Awards for 2014

Golden Reel Award

Best Sound Editing - Music in a Feature Film

WINNER

The Great Gatsby: Jason Ruder (supervising music editor), Tim Ryan (supervising music editor), Craig Beckett (music editor)

NOMINEES

12 Years a Slave: Bob Badami (music editor), Katrina Schiller (music editor), Catherine Wilson (music editor)

47 Ronin: Andrew Silver (supervising music editor), Kenneth Karman (music editor), Julie Pearce (music editor), Peter Oso Snell (music editor)

American Hustle: Philip Tallman (music editor), Sally Boldt (music editor)

Gravity: Christopher Benstead (supervising music editor)

The Hobbit: The Desolation of Smaug: Mark Willsher (supervising music editor), Steve Gallagher (music editor), Jonathan Schultz (music editor), Nigel Scott (music editor), Kirsty Whalley (music editor)

Mandela: Long Walk to Freedom: Lewis Morison (supervising music editor), Neil Stemp (music editor), Tony Lewis (music editor), Michael Connell (music editor), Robert Houston (music editor)

World War Z: John Finklea (supervising music editor), Kevin McKeever (music editor)

Best Sound Editing - Sound Effects, Foley, Dialogue and ADR in a Feature Foreign Language Film

NOMINEE

The Past: Bruno Tarrière (re-recording/adr/foley mixer)

Best Sound Editing - Music in a Musical Feature Film

WINNER

Frozen: Earl Ghaffari (music editor), Fernand Bos (music editor)

NOMINEES

Inside Llewyn Davis: Todd Kasow (music editor), Jen Monnar (music editor)

Justin Bieber's Believe: Kevin McKeever (supervising music editor)

Metallica Through the Never: Ryan Rubin (music editor), Matt Fausak (music editor), Joseph Magee (supervising music mixer), Rick Kline (re-recording mixer)

Best Sound Editing - Special Venue

WINNER

To the Arctic 3D: Andrew DeCristofaro (supervising sound editor), Edmond J. Coblentz Jr. (sound editor), Stephen P. Robinson (sound designer), Peter Staubli (sound designer), Kerry Ann Carmean (supervising foley editor), Tim Kimmel (supervising dialogue editor, supervising adr editor), Gary A. Hecker (foley artist), Gary Marullo (foley artist), Michael Payne (sound effects editor), Gayle Wesley (sound effects editor), Bruce Tanis (sound effects editor), Stephen Judson (dialogue editor), Steve Wood (music editor)

NOMINEES

Great White Shark: Brian Eimer (supervising sound editor, sound designer, foley artist), Mike Roberts (sound designer, music editor), Matt Vandersluys (sound editor), Nadia Awad (sound editor)

Jerusalem: Michel B. Bordeleau (supervising sound editor), Peter Thillaye (supervising sound editor), Ed Douglas (sound designer), Lan Tran (sound designer), Samuel Gagnon-Thibodeau (supervising foley editor), Mireille Morin (supervising dialogue editor), Andy Malcolm (foley artist), Goro Koyama (foley artist), Richard Henderson (music editor), Karl Mohr (sound effects editor)

Journey to the South Pacific: Andrew DeCristofaro (supervising sound editor), Michael Payne (sound designer), Karen Vassar Triest (sound designer), Kerry Ann Carmean (supervising foley editor), John C. Stuver (supervising dialogue editor), Rob Walker (supervising adr editor), Christopher Moriana (foley artist), Jody Thomas (foley artist), Lauren Hadaway (dialogue editor), Steve Wood (music editor), Stephen Judson (music editor)

Titans of the Ice Age: Brian Eimer (supervising sound editor, sound designer), John Sievert (supervising foley editor, foley artist), Sandra Fox (foley artist), Sam Cardon (music editor), Matt Vandersluys (sound editor), Nadia Awad (sound editor), Steve Muir (foley editor)

Best Sound Editing - Direct to Video - Live Action

WINNER

Marvel One-Shot: Agent Carter: Andrew DeCristofaro (supervising sound editor), Ann Scibelli (sound designer), Michael Payne (sound designer), Laura R. Harris (supervising dialogue editor), Gary A. Hecker (foley artist), Gary Marullo (foley artist)

NOMINEES

The Baytown Outlaws: Eric Lalicata (supervising sound editor), Ryan Gegenheimer (sound designer), Jeremy B. Davis (sound designer), Shaun Cunningham (supervising foley editor), Tom Boykin (supervising dialogue editor), Tara Blume (foley artist)

