Awards for 2009

Golden Reel Award

Best Sound Editing - Sound Effects, Foley, Music, Dialogue and ADR Animation in a Feature Film

WINNER

WALL·E: Matthew Wood (supervising sound editor), Ben Burtt (sound designer), Bill Bernstein (music editor), Steve Slanec (dialogue & adr editor), Dustin Cawood (sound effects editor), Teresa Eckton (sound effects editor), Al Nelson (sound effects editor), Kevin Sellers (foley editor), Juan Peralta (foley editor), Jana Vance (foley artist), Dennie Thorpe (foley artist)

NOMINEES

Waltz with Bashir: Aviv Aldema (supervising sound editor/designer), Adrian Baumeister (supervising dialogue editor), Noemi Hampel (sound effects designer), Nili Feller (music editor), Carsten Richter (foley artist)

Bolt: Randy Thom (supervising sound editor, sound designer), Frank E. Eulner (supervising sound editor), Thomas A. Carlson (music editor), Marshall Winn (dialogue editor), J.R. Grubbs (sound effects editor), Scott Guitteau (sound effects editor), James Likowski (foley editor), Colette D. Dahanne (foley editor), Dennie Thorpe (foley artist), Jana Vance (foley artist), Michael Lyle (foley artist), Ellen Heuer (foley artist)

Peur(s) du noir: Fred Demolder (supervising sound editor, sound designer), Valène Leroy (supervising sound editor, sound designer), Emmanuel de Boissieu (sound designer, sound re-recording mixer), Bertrand Boudaud (foley artist), Philippe van Leer (foley artist)

Horton Hears a Who!: Randy Thom (supervising sound editor, sound designer), Dennis Leonard (supervising sound editor), Jonathan Null (supervising dialogue/adr editor), Sue Fox (supervising foley editor), Thomas A. Carlson (music editor), Steve Slanec (dialogue editor), Colette D. Dahanne (sound effects editor), Pete Horner (sound effects editor), Kyrsten Mate (sound effects editor), Mac Smith (sound effects editor), Jeremy Bowker (foley editor), Andrea Gard (foley editor), Ronni Brown (foley artist), Ellen Heuer (foley artist), Dennie Thorpe (foley artist), Jana Vance (foley artist)

Kung Fu Panda: Ethan Van der Ryn (supervising sound editor, sound designer), Erik Aadahl (supervising sound editor, sound designer), Mike Hopkins (supervising dialogue/adr editor), Jonathan Klein (supervising foley editor), Adam Milo Smalley (music editor), Peter Oso Snell (music editor), Wayne Lemmer (adr editor), Paul Pirola (sound effects editor), P.K. Hooker (sound effects editor), Dan O'Connell (foley artist), John T. Cucci (foley artist)

Madagascar: Escape 2 Africa: Will Files (supervising sound editor, sound designer), Dennis Leonard (supervising sound editor), Randy Thom (sound designer), Jonathan Null (supervising dialogue/adr editor), Sue Fox (supervising foley editor), Slamm Andrews (music editor), Mac Smith (sound effects editor), Dustin Cawood (sound effects editor), Pete Horner (sound effects editor), Larry Oatfield (foley editor), Dennie Thorpe (foley artist), Jana Vance (foley artist)

The Tale of Despereaux: Lon Bender (supervising sound editor), Chris Jargo (supervising dialogue/adr editor), Nancy MacLeod (supervising foley editor), Jon Title (sound designer), Peter Myles (music editor), Michael Hertlein (dialogue/adr editor), Anna MacKenzie (adr editor), Michelle Pazer (adr editor), Paul Aulicino (sound effects editor), James Moriana (foley artist), Jeffrey Wilhoit (foley artist), Diane Marshall (foley artist)

Best Sound Editing - Music in a Feature Film

WINNER

The Dark Knight: Alex Gibson (supervising music editor), Daniel Pinder (music editor)

NOMINEES

Bedtime Stories: J.J. George (supervising music editor), Kevin Crehan (music editor), Tom Kramer (music editor)

The Curious Case of Benjamin Button: Joe E. Rand (supervising music editor), Marie Ebbing (music editor), Ren Klyce (music editor), Erik Swanson (music editor), Robert Wolff (music editor)

Hellboy II: The Golden Army: Shie Rozow (supervising music editor)

