Awards for 2013

IDA Award

Best Short

WINNER

Slomo: Joshua Izenberg (director), Amanda Micheli (producer), Neil Izenberg (executive producer)

NOMINEES

The Education of Mohammad Hussein: Heidi Ewing (director/producer), Rachel Grady (director/producer), Sadia Shepard (producer), Sara Bernstein (producer), Sheila Nevins (executive producer)

The Flogsta Roar: Johan Palmgren (director/producer/writer), Åsa Blanck (writer)

Nine To Ninety: Alicia Dwyer (director), Juli Vizza (producer), Sally Jo Fifer (executive producer)

Vultures of Tibet: Russell Bush (director), Elisabeth Oakham (producer), Gary Newsom (executive producer)

Best Limited Series

WINNER

Morgan Spurlock Inside Man: Kristen Vaurio (producer), Lisa Kalikow (producer), Shannon Gibson (producer), Suzanne Hillinger (producer), Lara Benario (producer), Jeremy Chilnick (writer/executive producer), Morgan Spurlock (writer/executive producer), Matthew Galkin (executive producer)

NOMINEES

180 Days: A Year Inside an American High School: Jacquie Jones (director/producer/executive producer), Garland MacLaurin (director/producer)

Inside Combat Rescue: Jared McGilliard (producer), John Collin Jr. (producer), Jerry Decker (executive producer), Ted Duvall (executive producer), Richard J. Wells (executive producer)

Viewfinder: Latin America: Manuel Contreras (director), Russ Finkelstein (director), Alfonso Gastiaburo (director), Juan Pablo Rojas (director), Paola Gosalvez (director), Luciana Freitas (director), Susanna Lira (director), Fernanda Polacow (director), Juliana Borges (director), Rodrigo Vázquez (producer), Patricia Boero (producer), Ingrid Falck (writer), Flora Gregory (executive producer), Jean Horton Garner (series producer)

Witness: David Frankham (director/executive producer), Abdallah Omeish (director), Ike Martin (producer), Allison Kunzman (producer), Youree Henley (producer), Julie Herrin (producer), Josiah W. Hooper (producer), Ra'uf Glasgow (co-producer), Michael Mann (executive producer)

Best Continuing Series

WINNER

Independent Lens: Lois Vossen (producer), Sally Jo Fifer (executive producer)

NOMINEES

30 for 30: Libby Geist (producer), Andrew Billman (producer), Kyle Godwin (producer), Brian D'Ostilio (producer), Jenna Anthony (producer), Erin Leyden (producer), Deirdre Fenton (producer), Connor Schell (executive producer), John Dahl (executive producer), Bill Simmons (executive producer)

Curiosity: Geoff Deehan (producer), Leslie Schwerin (producer), Christine Weber (producer), Erik Nelson (executive producer), Simon Dickson (executive producer), Sanjay Singhal (executive producer), Dave Harding (executive producer), Mike Masland (executive producer), Howard B. Swartz (executive producer), Simon Andreae (executive producer)

P.O.V.: Simon Kilmurry (executive producer), Cynthia Lopez (co-executive producer), Christopher White (vp of programming and production), Andrew Catauro (series producer)

Real Sports with Bryant Gumbel: Joe Perskie (producer), Rick Bernstein (executive producer)

Best Feature

WINNER

The Square: Jehane Noujaim (director), Karim Amer (producer), Geralyn White Dreyfous (executive producer), Mike Lerner (executive producer), Sarah E. Johnson (executive producer), Jodie Evans (executive producer), Lekha Singh (executive producer), Gavin Dougan (executive producer), Daniel E. Catullo (executive producer), Lisa Nishimura (executive producer), Adam Del Deo (executive producer), Khalil Noujaim (executive producer), Alexandra Johnes (executive producer), Jeff Skoll (executive producer)

