Awards for 2010

Excellence in Production Design Award

Awards, Music or Game Show

WINNER

The 51st Annual Grammy Awards: Brian J. Stonestreet (production designer), Steve Bass (production designer), Alana Billingsley (art director), Kristen Merlino (assistant art director)

NOMINEES

Wheel of Fortune: Renee Hoss-Johnson (production designer), Jody Vaclav (assistant art director), Bruce Meisner (scenic artist), Heather DeCristo (set decorator), Heather-Lynne Rasnick (set decorator)
For episode "On Location in Hawaii".

2009 CMT Music Awards: Anne Brahic (production designer), Aaron Black (art director)

The 61st Primetime Emmy Awards: Steve Bass (production designer), Kristen Merlino (art director)

Commercial, Promo, PSA or Music Video

WINNER

James Chinlund (production designer), Harrison P. Richardswise (art director)
Absolut Anthem commercial: In an Absolut World.

NOMINEES

Christopher Glass (production designer), Rick Pirro (set decorator)
Hewlett Packard commercial: In the Air.

Floyd Albee (production designer), Danny Butch (set decorator)
Nintendo commercial: Wii.

James Chinlund (production designer)
Puma commercial: Lift.

Tino Schaedler (production designer), Gaston Langer (art director), Fabian Lacey (illustrator), Raj Rihal (illustrator), Gregory Van Horn (set designer), Kevin Kalaba (graphic designer), Klaus Hasmann (set decorator)
House of Imagination commercial.

Episode of a Multi-Camera, Variety or Unscripted Series

WINNER

Hell's Kitchen: John Janavs (production designer), Robert Frye (art director), Kevin P. Lewis (art director), Mercedes Younger (assistant art director), Libby Wampler (graphic designer), Stephen Paul Fackrell (set decorator), Heidi Miller (set decorator)
For episode "604".

NOMINEES

How I Met Your Mother: Steve Olson (production designer), Daniel Saks (set designer), Craig Villaubi (scenic artist), Susan Mina Eschelbach (set decorator)
For episode "Old King Clancy".

The Big Bang Theory: John Shaffner (production designer), Francoise Cherry-Cohen (assistant art director), Ann Shea (set decorator)
For episode "The Adhesive Duck Deficiency".

Saturday Night Live: Eugene Lee (production designer), Akira Yoshimura (production designer), Keith Raywood (production designer), Joe DeTullio (art director), Mark Rudolf (lead scenic artist), Halina Siwolop (lead scenic artist)
For episode with host Justin Timberlake.

The Jay Leno Show: Brandt Daniels (production designer), Jennifer Savala (art director), Justine Mercado (assistant art director), Joelle Mercado-Lam (graphic designer), Pete Stern (scenic artist), Tony Meisel (scenic artist)
For episode "51".

Contemporary Film

WINNER

The Hurt Locker: Karl Júlíusson (production designer), David Bryan (art director), Sana'a Jaber (assistant art director), Ibrahim Nadeer (set designer), Samir Zaidan (scenic artist), Amin Charif El Masri (set decorator)

NOMINEES

Up in the Air: Steve Saklad (production designer), Andrew Max Cahn (art director), Ellen Lampl (graphic designer), Thomas V. Johnson (scenic artist), Linda Lee Sutton (set decorator)

Angels & Demons: Allan Cameron (production designer), Giles Masters (supervising art director), Keith P. Cunningham (art director), Dawn Swiderski (art director), Luke Freeborn (art director), Alex Cameron (art director), Mark Homes (art director), Patricia Johnson (assistant art director), Patte Strong-Lord (set designer), Jeff Markwith (set designer), Clint Schultz (graphic designer), Gunnar Ahmer (scenic artist), James Gemmill (scenic artist), Robert Gould (set decorator)

The Hangover: Bill Brzeski (production designer), Andrew Max Cahn (art director), A. Todd Holland (art director), Desma Murphy (assistant art director), Anshuman Prasad (set designer), Jane Fitts (graphic designer), Danielle Berman (set decorator)

The Lovely Bones: Naomi Shohan (production designer), Chris Shriver (art director), Jules Cook (art director - New Zealand), Jeffrey D. McDonald (assistant art director), Marion Kolsby (assistant art director), Leo Holder (graphic designer), Nell Stifel (lead scenic artist), Troy Stephens (lead scenic artist - New Zealand), George DeTitta Jr. (set decorator), Meg Everist (set decorator - New Zealand)

