Awards for 2002

Golden Reel Award

Best Sound Editing - Special Venue Film, Domestic and Foreign

WINNER

The Human Body: Anthony Faust (supervising sound editor/sound effects designer), Kenny Clark (supervising sound editor/sound effects designer), Gary Daprato (supervising foley editor/foley artist), Tim Archer (editor/re-recording mixer), Brian Eimer (editor/re-recording mixer), Grant McAlpine (editor), Julian DaBoll (editor), Katherine Lisi (editor), Regan Ramos (editor)

NOMINEES

Majestic White Horses: Tim Archer (supervising sound editor), Brian Eimer (supervising sound editor), John Sievert (supervising foley editor), Grant McAlpine (sound editor), Julian DaBoll (sound editor), Patrick Knup (sound editor), Katherine Lisi (sound editor), Regan Ramos (sound editor)

The Princess and the Pea: Brian Eimer (supervising sound editor), Tim Archer (supervising sound editor), John Sievert (supervising foley editor), Regan Ramos (sound editor), Katherine Lisi (sound editor), Grant McAlpine (sound editor)

Space: Tim Archer (supervising sound editor), Brian Eimer (supervising sound editor/supervising dialogue editor), Katherine Lisi (editor), Regan Ramos (editor), Grant McAlpine (editor)

Zinc Mining: Tim Archer (supervising sound editor), Brian Eimer (supervising sound editor), Regan Ramos (sound editor), Grant McAlpine (sound editor), Katherine Lisi (sound editor)

Best Sound Editing - Music - Feature Film, Domestic and Foreign

WINNER

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring: Suzana Peric (music editor), Nancy Allen (music editor), Michael Price (scoring editor), Andrew Dudman (scoring editor)

NOMINEES

Ali: Kenneth Karman (music editor/scoring editor), Lisa Jaime (music editor/scoring editor), Vicki Hiatt (music editor), Stephanie Lowry (music editor), Christine H. Luethje (music editor)


Black Knight: David Bondelevitch (music editor), Terry Wilson (music editor)

Focus: Joanie Diener (music editor)

Vanilla Sky: Carlton Kaller (music editor/scoring editor)

Best Sound Editing - Foreign Feature

WINNER

Amélie: Vincent Arnardi (re-recording mixer), Jean Umansky (sound mixer)

Best Sound Editing - Foreign Film

WINNER

Amélie: Gérard Hardy (supervising sound editor), Laurent Kossayan (supervising sound editor/sound effects designer), Alexandre Widmer (supervising dialogue editor), Marilena Cavola (editor), Igor Thomas-Gerard (editor), Guillaume Leriche (editor)

NOMINEES

Behind the Sun: Waldir Xavier (supervising sound editor)

Enemy at the Gates: Eddy Joseph (supervising sound editor), Nick Lowe (supervising adr editor), Martin Cantwell (sound effects editor), Johannes Kovecny (additional sound editor), Andreas Biegler (additional sound editor), Colin Ritchie (dialogue editor), Peter Holt (foley editor)

Harry Potter and the Sorcerer's Stone: Eddy Joseph (supervising sound editor), Martin Cantwell (sound effects editor), Nick Lowe (adr editor), Colin Ritchie (dialogue editor), Peter Holt (foley editor)

The Princess and the Warrior: Dirk Jacob (supervising sound editor), Kai Tebbel (sound editor), Guido Zettier (sound editor)

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring: Mike Hopkins (supervising sound editor), Ethan Van der Ryn (supervising sound editor), David Farmer (sound editor), Brent Burge (sound editor), John McKay (sound editor), Timothy Nielsen (sound editor), Craig Tomlinson (sound editor), Dave Whitehead (sound editor), Jason Canovas (dialogue/adr editor), Ray Beentjes (dialogue/adr editor), Chris Todd (dialogue/adr editor)

Moulin Rouge!: Brent Burge (supervising sound editor), Antony Gray (supervising dialogue editor), Gareth Vanderhope (sound effects editor), Linda Murdoch (sound effects editor), Alex Wong (sound effects editor), Michael Axinn (adr editor), Susan Dawes (adr editor), Livia Ruzic (dialogue editor)