Empire State: David Barber (supervising sound editor, supervising dialogue editor), Gonzalo Espinoza (supervising foley editor, supervising adr editor), David Kitchens (foley artist), Peter D. Lago (sound effects editor), Steven Avila (sound effects editor), Sean Gray (sound effects editor), Ben Zarai (dialogue editor)

Evidence: Darren 'Sunny' Warkentin (supervising sound editor, sound designer), Lon Bender (supervising sound editor), Kris Fenske (sound designer), Shawn Kennelly (supervising foley editor), Chris Johnston (supervising dialogue editor, supervising adr editor, re-recording mixer), Julie Pearce (music editor), Anthony Vanchure (sound editor), Tim Hoogenakker (sound editor)

The Frozen Ground: David Barber (supervising sound editor), Gonzalo Espinoza (supervising foley editor, supervising adr editor), David Kitchens (foley artist), David Paul Dorn (music editor), Peter D. Lago (sound effects editor), Steven Avila (sound effects editor), Alexander Pugh (sound effects editor), Sean Gray (dialogue editor), Ben Zarai (dialogue editor)

Lord of Darkness: Trip Brock (supervising sound editor), Peter D. Lago (sound designer), Greg Mauer (supervising foley editor), James Bailey (foley artist), Steven Avila (sound effects editor), Alexander Pugh (sound effects editor), Brian S.M. Wroth (dialogue editor), Jackie Johnson (dialogue editor), Ben Whitver (adr editor), Matt Salib (foley editor), Ian Shedd (foley editor), Kate Sheil (foley editor)

Best Sound Editing - Sound Effects and Foley in a Feature Film

WINNER

Gravity: Glenn Freemantle (supervising sound editor, sound designer), Nicolas Becker (foley artist), Niv Adiri (sound design editor), Ben Barker (sound design editor), Eilam Hoffman (sound design editor), Danny Freemantle (sound effects editor), Hugo Adams (foley editor)

NOMINEES

12 Years a Slave: Ryan Collins (supervising sound editor), Robert Jackson (supervising sound editor), Leslie Shatz (sound designer), Brian Dunlop (supervising foley editor), Ellen Heuer (foley artist), Jon Vogl (sound effects editor)

All Is Lost: Richard Hymns (supervising sound editor, supervising foley editor), Steve Boeddeker (supervising sound editor, sound designer), Andy Malcolm (foley artist), Goro Koyama (foley artist), Brandon Proctor (sound effects editor)

Captain Phillips: Oliver Tarney (supervising sound editor), James Harrison (sound designer), Michael Fentum (sound designer), Mark Taylor (supervising foley editor), Peter Burgis (foley artist), Jason Swanscott (foley artist), Dillon Bennett (sound effects editor)

Fast & Furious 6: Peter Brown (supervising sound editor), Jay Wilkinson (sound designer), Peter Staubli (sound designer), Stephen P. Robinson (sound designer), Harry Cohen (sound designer), Paul Aulicino (supervising foley editor), Gary A. Hecker (foley artist), Gary Marullo (foley artist), Glynna Grimala (sound effects editor), Piero Mura (sound effects editor), Kris Fenske (sound effects editor), Joe Dzuban (foley editor)

The Hobbit: The Desolation of Smaug: Chris Ward (supervising sound editor), Hayden Collow (sound effects editor), Melanie Graham (sound effects editor), Justin Webster (sound effects editor), David Farmer (sound designer), Dave Whitehead (sound designer), Craig Tomlinson (supervising foley editor), John Simpson (foley artist)

Iron Man 3: Mark P. Stoeckinger (supervising sound editor), Andrew DeCristofaro (supervising sound editor), Ann Scibelli (sound designer), Alan Rankin (sound designer), Dan O'Connell (foley artist), John T. Cucci (foley artist), Tim Walston (sound designer), Karen Vassar Triest (sound designer), Charlie Campagna (sound designer), Shannon Mills (sound designer), Masanobu 'Tomi' Tomita (sound editor)

Lone Survivor: Wylie Stateman (supervising sound editor), Harry Cohen (sound designer), Gary A. Hecker (foley artist), Gary Marullo (foley artist), Dror Mohar (sound effects editor), Hector C. Gika (sound effects editor), Charlie Campagna (sound effects editor), Branden Spencer (sound effects editor)

Best Sound Editing - Sound Effects, Foley, Dialogue and ADR in a Foreign Feature Film

WINNER

The Grandmaster: Robert Mackenzie (supervising sound editor), Traithep Wongpaiboon (supervising sound editor), Nopawat Likitwong (sound designer), Steve Burgess (sound designer), John Simpson (supervising foley editor), Gary Chen (supervising dialogue and adr editor), Sam Rogers (foley artist), Chumnan Choponkrang (foley artist), James Ashton (sound effects editor), Chris Goodes (sound effects editor), Luke Mynott (sound effects editor), Sam Petty (sound effects editor), Narubett Peamyai (sound effects editor), Ekaratt Chungsanga (sound effects editor)

NOMINEES

Blue Is the Warmest Color: Fabien Pochet (supervising sound editor)
Pending information.