Iron Man: David Klotz (music editor), Shannon Erbe (music editor), Tanya Noel Hill (music editor)


Slumdog Millionaire: Niv Adiri (supervising music editor)

Best Sound Editing - Music in a Musical Feature Film

WINNER

Mamma Mia!: Tony Lewis (supervising music editor), Robert Houston (music editor), Martin Lowe (musical director)

NOMINEES

High School Musical 3: Senior Year: Charles Martin Inouye (supervising music editor), Tanya Noel Hill (music editor)

How She Move: Kevin Banks (supervising music editor), Yuri Gorbachow (music editor), Kenn Michael (music editor)

Shine a Light: Tass Filipos (music editor)

Best Sound Editing - Computer Entertainment

WINNER

Gears of War 2: Scott Martin Gershin (supervising sound editor), Michael Larson (supervising dialogue/adr editor), Shannon Potter (supervising foley editor), Peter Zinda (sound effects editor), Brad Beaumont (sound effects editor), Chad Bedell (sound effects editor), Stephen P. Robinson (sound effects editor), James Moriana (foley artist), Jeffrey Wilhoit (foley artist)

NOMINEES

Heroes: Gregory M. Gerlich (supervising sound editor), Eric Maxwell (supervising dialogue/adr editor), Brian Risner (sound designer), Jennifer Barak (music editor), Carli Barber (music editor), Monett Holderer (foley artist), Doug Reed (foley artist), Jody Thomas (foley artist)
For "Destiny" (webisodes).

Need for Speed: Undercover: Bryan O. Watkins (supervising sound editor), Cameron Steenhagen (supervising dialogue/adr editor), Bob Beher (supervising foley editor), Roland N. Thai (sound designer), Charles Deenen (sound designer), Ronald J. Webb (music editor), Michael Babcock (sound effects editor), Jason W. Jennings (sound effects editor), Tim Gedemer (sound effects editor), Tom Ozanich (sound effects editor), John Roesch (foley artist), Alyson Moore (foley artist)

Space Chimps: Gregory Hainer (supervising sound designer/supervising dialogue/adr editor), Ron Fish (dialogue editor), Solange S. Schwalbe (foley editor), John Roesch (foley artist), Dominique Decaudain (foley artist)

World of Warcraft: Wrath of the Lich King: Paul Menichini (supervising sound editor), Russell Brower (supervising sound editor), Darrin Mann (supervising foley editor), Paul Menichini (sound designer), David Farmer (sound designer), Thomas C. Brewer (sound effects editor), Catherine Harper (foley artist)

Best Sound Editing - Special Venue

WINNER

Grand Canyon Adventure: River at Risk: Andrew DeCristofaro (supervising sound editor), John C. Stuver (supervising dialogue editor), Tim Walston (sound designer), Michael Payne (sound designer), Steve Wood (music editor), Nancy Nugent (adr editor), Rob Walker (dialogue editor), Patrick Cusack (foley editor), James Moriana (foley artist), Jeffrey Wilhoit (foley artist)

NOMINEES

Mysteries of the Great Lakes: Peter Thillaye (supervising sound editor), Susan Fawcett (supervising adr editor), Andy Malcolm (supervising foley editor), Ed Douglas (sound designer), Cory Mandel (music editor), Paul Talbott (music editor), Goro Koyama (foley editor)

Wild Ocean: Brian Eimer (supervising sound editor/designer), Mike Roberts (supervising sound editor/music editor), J.R. Fountain (sound designer), Anthony Faust (foley editor), Nicolas Gagnon (foley artist)

Best Sound Editing - Sound Effects, Foley, Dialogue and ADR in a Foreign Feature Film

WINNER

Slumdog Millionaire: Glenn Freemantle (supervising sound editor/designer), Tom Sayers (supervising sound editor/designer), Gillian Dodders (supervising dialogue editor/supervising adr editor), Hugo Adams (supervising foley editor), Lee Herrick (dialogue editor), Niv Adiri (sound effects editor), Ben Barker (sound effects editor), Peter Burgis (foley artist), Ricky Butt (foley artist), Jack Stew (foley artist)

