Awards for 2007

Leo

Best Actress in a Short Drama

NOMINEE

Best Supporting Performance by a Female in a Feature Length Drama

WINNER

NOMINEES




Best Supporting Performance by a Male in a Dramatic Series

WINNER

Robson Arms: Haig Sutherland
For episode "Mr. Lonely".

NOMINEES

Stargate SG-1: Matthew Walker
For episode "The Quest Part 2".

Dragon Boys: Michael Adamthwaite
For episode "Part 2".

Robson Arms: Bill Mondy
For episode "Mussolini and Me".

Best Supporting Performance by a Female in a Dramatic Series

WINNER

Robson Arms: Gabrielle Miller
For episode "Texas Birthmark".

NOMINEES

Robson Arms: Elizabeth Thai
For episode "All About Kitty".

Robson Arms: Gabrielle Rose
For episode "All About Kitty".

Whistler: Brandy Ledford
For episode "Unearthed".

Robson Arms: Alisen Down
For episode "Misery, Inc.".

Best Supporting Performance by a Male in a Feature Length Drama

WINNER

NOMINEES




Best Direction in a Short Drama

WINNER

NOMINEES




Best Direction in a Feature Length Drama

WINNER

NOMINEES




Best Direction in a Dramatic Series

WINNER

Smallville: James Marshall
For episode "Zod".

NOMINEES

Robson Arms: Gary Harvey
For episode "Mr. Lonely".

Jozi-H: Anne Wheeler
For episode "Beginnings".

Best Direction/Storyboarding in an Animation Program or Series

WINNER

Being Ian: Josh Mepham
For episode "Hurry for Hollywood Special".

NOMINEES


Best Direction in a Music, Comedy, or Variety Program or Series

WINNER

Road Hockey Rumble: Dwayne Beaver
For episode 1001.

NOMINEE

Corner Gas: Brent Butt
For episode "Bean There".

Best Direction in an Information or Lifestyle Series

WINNER

NOMINEES

Making It Big: Susan Smitten
For episode "TV Hosts".

The Shopping Bags: Stephanie Rosloski, Tara Hungerford, Josh Morris
For episode "Wax Kits, Garlic, Men's Dress Shoes, Inflatable Mattress Beds".

Best Direction in a Documentary Program

WINNER

NOMINEES



Best Direction in a Youth or Children's Program or Series

WINNER

NOMINEES

Mustard Pancakes: Lee Knippelberg
For episode "Totally Terrific Talent Show".

Best Screenwriting in a Youth or Children's Program or Series

WINNER

Renegadepress.com: Sara Snow
For episode "This is Your Brain on Lone".

NOMINEES

Mustard Pancakes: Alison Stephen
For episode "Totally Terrific Talent Show".

Best Screenwriting in a Dramatic Series

WINNER

Dragon Boys: Ian Weir
For episode "Part 2".

NOMINEES

Robson Arms: Jesse McKeown
For episode "Mussolini and Me".

Whistler: Kelly Senecal
For episode "Fallen".

Robson Arms: Susin Nielsen
For episode "Mr. Lonely".

Best Screenwriting in a Feature Length Drama

WINNER

NOMINEES




Best Screenwriting in an Information or Lifestyle Series

WINNER

NOMINEES

Making It Big: Susan Smitten
For episode "TV Hosts".

Crash Test Mommy: Peter Waal
For episode 3035.

Best Screenwriting in an Information of Lifestyle Series

NOMINEE

Best Screenwriting in a Documentary Program or Series

WINNER

NOMINEE

Best Screenwriting in an Animation Program or Series

WINNER

Pucca: Jeff Wastila
For episodes "Garu Down Under", "Northern Lights Out" and "Tokyo A Go Go".

Best Screenwriting in a Music, Comedy, or Variety Program or Series

WINNER

NOMINEES


Corner Gas: Brent Butt, Andrew Carr
For episode "Dress for Success".

Best Screenwriting in a Short Drama

WINNER

NOMINEES




Best Cinematography in a Feature Length Drama

WINNER

NOMINEES




Best Cinematography in a Dramatic Series

WINNER

The Evidence: David Geddes
For episode "Down for the Count".