The Past: Thomas Desjonquères (supervising sound editor), Frédérique Liébaut (supervising adr editor), François Lepeuple (foley artist)

Wadjda: Sebastian Schmidt (supervising sound editor), Christoph Wieczorek (supervising foley editor), Sebastian Heyser (supervising dialogue and adr editor)

Best Sound Editing - Dialogue and ADR in a Feature Film

WINNER

Captain Phillips: Oliver Tarney (supervising sound editor), Bjorn Ole Schroeder (supervising dialogue editor), Simon Chase (supervising adr editor), Rob Killick (dialogue editor)

NOMINEES

12 Years a Slave: Ryan Collins (supervising sound editor), Robert Jackson (supervising dialogue and adr editor), Henry Auerbach (dialogue editor)

American Hustle: John Ross (supervising sound editor), Renee Tondelli (supervising dialogue and adr editor), Mike Szakmeister (dialogue editor), Michael Hertlein (dialogue editor), Dhyana Carlton-Tims (dialogue editor), Bernard Weiser (dialogue editor), Christopher T. Welch (dialogue editor), Kimberly Harris (dialogue editor)

August: Osage County: Lon Bender (supervising sound editor), Chris Hogan (supervising dialogue editor), Bobbi Banks (supervising adr editor), Julie Feiner (dialogue editor), Glynna Grimala (adr editor)

Gravity: Glenn Freemantle (supervising sound editor), Nina Hartstone (supervising dialogue and adr editor), Emilie O'Connor (dialogue and adr editor), Gillian Dodders (dialogue editor)

Her: Ren Klyce (supervising sound editor, supervising dialogue editor), Gwendolyn Yates Whittle (supervising adr editor), Malcolm Fife (dialogue editor), Steve Slanec (dialogue editor), Coya Elliott (dialogue editor)

Inside Llewyn Davis: Skip Lievsay (supervising sound editor, supervising dialogue editor), Kenton Jakub (supervising adr editor)

Lone Survivor: Wylie Stateman (supervising sound editor), Renee Tondelli (supervising dialogue and adr editor), Michael Hertlein (dialogue editor), Branden Spencer (dialogue editor)

Best Sound Editing - Direct to Video - Animation

WINNER

Batman: The Dark Knight Returns, Part 2: Robert Hargreaves (supervising sound editor, sound designer), Mark Keatts (supervising dialogue editor), Gary Marullo (foley artist), George Brooks (sound effects editor), Kelly Ann Foley (dialogue editor), John Hegedes (foley editor)

NOMINEES

Outback: Eric Lalicata (supervising sound editor), Scott A. Jennings (sound designer), Ian Blackman (sound designer), John Sanacore (supervising foley editor), Dhyana Carlton-Tims (supervising dialogue editor), Tara Blume (foley artist), Shaun Cunningham (foley editor), Kyle Lane (foley editor)

Superman: Unbound: Robert Hargreaves (supervising sound editor, sound designer), Mark Keatts (supervising dialogue editor), Gary Marullo (foley artist), George Brooks (sound effects editor), Kelly Ann Foley (dialogue editor), John Hegedes (foley editor)

Best Sound Editing - Computer Interactive Entertainment

WINNER

StarCraft II: Heart of the Swarm: Paul Menichini (supervising sound editor, sound designer), David Farmer (sound designer), Darrin Mann (supervising foley editor), Andrea Toyias (supervising adr editor), Gregg Barbanell (foley artist), Thomas C. Brewer (sound effects editor), Caroline Hernandez (sound effects editor), John Kurlander (sound effects editor), Alexander Ephraim (dialogue/adr editor), Clinton Jones (dialogue/adr editor), Neal Acree (music editor)

NOMINEES

Batman: Arkham Origins: Alain Larose (supervising sound editor, sound designer), Anthony Faust (supervising foley editor, foley mixer), Alexis Farand (foley artist), Mario Rodrigue (sound effects editor), Denis Saindon (sound effects editor), Olivier Germain (dialogue/adr editor), Frederic Tardif (dialogue/adr editor), Miguel Nunes (sound editor)
"Joker Fall Sequence, Penthouse Meeting"