Time and Tide: Martin Richard Chappell (sound editor), May Mok (dialogue editor), Ming Ying Chen (dialogue editor)

Best Sound Editing - Dialogue and ADR in a Feature Film

WINNER

Black Hawk Down: Per Hallberg (supervising sound editor), Karen Baker Landers (supervising sound editor), Chris Jargo (supervising adr editor), Mark L. Mangino (dialogue editor adr editor), Chris Hogan (dialogue editor)

Best Sound Editing - Music - Animated Feature

WINNER

Shrek: Brian Richards (music editor)

NOMINEES

Jimmy Neutron: Boy Genius: Jim Harrison (supervising music editor), Richard Belgardt (music editor)

Monsters, Inc.: Bruno Coon (music editor)

Best Sound Editing - Effects & Foley, Domestic Feature Film

WINNER

Black Hawk Down: Per Hallberg (supervising sound editor), Karen Baker Landers (supervising sound editor), Craig S. Jaeger (supervising foley editor), Jon Title (sound editor), Christopher Assells (sound editor), Dino Dimuro (sound editor), Dan Hegeman (sound editor), Michael A. Reagan (sound editor), Gregory Hainer (sound editor), Perry Robertson (sound editor), Peter Staubli (sound editor), Bruce Tanis (sound editor), Michael Hertlein (sound editor), Solange S. Schwalbe (sound editor)

NOMINEES

A.I. Artificial Intelligence: Gary Rydstrom (supervising sound editor/sound designer), Richard Hymns (supervising sound editor), Kyrsten Mate (sound effects editor), Teresa Eckton (sound effects editor), Christopher Scarabosio (sound effects editor), Jonathan Null (foley editor), Lindakay Brown (foley editor)

The Fast and the Furious: Bruce Stambler (supervising sound editor), Jay Nierenberg (supervising sound editor), Michael Dressel (supervising foley editor), Steve Mann (sound editor), Kim Secrist (sound editor), Steve Nelson (sound editor), Howard Neiman (sound editor), Glenn Hoskinson (sound editor), Tim Walston (sound effects designer), Charles Deenen (sound effects designer), Scott Curtis (foley editor), Dan Yale (foley editor)

Jurassic Park III: Howell Gibbens (supervising sound editor), Christopher Boyes (supervising sound editor), James Likowski (supervising foley editor), Frank E. Eulner (sound editor), Ken Fischer (sound editor)

Lara Croft: Tomb Raider: Alan Robert Murray (supervising sound editor), Steve Boeddeker (supervising sound editor), Bub Asman (supervising sound editor), Thomas W. Small (supervising foley editor), Ronald Eng (sound effects editor), Doug Jackson (sound effects editor), Michael Jonascu (sound effects editor), Chuck Michael (sound effects editor), David Grimaldi (sound effects editor), Ed Callahan (sound effects editor), Addison Teague (sound effects editor), Charles Maynes (sound effects editor), Andrea Gard (sound effects editor), Kyrsten Mate (sound effects editor), Frank E. Eulner (sound effects editor), Nigel Mills (sound effects editor), Robert Ireland (sound effects editor), Scott Curtis (foley editor), Matthew Harrison (foley editor)

The Mummy Returns: Leslie Shatz (supervising sound editor), Malcolm Fife (sound effects editor), Ann Scibelli (sound effects editor), Jon Olive (sound effects editor), Jonathan Klein (foley editor)

Pearl Harbor: George Watters II (supervising sound editor), Christopher Boyes (supervising sound editor), Victoria Martin (supervising foley editor), Beau Borders (sound effects editor), Scott Guitteau (sound effects editor), Suhail Kafity (sound effects editor), Adam Kopald (sound effects editor), F. Hudson Miller (sound effects editor), R.J. Palmer (sound effects editor), Christopher Scarabosio (sound effects editor), Robert L. Sephton (sound effects editor), Matthew Harrison (foley editor), James Likowski (foley editor), Gary Wright (foley editor), Ethan Van der Ryn (sound effects design)

Planet of the Apes: Richard L. Anderson (supervising sound editor), John Murray (supervising foley editor), David A. Whittaker (sound effects editor), Donald Flick (sound effects editor), Marvin Walowitz (sound effects editor), Avram D. Gold (sound effects editor), Curt Schulkey (sound effects editor), Ted Caplan (foley editor), Dan Yale (foley editor), John A. Larsen (foley editor)