Period Film

WINNER

Sherlock Holmes: Sarah Greenwood (production designer), Niall Moroney (supervising art director), James Foster (art director), Nick Gottschalk (art director), Matthew Gray (art director), Netty Chapman (standby art director), Chris Clarke (standby art director - second unit), Hayley Easton Street (visual effects art director), Matthew Robinson (assistant art director), Helen Xenopoulos (assistant art director), Patricia Woodbridge (art director - New York), Toni Barton (assistant art director - New York), Bradley Schmidt (assistant art director - New York), Michael Auszura (assistant art director - New York), Eva Kuntz (illustrator), David Allcock (storyboard artist), Temple Clark (storyboard artist), Simon Duric (storyboard artist), Charles Leatherland (lead draughtsman), Andrew Bennett (draughtsman), Alice Biddle (draughtsperson), Dean Clegg (draughtsman), Elizabeth Loach (draughtsperson), Chris Lowe (draughtsman), Choi Ho Man (draughtsperson), Sandra Phillips (draughtsperson), Mike Stallion (draughtsman), Lotta Wolgers (draughtsperson), Daniel Swingler (junior draughtsman), Laura Dishington (graphic designer), Susan Bode (set decorator - New York), Sophie Tyler (assistant set decorator), Katie Spencer (set decorator), Kerri McGill (shopperson - New York), Jennifer Alex Nickason (assistant set decorator - New York), Jun Xu (graphic artist), Jim Stanes (graphic artist), Greg Williams (journeyman scenic - New York), Yongxi Chen (journeyman scenic - New York), Jamie Lynn Petagna (journeyman scenic - New York), Shauna Kellin (journeyman scenic - New York), Penko Platikanov (journeyman scenic - New York), Lawrence Robinson (journeyman scenic - New York), Christopher Kay (journeyman scenic - New York), Kate Fenton (journeyman scenic - New York), Abe Costanza (journeyman scenic - New York), Stephen Barth (journeyman scenic - New York), Rob Landoll (journeyman scenic - New York), Kristin Emery (journeyman scenic - New York), Ann Harmon (journeyman scenic - New York), Stephen Siersema (journeyman scenic - New York), Iosif Yusupov (journeyman scenic - New York), Alison Gilham (journeyman scenic - New York), David Caudle (journeyman scenic - New York), Julia Goldman (journeyman scenic - New York), Nili Lerner (scenic foreman - New York), Elizabeth Linn (charge scenic - New York), Brian Kontz (plaster foreman - New York), Thomasina Smith (fine artist), Peter Whitney (second shopperson - New York), Jessica Kosky (journeyman apprentice - New York), Hannah Price (camera scenic - New York), Alexander James (shopperson - New York), Luke Smith (lead shopperson - New York), Liz Colbert (graphic artist)

NOMINEES

Julie & Julia: Mark Ricker (production designer), Susan Bode (set decorator), Jennifer Alex Nickason (assistant set decorator), Rebecca Meis DeMarco (assistant set decorator)

A Serious Man: Jess Gonchor (production designer), Deborah Jensen (art director), Jeff Schoen (assistant art director), Maria L. Baker (set designer), Gregory Hill (graphic designer), Anne Hyvarinen (scenic artist), Nancy Haigh (set decorator)

Inglourious Basterds: David Wasco (production designer), Sebastian T. Krawinkel (supervising art director), Stephan O. Gessler (art director), Marco Bittner Rosser (art director), David Scheunemann (art director), Steve Summersgill (second art director), Andreas Olshausen (standby art director), Bettina von den Steinen (art director), Michael Fissneider (set designer), Sabine Engelberg (set designer), Stephanie Rass (set designer), Axel Eichhorst (concept illustrator), Liliana Lambriev (graphic designer), Robert Krüger (scenic artist), Sandy Reynolds-Wasco (set decorator)

Julie & Julia: Mark Ricker (production designer), Ben Barraud (art director), Luke Cantarella (assistant art director), Doug Huszti (assistant art director), Blythe R.D. Quinlan (assistant art director), Gregory Hill (graphic designer), Joseph Garzero (scenic artist), Susan Bode (set decorator), Jennifer Alex Nickason (assistant set decorator), Rebecca Meis DeMarco (assistant set decorator)

Public Enemies: Nathan Crowley (production designer), Patrick Lumb (art director), William Ladd Skinner (art director), Craig Jackson (art director), Kerry Sanders (assistant art director), David W. Krummel (set designer), David Tennenbaum (set designer), Robert Woodruff (set designer), Jeff B. Adams Jr. (set designer), Karen Fletcher Trujillo (set designer), Phillis Lehmer (graphic designer), Martin Charles (graphic designer), Rosemary Brandenburg (set decorator)