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn: Scott Martin Gershin (supervising sound editor), Masanobu 'Tomi' Tomita (supervising sound editor), Bryan Celano (sound designer), Chad Bedell (sound designer), Jeffrey Wilhoit (foley artist), James Moriana (foley artist)

The Last of Us: Shannon Potter (supervising sound editor), Phillip A. Kovats (audio director), Scott Martin Gershin (creative director), Eliot Connors (sound designer), Patrick Ginn (sound designer), Jeffrey Wilhoit (foley artist), James Moriana (foley artist), Erick Ocampo (sound effects editor), Derrick Espino (sound effects editor), Chad Bedell (sound effects editor), Mike Niederquell (sound effects editor), Robert Krekel (sound effects editor), Neil Uchitel (sound effects editor), Joel Yarger (music editor), Gary A. Hecker (foley artist), Gary Marullo (foley artist), Ryan M. James (dialogue editor), James Barker (dialogue editor)

Skylanders: SWAP Force: Mark Jasper (supervising sound editor), Tom Hays (supervising sound editor), Lydian Tone (sound designer), Chris Pinkston (sound designer), Anthony Roza (supervising foley editor), Dawn Fintor (foley artist), Alicia Stevenson (foley artist), Noa Lothian (sound effects editor), Daniel P. Francis (sound effects editor), Dutch Hill (sound effects editor)

Best Sound Editing - Documentary Feature Film

WINNER

Dirty Wars: Christopher Barnett (supervising sound editor, sound designer), Brandon Proctor (sound designer)

NOMINEES

1: Lon Bender (supervising sound editor), Beau Borders (supervising sound editor), William R. Dean (sound designer), Ryan Meadows (sound designer), Jeremy B. Davis (supervising foley editor), Nicholas Interlandi (sound effects editor)

Twenty Feet from Stardom: Al Nelson (supervising sound editor, sound designer), Kim Foscato (supervising sound editor), Pete Horner (music editor)

Muscle Shoals: Christopher Koch (supervising sound editor), Randy Matuszewski (sound designer), Eric Di Stefano (sound designer), Elizabeth Fausak (supervising dialogue editor), Richard Lowe (music editor)

Rising from Ashes: David Barber (supervising sound editor, supervising dialogue editor), Ben Zarai (supervising sound editor), Michael Kreple (sound designer), Sean Gray (sound designer), Gonzalo Espinoza (supervising foley editor, supervising adr editor), David Kitchens (foley artist)

CinemAbility: Andrew DeCristofaro (supervising sound editor), Michael Payne (sound designer), John C. Stuver (dialogue editor), Sally Boldt (music editor)

Good Ol' Freda: Henry Auerbach (supervising sound editor), Justin Rickard (sound designer)

Sound City: Lihi Orbach (sound editor)

Best Sound Editing - Computer Episodic Entertainment

WINNER

Mortal Kombat: Legacy: Michael Babcock (supervising sound editor, sound designer), Tim Gedemer (sound designer), Jeff Sawyer (supervising foley editor), Gregg Barbanell (foley artist), Ian Herzon (sound effects editor), Bryan Jerden (sound effects editor)
Series II Episode 4

NOMINEES

The Power Inside: Darren 'Sunny' Warkentin (supervising sound editor), Rusty Dunn (supervising sound editor, sound designer), Chris Pinkston (sound designer), Geordy Sincavage (supervising foley editor), Lauren Hadaway (dialogue/adr editor), Vincent Guisetti (foley artist), Anthony Vanchure (sound effects editor), Frank Buckner (sound effects editor), Peter Rincon (sound effects editor)
Episode 6

Video Game High School: Paul André Fonarev (supervising sound editor), Kevin Senzaki (sound designer), Christopher Cody Flick (supervising foley editor), David Lankton (supervising dialogue/adr editor), Christopher Flick (foley artist), Amy Reynolds (dialogue/adr editor), Greg Nicolett (music editor)
Episode: "Three Laps, Three Rounds, Three Words"

Bravest Warriors: Gary Falcone (supervising sound editor), Joe Pizzulo (supervising sound editor), Robert McIntre (sound designer), Tom Maydeck (sound designer), Roberto Domínguez (supervising foley editor), Mark Mercado (supervising dialogue/adr editor), Breehn Burns (supervising dialogue editor), Jonathan Abelardo (supervising adr editor), Cynthia Merrill (foley artist), Peter Berkman (music editor), Jessey Drake (sound effects editor)
Episode: "Sugar Bellies"