NOMINEES

Hellboy II: The Golden Army: Scott Martin Gershin (supervising sound editor, sound designer), Martín Hernández (supervising sound editor, sound designer), Tom Bellfort (supervising dialogue/adr editor), Robert Shoup (additional adr supervisor), Dave McMoyler (supervising foley editor), Christopher Barnett (sound designer), Bryan Bowen (sound designer), Martin Cantwell (sound designer), Alejandro Quevedo (sound designer), Stephen P. Robinson (sound designer), Roland N. Thai (sound designer), Peter Zinda (sound designer), Sergio Diaz (lead dialogue editor), Naiki Rossell (dialogue editor), Paul Conway (adr editor), Tony Currie (adr editor), Sam Southwick (adr editor), David Stanke (sound effects editor), Oliver Tarney (sound effects editor), Vanesa Lorena Tate (sound effects editor), Harry Barnes (foley editor), Dominique Devoucoux (foley editor), Christopher Wilson (foley editor), Nicolas Becker (foley artist), Peter Burgis (foley artist), Andie Derrick (foley artist), James Moriana (foley artist), Jack Stew (foley artist), Jeffrey Wilhoit (foley artist)

Australia: Wayne Pashley (supervising sound editor/sound designer), Nick Breslin (supervising dialogue editor), Sonal Joshi (supervising dialogue editor), Wayne Pashley (supervising adr editor), Fabian Sanjurjo (supervising sound effects editor), Rick Lisle (supervising foley editor), Anne Breslin (dialogue editor), Polly McKinnon (dialogue editor), Derryn Pasquill (dialogue editor), Libby Villa (dialogue editor), Jenny T. Ward (sound editor), Damian Candusso (sound effects editor), Nigel Christensen (sound effects editor), William Ward (sound effects editor), Damon Mouris (sound effects editor), Mark Franken (sound effects editor), John Simpson (foley artist), Simon Hewitt (foley artist)

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian: James Mather (supervising sound editor), Bjorn Ole Schroeder (supervising dialogue editor), Daniel Laurie (supervising adr editor), Derek Trigg (supervising foley editor), James Boyle (sound designer), Dominic Gibbs (sound effects editor), Michael Fentum (sound effects editor), Jed Loughran (sound effects editor), Joseph Stracey (sound effects editor), Vanesa Lorena Tate (foley editor), Peter Burgis (foley artist), Sue Harding (foley artist), Andie Derrick (foley artist), Paul Ackerman (foley artist), Ricky Butt (foley artist)

In Bruges: Julian Slater (supervising sound editor), Dan Morgan (supervising dialogue/adr editor), Robert Brazier (supervising foley editor), James Harrison (sound designer), Arthur Graley (foley editor), Peter Burgis (foley artist), Andie Derrick (foley artist), Sue Harding (foley artist), Rowena Wilkinson (foley artist)

Quantum of Solace: Eddy Joseph (supervising sound editor), Simon Chase (supervising adr editor), Alex Joseph (supervising foley editor), James Boyle (sound designer), Martin Cantwell (sound designer), Colin Ritchie (dialogue editor), James Harrison (sound effects editor), Oliver Tarney (sound effects editor), Peter Burgis (foley artist), Sue Harding (foley artist), Ian Waggott (foley artist)

Best Sound Editing - Sound Effects and Foley in a Feature Film

WINNER

The Dark Knight: Richard King (supervising sound editor/sound designer), Christopher Flick (supervising foley editor), Michael W. Mitchell (sound effects editor), Hamilton Sterling (sound effects editor), Michael Babcock (sound effects editor), John Roesch (foley artist), Alyson Dee Moore (foley artist)

NOMINEES

Cloverfield: Will Files (supervising sound editor/sound designer), Douglas Murray (supervising sound editor/sound designer), Luke Dunn Gielmuda (sound effects editor), Robert Shoup (sound effects editor), Josh Gold (sound effects editor), Andrea Gard (sound effects editor), Steve Bissinger (sound effects editor), Kim Foscato (sound effects editor), Samuel H. Hinckley (foley editor), Andy Malcolm (foley artist), Goro Koyama (foley artist)

The Curious Case of Benjamin Button: Ren Klyce (supervising sound editor/sound designer), Thom Brennan (supervising foley editor), Malcolm Fife (sound editor), Larry Oatfield (sound editor), Coya Elliott (sound editor), John Roesch (foley artist), Alyson Dee Moore (foley artist)

