Awards for 2004

Golden Reel Award

Best Sound Editing in Domestic Features - Dialogue & ADR

WINNER

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl: George Watters II (supervising sound editor), Christopher Boyes (supervising sound editor), Teri E. Dorman (supervising dialogue editor), Jessica Gallavan (supervising adr editor), Ulrika Akander (dialogue/adr editor), David A. Arnold (dialogue/adr editor), Gloria D'Alessandro (dialogue/adr editor), Lisa J. Levine (dialogue/adr editor), Victoria Rose Sampson (dialogue/adr editor), Karen Spangenberg (dialogue/adr editor)

NOMINEES

2 Fast 2 Furious: Greg Hedgepath (supervising sound editor), Michael Hertlein (supervising dialogue editor), Bobbi Banks (supervising adr editor), Fred Stafford (adr editor), Frederick H. Stahly (adr editor)

Dreamcatcher: Robert Grieve (supervising sound editor), Yann Delpuech (supervising sound editor), Wayne Griffin (supervising dialogue editor), Darren King (supervising adr editor)

The Last Samurai: Mark P. Stoeckinger (supervising sound editor), Laura Harris Atkinson (supervising dialogue editor), Kerry Dean Williams (supervising adr editor), David A. Cohen (dialogue editor), Kelly Oxford (adr editor), Anna MacKenzie (adr editor), Michelle Pazer (adr editor)

Master and Commander: The Far Side of the World: Richard King (supervising sound editor), R.J. Kizer (supervising adr editor), Hugo Weng (dialogue/adr editor), Michael Magill (dialogue/adr editor), Laura Graham (adr editor), Donald Sylvester (adr editor), John A. Larsen (adr editor), Susan Dawes (adr editor)

Mystic River: Alan Robert Murray (supervising sound editor), Wade Wilson (sound designer), Lucy Coldsnow-Smith (supervising dialogue editor), Juno J. Ellis (supervising adr editor), Karen Spangenberg (dialogue editor), Gloria D'Alessandro (dialogue editor), Robert Troy (dialogue editor), Andrea Horta (adr editor)

Seabiscuit: Per Hallberg (supervising sound editor), Karen Baker Landers (supervising sound editor), David A. Cohen (adr editor), Anna MacKenzie (adr editor), Chris Hogan (dialogue editor), Kimaree Long (dialogue editor), Constance A. Kazmer (dialogue editor)

X2: John A. Larsen (supervising sound editor), Craig Berkey (supervising sound editor), Donald Sylvester (supervising adr editor), Susan Dawes (dialogue editor), Jim Brookshire (dialogue editor), Laura Graham (adr editor)

Best Sound Editing in Special Venue Film

WINNER

Top Speed: Andrew DeCristofaro (supervising sound editor), Nancy Nugent (supervising foley editor/sound editor), Bob Stewart (supervising dialogue editor), Michael Payne (sound editor), Stephen P. Robinson (sound editor), Kim Secrist (sound editor), David Esparza (sound editor), Daniel May (music editor)

NOMINEES

Bugs!: Tim Archer (sound designer), Brian Eimer (sound designer), Regan Ramos (sound editor), Grant McAlpine (sound editor), Julian DaBoll (sound editor), Jonathan Rimas (sound editor), John Lunn (music editor)

Coral Reef Adventure: Andrew DeCristofaro (supervising sound editor), Nancy Nugent (supervising foley editor), Bob Stewart (supervising dialogue editor), Stephen P. Robinson (sound editor), David Esparza (sound editor), Steve Wood (music editor)

Deep Sea: Tim Archer (sound designer), Brian Eimer (sound designer), Regan Ramos (sound editor), Grant McAlpine (sound editor), Jonathan Rimas (sound editor), Thierry Latremoille (music editor)

SpongeBob: The Ride: Jeff Hutchins (supervising sound editor/supervising foley editor/supervising dialogue editor/supervising adr editor), Nick Carr (supervising sound editor/music editor), Ernie Sheesley (sound editor), Don O'Connor (sound editor)