Insidious: Spectral Sightings: Mark Camperell (supervising sound editor), Sandra Fox (foley artist), Garrett Montgomery (sound effects editor), Jason Krane (dialogue/adr editor)

Best Sound Editing - Sound Effects, Foley, Dialogue and ADR in an Animation Feature Film

WINNER

Epic: Randy Thom (supervising sound editor, sound designer), Gwendolyn Yates Whittle (supervising sound editor), Jeremy Bowker (sound designer), Luke Dunn Gielmuda (supervising foley editor), Brad Semenoff (supervising dialogue editor), Dennie Thorpe (foley artist), Jana Vance (foley artist), Benjamin A. Burtt (foley editor), James Likowski (foley editor), Michael Silvers (dialogue editor), Leff Lefferts (sound effects editor), Andre Fenley (sound effects editor), Kyrsten Mate (sound effects editor), Kent Sparling (sound effects editor), Lisa Jaime (music editor), Bill Abbott (music editor)

NOMINEES

Cloudy with a Chance of Meatballs 2: Geoffrey G. Rubay (supervising sound editor), John Pospisil (sound designer), James Morioka (supervising foley editor), Jason George (supervising dialogue editor), John Dunn (sound effects editor), David Werntz (sound effects editor), Jussi Tegelman (sound effects editor), Robin Harlan (foley artist), Sarah Monat (foley artist), Andrew Dorfman (music editor)

The Croods: Randy Thom (supervising sound editor, sound designer), Jonathan Null (supervising sound editor), Al Nelson (sound designer), Dennie Thorpe (foley artist), Jana Vance (foley artist), Brian Chumney (dialogue editor), Sue Fox (foley editor), Pascal Garneau (foley editor), J.R. Grubbs (sound effects editor), Mac Smith (sound effects editor), Leff Lefferts (sound designer)

Despicable Me 2: Dennis Leonard (supervising sound editor), Christopher Scarabosio (supervising sound editor, sound designer), Larry Oatfield (supervising foley editor), Bjorn Ole Schroeder (supervising dialogue editor), Sean England (foley artist), Ronni Brown (foley artist), Mac Smith (sound effects editor), E.J. Holowicki (sound effects editor), Jonathan Borland (sound effects editor), Frank Rinella (foley editor), Erik Foreman (foley editor), Slamm Andrews (music editor)

Frozen: Odin Benitez (supervising sound editor, sound designer), Todd Toon (supervising foley editor), Christopher T. Welch (supervising dialogue editor, supervising adr editor), John Roesch (foley artist), Alyson Dee Moore (foley artist), Jeff Sawyer (sound effects editor), Angelo Palazzo (sound effects editor), Martyn Zub (sound effects editor), Stephen P. Robinson (sound effects editor), Greg Hedgepath (sound effects editor), Eliza Pollack Zebert (dialogue editor), Charles W. Ritter (foley editor)

Monsters University: Michael Silvers (supervising sound editor, supervising dialogue editor), Tom Myers (supervising sound editor, sound designer), Pascal Garneau (supervising foley editor), Dennie Thorpe (foley artist), Jana Vance (foley artist), Brian Chumney (dialogue editor), Dustin Cawood (sound effects editor), Teresa Eckton (sound effects editor), E.J. Holowicki (sound effects editor), Luke Dunn Gielmuda (foley editor), Bruno Coon (music editor)

Planes: Todd Toon (supervising sound editor, sound designer), Rob Nokes (supervising sound editor), Thomas Whiting (supervising adr editor), John Roesch (foley artist), Alyson Dee Moore (foley artist), Charles W. Ritter (sound editor), Jeff Sawyer (sound effects editor), Odin Benitez (sound effects editor), Pernell L. Salinas (sound effects editor)

Ernest & Celestine: Fred Demolder (supervising sound editor), Bertrand Boudaud (sound effects editor)

Best Sound Editing - Long Form Documentary in Television

WINNER

Deadliest Catch: Bob Bronow (supervising sound editor, sound designer), Kevin Skaggs (sound effects editor), Jason Tuttle (dialogue/adr editor)
Episode: "The Final Battle"

NOMINEES

30 for 30: Eric Lalicata (supervising sound editor), Marcus Pardo (supervising sound editor), Isai Espinoza (supervising dialogue editor), Russ Montgomery (sound editor)
Episode: "Big Shot"