Spy Game: George Watters II (supervising sound editor), F. Hudson Miller (supervising sound editor), Victoria Martin (supervising foley editor), R.J. Palmer (sound effects editor), Suhail Kafity (sound effects editor), Ed Callahan (sound effects editor), Gary Wright (sound effects editor), Matthew Harrison (foley editor), James Likowski (foley editor)

Best Sound Editing - Animated Feature Film, Domestic and Foreign

WINNER

Atlantis: The Lost Empire: Gary Rydstrom (supervising sound editor/sound designer/re-recording mixer), Michael Silvers (supervising sound editor/adr editor), Mary Helen Leasman (supervising foley editor), John K. Carr (sound effects editor), Shannon Mills (sound effects editor), Ken Fischer (sound effects editor), David C. Hughes (sound effects editor), Susan Sanford (foley editor)

NOMINEES

Final Fantasy: The Spirits Within: Randy Thom (supervising sound editor), Dennis Leonard (supervising sound editor), Andrea Gard (supervising foley editor), Sue Fox (supervising adr editor), David C. Hughes (sound effects editor), Robert Shoup (sound effects editor), Jim McKee (sound effects editor), Christopher Scarabosio (sound effects editor), Ernie Cheesley (dialogue editor)

Jimmy Neutron: Boy Genius: Christopher T. Welch (supervising sound editor), Scott Curtis (supervising foley editor), Michael Jonascu (sound effects editor), Paul N.J. Ottosson (sound effects editor), David Grimaldi (sound effects editor), Steve Tushar (sound effects editor), Chuck Michael (sound effects editor), Beth Sterner (sound effects editor), Julie Feiner (dialogue editor), Tammy Fearing (dialogue editor), Carol Lewis (dialogue editor), Matthew Harrison (foley editor), Fred Burke (foley editor)

Monsters, Inc.: Gary Rydstrom (supervising sound editor), Michael Silvers (supervising sound editor), Karen G. Wilson (supervising foley editor), Jonathan Null (supervising adr editor), Tom Myers (sound effects editor), Shannon Mills (sound effects editor), Teresa Eckton (sound effects editor), Stephen Kearney (sound effects editor), Lindakay Brown (foley editor)

Osmosis Jones: Elliott Koretz (supervising sound editor), Curt Schulkey (co-supervising sound editor), Thom Brennan (supervising foley editor), Marvin Walowitz (sound effects editor), Mike Chock (sound effects editor), Aaron Glascock (sound effects editor), John Pospisil (sound effects editor), Michele Perrone (dialogue editor)

Shrek: Wylie Stateman (supervising sound editor), Lon Bender (supervising sound editor), Chris Jargo (supervising dialogue editor), Hugh Waddell (supervising adr editor), Scott Martin Gershin (sound editor), Wade Wilson (sound editor), Branden Spencer (sound editor), Valerie Davidson (sound editor), Hector C. Gika (sound editor), Tony Lamberti (sound editor), Jennifer L. Mann (sound editor)

Best Sound Editing - Made for Computer Entertainment

WINNER

Ambush: Ren Klyce (supervising sound editor), Eric Dachs (sound editor)

NOMINEES

Chosen: Eugene Gearty (supervising sound editor), George A. Lara (supervising foley editor), Kenton Jakub (supervising adr editor), Lewis Goldstein (editor)

Conquest: Frontier Wars: Scott Martin Gershin (supervising sound editor), Martin Galway (supervising dialogue editor), Eric K. Peterson (supervising dialogue editor), Peter Zinda (sound editor), Bryan Bowen (sound editor), Bryan Celano (sound editor), Dutch Hill (sound editor), Alan Rankin (sound editor), Tom Ozanich (sound editor), Geoffrey G. Rubay (sound editor)

Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty: Joe Pizzulo (supervising sound editor), Tak Ogawa (supervising sound editor), Devon Bowman (supervising ADR editor), Ryoji Makimura (sound editor), Masashi Watanabe (sound editor), Sotaro Tojima (sound editor), Norihiko Hibino (sound editor), Mark Mercado (sound editor), Akihiro Honda (sound editor), Shuichi Kobori (sound editor), Maki Kirioka (sound editor), Kazuki Muraoka (sound editor), Akihiro Teruta (sound editor), Keisuke Shibutani (sound editor)

Piratenet: Michael Geisler (supervising sound editor), Jason Piatt (sound editor)
For episode "Dream Detective".