Best Sound Editing in Domestic Features - Sound Effects & Foley

WINNER

Master and Commander: The Far Side of the World: Richard King (supervising sound editor), Christopher Flick (supervising foley editor), Michael W. Mitchell (sound effects editor), Hamilton Sterling (sound effects editor)

NOMINEES

The Italian Job: Mark P. Stoeckinger (supervising sound editor), Thomas W. Small (supervising foley editor), Michael Kamper (sound effects editor), Kenneth L. Johnson (sound effects editor), Randy Kelley (sound effects editor), Alan Rankin (sound effects editor), Bryan Bowen (sound effects editor), Dan Hegeman (sound effects editor), Peter Zinda (sound effects editor), Ed Callahan (foley editor), Willard Overstreet (foley editor), Fred Burke (foley editor)

Kill Bill: Vol. 1: Wylie Stateman (supervising sound editor), Scott Martin Gershin (supervising sound editor), Dino Dimuro (sound effects editor), Scott Sanders (sound effects editor), Dan Hegeman (sound effects editor), Bob Beher (sound effects editor), Harry Cohen (sound designer), Kerry Ann Carmean (sound designer), Craig S. Jaeger (foley editor)

The Last Samurai: Mark P. Stoeckinger (supervising sound editor), Craig S. Jaeger (supervising foley editor), Alan Rankin (sound editor), Christopher Assells (sound editor), Bruce Tanis (sound editor), Dino Dimuro (sound editor), Ben Wilkins (sound editor), Michael Kamper (sound designer), Jon Title (sound designer), Bob Beher (foley editor), Frank Smathers (foley editor)

The Matrix Reloaded: Dane A. Davis (supervising sound editor/sound designer), Julia Evershade (supervising sound editor), Thom Brennan (supervising foley editor), Eric Lindemann (sound effects editor), Michael Edward Johnson (sound effects editor), Andrew Lackey (sound effects editor), Mark Larry (sound effects editor), Richard Adrian (sound effects editor), Michael W. Mitchell (sound effects editor)

Open Range: Barney Cabral (supervising sound editor), Perry Robertson (supervising sound editor), Scott Sanders (sound effects designer), Frederick H. Stahly (sound editor), Rickley W. Dumm (sound editor), Stu Bernstein (sound editor)

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl: George Watters II (supervising sound editor), Christopher Boyes (supervising sound editor), Victoria Martin (supervising foley editor), Addison Teague (sound effects editor), Timothy Nielsen (sound effects editor), Ken Fischer (sound effects editor), Matthew Harrison (foley editor), James Likowski (foley editor), Christine Danelski (foley editor), Valerie Davidson (foley editor), Solange S. Schwalbe (foley editor)

Seabiscuit: Per Hallberg (supervising sound editor), Karen Baker Landers (supervising sound editor), Craig S. Jaeger (supervising foley editor), Christopher Assells (sound effects editor), Dino Dimuro (sound effects editor), Dan Hegeman (sound effects editor), Peter Staubli (sound effects editor), Scott Sanders (sound effects editor), Bruce Tanis (sound effects editor), Ezra Dweck (sound effects editor)

Terminator 3: Rise of the Machines: Stephen Hunter Flick (supervising sound editor), Matthew C. Beville (supervising foley editor), Steven Ticknor (sound designer/sound effects editor), Ken Fischer (sound designer/sound effects editor), Jason W. Jennings (sound designer/sound effects editor), Paula Fairfield (sound designer/sound effects editor), Donald Flick (sound designer/sound effects editor), Carla Murray (sound designer/sound effects editor), Ben Wilkins (sound designer/sound effects editor)

Best Sound Editing in Animated Features - Music

WINNER

Finding Nemo: Bill Bernstein (music editor)

NOMINEES

Brother Bear: Earl Ghaffari (music editor)