Manhunt: Trip Brock (supervising sound editor), Steven Avila (supervising sound editor), Matt Salib (foley artist), Peter D. Lago (sound effects editor), Alexander Pugh (sound effects editor), Ian Shedd (dialogue/adr editor), Ben Whitver (dialogue/adr editor), Joe Bini (music editor)

Best Sound Editing - Long Form Musical in Television

WINNER

NOMINEES

Smash: Robert Cotnoir (music editor), Dan Evans Farkas (music editor)
Episodes: "The Nominations" and "The Tonys"

Teen Beach Movie: Amber Funk (supervising music editor), Nate Hill (music editor)

Best Sound Editing - Short Form Music in Television

WINNER

Game of Thrones: David Klotz (supervising music editor)
Episode: "The Rains of Castamere"

NOMINEES

Arrested Development: Jason Tregoe Newman (supervising music editor)
Episode: "Flight of the Phoenix"

Borgia: Robert Cotnoir (supervising music editor), David Menke (music editor), Cecile Tournesac (music editor), Antoine Roux (scoring music editor)
Episode: "The Time of Sweet Desires"

CSI: Crime Scene Investigation: Troy Hardy (music editor)
Episode: "Skin in the Game"

The Good Wife: Sharyn Gersh (music editor)
Episode: "Death of a Client"

Hostages: Skye Lewin (music editor)
Episode: "Invisible Leash"

Agents of S.H.I.E.L.D.: Lodge Worster (music editor)
Episode: "Pilot"

Best Sound Editing - Short Form Sound Effects and Foley in Television

WINNER

Breaking Bad: Kurt Nicholas Forshager (supervising sound editor), Gregg Barbanell (foley artist), Dominique Decaudain (foley artist), Mark Cookson (sound effects editor), Cormac Funge (sound effects editor), Tim Boggs (foley editor), Jeffrey Cranford (foley editor), Stacey Michaels (foley mixer), Eric Justen (sound effects re-recording mixer)
Episode: "Felina"

NOMINEES

Boardwalk Empire: Fred Rosenberg (supervising sound editor), Ruy García (sound designer), Steven Visscher (supervising foley editor), Marko A. Costanzo (foley artist), Bill Orrico (foley editor), Roland Vajs (effects editor)
Episode: "White Horse Pike"

The Borgias: Jane Tattersall (supervising sound editor), Martin Gwynn Jones (supervising foley editor), Andy Malcolm (foley artist), Goro Koyama (foley artist)
Episode: "The Face of Death"

Homeland: Craig A. Dellinger (supervising sound editor), Jonathan Golodner (sound designer), Shawn Kennelly (supervising foley editor), Vince Nicastro (foley artist), Melissa Kennelly (foley artist), Mark Petersen (sound editor)
Episode: "Uh... Oh... Ah..."

Game of Thrones: Tim Kimmel (supervising sound editor), Paula Fairfield (sound designer), Brett Voss (supervising foley editor), Jeffrey Wilhoit (foley artist), James Moriana (foley artist), Bradley C. Katona (sound effects editor)
Episode: "The Climb"

Once Upon a Time in Wonderland: Joseph Schultz (supervising sound editor), Thomas DeGorter (supervising sound editor), Paul Menichini (sound designer), Arno Stephanian (supervising foley editor), Noel Vought (foley artist), Keith Bilderbeck (sound editor), John Chalfant (sound editor)
Episode: "Down the Rabbit Hole"

Vikings: Jane Tattersall (supervising sound editor), Steve Medeiros (sound designer), Brennan Mercer (supervising foley editor), Andy Malcolm (foley artist), Goro Koyama (foley artist)
Episode: "Trial"

The Walking Dead: Jerry Ross (supervising sound editor), Tim Farrell (sound designer), Lou Thomas (sound designer), Clayton Weber (supervising foley editor), Gregg Barbanell (foley artist), Dominique Decaudain (foley artist)
Episode: "Home"

Best Sound Editing - Short Form Documentary in Television

WINNER

North America: Kate Hopkins (supervising sound editor), Tim Owens (supervising sound editor), Stephen Griffiths (sound effects editor), Owen Peters (assistant dialogue editor), Michael Baber (music editor)
Episode: "No Place to Hide"

NOMINEES

Beyond the Wormhole with Morgan Freeman: Eric Raber (supervising sound editor), Jonathan Coomes (sound effects editor), Paul Hammond (dialogue and adr editor)
Episode: "Do We Have Free Will?"