Tribes 2: Jeffrey R. Whitcher (supervising sound editor), Rebecca Hanck (sound editor), Michael Payne (sound editor), Steve Robinson (sound editor), Jeff K. Brunello (sound editor), Ann Scibelli (sound editor)

X-Men: Mutant Academy 2: Jeffrey R. Whitcher (supervising sound editor)

Best Sound Editing - Music - Musical Feature Film

WINNER

Moulin Rouge!: Simon Leadley (supervising music editor), Tim Ryan (music editor), Lee Scott (music editor), Christine H. Luethje (music editor/music editing co-ordinator), Stephen Lotwis (vocal editor), Danielle Wiessner (vocal editor), Simon Leadley (scoring editor)

NOMINEES


Glitter: Michael Dittrick (music editor), Todd Bozung (music editor), Bruce Nyznik (music editor)


Lucky Break: Tony Lewis (music editor), James Bellamy (music editor)

Rock Star: Robert Schaper (supervising music editor), Brent Brooks (music editor)

Best Sound Editing - Dialogue & ADR, Domestic Feature Film

NOMINEES

A Beautiful Mind: Anthony J. Ciccolini III (supervising sound editor), Deborah Wallach (supervising adr editor), Stan Bochner (dialogue editor), Louis Cerborino (dialogue editor), Marc Laub (dialogue editor)

A.I. Artificial Intelligence: Gary Rydstrom (supervising sound editor/sound designer), Richard Hymns (supervising sound editor), Kyrsten Mate (sound effects editor), Teresa Eckton (sound effects editor), Christopher Scarabosio (sound effects editor), Jonathan Null (foley editor), Lindakay Brown (foley editor)

Cats & Dogs: Richard L. Anderson (supervising sound editor), Elliott Koretz (supervising sound editor), Rick Mitchell (supervising foley editor), Mark A. Mangini (supervising dialogue editor/supervising adr editor), Mary Andrews (dialogue/foley editor), Larry Kemp (dialogue/foley editor)

The Fast and the Furious: Bruce Stambler (supervising sound editor), Jay Nierenberg (supervising sound editor), Becky Sullivan (supervising dialogue editor/supervising adr editor), Mildred Iatrou (dialogue editor), Donald L. Warner Jr. (dialogue editor), Robert Troy (dialogue editor), Paul Curtis (dialogue editor), William Dotson (dialogue editor), Cathie Speakman (dialogue editor), Nicholas Vincent Korda (adr editor), Lee Lemont (adr editor)

Ocean's Eleven: Larry Blake (supervising sound editor), Aaron Glascock (dialogue editor)

Pearl Harbor: George Watters II (supervising sound editor), Teri E. Dorman (supervising dialogue editor), Christopher T. Welch (supervising adr editor), David A. Arnold (dialogue editor), Marshall Winn (dialogue editor), Ulrika Akander (dialogue editor), Allen Hartz (dialogue editor), Julie Feiner (adr editor), Cindy Marty (adr editor), Michelle Pazer (adr editor)

Planet of the Apes: Richard L. Anderson (supervising sound editor), John A. Larsen (supervising sound editor), R.J. Kizer (supervising adr editor), Michael Haight (dialogue editor), Susan Dawes (dialogue editor), Alan L. Nineberg (adr editor)

Spy Game: George Watters II (supervising sound editor), F. Hudson Miller (supervising sound editor), Teri E. Dorman (supervising dialogue editor), Juno J. Ellis (supervising adr editor), David A. Arnold (dialogue editor), Marshall Winn (dialogue editor), Ulrika Akander (dialogue editor), Denise Horta (adr editor), Stephen Janisz (adr editor)

