Awards for 1999

Golden Spire

Film & Video - Music Video

WINNER

Extender: Beat Brogle, Philipp Schmid

Bay Area Film & Video - Short Works

WINNERS




Film & Video - Short Narrative

WINNERS


Film & Video - Short Documentary

WINNER

Bay Area Film & Video - Documentary

WINNERS





Film & Video - First Person Documentary

WINNER

Film & Video - History

WINNER

Film & Video - Society and Culture-International

WINNER

New Visions - Video

WINNER

New Visions - Film

WINNER

Film & Video - Youth Works

WINNER

Film & Video - Biography

WINNER

Film & Video - Current Events

WINNER

Film & Video - The Arts

WINNER

Television - History

WINNER

Television - Drama-60 Minutes or Less

WINNER

Television - The Arts

WINNERS

American Masters: Michael Epstein
For episode "Hitchcock, Selznick and the End of Hollywood".


Television - Science and Nature

WINNER

Television - Society and Culture

WINNER

Television - Drama-Miniseries

WINNER

Silver Spire

Film & Video - Music Video

WINNER

Satisfaction Real: Katsushi Boda

Film & Video - Short Narrative

WINNERS



Film & Video - Short Documentary

WINNER

Film & Video - First Person Documentary

WINNER

Film & Video - History

WINNER

Film & Video - Society and Culture-International

WINNER

Film & Video - Animation

WINNER

New Visions - Video

WINNER

Film & Video - Society and Culture-U.S.

WINNER

New Visions - Film

WINNER

Film & Video - Youth Works

WINNER

Film & Video - Biography

WINNER

Film & Video - The Arts

WINNER

Television - History

WINNER

Television - Children's Programs

WINNERS


Ready or Not: Pam de Montgomery
For episode ?

Television - Drama-Television Feature

WINNERS


Television - Drama-60 Minutes or Less

WINNER

Dangerfield: Lawrence Gordon Clark
For episode "The Lost Boy".

Television - The Arts

WINNER

Un siècle d'écrivains: Patrick-Mario Bernard, Pierre Trividic
For episode "Le cas Howard Phillips Lovecraft".

Television - Science and Nature

WINNER

Television - Society and Culture

WINNER

Television - Drama-Miniseries

WINNER

Certificate of Merit

Film & Video - Music Video

WINNER

Alice in Hong Kong: Ernest Fung

Film & Video - Short Narrative

WINNERS




Film & Video - Short Documentary

WINNERS


Film & Video - First Person Documentary

WINNERS


Film & Video - History

WINNERS


Film & Video - Society and Culture-International

WINNERS


Film & Video - Animation

WINNERS



New Visions - Video

WINNER

Film & Video - Society and Culture-U.S.

WINNERS



New Visions - Film

WINNER

Film & Video - Youth Works

WINNERS

Jeremy Yepa - Santa Clara Pueblo Beader: "Espanola Valley High School Students"


Youth Work 4 NYC: "Skyline Community Teens"

Film & Video - Biography

WINNER

Film & Video - Current Events

WINNERS


Film & Video - The Arts

WINNERS


Television - History

WINNERS


Television - Children's Programs

WINNERS


Television - Drama-Television Feature

WINNERS


Television - Drama-60 Minutes or Less

WINNERS


Television - The Arts

WINNERS


Correspondent Special: Two Weddings and a Rouble: David Akerman

Television - Science and Nature

WINNERS


The Health Show: Chris Mullington
For episode "Hemorrhoids".

Television - Society and Culture

WINNERS


Frontline: David Sutherland
For episode "The Farmer's Wife (#16.12)".

Television - Drama-Miniseries

WINNERS


Television - Animation

WINNER

SKYY Prize

WINNER

Pickpocket: Zhangke Jia

Golden Gate Persistence of Vision Award

WINNER

Mel Novikoff Award

WINNERS

(USSR Filmmakers Association)

Peter J. Owens Award

WINNER

Akira Kurosawa Award

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.