Awards for 2009

RTS Television Award

Best Actor (Female)

WINNER

NOMINEES


Best Actor (Male)

WINNER

NOMINEES


Best Documentary

WINNER

Best Documentary Series

WINNER

Soap and Continuing Drama

WINNER

EastEnders: (BBC Productions)

NOMINEE

Features and lifestyle series

WINNER

Best Scripted Comedy

NOMINEES


Best Writer - Drama

WINNER

NOMINEE

Best Soap and Continuing Drama

NOMINEE

Best Single Drama

WINNER

NOMINEE

Daytime and Early-Peak Programme

WINNER

Best Science and Natural History

NOMINEE

Life in Cold Blood: (BBC Productions)

Best Children's Drama

WINNER

Best Drama Serial

WINNER

NOMINEE

Place of Execution: Sandra Jobling (executive producer), Robson Green (executive producer), Philip Leach (producer) (Coastal Productions)

Best History

WINNER

Student Television Award

Best Undergraduate Animation

WINNER

International Award

WINNER

RTS Craft & Design Award

Best Picture Enhancement

WINNER

NOMINEES


Best Costume Design: Drama

NOMINEE

Best Costume Design: Entertainment & Non-Drama

WINNER

Best Sound: Drama

WINNER

NOMINEE

Best Sound: Entertainment & Non-Drama

NOMINEES

Wild Pacific: Kate Hopkins, Tim Owens, Andrew Wilson
For episode "Ocean of Islands".

The Family (documentary): Nick Fry (dubbing mixer), Ben Brown, Marc Davies (Dragonfly Film and Television Productions (production company))

Best Tape and Film Editing: Entertainment and Situation Comedy

WINNER

The X Factor: "editing team"

NOMINEE

Best Tape and Film Editing: Drama

WINNER

NOMINEES


Best Tape and Film Editing: Documentary/Factual

WINNER

NOMINEES


Best Special Effects

WINNER

Being Human: (Millennium FX)

NOMINEES


Best Music, Original Score

WINNER

NOMINEES


Best Music, Original Titles

WINNER

NOMINEES


Best Photography: Documentary/Factual & Non-Drama

WINNER

Best Production Design: Drama

WINNER

NOMINEE

Best Multicamera Work

NOMINEE

Best Make-Up Design: Entertainment & Non-Drama

WINNER

Best Photography: Drama

WINNER

NOMINEES


Best Production Design: Entertainment & Non-Drama

WINNER

NOMINEE

Best Make-Up Design: Drama

WINNER

NOMINEES


Best Graphic Design: Programme Content Sequences

WINNER

Formula 1: BBC Sport: Mark Wilkin, Richard Gort
The Australian Grand Prix

NOMINEE

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.