Vanilla Sky: Michael D. Wilhoit (supervising sound editor), Laura R. Harris (supervising dialogue editor), Kerry Dean Williams (supervising adr editor), Mark Gordon (dialogue editor), Vic Radulich (dialogue editor), Clare C. Freeman (dialogue editor), Susan Kurtz (dialogue editor), Tammy Fearing (adr editor), Eliza Pollack Zebert (adr editor)

Best Sound Editing - Direct to Video

WINNER

A Texas Funeral: William Dotson (supervising sound editor), Pembrooke Andrews (supervising foley editor), Cathie Speakman (supervising dialogue editor/supervising adr editor), Harry Cohen (sound effects editor/sound effects designer), Rebecca Hanck (sound effects editor), Jeff K. Brunello (sound effects editor), Jeffrey R. Whitcher (sound effects editor), Frederick H. Stahly (dialogue editor)

NOMINEES

Judgment: Steven Toepell (supervising sound editor), Steve Hammond (supervising foley editor), Virginia Storey (supervising foley editor), Wayne Swingle (supervising dialogue editor/supervising adr editor)

Mannheim Steamroller: Fresh Aire 8: Victor Iorillo (supervising sound editor), Michael Babcock (sound editor), Larry Goeb (adr editor)

Manhattan Steamroller: The Christmas Angel: Doug Kent (supervising sound editor), Victor Iorillo (supervising sound editor), Michael Babcock (sound effects editor), Jeff Sawyer (sound effects editor), John Edwards-Younger (sound effects editor), Larry Goeb (adr editor)

Road to Redemption: Mathew Waters (supervising sound editor), Thomas Jones (supervising adr editor), Benjamin L. Cook (sound effects editor), Johanna Turner (sound effects editor), Michael Mullane (sound effects editor), Michael Hertlein (dialogue editor), Robert Getty (dialogue editor), Alec St. John (foley editor)

Scooby-Doo and the Cyber Chase: Tim Gedemer (supervising sound editor), Cecil Broughton (supervising sound editor), Eileen Horta (supervising foley editor), Mark Keatts (supervising dialogue editor), Rick Hinson (sound editor), Linda Gedemer (sound editor), Dave Rowe (sound editor), Glenn Oyabe (sound editor)

Tremors 3: Back to Perfection: Joseph Zappala (supervising sound editor), Barry Keys (supervising foley editor), George R. Groves Jr. (supervising dialogue editor), Scott Bernstein (supervising adr editor), Greg Back (sound effects editor), George R. Groves Jr. (sound effects editor), James Christopher (dialogue editor)

Best Sound Editing in Television - Animation

WINNER

SpongeBob SquarePants: Timothy J. Borquez (supervising sound editor/re-recording mixer), Jeff Hutchins (supervising sound editor), Daisuke Sawa (sound editor)
For episode "Secret Box/Band Geeks".

NOMINEES

The Grim Adventures of Billy & Mandy: Glenn Oyabe (supervising sound editor), Jesse Aruda (supervising foley editor), Rob Desales (supervising dialogue editor)
For episodes "Smell of Vengeance", parts I and II, "Friend".

Heavy Gear: The Animated Series: Robert Poole II (supervising sound editor), Robbi Smith (supervising dialogue editor)
For episode "Mega Duel".

Invader ZIM: Joe Pizzulo (supervising sound editor), Gary Falcone (supervising sound editor), Jeremy Pitts (supervising foley editor), Devon Bowman (supervising dialogue editor/supervising adr editor), Mark Allen (sound effects editor), Paul Menichini (sound effects designer), Matt Brown (adr/dialogue editor)
For episode "The Nightmare Begins".

Justice League: Robert Hargreaves (supervising sound editor), Mark Keatts (supervising dialogue editor), Kelly Ann Foley (supervising adr editor), George Brooks (sound effects editor)
For episode "In Blackest Night", part II.

The Legend of Tarzan: Michael Gollom (supervising sound editor), Jennifer Mertens (supervising sound editor), Jason Oliver (supervising dialogue editor), Eric Hertsguaard (dialogue editor), Otis Van Osten (sound effects editor), Rick Hammel (sound effects editor), David Lynch (sound effects editor)
For episode "Leopardmen Rebellion".

Max Steel: Michael Warner (supervising sound editor), Roshaun Hawley (supervising dialogue editor)
For episode "The Race".

