Awards for 1987

Emmy

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Directors

WINNER

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematographers

WINNER

Outstanding Individual Achievement in a Craft - Sound

WINNER

Outstanding Achievement in a Craft in News and Documentary Programming - Sound

NOMINEE

The Infinite Voyage: David E. Fluhr (PBS)
For episode "Unseen World".

Outstanding Informational Cultural or Historical Programming - Programs

WINNERS


CBS News Sunday Morning: Charles Kuralt (reporter)
For "With Horowitz in Moscow"

Outstanding Coverage of a Breaking News Story - Segments

WINNER

CBS Evening News with Dan Rather: Bill Plante (correspondent), Wyatt Andrews (correspondent), David Martin (correspondent), Bill Moyers (correspondent)
For "Reykjavik, Iceland"

Outstanding Investigative Journalism - Programs

WINNER

20/20
For "MIAs: The Story That Will Not Die"

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Film Editors

WINNER

Outstanding Coverage of a Continuing News Story - Programs

WINNER

Frontline
For "Sue the Doctor?"

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Researchers

WINNER

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Electronic Camerapersons/Videographers

WINNER

West 57th: Mark Falstad
For "Little Anthony"

Outstanding Background/Analysis of a Single Current Story - Programs

WINNERS

Frontline
For "Holy War, Holy Terror"

CBS Reports: Bill Moyers (correspondent)
For "The Vanishing Family in a Crisis in Black America"

Outstanding Informational, Cultural or Historic Programming - Segments

WINNER

Good Morning America: David Hartman (correspondent)
For "East Africa: Changing"

Outstanding Investigative Journalism - Segments

WINNERS

CBS Evening News with Dan Rather: Peter Van Sant (reporter)
For "Helicopter Dangers"

60 Minutes: Ed Bradley (correspondent)
For "Heartbreak Hotel"

60 Minutes: Mike Wallace (reporter)
For "The McMartin Preschool"

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Tape Editors

WINNER

1986: Tressa Verna
For "Winnie Mandela"

Outstanding Coverage of a Continuing News Story - Segments

WINNERS

20/20: John Stossel (correspondent)
For "Ticket to Nowhere"

CBS Evening News with Dan Rather: Bob Faw (reporter)
For "Racism"

Outstanding Interview/Interviewer - Segments

WINNERS

CBS News Nightwatch: Charlie Rose (reporter)
For "Charles Manson"

1986: Lucky Severson (correspondent)
For "A Promise"

Outstanding Background/Analysis of a Single Current Story - Segments

WINNERS

Jimmy Breslin's People
For "AIDS: A Bad Way to Die"

20/20
For "By His Father's Hand: The Zumwalts"

60 Minutes: Ed Bradley (reporter)
For "Michele"

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writers

WINNERS

CBS News Sunday Morning
For "We've Grown Accustomed"

Outstanding Coverage of a Breaking News Story - Programs

WINNERS

ABC News Nightline: Jed Duval (correspondent), Mark Litke (correspondent)
For "Pan Am Flight 73 Hijack"

ABC News Nightline: Ted Koppel (anchor), Jim Laurie (correspondent), Judd Rose (correspondent)
For "Philippines: Two Inaugurations: Marcos Driven Out and the New Country"

Outstanding Individual Achievement in a Craft: Graphic Design

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.