Best Sound Editing in a Feature - Music - Feature Film

WINNER

Cold Mountain: Fernand Bos (music editor), Allan Jenkins (music editor), Kirsty Whalley (music editor)

NOMINEES

Gods and Generals: Lisa Jaime (music editor)

Jeepers Creepers II: David Bondelevitch (music editor), Victor Salva (music editor)


The Lord of the Rings: The Return of the King: Jonathan Schultz (music editor), Andrew Dudman (music editor), Steve Price (music editor), Michael Price (music editor), Malcolm Fife (music editor), Nigel Scott (music editor), Rebecca Gatrell (music editor)

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl: Jeanette Surga (music editor), Christopher Brooks (music editor/scoring editor), Kenneth Karman (music editor)

Something's Gotta Give: Andrew Silver (music editor/scoring editor), Kenneth Karman (music editor), Lee Scott (music editor)

Underworld: Joanie Diener (music editor/scoring editor)

Best Sound Editing in a Feature - Music - Musical

WINNER

A Mighty Wind: Fernand Bos (music editor)

NOMINEES

The Company: Annette Kudrak (supervising music editor), Carl Sealove (music editor/scoring editor)


School of Rock: Nic Ratner (music editor)

Best Sound Editing in Direct to Video

WINNER

Bionicle: Mask of Light: Timothy J. Borquez (supervising sound editor/music editor), Roy Braverman (supervising sound editor), Matt Brown (supervising dialogue editor), Thomas Syslo (sound editor), Eric Freeman (sound editor), Jeff Hutchins (sound editor), Brian F. Mars (sound editor), Gordon Hookailo (sound editor), Paul Menichini (sound editor), Jason Freedman (sound editor), Daisuke Sawa (sound editor), Morgan Gerhard (sound editor)

NOMINEES

101 Dalmatians II: Patch's London Adventure: Donald J. Malouf (supervising sound editor), Dan Yale (supervising foley editor), Thomas Whiting (supervising dialogue editor/supervising adr editor), Dominick Certo (music editor), Todd Toon (sound editor), Adam Kopald (sound editor), G.W. Brown (sound editor)

Imaginext: Fortress of the Dragon: Rick Hinson (sound designer), Gregory Cathcart (music editor), Elizabeth Hinson (sound editor)

Inspector Gadget 2: Vic Kaspar (sound designer/supervising dialogue editor/supervising adr editor), Stefan Kluka (supervising foley editor), John Kincade (supervising adr editor), Tim Ryan (music editor), Simon Leadley (music editor), Julius Chan (sound effects editor), Mark Franken (sound effects editor), Liam Egan (sound effects editor), Matt Connolly (dialogue editor)

Stitch! The Movie: Otis Van Osten (sound designer), Jody Thomas (supervising foley editor), Jason Oliver (supervising dialogue editor/supervising adr editor), Dominick Certo (music/scoring editor), Kenneth Young (sound effects editor), Ron Salaises (sound effects editor)

Timequest: Mark Beck (supervising sound editor), Steve Hammond (supervising foley editor), Jonas Kuhnemann (supervising dialogue editor), Dan Kolton (music editor), Danielle McBride (sound editor), Dave Moffat (sound editor)

Unconditional Love: Richard L. Anderson (supervising sound editor), Avram D. Gold (supervising sound editor/supervising dialogue editor/supervising adr editor), Jim Weidman (supervising music editor), George Simpson (sound effects editor), Elliott Koretz (sound effects editor), David A. Whittaker (sound effects editor), Donald J. Malouf (dialogue editor), Rick Mitchell (foley editor), Joe E. Rand (music editor), David Olson (music editor), Barbara McDermott (music editor)

Best Sound Editing in Foreign Features

WINNER

City of God: Martín Hernández (supervising sound editor), Roland N. Thai (supervising sound editor), Alessandro Laroca (supervising dialogue editor)