The Mummy: Secrets of the Medjai: Robert Poole II (supervising sound editor), Robbi Smith (supervising dialogue editor), Chris Eaton (dialogue editor)
For episode "The Summoning".

X-Men: Evolution: Robert Hargreaves (supervising sound editor), George Brooks (sound effects editor), Giovanni Moscardino (dialogue editor)
For episode "Adrift".

When Dinosaurs Roamed America: Michael Payne (supervising sound editor), Jonathan Sola (sound effects editor), David Esparza (sound effects editor), Nancy Nugent (foley editor)

Best Sound Editing in Television - Effects & Foley, Episodic

WINNER

CSI: Crime Scene Investigation: Mace Matiosian (supervising sound editor/supervising foley edito), David F. Van Slyke (sound effects editor), Ruth Adelman (foley editor), Jivan Tahmizian (foley editor)
For episode "35k, O.B.O.".

NOMINEES

Buffy the Vampire Slayer: Cindy Rabideau (supervising sound editor/supervising foley editor), Mark Cleary (sound effects editor), Raymond E. Spiess III (sound effects editor), Robert Guastini (sound effects editor), Daniel Tripoli (foley editor)
For episode "The Gift".

The District: Albert Ibbotson (supervising sound editor/supervising foley editor), Craig T. Rosevear (sound editor), Bob Arons (sound editor)
For episode "Cop Hunt".

ER: Walter Newman (supervising sound editor), Darren Wright (sound editor), David Werntz (sound editor), Rick Hromadka (sound editor), Stuart Calderon (sound editor)
For episode "The Crossing".

Smallville: Michael E. Lawshe (supervising sound editor), Bob Redpath (supervising foley editor), Timothy A. Cleveland (sound effects editor), Paul J. Diller (sound effects editor), David M. Horton (sound effects editor), Eric C. Hosmer (sound effects editor), Otis Van Osten (sound effects editor), Adam Johnston (sound effects editor), Andrew Somers (sound effects editor), Stuart Calderon (sound effects editor)
For the pilot.

Third Watch: Walter Newman (supervising sound editor), Rick Hromadka (sound editor), Darren Wright (sound editor), David Werntz (sound editor)
For episode "Honor".

UC: Undercover: Mace Matiosian (supervising sound editor/supervising foley editor), Peter Austin (supervising sound editor), Rick Hinson (sound effects editor), Craig Hunter (sound effects editor), David Rawlinson (sound effects editor), Guy Tsujimoto (sound effects editor), H. Jay Levine (foley editor)
For the pilot.

The X-Files: Harry Andronis (supervising sound editor), David John West (supervising sound editor), Susan Welsh (sound effects editor), Anthony Torretto (sound effects editor), Jackson Schwartz (foley editor), Debby Ruby-Winsberg (foley editor), Harry Andronis (foley editor)
For episode "Daemonicus".

Best Sound Editing in Television - Music, Episodic Animation

WINNER

The Cramp Twins: Michael Geisler (music editor), Ernie Mannix (music editor)

NOMINEES

Dexter's Laboratory: Roy Braverman (music editor), William Griggs (music editor)
For episodes "Momdark", "Quackor" and "Mind Over Chatter".

House of Mouse: Jason Oliver (music editor), Liz Lachman (scoring editor)
For episodes "Pit Crew" and "Golf Nut Donald".

The Legend of Tarzan: Dominick Certo (music editor), Steve Dierkens (music editor)
For episode "Leopardman Rebellion".

Men in Black: The Series: Marc S. Perlman (music editor)
For "The End Game Syndrome", part II.

SpongeBob SquarePants: Nick Carr (music editor)
For episodes "Jelly Fish Hunter" and "The Frycook Games".

Teacher's Pet: Marc S. Perlman (music editor), Andrew Hill (music editor/scoring editor)
For episode "One Dog's Junk".

The Weekenders: Marc S. Perlman (music editor)
For episode "Clown - Testing Dixon".