Fantasy Film

WINNER

Avatar: Rick Carter (production designer), Robert Stromberg (production designer), Kim Sinclair (lead supervising art director/set decorator - New Zealand), Kevin Ishioka (supervising art director), Stefan Dechant (supervising art director), Todd Cherniawsky (supervising art director), Ben Procter (art director), Nick Bassett (art director), Robert Bavin (art director), Simon Bright (art director), Jill Cormack (art director), Seth Engstrom (art director), Sean Haworth (art director), Andrew L. Jones (art director), Andy McLaren (art director), Andrew Menzies (art director), Norman Newberry (art director), Jacqui Allen (assistant art director), Vanessa Cole (assistant art director), Michael Stassi (assistant art director), Jeff Wisniewski (assistant art director), Yuri Bartoli (illustrator), Dylan Cole (illustrator), Dorian Bustamante (illustrator), Ryan Church (illustrator), James Clyne (illustrator), TyRuben Ellingson (illustrator), Barry Howell (illustrator), Victor James Martinez (illustrator), Tex Kadonaga (set designer), Luke Caska (set designer), Richard Mays (set designer), Scott Herbertson (set designer), Paul Ozzimo (illustrator), Tammy S. Lee (set designer), Gregory Jein (model maker), Jason Mahakian (model maker), Jonathan Dyer (set designer), Steven Messing (illustrator), Joseph Hiura (set designer), Karl J. Martin (set designer), Darryl Longstaffe (set designer), John Lott (set designer), C. Scott Baker (set designer), Robert Andrew Johnson (set designer), David Chow (set designer), Craig Shoji (illustrator), Andrew Chan (set designer), Sam Page (set designer), Michael Smale (set designer), Daphne Yap (illustrator), Andrew Reeder (set designer)

NOMINEES

District 9: Philip Ivey (production designer), Emilia Roux (art director), Mike Berg (art director), Gabriel Metcalfe (illustrator/conceptual artist), Tony Bloemstein (storyboard artist), Andrew Burdan (storyboard artist), Nick Connor (draughtsman), Bradley De Gee (draughtsman), Jonathan Hely-Hutchinson (draughtsman), Michael Miller (draughtsman), Petrus Strydom (draughtsman), Johnson Maipambe (graphic artist), Trevor Paul (graphic artist), Marlizelle Oosthuizen (scenic artist), Kristy Tayler (scenic artist), Guy Potgieter (set decorator)

Harry Potter and the Half-Blood Prince: Stuart Craig (production designer), Neil Lamont (supervising art director), Andrew Ackland-Snow (senior art director), Alastair Bullock (art director), Sloane U'Ren (art director), Gary Tomkins (art director), Hattie Storey (art director), Tino Schaedler (art director), Martin Foley (art director), Molly Hughes (art director), Stephen Swain (on set art director), Ashley Winter (on set art director), Andrew Williamson (illustrator), Adam Brockbank (illustrator), Rob Bliss (illustrator), Peter McKinstry (illustrator), Alex Smith (set designer), Denise Ball (set designer), Emma Vane (set designer), Miraphora Mina (graphic designer), Eduardo Lima (graphic designer), Marcus Williams (scenic artist), Matt Walker (scenic artist), Stephenie McMillan (set decorator)

Star Trek: Scott Chambliss (production designer), Keith P. Cunningham (supervising art director), Dennis Bradford (art director), Gary Kosko (art director), Curt Beech (art director), Luke Freeborn (art director), Beat Frutiger (art director), Aaron Haye (assistant art director), Andrew Reeder (set designer), Dawn Brown (set designer), Andrea Dopaso (set designer), Jeff Frost (set designer), C. Scott Baker (set designer), Kevin Cross (set designer), Scott Herbertson (set designer), Joseph Hiura (set designer), William O. Hunter (set designer), Harry E. Otto (set designer), Anne Porter (set designer), Jane Wuu (set designer), James Clyne (illustrator), Ryan Church (illustrator), John Eaves (illustrator), Paul Ozzimo (illustrator), Clint Schultz (graphic designer), Bruce G. Smith (scenic artist), Karen Manthey (set decorator)