NOMINEES

28 Days Later...: Glenn Freemantle (supervising sound editor), Tom Sayers (sound effects editor), Grahame Peters (foley editor), Gillian Dodders (dialogue/adr editor)

Cold Mountain: Eddy Joseph (supervising sound editor), Mark Levinson (supervising adr editor), Martin Cantwell (sound effects editor), Alex Joseph (foley editor), Colin Ritchie (dialogue editor)

Dust: Peter Baldock (supervising sound editor), Jack Whittaker (sound editor), Philip Alton (dialogue/adr editor), Tim Hands (dialogue/adr editor), Daniel Laurie (dialogue/adr editor), Richard Todman (dialogue/adr editor)

The Lord of the Rings: The Return of the King: Mike Hopkins (supervising sound editor), Ethan Van der Ryn (supervising sound editor), David Farmer (sound effects designer), Brent Burge (sound effects editor), Dave Whitehead (sound effects editor), Hayden Collow (sound effects editor), Craig Tomlinson (sound effects editor), Beau Borders (sound effects editor), Timothy Nielsen (sound effects editor), Addison Teague (sound effects editor), Katy Wood (foley editor), Peter Mills (foley editor), Jason Canovas (dialogue editor), Mark Franken (dialogue/sound effects editor), Ray Beentjes (dialogue/adr editor), Nick Breslin (dialogue/adr editor), Polly McKinnon (dialogue/adr editor), Chris Ward (adr editor)

Underworld: Claude Letessier (supervising sound editor), Benedikt Just (sound editor), Marcel Spisak (sound editor), Magda Habernickel (dialogue editor)

Veronica Guerin: John Downer (supervising sound editor), Oliver Tarney (sound editor), Paul McFadden (adr editor)

Whale Rider: Stefan Colli (supervising sound editor), Chris Burt (supervising adr editor), Josef Steinbüchel (sound effects editor), Mirko Reinhard (sound effects editor), Markus Wimmer (sound effects editor), André Zimmerman (sound effects editor), Sven Neumann (dialogue editor), Luigi Rensinghoff (dialogue editor)

Best Sound Editing - Made for Computer Entertainment

WINNER

Terminator 3: Rise of the Machines: Peter Zinda (supervising sound editor), Scott Martin Gershin (supervising sound editor), Gregory Hainer (supervising dialogue/adr editor), Pam Aronoff (sound editor), Bryan Celano (sound editor), Lisle Engle (sound editor), Glynna Grimala (sound editor), Dutch Hill (sound editor), Tom Ozanich (sound editor)

NOMINEES

The Animatrix: Dane A. Davis (supervising sound editor), Andrew Lackey (supervising foley editor), Stephanie Brown (supervising dialogue editor/supervising adr editor), Julie Pearce (music editor), Joe E. Rand (music editor), Michael Edward Johnson (sound designer), Eric Lindemann (sound designer), Mark Larry (sound designer), Eddie Kim (sound designer), Julia Evershade (sound designer), Thom Brennan (sound editor), Eryne Prine (sound editor), William R. Dean (sound editor), Richard Adrian (sound editor)

Freelancer: Scott Martin Gershin (supervising sound editor), Bryan Bowen (supervising sound editor), Peter Zinda (sound editor), Tom Ozanich (sound editor), Alan Rankin (sound editor), Dutch Hill (dialogue editor), Bryan Celano (dialogue editor), Glynna Grimala (dialogue editor)

Jak II: Michael Gollom (supervising sound editor), Bruce Swanson (supervising sound editor), Lydian Tone (sound effects/dialogue editor), Patrick Giraudi (sound effects/dialogue editor), Jussi Tegelman (sound effects/dialogue editor), Robert Ramirez (sound effects/dialogue editor), Larry Hopkins (music editor)