Best Sound Editing in Television - Effects & Foley, Long Form

WINNER

The Lost Battalion: David C. Eichhorn (supervising sound editor), Mike Dickeson (sound effects editor), Gary Macheel (sound effects editor), Paul Menichini (sound effects editor), Adriane Marfiak (sound effects editor), Bob Costanza (sound effects editor), Richard S. Steele (sound effects editor), Kevin Fisher (sound effects editor), Michael Lyle (sound effects editor)

NOMINEES

Attila: Joe Melody (supervising sound editor), Mark Friedgen (supervising sound editor), Bill Bell (sound editor), Richard S. Steele (sound editor), Mike Dickeson (sound editor), Bob Costanza (sound editor), Adriane Marfiak (sound editor), Gary Macheel (sound editor), Mark Steele (sound editor), David C. Eichhorn (sound editor), Lou Thomas (sound editor)
For night 1.

RoboCop: Prime Directives: Stephen Barden (supervising sound editor), Kevin Banks (sound editor), J.R. Fountain (sound editor), Joe Bracciale (sound editor), Stephen Roque (sound editor), Craig Henighan (sound editor)

Club Land: Christopher Sheldon (supervising sound editor), Dane A. Davis (supervising sound editor), Lynette Villalobos (supervising foley editor), Eddie Kim (sound designer)

Fireballs from Space: Erik Aadahl (supervising sound editor)

The Killing Yard: Burton Weinstein (supervising sound editor), G. Michael Graham (supervising sound editor), Lou Thomas (sound editor), Gary Macheel (sound editor), Bob Costanza (sound editor), Adriane Marfiak (sound editor), Mike Dickeson (sound editor), Bill Bell (sound editor)

Uprising: G. Michael Graham (supervising sound editor), Bill Bell (supervising sound editor), Scott Tinsley (supervising foley editor), Mike Dickeson (sound editor), Kevin Fisher (sound editor), Bob Costanza (sound editor), Adriane Marfiak (sound editor), Gary Macheel (sound editor), Lou Thomas (sound editor), Richard S. Steele (sound editor), Mark Steele (sound editor)

When Billie Beat Bobby: Brandon Walker (supervising sound editor), Brad Stephenson (sound editor)

Best Sound Editing in Television - Dialogue & ADR, Long Form

WINNER

Uprising: G. Michael Graham (supervising sound editor/supervising dialogue editor), Devon Heffley Curry (supervising adr editor), Anton Holden (sound editor), Rusty Tinsley (sound editor), Troy Allen (sound editor), Tim Terusa (sound editor), Scott A. Tinsley (sound editor), Randal S. Thomas (sound editor), Mark Steele (sound editor), Bob Goold (adr editor)

NOMINEES

Attila: Joe Melody (supervising sound editor), Mark Friedgen (supervising sound editor), Kristi Johns (supervising adr editor), Anton Holden (sound editor), Rusty Tinsley (sound editor), Mark Steele (sound editor), Tim Terusa (sound editor), Rick Crampton (sound editor), Randal S. Thomas (sound editor), Joy Ealy (sound editor), David C. Eichhorn (sound editor), Michael Lyle (sound editor)

Bojangles: Anthony Mazzei (supervising sound editor), Doug Kent (supervising sound editor), Ian Morgan (supervising adr editor), Ralph Osborn III (sound editor), Sonya Henry (sound editor), David Beadle (sound editor)

Jane Doe: Bernard Weiser (supervising sound editor), Lee Lemont (supervising adr editor), Kevin Hamilton (sound editor), Frank A. Fuller Jr. (sound editor), Nancy Nugent (sound editor), Lance Wiseman (sound editor)

Life with Judy Garland: Me and My Shadows: Brandon Walker (supervising sound editor/supervising dialogue editor/supervising adr editor), Janice Ierulli (sound editor), Phong Tran (sound editor), Angie Pajek (sound editor)

The Lost Battalion: David C. Eichhorn (supervising sound editor/supervising dialogue editor), William C. Carruth (supervising adr editor), Michael Lyle (dialogue editor), Rusty Tinsley (dialogue editor), Tim Terusa (dialogue editor), Joy Ealy (dialogue editor), Rick Crampton (dialogue editor)

Ruby's Bucket of Blood: Anthony Mazzei (supervising sound editor), Doug Kent (supervising sound editor), Ian Morgan (supervising adr editor), Jane Boegel (sound editor), John Green (sound editor), Todd Niesen (sound editor)