NOMINEES

Dragon Boys: Danny Nowak
For episode "Part 2".

Smallville: Glen Winter
For episode "Zod".

Smallville: David Moxness
For episode "Arrow".

Best Cinematography in an Information of Lifestyle Series

NOMINEE

Best Cinematography in a Short Drama

WINNER

NOMINEES




Best Cinematography in an Information or Lifestyle Series

WINNER

The Next Great Chef: Ian Kerr
For episode 1.

NOMINEES

The Shopping Bags: Brian Beard
For episode "Exercise Balls, Vanilla, Towels, Tweezers".

Crash Test Mommy: Mark Edwards
For episode 3035.

Best Cinematography in a Documentary Program or Series

NOMINEES


Best Costume Design in a Short Drama

WINNER

NOMINEES


Best Costume Design in a Dramatic Series

WINNER

Smallville: Caroline Cranstoun
For episode "Arrow".

NOMINEE

Best Overall Sound in an Animation Program or Series

WINNER

NOMINEES

Being Ian: Marcel Duperreault, Todd Araki, Jason Frederickson, Kirk Furniss
For episode "Hurry for Hollywood Special".

Pucca: Marcel Duperreault, Todd Araki, Jason Frederickson, Kirk Furniss
For episode "Ninja Jailbird, Ninja Saurus, Unfortunate Cookies".

Best Overall Sound in a Feature Length Drama

WINNER

NOMINEES




Best Overall Sound in a Dramatic Series

WINNER

The L Word: Roger Morris, Mark Hensley, Ken Biehl, Shane Connelly
For episode "Losing the Light".

NOMINEE

Best Overall Sound in a Documentary Program or Series

NOMINEE

Best Overall Sound in a Short Drama

WINNER

NOMINEES




Best Overall Sound in a Youth or Children's Program or Series

WINNER

Mustard Pancakes: William Butler, Geoff Turner, Randy Kiss, Michael Richard Plowman
For episode "Totally Terrific Talent Show".

NOMINEE

Alice, I Think: Mark Hensley, Ian Emberton
For episode "Social Outcast".

Best Picture Editing in a Short Drama

WINNER

NOMINEES



Best Editing in a Short Drama

NOMINEE

Best Picture Editing in a Documentary Program or Series

WINNER

NOMINEES



Best Picture Editing in a Dramatic Series

WINNER

The L Word: Lisa Robison
For episode "Legend in the Making".

NOMINEES

Whistler: Ron Yoshida
For episode "Fallen".

Whistler: Gordon Rempel
For episode "Unearthed".


The L Word: Lisa Binkley
For episode "Life Line".

Best Picture Editing in a Feature Length Drama

WINNER

NOMINEES




Best Picture Editing in a Music, Comedy, or Variety Program or Series

NOMINEE

Sound Editing

NOMINEE

Best Sound Editing in a Feature Length Drama

WINNER

NOMINEES






Best Sound Editing in a Documentary Program or Series

WINNER

NOMINEES


Best Sound Editing in a Short Drama

WINNER

NOMINEES



Best Visual Effects in a Feature Length Drama

WINNER

NOMINEE

Best Visual Effects in a Dramatic Series

WINNER

Eureka: Simon Lacey, Kevin Little, Trevor Strand, Ben Funk
For episode "Once in a Lifetime".

NOMINEE

Best Musical Score in a Dramatic Series

WINNER

Dragon Boys: Tim McCauley
For episode "Part 2".

NOMINEES

Stephen King's Dead Zone: Shawn Pierce
For episode "Vortex".

Stephen King's Dead Zone: Shawn Pierce
For episode "Symmetry".

Stephen King's Dead Zone: Patric Caird
For episode "Forbidden Fruit".

Robson Arms: Daniel Ross
For episode "Misery, Inc.".

Best Musical Score in a Short Drama

WINNER

Will of the Wisp: Daniel Seguin

NOMINEES




Best Musical Score in a Feature Length Drama

WINNER

NOMINEES




Best Musical Score in an Animation Program or Series

WINNERS


Being Ian: Hoot Gibson, Hal Beckett
For episode "Hurry for Hollywood Special".