Lineage II: The Chaotic Chronicle: Scott Martin Gershin (supervising sound editor), Bryan Celano (supervising sound editor), Bryan Bowen (sound editor), Pam Aronoff (sound editor), Glynna Grimala (sound editor), Lisle Engle (sound editor), Peter Zinda (sound editor), Tom Ozanich (sound editor), Alan Rankin (sound editor)

Need for Speed: Underground: Tim Gedemer (supervising sound editor), Charles Deenen (supervising sound editor), Harry E. Snodgrass (supervising foley editor), Matthew Marteinsson (supervising dialogue editor), Ann Scibelli (sound editor), Roland N. Thai (sound editor), Paul Menichini (sound editor)

Best Sound Editing in Feature Film - Animated - Sound

WINNER

The Triplets of Belleville: Eric DeVos (sound editor), Laurent Quaglio (sound editor)

NOMINEES

Brother Bear: Richard L. Anderson (supervising sound editor), Mike Chock (supervising sound editor), Reuben Simon (supervising foley editor), Steve Lee (sound editor), Piero Mura (sound editor)

Finding Nemo: Gary Rydstrom (sound designer/supervising sound editor), Michael Silvers (supervising sound editor/supervising adr editor), Al Nelson (supervising foley editor), Shannon Mills (sound effects editor), Teresa Eckton (sound effects editor), E.J. Holowicki (sound effects editor), Dee Selby (foley editor), Steve Slanec (adr editor)

The Jungle Book 2: Ronald Eng (supervising sound editor), Willard Overstreet (supervising foley editor), Kerry Dean Williams (supervising dialogue/adr editor), Chuck Michael (sound editor), Steve Tushar (sound editor), Doug Jackson (sound editor), Todd Toon (sound editor)

Rugrats Go Wild: Beth Sterner (supervising sound editor), Willard Overstreet (supervising foley editor), Carol Lewis (supervising dialogue editor/supervising adr editor), David E. Stone (sound effects editor), Chuck Michael (sound effects editor), Ed Callahan (foley editor), Fred Burke (foley editor), Eliza Pollack Zebert (dialogue/adr editor), Tammy Fearing (dialogue/adr editor)

Millennium Actress: Masafumi Mima (supervising sound editor)

Sinbad: Legend of the Seven Seas: Charles L. Campbell (supervising sound editor), Richard C. Franklin (supervising sound editor), Mildred Iatrou (supervising adr editor), Christopher T. Welch (supervising adr editor), Chuck Michael (sound effects editor), Doug Jackson (sound effects editor), Ronald Eng (sound effects editor), Bruce Richardson (foley editor), Kimberly Ellen Lowe (dialogue editor), Carin Rogers (dialogue editor)

Best Sound Editing in Television Episodic - Music

WINNER

American Dreams: Mauricio J. Balvanera (music editor)
For episode "Change A Comin'".

NOMINEES

Queer as Folk: Yuri Gorbachow (music editor), Andrew Wright (music editor)

Scrubs: Becca Borawski (music editor)
For episode "My Philosophy".

Sex and the City: Dan Lieberstein (supervising music editor), Missy Cohen (music editor)
For episode "Great Sexpectations".

Watching Ellie: Becca Borawski (music editor)
For episode "Buskers".

Best Sound Editing in Television Animation

WINNER

The Adventures of Jimmy Neutron: Boy Genius: Gary Falcone (supervising sound editor), Jason Stiff (supervising sound editor), Paul Menichini (supervising sound editor), Jeffrey Kettle (supervising foley editor), Gregory Cathcart (sound effects/foley editor), Michael Petak (dialogue editor)
For episode "Operation Rescue Jet Fusion".

NOMINEES

Dinosaur Planet: Michael Payne (supervising sound editor), Stephen P. Robinson (sound editor), David Esparza (sound editor), Nancy Nugent (sound editor), Patrick Cusack (sound editor), Lisa Varetakis (sound editor)
For episodes "Alpha's Egg", "Pod's Travels".