They Call Me Sirr: Brandon Walker (supervising sound editor/supervising dialogue editor), Fred Brennan (supervising sound editor), Michele Cook (supervising adr editor), Sue Conley (sound editor)

The Wandering Soul Murders: Jonas Kuhnemann (supervising dialogue editor), Danielle McBride (sound editor)

When Billie Beat Bobby: Brandon Walker (supervising dialogue editor/supervising sound editor), Angie Pajek (supervising adr editor)

Best Sound Editing in Television - Dialogue & ADR, Episodic

WINNER

Six Feet Under: Bob Newlan (supervising sound editor), Jason Lezama (sound editor), David Beadle (sound editor), Helen Luttrell (sound editor), Sonya Henry (sound editor)
For the pilot.

NOMINEES

24: William Dotson (supervising sound editor/supervising dialogue editor), Cathie Speakman (supervising adr editor), Pembrooke Andrews (adr editor), Richard Taylor (adr editor), Jeffrey R. Whitcher (dialogue editor), Marty Stein (dialogue editor), Daniel Tripoli (dialogue editor)
For episode "12:00 am - 1:00 am".

Alias: Thomas DeGorter (supervising sound editor), Warren Smith (adr editor), Christopher B. Reeves (dialogue editor)
For episode "Doppleganger".

NYPD Blue: Jeff Rosen (supervising sound editor), Patrick Hogan (adr editor/dialogue editor), David Beadle (dialogue editor), Ralph Osborn III (dialogue editor)
For episode "Johnny Got His Gold".

Roswell: Fred Judkins (supervising sound editor), Ralph Osborn III (adr editor), Sonya Henry (adr editor), Jason Lezama (dialogue editor), John Green (dialogue editor), Larry Goeb (dialogue editor), Patrick Hogan (dialogue editor), Todd Niesen (dialogue editor)
For episode "Baby, It's You".

Sex and the City: Anthony J. Ciccolini III (supervising sound editor), Bitty O'Sullivan-Smith (supervising dialogue editor), Louis Bertini (supervising adr editor)
For episode "My Motherboard, Myself".

Third Watch: Walter Newman (supervising sound editor), Constance A. Kazmer (supervising dialogue editor), John F. Reynolds (supervising adr editor), Lou Kleinman (dialogue editor), Darleen Stoker (dialogue editor)
For episode "Honor".

UC: Undercover: Peter Austin (supervising sound editor/supervising adr editor), Edmund J. Lachmann (supervising dialogue editor), Ruth Adelman (sound editor), Jay Keiser (adr editor)
For episode "The Siege".

The West Wing: Walter Newman (supervising sound editor), Catherine Flynn (supervising dialogue editor), Thomas A. Harris (supervising adr editor), Jennifer Mertens (adr editor), Eric Hertsguaard (dialogue editor), Karen Spangenberg (dialogue editor)
For episode "Manchester", part II.

Best Sound Editing in Television - Music, Episodic Live Action

WINNER

Buffy the Vampire Slayer: Fernand Bos (supervising music editor/scoring editor), Tim Isle (music editor)
For episode "Once More With Feeling".

NOMINEES

Ally McBeal: Sharyn Gersh
For episode "Cloudy Skies, Chance Of Parade".

Angel: Tim Isle (music editor)
For episode "Carpe Noctum".

The Drew Carey Show: Merelyn Davis (music editor), Gerry Rothschild (music editor), Sue Eller (music editor)
For episode "Drew Carey's Rock 'n Roll Back To School Comedy Hour".

Smallville: Chris McGeary (music editor)
For the pilot.

The Sopranos: Kathryn Dayak (music editor)
For episode "Mr. Ruggerio's Neighborhood".

That's Life: Lisa A. Arpino (music editor)
For episode "Touched By A Biker".

Undressed: Brian Bulman (music editor)
For episode "The Showdown".

Xena: Warrior Princess: Philip Tallman (music editor)
For episode "Old Ares Had A Farm".

Best Sound Editing in Television - Music, Movies and Specials

WINNER

NOMINEES





Judgment: Gary Koftinoff (music editor)


Career Achievement Award

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.