Eagle Eye: Karen Baker Landers (supervising sound editor), Per Hallberg (supervising sound editor), Craig S. Jaeger (supervising foley editor), Glenn T. Morgan (supervising foley editor), Peter Staubli (sound effects editor), Dino Dimuro (sound effects editor), Christopher Assells (sound effects editor), Dan Hegeman (sound effects editor), Hector C. Gika (sound effects editor), Bruce Tanis (sound effects editor), Albert Gasser (sound effects editor), Dan O'Connell (foley artist), John T. Cucci (foley artist)

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull: Ben Burtt (supervising sound editor/sound designer), Richard Hymns (supervising sound editor), Luke Dunn Gielmuda (supervising foley editor), Christopher Scarabosio (sound designer), Shannon Mills (sound effects editor), Timothy Nielsen (sound effects editor), Kyrsten Mate (sound effects editor), Addison Teague (sound effects editor), Pascal Garneau (foley editor), Dennie Thorpe (foley artist), Jana Vance (foley artist), Ellen Heuer (foley artist)

Iron Man: Christopher Boyes (supervising sound editor/sound designer), Frank E. Eulner (supervising sound editor), Shannon Mills (sound designer), J.R. Grubbs (sound effects editor), Ken Fischer (sound effects editor), James Likowski (foley editor), Robert Shoup (foley editor), Denise Thorpe (foley artist), Jana Vance (foley artist), Ellen Heuer (foley artist), Ronni Brown (foley artist)

Speed Racer: Dane A. Davis (supervising sound editor/sound designer), William R. Dean (supervising sound editor), Scott Curtis (supervising foley editor), David A. Whittaker (sound editor), Drew Yerys (sound editor), Bryan O. Watkins (sound editor), Christopher S. Aud (sound editor), Adam Kopald (sound editor), David Werntz (sound editor), Mike Chock (sound editor), Tom Ozanich (sound editor), David Lee Fein (foley artist), John Roesch (foley artist)

Wanted: Wylie Stateman (supervising sound editor), Harry Cohen (sound designer/sound editor), Ann Scibelli (sound designer), David Stanke (sound editor), Ann Scibelli (sound editor), Margit Pfeiffer (sound editor), Jon Title (sound editor), Hector C. Gika (sound editor), Branden Spencer (sound editor), Jeffrey Wilhoit (foley artist), James Moriana (foley artist)

Best Sound Editing - Dialogue and ADR in a Feature Film

WINNER

The Curious Case of Benjamin Button: Ren Klyce (supervising sound editor), Richard Quinn (supervising dialogue editor), Gwendolyn Yates Whittle (supervising adr editor), Marilyn McCoppen (dialogue editor), Stuart McCowan (dialogue editor), Jeremy Molod (adr editor)

NOMINEES

Revolutionary Road: Warren Shaw (supervising sound editor), Jacob Ribicoff (supervising sound editor), Tony Martinez (supervising dialogue/adr editor), Dan Korintus (dialogue editor), Nicholas Renbeck (dialogue editor)

Cloverfield: Douglas Murray (supervising sound editor/supervising adr editor), Will Files (supervising sound editor), Cheryl Nardi (supervising dialogue editor), Sue Fox (adr editor), Gwendolyn Yates Whittle (adr editor)

The Dark Knight: Richard King (supervising sound editor), Hugo Weng (supervising dialogue editor), Linda Folk (supervising adr editor), Michael Magill (dialogue editor)

Frost/Nixon: Anthony J. Ciccolini III (supervising sound editor), Teri E. Dorman (supervising dialogue editor), Deborah Wallach (supervising adr editor), David A. Arnold (dialogue editor)

Iron Man: Frank E. Eulner (supervising sound editor), Michael Silvers (supervising adr editor), Marshall Winn (dialogue editor), Karen Spangenberg (dialogue editor), Gwendolyn Yates Whittle (adr editor), John Nutt (adr editor)

Milk: Leslie Shatz (supervising sound editor), Robert Jackson (supervising dialogue/adr editor)

The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor: Becky Sullivan (supervising sound editor/supervising adr editor), Daniel S. Irwin (supervising dialogue editor), John C. Stuver (dialogue editor), Michelle Pazer (adr editor)

