Awards for 2002

RTS Television Award

Best Actor - Female

WINNER

NOMINEES


Best Actor - Male

WINNER

NOMINEES


Network Newcomer - On Screen

WINNER

NOMINEES


Best Writer

WINNER

NOMINEES


Best Regional Programme

WINNER

Cry for Bobo: (Forged Films, Scottish Screen)

NOMINEE

The Bench: (BBC Wales)

Best Children's Factual

WINNER

NOMINEES

Newsround
For the extra "Sierra Leone - The Battle For Childhood"

Finger Tips: (Foundation TV)

Best Science & Natural History

WINNER

Congo: (Scorer Associates)

NOMINEES

The Blue Planet: (BBC (British Broadcasting Corporation) [gb] (BBC Natural History Unit))

Horizon: (BBC (British Broadcasting Corporation) [gb] (BBC 2))
For episode "What Sank the Kursk?"

Best Children's Fiction

WINNER

My Parents Are Aliens: (Granada Kids)

NOMINEES

Out of the Ashes: (Pagoda Family, CBBC)

Eddy & The Bear: (Collingwood O'Hare Entertainment)

Best Daytime Programme

WINNER

NOMINEES

A Place in the Sun: (Freeform Production)

Best Features - Primetime

WINNER

NOMINEES


Grand Designs: Huddersfield: (TalkBack Productions)
For episode "Huddersfield".

Team Award

WINNER

Kumbha Mela: (Rex Mundi Production)

NOMINEES

My Family: (DTL Entertainment UK [gb], Rude Boy Productions)

Last Night of the Proms: (BBC (British Broadcasting Corporation) [gb] (BBC Classical Music Television))

Best Arts

WINNER

Arena: (BBC (British Broadcasting Corporation) [gb] (BBC 2))
For episode "James Ellroy's Feast of Death".

NOMINEES

The South Bank Show: (London Weekend Television (LWT))
For episode "Joanna MacGregor".

Omnibus: (Tiger Aspect Productions)
For episode "The 'Billy Elliot' Boy".
An Omnibus special.

Best Situation Comedy or Comedy Drama

WINNER

The Office: (BBC (British Broadcasting Corporation) [gb] (BBC 2))

NOMINEES

Brass Eye: (TalkBack Productions)
For the special.

Best Entertainment Programme

WINNER

Banzai: (Radar, RDF Media)

NOMINEES


Comic Relief: (BBC (British Broadcasting Corporation) [gb] (BBC 1))

Best Entertainment Performance

WINNER

NOMINEES


Best History

WINNER

Network Newcomer - Behind The Screen

WINNER

The Lift: Marc Isaacs (director)

NOMINEE

Best Presenter

WINNER

NOMINEES


Louis Theroux
For the When Louis Met... series.

Best Serials & Single Drama

WINNER

NOMINEES


The Navigators: (Parallax Picture)

Best Soap

WINNER

EastEnders: (BBC (British Broadcasting Corporation) [gb] (BBC 1))

NOMINEES

Doctors: (BBC (British Broadcasting Corporation) [gb] (BBC 1))

Hollyoaks: (Mersey TV)

Best Drama Series

WINNER

NOMINEES

At Home with the Braithwaites: (Yorkshire Television (YTV) PLC [gb])

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.