Awards for 1968

Golden Laurel

Female Supporting Performance

WINNER

NOMINEES




Petulia: Shirley Knight
5th place.

Male Supporting Performance

WINNER

NOMINEES




Director

WINNER

NOMINEES



George Cukor
4th place.

David Lean
5th place.

Richard Brooks
6th place.

John Frankenheimer
7th place.

Norman Taurog
8th place.


Roman Polanski
10th place.

Producer-Director

WINNER

NOMINEES



Robert Aldrich
4th place.

George Stevens
5th place.

Alfred Hitchcock
6th place.

William Castle
7th place.

John Huston
8th place.

Mervyn LeRoy
9th place.

Fred Zinnemann
10th place.

Action Performance

WINNER

NOMINEES




Male Dramatic Performance

WINNER

NOMINEES




Sleeper of the Year

WINNERS


Drama

WINNER

NOMINEES




Wait Until Dark
5th place.

Male Comedy Performance

WINNER

NOMINEES




Male New Face

WINNER

NOMINEES



Michael Sarrazin
4th place.

James Caan
5th place.

John Davidson
6th place.

Michael J. Pollard
7th place.

Gene Hackman
8th place.

Tommy Steele
9th place.

Tony Scotti
10th place.

Robert Blake
11th place.

Christian Roberts
12th place.

Scott Wilson
13th place.

Godfrey Cambridge
14th place.

Barry Evans
15th place.

Comedy

WINNER

NOMINEES




The Jungle Book
5th place.

Action-Drama

WINNER

NOMINEES



The Green Berets
4th place.

Female Comedy Performance

WINNER

NOMINEES




Female Star

WINNER

NOMINEES



Faye Dunaway
4th place.

Julie Christie
5th place.

Anne Bancroft
6th place.

Elizabeth Taylor
7th place.

Shirley MacLaine
8th place.

Raquel Welch
9th place.

Joanne Woodward
10th place.

Lee Remick
11th place.

Natalie Wood
12th place.

Debbie Reynolds
13th place.

Doris Day
14th place.

Sophia Loren
15th place.

Male Star

WINNER

NOMINEES



Steve McQueen
4th place.

Rod Steiger
5th place.

John Wayne
6th place.

Jack Lemmon
7th place.

Clint Eastwood
8th place.

Walter Matthau
9th place.

Dean Martin
10th place.

Sean Connery
11th place.

Cary Grant
12th place.

Charlton Heston
13th place.

Richard Burton
14th place.

Kirk Douglas
15th place.

Female New Face

WINNER

NOMINEES



Sharon Tate
4th place.

Jacqueline Bisset
5th place.

Barbara Parkins
6th place.

Gayle Hunnicutt
7th place.

Barbara Feldon
8th place.

Estelle Parsons
9th place.

Carol White
10th place.

Pamela Austin
11th place.

Samantha Jones
12th place.

Linda Harrison
13th place.

Charlene Holt
14th place.

Lesley Ann Warren
15th place.

Female Dramatic Performance

WINNER

NOMINEES




The Fox: Anne Heywood
5th place.

Producer

WINNER

NOMINEES



Joe Pasternak
4th place.

Sol C. Siegel
5th place.

Harry Saltzman
6th place.

Sam Spiegel
7th place.

Albert R. Broccoli
8th place.

Irving Allen
9th place.

Martin Rackin
10th place.

General Entertainment

WINNER

Road Show

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.