Best Sound Editing - Direct to Video

WINNER

Batman: Gotham Knight: Robert Hargreaves (supervising sound editor/sound designer/sound effects editor/foley artist), Mark Keatts (supervising dialogue editor), Christine H. Luethje (music editor), Kelly Ann Foley (dialogue editor), Mike Garcia (dialogue editor), Mark Keefer (dialogue editor)

NOMINEES

Get Smart's Bruce and Lloyd Out of Control: Gregory M. Gerlich (supervising sound editor/supervising adr editor), David M. Cowan (supervising dialogue editor), Sandy Berman (sound designer), Robb Boyd (music editor), Shelley Roden (foley artist), Jody Thomas (foley artist), Timothy A. Cleveland (sound effects editor), Paul J. Diller (sound effects editor), Stuart Calderon (sound effects editor), Jeremy J. Gordon (adr editor)

Futurama: Bender's Game: Travis Powers (supervising sound editor), Paul D. Calder (supervising dialogue editor), Scott Schirle (music editor)

Justice League: The New Frontier: Timothy J. Borquez (supervising sound editor), Thomas Syslo (supervising sound editor), Mark Keatts (supervising dialogue/adr editor), Kevin Manthei (music editor), Diane Greco (foley artist), Sean Rowe (foley artist), Eric Freeman (sound effects editor), Doug Andham (sound effects editor), Keith Dickens (sound effects editor), Tony Orozco (sound effects editor), Daisuke Sawa (sound effects editor), Kelly Ann Foley (dialogue editor), Mike Garcia (dialogue editor), Mark Keefer (dialogue editor)

Weirdsville: Mark Gingras (supervising sound editor), Steve Hammond (supervising foley editor), Allan Fung (supervising dialogue editor), John Rowley (music editor)

Best Sound Editing - Long Form Music in Television

WINNER

Céline: Kevin Banks (supervising music editor)

NOMINEES

Bernard and Doris: Ellen Segal (supervising music editor)

A Raisin in the Sun: Joanie Diener (supervising music editor)

Best Sound Editing - Television Animation

WINNER

Star Wars: The Clone Wars: Matthew Wood (supervising sound editor), David Acord (sound designer), Frank Rinella (supervising foley editor), Dennie Thorpe (foley artist), Jana Vance (foley artist), Ellen Heuer (foley artist)
Episode: "Lair of Grievous"

NOMINEES

Avatar: The Last Airbender: Ben Wynn (supervising sound editor/sound designer), Mishelle Fordham (supervising dialogue editor), Jason Stiff (supervising adr editor), Aran Tanchum (supervising foley editor), Jeremy Zuckerman (music editor), Sergio Silva (foley editor), Paulette Victor-Lifton (foley editor), Chris Gresham (foley editor), Matthew Thomas Hall (foley editor), Vincent Guisetti (foley artist)
Episode: "Sozin's Comet Part 4: Avatar Aang"

The Batman: Timothy J. Borquez (supervising sound editor), Thomas Syslo (supervising sound editor), Mark Keatts (supervising dialogue editor, supervising adr editor), Mike Garcia (dialogue editor), Mark Keefer (dialogue editor), Kelly Ann Foley (adr editor), Eric Freeman (sound effects editor), Keith Dickens (sound effects editor), Erik Foreman (sound effects editor), Tony Orozco (sound effects editor), Diane Greco (foley artist)
Episode: "Lost Heroes: Part Two"

Family Guy: Bob Newlan (supervising sound editor), Andrew Ellerd (sound designer, sound effects editor), Patrick S. Clark (dialogue editor), Jeremy Olsen (sound editor), Stan Jones (music editor), Douglas M. Lackey (music editor), Dale W. Perry (foley artist)
Episode: "Road To Germany"

The Marvelous Misadventures of Flapjack: Jeff Hutchins (supervising sound editor, supervising foley editor, sound designer), Tony Ostyn (supervising dialogue editor), Danny Tchibinda (sound effects editor), Darrin Mann (sound editor), Sean Rowe (foley artist), Edward M. Steidele (foley artist)
Episode: "Kid Nickles"

