Awards for 2004

Leo

Dramatic Series: Best Supporting Performance by a Male

WINNER

Human Cargo: Zak Santiago
For part III.

NOMINEES

Cold Squad: Tahmoh Penikett
For episode "Learning Curve".


Stargate SG-1: Don S. Davis
For episode "Heroes", part 2.

Dramatic Series: Best Supporting Performance by a Female

WINNER

The Collector: Carly Pope
For episode "The Prosecutor".

NOMINEES

Stargate SG-1: Teryl Rothery
For episode "Lifeboat".

Smallville: Camille Mitchell
For episode "Extinction".

Feature Length Drama: Best Supporting Performance by a Female

NOMINEES



Feature Length Drama: Best Supporting Performance by a Male

NOMINEES


Best Director

NOMINEE

Best Direction in an Information Series

WINNER

Student Production: Best Direction

WINNER

Dramatic Series: Best Direction

WINNER

The Collector: Michael Robison
For episode "The Roboticist".

NOMINEE

Stargate SG-1: Andy Mikita
For episode "Heroes", part 2.

Best Direction in a Dramatic Series

NOMINEE

Best Direction in a Lifestyle Series

WINNER

Best Direction - Drama Short

WINNER

Short Drama: Best Direction

NOMINEE

Best Direction in a Documentary Program or Series

WINNER

Feature Length Drama: Best Direction

NOMINEES


Best Screenwriting - Drama Short

WINNER

Dramatic Series: Best Screenwriting

NOMINEE

The Collector: Jon Cooksey, Ali Marie Matheson
For episode "The Prosecutor".

Best Screenwriting in a Children's or Youth Series

WINNER

NOMINEE

Best Screenplay

NOMINEE

Feature Length Drama: Best Screenwriting

NOMINEES


Short Drama: Best Screenwriting

NOMINEE

Feature Length Drama: Best Cinematography

NOMINEE

Dramatic Series: Best Cinematography

NOMINEE

The Collector: Henry Chan
For episode "The Actuary".

Best Cinematography in a Short Drama

NOMINEE

Short Drama: Best Cinematography

NOMINEE

Feature Length Drama: Best Costume Design

WINNER

Best Costume Design in a Dramatic Series

WINNER

Smallville: Caroline Cranstoun
For the episode Relic

Short Drama: Best Costume Design

WINNER

Dramatic Series: Best Costume Design

NOMINEE

The Collector: Vicky Mulholland
For episode "The Rapper".

Dramatic Series: Best Overall Sound

WINNER

Best Overall Sound in an Animation Program or Series

WINNER

Feature Length Drama: Best Overall Sound

WINNER

NOMINEE

Best Sound

WINNERS


NOMINEE

Short Drama: Best Overall Sound

NOMINEES


Best Overall Sound Documentary Program and Series

NOMINEE

Best Overall Sound in a Short Drama

WINNER

Documentary Program or Series: Best Overall Sound

WINNER

Best Overall Sound Animation Program or Series

NOMINEE

Dramatic Series: Best Picture Editing

NOMINEES

The Collector: Daria Ellerman
For episode "The Prosecutor".

The Collector: Judy Andreson
For episode "The Photographer".

Best Picture Editing in a Dramatic Series

WINNER

NOMINEE

Stargate SG-1: Eric Hill
For episode "Heroes", part 2

Feature Length Drama: Best Film Editing

WINNER

NOMINEE

Feature Length Drama: Best Sound Editing

WINNER

Documentary Program or Series: Best Sound Editing

NOMINEE

Best Sound Editing in a Dramatic Series

WINNER

Best Sound Editing in a Short Drama

WINNER

Dramatic Series: Best Visual Effects

WINNER

Feature Length Drama: Best Visual Effects

WINNER

NOMINEES


Short Drama: Best Musical Score

NOMINEES



Feature Length Drama: Best Musical Score

WINNER

NOMINEE

Dramatic Series: Best Musical Score

WINNER

The Collector: Michael Richard Plowman
For episode "The Rapper".

NOMINEES

The Collector: Michael Richard Plowman
For episode "The Actuary".

The Collector: Michael Richard Plowman
For episode "The Roboticist".

Animation Program or Series: Best Musical Score

NOMINEE

Ed, Edd, 'n' Eddy: Patric Caird
For episode "Postcards from The Ed".

Best Music Score

NOMINEE

Human Cargo: Daniel Seguin

Best Musical Score in a Documentary Program or Series

WINNER

Best Musical Score

NOMINEE

Documentary Program or Series: Best Musical Score

WINNER

NOMINEES


Best Music Video

NOMINEE

Music, Comedy, or Variety Program or Series: Best Performance or Host

WINNER

Short Drama: Best Performance by a Female

WINNER

NOMINEES



Short Drama: Best Short Drama

NOMINEE

Best Short Film

NOMINEES


Short Drama: Best Production Design

WINNER

NOMINEES


Short Drama: Best Performance by a Male

NOMINEES


Best Screenwriter - Documentary Program or Series

NOMINEE

Documentary Program or Series: Best Documentary - Arts/Performing Arts

NOMINEE

Documentary Program or Series: Best Documentary - History/Biography/Social/Political

WINNER

NOMINEE

Feature Length Drama: Best Feature Length Drama

NOMINEES


Best Host(s) in a Lifestyle Series

WINNER

Dramatic Series: Best Lead Performance by a Male

WINNER

Stargate SG-1: Michael Shanks
For episode "Lifeboat".

Dramatic Series: Best Dramatic Series

NOMINEE

Best Host in an Information Series

WINNER

Best Lifestyle Series

WINNER

The Shopping Bags: Heather Hawthorn Doyle (producer), Anna Wallner (producer), Kristina Matisic (producer), John Ritchie (producer)

NOMINEE

Youth or Children's Program or Series: Best Perfomance

NOMINEE

Romeo!: Brittney Wilson
For episode "April Fool's".

Feature Length Drama: Best Lead Performance by a Male

WINNER

NOMINEES



Feature Length Drama: Best Lead Performance by a Female

WINNER

Dramatic Series: Best Guest Performance by a Male

WINNER

Da Vinci's Inquest: Colin Cunningham
For episode "25 Dollar Conversation".

NOMINEES

The Collector: Christian Bocher
For episode "The Photographer".

The Collector: Mackenzie Gray
For episode "The Rapper".

The Collector: Adrian Holmes
For episode "The Rapper".

Feature Length Drama: Best Make-up

WINNER

NOMINEE

Dramatic Series: Best Production Design

WINNER

The Collector: Jason Sutherland
For episode "The Roboticist".

Best Information Series

WINNER

Dramatic Series: Best Make-Up

WINNER

NOMINEE

The Collector: Leslie Graham
For episode "The Rapper".

Student Production: Best Student Production

WINNER

Dramatic Series: Best Guest Performance by a Female

NOMINEES

The Collector: Teryl Rothery
For episode "The Medium".

The Collector: Jodelle Ferland
For episode "The Prosecutor".

Dramatic Series: Best Lead Performance by a Female

WINNER

Stargate SG-1: Amanda Tapping
For episode "Grace".

NOMINEE

Jake 2.0: Keegan Connor Tracy
For episode "Last Man Standing".

Feature Length Drama: Best Production Design

NOMINEE

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.