30 Days in May: Kelly Vandever (supervising sound editor), Steven Avila (sound effects editor), Alexander Pugh (sound effects editor)

Best Sound Editing - Sound Effects, Foley, Dialogue and ADR Animation in Television

WINNER

The Fairly OddParents: Heather Olsen (supervising sound editor, sound designer), Roy Braverman (supervising foley editor), Robbi Smith (supervising dialogue editor), J. Lampinen (foley artist)
Episode: "Dumbbell Curve"

NOMINEES

Gravity Falls: Heather Olsen (supervising sound editor, sound designer), Roy Braverman (supervising foley editor), Robbi Smith (supervising dialogue editor), J. Lampinen (foley artist), Brad Joseph Breeck (music editor)
Episode: "Gideon Rises"

Star Wars: The Clone Wars: Matthew Wood (supervising sound editor), David Acord (sound designer), Dennie Thorpe (foley artist), Jana Vance (foley artist), Jeremy Bowker (sound editor), Erik Foreman (sound editor), Steve Slanec (sound editor), Frank Rinella (foley editor), Dean Menta (music editor), Sean Kiner (music editor)
Episode: "The Lawless"

Monster High: Friday Night Frights: Gary Falcone (supervising sound editor), Jeff Davis (sound designer), Johnny Ludgate (sound designer), Mark Mercado (supervising dialogue editor), Jonathan Abelardo (supervising adr editor)
Episode: "Scaris: City of Freight" and "From Fear to Eternity"

Phineas and Ferb: Robert Poole II (supervising sound editor, sound designer), Roy Braverman (supervising foley editor), Robbi Smith (supervising dialogue editor), J. Lampinen (foley artist)
Episode: "Mission Marvel"

Teenage Mutant Ninja Turtles: Jeff Shiffman (supervising sound editor), Otis Van Osten (supervising sound editor), Gerardo Gonzalez (sound designer), Matthew Thomas Hall (sound designer), Roger Pallan (supervising foley editor), Anna Adams (supervising dialogue editor), Alex Ullrich (foley artist), John Sanacore (foley editor)
Episode: "Target April O'Neil"

TRON: Uprising: Michael Ferdie (supervising sound editor), Walter Spencer (supervising foley editor, foley artist), Mike Horton (foley artist), Mark Stephan Kondracki (dialogue editor), Sean McGuire (music editor)
Episode: "Terminal"

T.U.F.F. Puppy: Heather Olsen (supervising sound editor, sound designer), Roy Braverman (supervising foley editor), Robbi Smith (supervising dialogue editor), J. Lampinen (foley artist)
Episode: "Mud with Power/Legal Beagle"

Blue Is the Warmest Color: Fabien Pochet (supervising sound editor), Roland Voglaire (supervising dialogue editor)

Best Sound Editing - Long Form Dialogue and ADR in Television

WINNER

The Bridge: Mike Marchain (supervising sound editor. supervising dialogue and adr editor), Paul Longstaffe (dialogue editor), Charlie Kolander (dialogue editor), Robert Guastini (dialogue editor)
Episode: "Pilot"

NOMINEES

Bonnie and Clyde: Robert L. Sephton (supervising sound editor), Pembrooke Andrews (supervising dialogue and adr editor), Robert Guastini (dialogue editor), Matthew Thomas Hall (dialogue editor)
Episode: "Night 2 Dead and Alive"

Dancing on the Edge: Ian Wilkinson (supervising sound editor, supervising dialogue editor, supervising adr editor)

Mob City: Matthew E. Taylor (supervising sound editor), Lou Thomas (supervising dialogue editor), Gregg Baxter (dialogue editor)
Episodes: "Red Light" and "His Banana Majesty"

Sons of Anarchy: Erich Gann (supervising sound editor, supervising dialogue editor), Joy Ealy (supervising adr editor)
Episode:"Mad King"

Best Sound Editing - Short Form Dialogue and ADR in Television

WINNER

Game of Thrones: Tim Kimmel (supervising sound editor), Jed M. Dodge (supervising dialogue editor), Tim Hands (supervising adr editor), Ruth Adelman (adr editor), Martin Mahon (adr editor)
Episode: "The Rains of Castamere"

NOMINEES

American Horror Story: Gary Megregian (supervising sound editor, supervising dialogue editor), Steven Stuhr (dialogue editor)
Episode: "Bitchcraft"

Boardwalk Empire: Fred Rosenberg (supervising sound editor, supervising adr editor, adr editor), Jeffrey Stern (supervising dialogue editor, dialogue editor), Bill Orrico (dialogue editor), Roland Vajs (dialogue editor)
Episode: "Havre de Grace"