Where the Wild Things Are: K.K. Barrett (production designer), Jeffrey Thorp (supervising art director), Lucinda Thomson (art director), Tim Disney (on set art director), Peter Andrus (art director), Christopher Tandon (art director), William Hawkins (art director), Stefan Dechant (concept illustrator), Sonny Gerasimowicz (concept illustrator), Ralph Moser (concept artist), Nick Pledge (concept modeler), Josh Sheppard (lead storyboard artist), Eric Ramsey (storyboard artist), Federico D'Alessandro (storyboard artist), Darryl Henley (storyboard artist), Ray Harvie (storyboard artist), P.K. MacCarthy (storyboard artist), Michael Anthony Jackson (storyboard artist), Michael Bell (set designer), Otello Stolfo (set designer), Maya Shimoguchi (lead modelmaker), Dan Engle (senior modelmaker), Tom Davies (modelmaker - miniatures), Simon Bowland (modelmaker - miniatures), Karen Jackson (modelmaker - miniatures), Daniel Mapp Moroni (modelmaker - miniatures), Tim McGaw (modelmaker - miniatures), Lotte Hilder (modelmaker - miniatures), Lawrence Prodan (modelmaker - miniatures), Amy Rendell (modelmaker - miniatures), Andy Robinson (head scenic artist), Lisa Thompson (set decorator)

Episode of a One Hour Single-Camera Television Series

WINNER

Mad Men: Dan Bishop (production designer), Christopher Brown (art director), Shanna Starzyk (assistant art director), Robin Richesson (illustrator), Camille M. Bratkowski (set designer), Geoffrey Mandel (graphic designer), Amy Wells (set decorator)
For episode "Souvenir".

NOMINEES

Glee: Mark Hutman (production designer), Christopher Brown (art director), Camille M. Bratkowski (set designer), Barbara Munch (set decorator)
For the pilot episode.

Pushing Daisies: Michael Wylie (production designer), Kenneth J. Creber (art director), Phil Dagort (set designer), Jeff Ozimek (set designer), Kim Papazian (graphic designer), Halina Siwolop (set decorator)
For episode "Kerplunk".

True Blood: Suzuki Ingerslev (production designer), Catherine Smith (art director), Macie Vener (assistant art director), Daniel Bradford (set designer), Laura Richarz (set decorator)
For episode "Never Let Me Go".

Ugly Betty: Mark Worthington (production designer), Charles McCarry (art director), Larry W. Brown (assistant art director), Eric Bryant (assistant art director), Robert Bernard (graphic designer), Alex Gorodetsky (scenic artist), Richard Devine (set decorator)
For episode "There's No Place Like Mode".

Television Movie or Mini-Series

WINNER

Grey Gardens: Kalina Ivanov (production designer), Brandt Gordon (art director), Colin Woods (assistant art director), Tucker Doherty (set designer), Jason Clarke (graphic designer), Jeff Helgason (scenic artist), Norma Jean Sanders (set decorator)

NOMINEES

The Prisoner: Michael Pickwoad (production designer), Claudio Campana (art director), Delarey Wagenar (art director), Emilia Roux (assistant art director), J.D. Van Brakel (graphic designer), Delia de Villiers Minnaar (set decorator)

Ben 10: Alien Swarm: Yuda Acco (production designer), Harry Matheu (art director), Hugh D.G. Moody (set designer), Pierre Rouzier (concept artist), Robb Bihun (storyboard artist), Ann Stacy (scenic artist), Dan Post (set decorator)

Episode of a Half Hour Single-Camera Television Series

WINNER

Weeds: Joseph P. Lucky (production designer), William J. Durrell Jr. (art director), Viva Wang (set designer), Julie Bolder (set decorator)
For episode "Ducks and Tigers".

NOMINEES

30 Rock: Keith Raywood (production designer), Teresa Mastropierro (production designer), Peter Baran (art director), Elina Kother (lead scenic artist), Jennifer Greenberg (set decorator)
For episode "Apollo, Apollo".

Modern Family: Richard Berg (production designer), Robert Vukasovich (art director), Mick Cukurs (set designer), Christopher Carlson (set decorator)
For episode "Coal Digger".

Flight of the Conchords: Dan Butts (production designer), Kate Bunch (art director), Travis Child (scenic artist), Cherish M. Hale (set decorator)
For episode "Evicted".

The Office: Michael G. Gallenberg (production designer), Matt Flynn (art director), W. Rick Nichol (set designer), Henry Saine (graphic designer), Steve Rostine (set decorator)
For episode "Niagara".

Creative Leadership Award

WINNER

Contribution to Cinematic Imagery Award

WINNER

Lifetime Achievement Award

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.