NOMINEES

The Act of Killing: Joshua Oppenheimer (director/producer), Signe Byrge Sørensen (producer), Errol Morris (executive producer), Werner Herzog (executive producer), Torstein Grude (executive producer), Andre Singer (executive producer), Joram ten Brink (executive producer), Bjarte Mørner Tveit (executive producer)

Blackfish: Gabriela Cowperthwaite (director/writer), Manny Oteyza (producer), Eli B. Despres (writer), Judy Bart (executive producer), Erica Kahn (executive producer)

Let the Fire Burn: Jason Osder (director/producer), Andrew Herwitz (executive producer)

Stories We Tell: Sarah Polley (director/writer), Anita Lee (producer)

Pare Lorentz Award

WINNER

A Place at the Table: Lori Silverbush (director/producer), Kristi Jacobson (director/producer), Julie Goldman (producer), Ryan Harrington (producer)

Pare Lorentz Award - Honorable Mention

WINNER

Video Source Award

WINNER

The Trials of Muhammad Ali: Bill Siegel (director/producer), Rachel Pikelny (producer), Justine Nagan (executive producer), Gordon Quinn (executive producer), Leon Gast (executive producer), Kat White (executive producer), Sally Jo Fifer (executive producer)

NOMINEES

All the President's Men Revisited: Peter Schnall (director/producer), Robert Redford (executive producer), Andrew Lack (executive producer), Laura Michalchyshyn (executive producer), Chana Gazit (writer), Patrick Prentice (writer)

Free Angela and All Political Prisoners: Shola Lynch (director/producer/writer), Sidra Smith (executive producer), Carole Lambert (executive producer), Carine Ruszniewski (executive producer)

Let the Fire Burn: Jason Osder (director/producer), Andrew Herwitz (executive producer)

We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks: Alex Gibney (director/produce/writer), Marc Shmuger (producer)

Humanitas Award

WINNER

Blood Brother: Steve Hoover (director/writer/executive producer), Danny Yourd (producer), Phinehas Hodges (writer), Tyson VanSkiver (writer), Michael Killen (executive producer), Kathy Dziubek (executive producer), Jim Kreitzburg (executive producer), Leigh Blake (executive producer), John Carlin (executive producer)

NOMINEES

Anton's Right Here: Lyubov Arkus (director/writer), Konstantin Shavlovsky (producer), Aleksandr Golutva (producer), Sergey Selyanov (executive producer)

Let the Fire Burn: Jason Osder (director/producer), Andrew Herwitz (executive producer)

The Square: Jehane Noujaim (director), Karim Amer (producer), Geralyn White Dreyfous (executive producer), Mike Lerner (executive producer), Sarah E. Johnson (executive producer), Jodie Evans (executive producer), Lekha Singh (executive producer), Gavin Dougan (executive producer), Daniel E. Catullo (executive producer), Lisa Nishimura (executive producer), Adam Del Deo (executive producer), Khalil Noujaim (executive producer), Alexandra Johnes (executive producer), Jeff Skoll (executive producer)

Courage Under Fire Award

WINNER

Emerging Documentary Filmmaker

WINNER

Career Achievement Award

WINNER

David L. Wolper Student Documentary Award

WINNER

My Sister Sarah: Elizabeth Chatelain (director/producer)
University of Texas at Austin

NOMINEES

Between Land and Sea: Sarah Berkovich (director/producer/writer), Christian Jensen (director/producer/writer)
Stanford University

Ome: Raul Paz Pastrana (director/producer), Emily Parkey (producer)
MFA Social Documentary Film Department at the School of Visual Arts

Sodiq: Adeyemi Michael (director/producer/writer)
National Film & Television School, UK

Why We Race: Kiley Vorndran (director/producer), Ryan Westra (director), Andrew Evers (director), Benjamin Fischinger (director)
Chapman University/Dodge College of Film and Media Arts

Creative Recognition Award

Best Writing

WINNER

Best Cinematography

WINNER

Best Editing

WINNER

Best Music

WINNER

Amicus Award

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.