER

Independent Short Subject-Films & Video - Comedy-Original

WINNERS

Death Inc.: Sandra J. Payne (producer/director) (SPwrite Productions (production company))



Nonna si deve asciugare: Alfredo Covelli (director) (Arch Production (production company))

Feature Documentary

WINNER

Best Dark Comedy

WINNER

Best Student Film

WINNERS


Pinnacles: Nick Campbell (director), Tyler Kuulberg (writer), Shellie Bahlou (producer), Cayn Borthwick (composer), Thom Neal (cinematographer), Ramon Watkins (editor), Thomas Hayes (assistant camera), Will Sutherland (actor), Dylan Watson (actor)

Suspense/Thriller

WINNERS



Theatrical Feature Film Comedy

WINNER

Best Independent Feature

WINNER

Theatrical Feature Films - Dark Comedy

WINNER

TV & Cable Production Awards Children's Audience

WINNER

Bronze Remi Award

Screenplays - Horror/Thriller/Mystery

WINNER

Kamran Khan (writer), Ted Alvarez (writer)

Original Dramatic Short

WINNER

Conflicto: Michelle Rene Elam (executive producer), Kirk Huston (producer), Angel Desanti (Director / producer)

Independent Short Subject-Films & Video - Documentary (Under 60 Minutes)

WINNERS

Man of the People: Dr. Hector P. Garcia: Armando Ibanez (producer/director) (Pluma Pictures (production company))

A Very Candid Game: Will Khan (director) (Douglas Fir Productions (production company))

Platinum Remi Award

Dramatic Original Feature

WINNER

Reality-Based Programs

WINNER

Enraged: Leanna Crouch (executive producer), Joe Woodward (executive in charge of production) (Lively Family, Lively Media)

Religious Programs

WINNER

Milltown Pride: (Unusual Films (production company))

Silver Remi Award

Best Comedy Feature

WINNER

Platinum Remi

Independent Short - Documentary

WINNER

Grand Remi

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.