Awards for 1998

Golden Reel Award

Best Sound Editing - Foreign Feature

WINNER

Tomorrow Never Dies: Martin Evans (supervising sound editor), Peter Baldock (sound effects editor), Adrian Rhodes (sound effects editor), Peter Bond (sound effects editor), Chips Paul (sound effects editor), Nigel Mills (sound effects editor/dialogue editor), John Cochrane (dialogue editor), Peter Holt (foley editor), Christine Newell (foley editor), John Ireland (adr editor)

NOMINEES


The Full Monty: unknown

G.I. Jane: unknown

Mrs Brown: unknown



Best Sound Editing - Dialogue & ADR

WINNER

Titanic: Gwendolyn Yates Whittle (supervising dialogue editor), Hugh Waddell (supervising adr editor), Claire Sanfilippo (dialogue editor), John H. Arrufat (dialogue editor), Richard Quinn (dialogue editor), Sue Fox (adr editor), Harriet Fidlow (adr editor), Richard Corwin (adr editor), Cindy Marty (adr editor), Lee Lemont (adr editor)

NOMINEES

Face/Off (1997): Jeff Clark (dialogue editor), Carin Rogers (dialogue editor), Richard Corwin (dialogue editor), Susan Kurtz (dialogue editor), Gail Clark Burch (dialogue editor), David Williams (supervising dialogue editor), Robert Ulrich (supervising ADR editor), Zack Davis (ADR editor), Stephen Janisz (ADR editor), Kerry Dean Williams (ADR editor) (Paramount Pictures)

Batman & Robin: unknown

Con Air: unknown


Men in Black: unknown

Best Sound Editing in Domestic Features - Sound Effects & Foley

NOMINEE

Starship Troopers: Jeffrey Kaplan (sound effects editor)

Best Sound Editing - Animated Feature

WINNER

Hercules: Tim Holland (supervising sound editor), Gary Rydstrom (sound designer), Marilyn McCoppen (supervising adr editor/dialogue editor), Pat Jackson (sound effects editor), Jeff Jones (sound effects editor), John K. Carr (sound effects editor), Mary Helen Leasman (foley editor), Marian Wilde (foley editor), James Melton (dialogue editor)

NOMINEES


Anastasia: unknown


Best Sound Editing - Music (Foreign & Domestic)

WINNER

Titanic: Jim Henrikson (supervising music editor), Joe E. Rand (music editor)

NOMINEES


The Full Monty: unknown



Men in Black: unknown

The Postman: unknown

Scream 2: unknown

Best Sound Editing - Music Animation

WINNER

Anastasia: Brent Brooks (music editor), Tom Villano (scoring editor)

NOMINEES


Hercules: unknown

Best Sound Editing - Sound Effects

NOMINEES


Best Sound Editing - Sound Effects & Foley

WINNER

Titanic: Tom Bellfort (supervising sound editor), Christopher Boyes (supervising sound editor/sound designer), Thomas W. Small (supervising foley editor), Ethan Van der Ryn (sound effects editor), Scott Guitteau (sound effects editor), Christopher Scarabosio (sound effects editor), Shannon Mills (sound effects editor), Scott Curtis (foley editor), Tammy Fearing (foley editor), Michael Dressel (foley editor), David L. Horton Jr. (foley editor)

NOMINEES

Con Air: unknown

Contact: unknown

Face/Off: unknown



Men in Black: unknown

Rosewood: unknown

Best Sound Editing - Television Episodic - Music

WINNER

Fame L.A.: Lisa A. Arpino (music and scoring editor)
For the pilot episode.

NOMINEES



Stargate SG-1: unknown

Best Sound Editing - Television Animation - Music

WINNER

101 Dalmatians: The Series: Brian F. Mars (music editor), Dominick Certo (music editor/scoring editor)
For episode "Mall Pups".

NOMINEES



Cow and Chicken: unknown


Best Sound Editing - Television Episodic - Dialogue & ADR

WINNER

Roar: Norval D. Crutcher III (supervising dialogue and adr editor), Marty Vites (dialogue editor), Andrew Spencer Dawson (adr editor), Robb Navrides (adr editor)
For the pilot episode.

NOMINEES

NYPD Blue: unknown

Chicago Hope: unknown


Millennium: unknown


The Practice: unknown

Roar: Robb Navrides, unknown
For episode "Spear Of Destiny".