The Fairly OddParents: Robert Poole II (sound designer), Mary Erstad (supervising foley editor), Matt Corey (supervising dialogue editor)
For episode "The Crimson Chin Meets Mighty Mom and Dyno Dad".

Masters of the Universe vs. the Snake Men: Rick Hinson (sound designer), Elizabeth Hinson (sound editor), Gregory Cathcart (sound editor)
For episode "Of Machines And Men".

Justice League: Robert Hargreaves (supervising sound editor), Mark Keatts (supervising dialogue editor), George Brooks (sound effects editor), Mark Keefer (dialogue editor), Kelly Ann Foley (dialogue editor), Kerry Iverson (dialogue editor)
For episode "Twilight", part II.

SpongeBob SquarePants: Timothy J. Borquez (supervising sound editor), Jeff Hutchins (supervising sound editor), Tony Ostyn (supervising dialogue editor), Eric Freeman (sound editor), Thomas Syslo (sound editor)
For episode "Mid-Life Crustacean".

Teen Titans: Robert Hargreaves (supervising sound editor), Mark Keatts (supervising dialogue editor), George Brooks (sound effects editor), Robert Duran (sound effects editor), Mark Keefer (dialogue editor), Kelly Ann Foley (dialogue editor), Kerry Iverson (dialogue editor)
For episode "The Apprentice", part II.

Xiaolin Showdown: Thomas Syslo (supervising sound editor), Timothy J. Borquez (supervising sound editor), Mark Keatts (supervising dialogue editor), Kerry Iverson (supervising adr editor), Eric Freeman (sound editor)

Best Sound Editing in Television Animation - Music

WINNER

SpongeBob SquarePants: Nick Carr (music editor)
For episodes "The Great Snail Race", "Mid-life Crustacean".

NOMINEES

Dexter's Laboratory: Brian F. Mars (music editor), Roy Braverman (music editor)
For episode "Dexter's Wacky Races".

Johnny Bravo: Roy Braverman (music editor)
For episode "Valentine's Special".

Lilo & Stitch: The Series: Jason Oliver (music editor), Steve Dierkens (music editor)
For episode "Sprout".

¡Mucha Lucha!: Nick Carr (music editor)
For episode "The Littlest Luchadores".

Best Sound Editing in Television Long Form - Sound Effects & Foley

WINNER

And Starring Pancho Villa as Himself: Geoffrey G. Rubay (supervising sound editor), Zack Davis (supervising sound editor), Tony Lamberti (sound editor), David Williams (sound editor), Karen Vassar Triest (sound editor), Bruce Tanis (sound editor), Carey Milbradt (sound editor)

NOMINEES

Helen of Troy: Kelly Oxford (supervising sound editor), Peter Austin (supervising sound editor), Lisle Engle (sound editor), Edmond J. Coblentz Jr. (sound editor), Bob Beher (sound editor), Tim Kimmel (sound editor), Paul Longstaffe (sound editor)

Salem Witch Trials: David McCallum (supervising sound editor), Robert Warchol (sound editor), David Rose (sound editor)

44 Minutes: The North Hollywood Shoot-Out: Vince Gutierrez (supervising sound editor), Guy Tsujimoto (sound editor), Scott C. Kolden (sound editor)

Hitler: The Rise of Evil: Tom Bjelic (supervising sound editor), John Douglas Smith (supervising sound editor), Rob Bertola (sound editor), Paul Shikata (sound editor)

Ice Bound: Janice Ierulli (supervising sound editor), Jane Tattersall (sound effects editor), Mark Shnuriwsky (sound effects editor)

Saving Jessica Lynch: Robert Webber (supervising sound editor), Bill Bell (supervising foley editor), Lou Thomas (sound editor), Bob Costanza (sound editor), Adriane Marfiak (sound editor), Gary Macheel (sound editor), Richard S. Steele (sound editor), Kevin Fisher (sound editor), Mark Friedgen (sound editor)

Word of Honor: Jane Tattersall (supervising sound editor), Roderick Deogrades (sound effects editor)

Best Sound Editing in Television Episodic - Sound Effects & Foley

WINNER

CSI: Crime Scene Investigation: Mace Matiosian (supervising sound editor), David F. Van Slyke (sound designer)
For episode "Grissom Vs. The Volcano".