The Penguins of Madagascar: Paulette Victor-Lifton (supervising sound editor), Jimmy Lifton (supervising sound editor), Michael Petak (supervising dialogue editor), Jason Stiff (supervising adr editor), Oliver Pearce (supervising foley editor), Ian Nyeste (sound designer), D.J. Lynch (adr & sound design), Lawrence Reyes (sound effects editor), Dominick Certo (music editor), Brian Magrum (foley editor), Aran Tanchum (foley editor), Vincent Guisetti (foley artist), Monique Reymond (foley artist), Matthew Thomas Hall (foley and sound effects artist)
Episode: "Gone in a Flash"

SpongeBob SquarePants: Paulette Victor-Lifton (supervising sound editor), Jimmy Lifton (supervising sound editor), Mishelle Fordham (supervising dialogue editor), Jason Stiff (supervising adr editor), Kimberly Vanek (supervising foley editor), Jeff Hutchins (sound designer), D.J. Lynch (sound design), Nick Carr (music editor), Chino Oyamada Carr (music editor), Chris Gresham (foley editor), Brian Magrum (foley editor), Lawrence Reyes (foley editor), Aran Tanchum (foley editor), Vincent Guisetti (foley artist)
Episode: "Suction Cup Symphony"

The Mighty B!: Heather Olsen (supervising sound editor/sound designer), Mishelle Fordham (supervising dialogue/adr editor), Mary Erstad (supervising foley editor), Tommy Holmes (music editor), Craig Ng (foley artist)
Episode: "Bee Patients"

Best Sound Editing - Short Form Music in Television

WINNER

CSI: Miami: Skye Lewin (supervising music editor)
Episode: "Tipping Point"

NOMINEES

Entourage: Troy Hardy (supervising music editor)
Episode: "All Out Fall Out"

Prison Break: David Klotz (supervising music editor)
Episode: "Quiet Riot"

Best Sound Editing - Short Form Sound Effects and Foley in Television

WINNER

Battlestar Galactica: Daniel Colman (supervising sound editor/sound designer), Jack Levy (supervising sound editor), Sam C. Lewis (supervising foley editor), Doug Madick (foley artist), Richard Partlow (foley artist)
Episode: "He That Believeth in Me"

NOMINEES

CSI: Crime Scene Investigation: Mace Matiosian (supervising sound editor), David F. Van Slyke (sound designer), Chad Hughes (sound effects editor), David Van (sound effects editor), Joseph T. Sabella (foley artist), James Bailey (foley artist)
Episode: "Bull"

Eureka: Daniel Colman (supervising sound editor), Jack Levy (supervising sound editor), Sam C. Lewis (supervising foley editor), Jeff K. Brunello (sound designer), Doug Madick (foley artist), Richard Partlow (foley artist)
Episode: "Bad to the Drone"

Lost: Thomas DeGorter (supervising sound editor), Paula Fairfield (sound designer), Carla Murray (sound designer), Joseph Schultz (sound editor), Geordy Sincavage (sound editor), Cynthia Merrill (foley artist), James Bailey (foley artist)
Episode: "The Shape of Things to Come"

My Own Worst Enemy: Walter Newman (supervising sound editor/sound designer), Bob Redpath (supervising sound editor), Jerry Edemann (supervising foley editor), Kenneth Young (sound editor), Adam Johnston (sound editor), Doug Reed (foley artist), Jody Thomas (foley artist)
Episode: "Breakdown"

CSI: Miami: Tim Kimmel (supervising sound editor), Bradley C. Katona (sound designer), Joseph T. Sabella (foley artist), James Bailey (foley artist)
Episode: "Tipping Point"

Life: Victor Iorillo (supervising sound editor), Craig T. Rosevear (supervising foley editor), Harry Woolway (sound designer), Michael Lyle (foley artist), Paul Stevenson (foley artist)
Episode: "Did You Feel That?"

Best Sound Editing - Long Form Dialogue and ADR in Television

WINNER

Generation Kill: Stefan Henrix (supervising sound editor), Jennifer Ralston (supervising adr editor), Becki Ponting (supervising adr editor), Iain Eyre (supervising dialogue editor)
Episode: "Get Some"

NOMINEES

Fringe: Bruce M. Honda (supervising sound editor/supervising dialogue editor), Bob Redpath (supervising sound editor/supervising adr editor), Christopher B. Reeves (dialogue editor), David M. Cowan (adr editor), Mitchell Gettleman (adr editor), Thomas A. Harris (adr editor), Virginia Cook-McGowan (adr editor)
Episode: "Pilot"

The Andromeda Strain: G. Michael Graham (supervising sound editor/supervising dialogue editor), Devon Heffley Curry (supervising adr editor), Anton Holden (sound editor), Tim Terusa (sound editor), Daniel Tripoli (sound editor)
Episode: "Part 1"

The Good Witch: Sue Conley (supervising adr editor)

The Librarian: The Curse of the Judas Chalice: Noah Blough (supervising sound editor/supervising dialogue editor/supervising adr editor), Chris Winter (dialogue editor)
For episode "Librarian 3".