Best Sound Editing - Television Movie of the Week - Effects & Foley

WINNER

Old Man: Stephen Grubbs (supervising sound editor), Kevin Fisher (sound effects editor), Charles Bruce (sound effects editor)

NOMINEES


Flash: unknown

The Hunchback: unknown




Steel Chariots: unknown

Tricks: unknown

Best Sound Editing - Television Animated Series

WINNER

Spawn: Craig Berkey (supervising sound editor and sound designer), Deb Adair (adr, dialogue and foley editor)
For episode "End Games".

NOMINEES



Cow and Chicken: unknown

Hey Arnold!: unknown



Best Sound Editing - Television Movies of the Week - Music

WINNER

Holiday in Your Heart: Susan Mick (music and scoring editor)

NOMINEES


Cinderella: Richard Ford (music editor), unknown



Rose Hill: unknown


Stargate SG-1: unknown
For the pilot ("Children Of The Gods").

Best Sound Editing - Television Mini-Series - Effects & Foley

WINNER

The Arrow: Michael Baskerville (supervising sound editor), Dan Sexton (supervising sound editor), Paul William Edwards (supervising foley editor), Scot Thiessen Gregory (sound effects editor), Doug Hubert (sound effects editor)

NOMINEES

Cold Lazarus: unknown


Intensity: unknown

Invasion: unknown

Rough Riders: unknown

The Shining: unknown

Best Sound Editing - Television Episodic - Effects & Foley

WINNER

The X-Files: Thierry J. Couturier (supervising sound and foley editor), Stuart Calderon (sound effects editor), Ira Leslie (sound effects editor), Chris Fradkin (sound effects editor), Susan Welsh (sound effects editor)
For episode "Tempus Fugit".

NOMINEES

Hercules: The Legendary Journeys: Takako Ishikawa (sound effects editor)
Descent

ER: unknown

Fast Track: unknown

Gun: unknown

Millennium: unknown


The Visitor: unknown
For the pilot episode.

The Visitor: unknown
For episode "Teufelsnachi".

Best Sound Editing - Television Mini-Series - Dialogue & ADR

WINNER

Rough Riders: G. Michael Graham (supervising dialogue editor), Kristi Johns (supervising adr editor), Anton Holden (dialogue editor), Michael Lyle (dialogue editor), David C. Eichhorn (dialogue editor), Mark Steele (dialogue editor), Tim Terusa (dialogue editor), Rusty Tinsley (dialogue editor), Suzanne Angel (adr editor), Joy Ealy (adr editor), William Kerr (adr editor)

NOMINEES

The Arrow: unknown

Bella Mafia: unknown

Intensity: unknown

The Last Don: unknown

Best Sound Editing - Television Animated Specials

WINNERS

The New Batman Adventures: Robert Hargreaves (supervising sound editor), Mark Keatts (supervising sound editor), Gregory Beaumont (sound effects editor), George Brooks (sound effects editor), John Hegedes (dialogue editor), Kelly Ann Foley (adr editor)
For episode/special "World's Finest".
Tied with The Simpsons ("The Tree House Of Horrors VIII").

The Simpsons: Bobby Mackston (supervisng sound editor), Travis Powers (supervisng sound editor/foley editor and mixer), Norm MacLeod (sound effects editor), Terry Greene (sound effects editor)
For episode/special "The Tree House Of Horrors VIII".
Tied with The New Batman Adventures ("World's Finest").

NOMINEES

King of the Hill: unknown
For episode/special "Unbearable Blindness Of Laying".

The Puzzle Club Christmas Mystery: unknown

Best Sound Editing - Television Movies of the Week - Dialogue & ADR

WINNERS

The Ripper: Tami Treadwell (adr recordist)

The Ripper: Peter Austin (supervising dialogue and adr editor), Ron Evans (dialogue editor/adr editor), Barbara Issak (dialogue editor), Gary Lewis (dialogue editor), Ralph Osborn III (dialogue editor), Dennis Gray (dialogue editor), Paul Longstaffe (adr editor), James Hebenstreit (adr editor) (Walla Group (adr editor))

NOMINEES



The Hunchback: unknown


Steel Chariots: unknown

Vanishing Point: unknown

Lifetime Achievement Award

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.