NOMINEES

Alias: Thomas DeGorter (supervising sound editor), Kerri Wilson (supervising foley editor), Mark Allen (sound effects editor)
For episode "The Telling".

CSI: Miami: Matt Sawelson (supervising sound editor), Ruth Adelman (supervising foley editor), Bradley C. Katona (sound editor), Peter Bergren (sound editor)
For episode "Grand Prix".

Carnivàle: Mace Matiosian (supervising sound editor), William H. Angarola (supervising sound editor), Bradley C. Katona (sound effects editor), Edmond J. Coblentz Jr. (sound effects editor), Matt Sawelson (sound effects editor)
For the pilot.

ER: Walter Newman (supervising sound editor), Amber Funk (supervising foley editor), Darren Wright (sound editor), Kenneth Young (sound editor), David Werntz (sound editor), Rick Hromadka (sound editor)
For episode "When Night Meets Day".

Smallville: Michael E. Lawshe (supervising sound editor), Gregory M. Gerlich (supervising sound editor), Timothy A. Cleveland (sound editor), Benjamin L. Cook (sound editor), Paul J. Diller (sound editor), Stuart Calderon (sound editor)
For episode "Exile".

Third Watch: Walter Newman (supervising sound editor), John F. Reynolds (supervising foley editor), Rick Hromadka (sound editor), David Werntz (sound editor), Darren Wright (sound editor), Kenneth Young (sound editor)
For episode "The Price Of Nobility".

Without a Trace: Cormac Funge (supervising sound editor), Edmond J. Coblentz Jr. (sound editor), Peter Bergren (sound editor), David Baldwin (sound editor)
For episode "Trip Box".

Best Sound Editing in Television Long Form - Music

WINNER

The Music Man: Joanie Diener (supervising music editor/scoring editor)

NOMINEES

DreamKeeper: James Bellamy (music editor/scoring editor)



Wuthering Heights: Chris McGeary (music editor/scoring editor), Stuart Goetz (music editor)

Best Sound Editing in Television Long Form - Dialogue & ADR

WINNER

And Starring Pancho Villa as Himself: Geoffrey G. Rubay (supervising sound editor), Zack Davis (supervising sound editor/supervising dialogue/adr editor), Lou Kleinman (dialogue/adr editor), David Williams (dialogue/adr editor)

NOMINEES

Caesar: Mark Friedgen (supervising sound editor/supervising dialogue editor), Suzanne Angel (supervising adr editor), Kristi Johns (dialogue/adr editor), Joy Ealy (dialogue/adr editor), Kathryn Madsen (dialogue/adr editor)

Salem Witch Trials: David McCallum (supervising sound editor), Janice Ierulli (supervising dialogue editor/supervising adr editor), Ronayne Higginson (dialogue editor), Fred Brennan (adr editor), Garrett Kerr (adr editor), Barry Gilmore (adr editor), Angie Pajek (adr editor)

Twelve Mile Road: Mark Friedgen (supervising sound editor), Devon Heffley Curry (supervising adr editor), Tim Terusa (dialogue/adr editor), Anton Holden (dialogue/adr editor), Charlie Kolander (dialogue/adr editor), Mark Steele (dialogue/adr editor)

Going for Broke: Brandon Walker (supervising sound editor), Danielle McBride (dialogue/adr editor)

Hitler: The Rise of Evil: John Douglas Smith (supervising sound editor/supervising dialogue editor), Tom Bjelic (supervising sound editor), Dale Sheldrake (dialogue/adr editor), Tony Currie (dialogue/adr editor), Garrett Kerr (dialogue/adr editor), Allan Fung (dialogue/adr editor)