Best Sound Editing - Short Form Dialogue and ADR in Television

WINNER

Lost: Thomas DeGorter (supervising sound editor), Maciek Malish (supervising dialogue editor), Jay Keiser (supervising adr editor)
Episode: "Confirmed Dead"

NOMINEES

Californication: Mitchell Gettleman (supervising sound editor/supervising adr editor), Peter Austin (sound editor), Lou Thomas (sound editor), Jerry Edemann (sound editor)
Episode: "The Raw and the Cooked"

CSI: Crime Scene Investigation: Mace Matiosian (supervising sound editor/supervising dialogue editor), Ruth Adelman (supervising adr editor), Jivan Tahmizian (dialogue editor)
Episode: "Bull"

CSI: NY: George Haddad (supervising sound editor/supervising dialogue editor), Edmund J. Lachmann (sound editor), Ruth Adelman (sound editor)
Episode: "Hostage"

Fringe: Thomas A. Harris (supervising sound editor/supervising adr editor), Gabrielle Gilbert Reeves (sound editor), Christopher B. Reeves (sound editor), Jay Keiser (sound editor)
Episode: "Safe"

Mad Men: Jason George (supervising sound editor), Jed M. Dodge (supervising dialogue editor), Dale Chaloukian (dialogue editor), Julie Altus (adr editor)
Episode: "The Jet Set"

True Blood: John Benson (supervising sound editor/supervising dialogue editor/supervising adr editor), Jason Krane (sound editor), Jason Lezama (sound editor), Steven Stuhr (sound editor)
Episode "The Fourth Man in the Fire"

The Tudors: Jane Tattersall (supervising sound editor), David McCallum (supervising dialogue editor), Dale Sheldrake (supervising adr editor)
Episode #210

Best Sound Editing - Long Form Sound Effects and Foley in Television

WINNER

Crusoe: Peter Lopata (supervising sound editor/sound effects & design editor), Luc Mandeville (supervising sound editor/sound effects & design editor), Anton Fischlin (sound effects editor), Alexis Farand (foley artist), Paul Hubert (foley artist)
Episode: "Rum & Gunpowder"

NOMINEES

Fringe: Walter Newman (supervising sound editor/sound designer), Bob Redpath (supervising sound editor), Michael Ferdie (sound effects editor), Kenneth Young (sound editor), Adam Johnston (sound editor), David Werntz (sound editor), Ron Salaises (sound editor), Casey J. Crabtree (foley artist)
Episode: "Pilot"

Generation Kill: Stefan Henrix (supervising sound editor), Andy Kennedy (sound designer), David Evans (effects editor), Graham Headicar (effects editor), Lee Walpole (effects editor), Jack Whittaker (effects editor), Virginia Thorn (foley editor), Andrea King (foley artist), Jack Stew (foley artist)
Episode: "A Burning Dog"

Knight Rider: Jeffrey Rosen (supervising sound editor), Craig T. Rosevear (supervising foley editor), Brad North (sound designer), Aaron D. Weisblatt (sound editor), Lee Gilmore (sound editor), Michael Lyle (foley artist), Paul Stevenson (foley artist)
Episode: "Prometheus"

Verna Fields Award

WINNER

Mummy's Boy: Steen Bondrop (sound editor)

NOMINEES

Street Angel: Emma Mitchell (sound editor), Benjamin Speed (music editor), Roger Middenway (foley artist), Andrew Miller (foley artist)

Cupid: Jason King (sound editor), Vicki Hansen (music editor), Roger Middenway (foley artist)

Elephants: Dominic Fitzgerald (sound editor)

Four: Jared Dwyer (sound editor), Geri Green (music editor)

Joyets: David Pringle (sound editor)

Career Achievement Award

WINNERS


You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.