Breaking Bad: Kurt Nicholas Forshager (supervising sound editor, supervising dialogue editor), Kathryn Madsen (supervising adr editor), Jane Boegel (dialogue editor)
Episode: "To'hajiilee"

Family Tree: Hamilton Sterling (supervising sound editor, supervising dialogue editor), Alison Fisher (supervising adr editor)
Episode: "Civil War"

House of Lies: Pembrooke Andrews (supervising sound editor, supervising dialogue editor, supervising adr editor), Sarah Monat (foley artist), Robin Harlan (foley artist), Randy Singer (foley editor), Mike Pipgras (foley editor), Sean Massey (dialogue editor), Craig A. Dellinger (dialogue editor), Larry Goeb (dialogue editor), Greg Stacy (sound effects editor)
Episode: "Damonschildren.org"

The Newsroom: Mark Relyea (supervising sound editor, supervising adr editor), Charlie Kolander (dialogue editor), Ruth Adelman (adr editor)
Episode: "Unintended Consequences"

The Walking Dead: Jerry Ross (supervising sound editor, adr editor), Lou Thomas (supervising dialogue editor, supervising adr editor), Tim Farrell (dialogue editor), Clayton Weber (dialogue editor)
Episode: "Too Far Gone"

Best Sound Editing - Short Form Musical in Television

WINNER

Peg+Cat: Steven Rebollido (supervising music editor), J. Walter Hawkes (music editor), Dan Mennella (music editor)
Episode: "The Beethoven Problem"

NOMINEES

Glee: David Klotz (supervising music editor)
Episode: "Tina in the Sky with Diamonds"

Nashville: Jen Monnar (supervising music editor), Sean Alexander (music editor), Greg Vines (music editor), Michael Poole (music mixer)
Episode: "Tomorrow Never Comes"

The Neighbors: Christopher M. Foster (supervising music editor)
Episode: "Sing Like a Larry Bird"

Smash: Dan Evans Farkas (music editor), Robert Cotnoir (music editor)
Episode: "Musical Chairs"

Best Sound Editing - Long Form Sound Effects and Foley in Television

WINNER

Sons of Anarchy: Erich Gann (supervising sound editor), Bob Costanza (sound designer), Mike Dickeson (sound designer), Bill Bell (supervising foley editor), Tim Chilton (foley artist), Jill Schachne (foley artist), Kevin Meltcher (assistant sound editor)
Episode: "Salvage"

NOMINEES

The Bible: Marc Lawes (supervising sound editor), Jeremy Price (sound designer), Simon Gershon (sound designer), Jason Swanscott (foley artist), Claire Mahoney (foley artist)
Episode: "In the Beginning"

Survival Code: Kevin Howard (supervising sound editor, sound designer, sound effects editor), Rob Hegedus (supervising sound editor), Nathan Robitaille (sound designer, sound effects editor), Randy Wilson (supervising foley editor), Kevin Schultz (supervising foley editor), Sid Lieberman (foley artist)

Defiance: Daniel Colman (supervising sound editor, sound designer), Jack Levy (supervising sound editor), Jeff K. Brunello (sound designer), Sam C. Lewis (supervising foley editor), Brian Straub (foley artist), Tara Blume (foley artist)
Episode: "Pilot"

Killing Kennedy: Larry Goeb (supervising sound editor), Mark Petersen (sound designer), Jonathan Golodner (sound designer), Shawn Kennelly (supervising foley editor), Vince Nicastro (foley artist), Melissa Kennelly (foley artist), Takako Ishikawa (foley editor)

Verna Fields Award

WINNER

Robomax: Ting Li Lim (supervising sound editor, sound designer), Ricky Butt (foley artist), Sarah Warne (music editor)

NOMINEES

Anamnesis: Filipe Paszkiewicz (supervising sound editor, sound designer), John Fewell (foley artist)

First Light: Raoul Brand (supervising sound editor, sound designer), John Murphy (editor)

If You're Serious: Jorge A. Fernandez (supervising sound editor, sound designer), Giampiero Paglione (foley artist)

The Magnificent Lion Boy: Ania Przygoda (supervising sound editor, sound designer, supervising foley editor, supervising dialogue and adr editor, re-recording mixer, recordist), Jack Stew (foley artist)

Miss Todd: Tom Lock Griffiths (supervising sound editor, sound designer)

Sleeping with the Fishes: Nikola Medic (supervising sound editor, sound designer), Gareth Rhys Jones (foley artist)

Career Achievement Award

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.