The Music Man: Kelly Oxford (supervising sound editor), Mark Allen (supervising sound editor), Tim Kimmel (dialogue/adr editor), Craig S. Jaeger (dialogue/adr editor)

Saving Jessica Lynch: Robert Webber (supervising sound editor), Suzanne Angel (supervising adr editor), Anton Holden (dialogue/adr editor), Tim Terusa (dialogue/adr editor), Rusty Tinsley (dialogue/adr editor), Rick Crampton (dialogue/adr editor), Randal S. Thomas (dialogue/adr editor), Joy Ealy (dialogue/adr editor), William C. Carruth (dialogue/adr editor), Kathryn Madsen (dialogue/adr editor), Devon Heffley Curry (dialogue/adr editor)

Unspeakable: Jeremy Hoenack (supervising sound editor), Steven Erickson (supervising dialogue/adr editor)

Best Sound Editing in Television Episodic - Dialogue & ADR

WINNER

Six Feet Under: Bob Newlan (supervising sound editor), Helen Luttrell (dialogue/adr editor), Patrick Hogan (dialogue/adr editor), Sonya Henry (dialogue/adr editor), Jane Boegel (dialogue/adr editor), Jason Lezama (dialogue/adr editor)
For episode "I'm Sorry, I'm Lost".

NOMINEES

American Dreams: Fred Judkins (supervising sound editor/supervising adr editor), Jane Boegel (supervising dialogue editor), John Green (dialogue/adr editor), David Beadle (dialogue/adr editor), Barbara J. Boguski (dialogue/adr editor), Daniel Tripoli (dialogue/adr editor)
For episode "City On Fire".

Carnivàle: Mace Matiosian (supervising sound editor), Ruth Adelman (supervising adr editor), Jay Keiser (adr editor), Jivan Tahmizian (dialogue editor)
For episode "Tipton".

The District: Albert Ibbotson (supervising sound/dialogue editor), Jim Yant (supervising adr editor), Thomas Kearney (dialogue/adr editor), Kirsten Reed (dialogue/adr editor)
For episode "Sacrifices".

ER: Walter Newman (supervising sound editor), Darleen Stoker (supervising dialogue editor), Thomas A. Harris (supervising adr editor), Catherine Flynn (dialogue/adr editor), Richard Corwin (dialogue/adr editor)
For episode "Kisangangi".

Third Watch: Walter Newman (supervising sound editor), Constance A. Kazmer (supervising dialogue editor), John F. Reynolds (supervising adr editor), Catherine Flynn (dialogue/adr editor), Eric Hertsguaard (dialogue/adr editor), Virginia Cook-McGowan (dialogue/adr editor)
For episode "Snow Blind".

The West Wing: Walter Newman (supervising sound editor), Thomas A. Harris (supervising sound editor/supervising adr editor), Catherine Flynn (supervising dialogue editor/dialogue/adr editor), Karyn Foster (dialogue/adr editor), Gabrielle Gilbert Reeves (dialogue/adr editor)
For episode "Twenty-Five".

Without a Trace: Cormac Funge (supervising sound editor), Jay Keiser (supervising adr editor), Paul Longstaffe (supervising dialogue editor)
For episode "Trip Box".

Verna Fields Award

WINNER

Teratoma: Manuel Holihan (sound editor)
Australian Film, Television and Radio School.

NOMINEES

The 17th Man: Dustin Cawood (sound editor)
Florida State University.

American Gulag: Joe Dzuban (sound editor), Marcelo Teson (sound editor), Kevin Burke (sound editor)
University of Southern California.

The First Vampire: Don't Fall for the Devil's Illusions: Joe Dzuban (sound editor), Marcelo Teson (sound editor), Gentry Smith (sound editor), Wes Kobernick (sound editor)
University of Southern California.

The Gamers: Phillip Broste (sound editor), Wes Kobernick (sound editor)
University of Southern California.

Career Achievement Award

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.