NOMINEES

Pucca: Hal Beckett
For episode "Spainful, Surf Ninja's, Invisible Trouble".

Best Musical Score in a Documentary Program or Series

WINNER

NOMINEE

Music Video

NOMINEE

Adrian G. Griffiths, Paul Armstrong, Tara Hungerford, Mar Andersons
For Jeff Martin's song "The World is Calling".

Best Performance or Host(s) in a Music, Comedy or Variety Program or Series

WINNER

Corner Gas: Janet Wright
For episode "Dog River Vice".

NOMINEES

Corner Gas: Brent Butt
For episode "Road Worthy".

Corner Gas: Gabrielle Miller
For episode "Dress for Success".


Corner Gas: Nancy Robertson
For episode "Dress for Success".

Best Music, Comedy, or Variety Program or Series

WINNER

NOMINEES


Production Design in a Short Drama

NOMINEE

Best Lead Performance by a Male in a Short Drama

WINNER

NOMINEES



Best Short Drama

WINNER

NOMINEES




Best Lead Performance by a Female in a Short Drama

WINNER

NOMINEES



Best Production Design in a Short Drama

WINNER

NOMINEES




Best Make-Up in a Short Drama

WINNER

NOMINEES




Best Documentary Program or Series - History/Biography/Social/Political

WINNER

NOMINEES



Best Documentary Program or Series - Arts/Performing Arts

WINNER

NOMINEES


Documentary Program or Series: Best Documentary - History/Biography/Social/Political

NOMINEE

Best Information or Lifestyle Series

WINNER

NOMINEE

Best Lead Performance by a Female in a Feature Length Drama

WINNER

NOMINEES


Dramatic Series: Best Dramatic Series

NOMINEE

Best Feature Length Drama

WINNER

NOMINEES




Best Youth or Children's Program or Series

WINNER

NOMINEE

Best Student Production

WINNER

NOMINEES


Feature Length Drama Make-Up

WINNER

Best Performance or Host in a Youth or Children's Program or Series

WINNER

Renegadepress.com: Rachel Colwell
For episode "The Rez".

NOMINEES

Renegadepress.com: Bronson Pelletier
For episode "The Rez".

Renegadepress.com: Nolan Gerard Funk
For episode "Fear".

969: Lauren Toyota
For episode 9-25.

Best Lead Performance by a Female in a Dramatic Series

WINNER

Whistler: Amanda Crew
For episode "Coming Together, Coming Apart".

NOMINEE

Dragon Boys: Steph Song
For part 2.

Best Make-Up in a Dramatic Series

WINNER

Smallville: Natalie Cosco
For episode "Hypnotic, Wither".

NOMINEE

Dragon Boys: Rebecca Lee
For episode "Part 2".

Best Make-Up in a Feature Length Drama

WINNER

NOMINEE

Best Host(s) in an Information or Lifestyle Series

WINNER

The Shopping Bags: Anna Wallner, Kristina Matisic
For episode "Exercise Balls, Vanilla, Towels, Tweezers".

NOMINEES



Best Production Design in a Dramatic Series

WINNER

Smallville: James Philpott
For episode "Justice".

NOMINEES

Dragon Boys: Tony Devenyi
For episode "Part 2".

Smallville: James Philpott
For episode "Rage".

Best Production Design in a Feature Length Drama

WINNER

NOMINEES



Best Animation Program or Series

WINNER

NOMINEES


Best Lead Performance by a Male in a Feature Length Drama

WINNER

NOMINEES


Best Dramatic Series

WINNER

NOMINEE

Best Lead Performance by a Male in a Dramatic Series

WINNER

Whistler: Jesse Moss
For episode "Fallen".

NOMINEES

Dragon Boys: Byron Mann
For part 2.

Robson Arms: John Cassini
For episode "Mussolini and Me".

Whistler: David Paetkau
For episode "Will the Real Beck...".

Whistler: Brendan Penny
For episode "Meltdown".

Outstanding Achievement Award - Individual

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.