Awards for 1997

Gemini

Best Performance by an Actor in a Continuing Leading Dramatic Role

WINNER

NOMINEES




Avonlea: Cedric Smith
For the final season.

Best Performance by an Actor in a Leading Role in a Dramatic Program

WINNER

NOMINEES




Best Performance by an Actor in a Guest Role in a Dramatic Series

WINNER

NOMINEES

Highlander: John Pyper-Ferguson
For episode "Courage".

Lonesome Dove: The Outlaw Years: Frank C. Turner
For episode "Thicker than Water".

Side Effects: Callum Keith Rennie
For episode "Snap, Crackle, Pop!".

Taking the Falls: Edward Atienza
For episode "Last Rite".

Best Performance by an Actress in a Leading Role in a Dramatic Program

WINNER

NOMINEES



Spoken Art: Ellen-Ray Hennessy
For episode "One Last Look in the Mirror".

Best Performance by an Actress in a Continuing Leading Dramatic Role

WINNER

NOMINEES



Avonlea: Gema Zamprogna
For the final season.

Side Effects: Barbara Eve Harris
For episode "You Can Run".

The Rez: Jennifer Podemski
For episode "Golf and Politics".

Best Performance by an Actress in a Guest Role in a Dramatic Series

WINNER

Avonlea: Frances Bay
For the final season.

NOMINEES

Due South: Carrie-Anne Moss
For episode "Juliet is Bleeding".



Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program

WINNER

NOMINEES





The Outer Limits: Graham Greene
For episode "A Stitch in Time".

Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Series

WINNER

NOMINEES


Avonlea: Michael Mahonen
For the final season.


North of 60: Nathaniel Arcand
For episode "Traces and Tracks".

Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role in a Dramatic Series

WINNER

Avonlea: Kay Tremblay
For the final season.

NOMINEES


Avonlea: Patricia Hamilton
For the final season.


Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program

WINNER

NOMINEES



Best Direction in a Dramatic or Comedy Series

WINNER

Straight Up: Jerry Ciccoritti
For episode "Small Bang Theory".

NOMINEES

Are You Afraid of the Dark?: David Winning
For episode "The Tale of C7".


Flash Forward: Graeme Lynch
For episode "Fresh Start All Over Again".


Side Effects: Clement Virgo
For episode "Easy Breathing".

Best Direction in a Variety or Performing Arts Program or Series

WINNER

NOMINEE

Best Direction in a Dramatic Program

WINNER

NOMINEES




Best Writing in a Dramatic Series

WINNER

NOMINEES




Best Writing in a Children's or Youth Program

NOMINEES


Best Writing in a Comedy or Variety Program or Series

WINNER

NOMINEE

Best Writing in a Dramatic Program

WINNER

NOMINEES




Best Production Design or Art Direction

WINNER

NOMINEES




Best Costume Design

WINNER

NOMINEES



Avonlea: Ruth Secord
For the final season.

Best Sound in a Dramatic Program or Series

WINNER

NOMINEES




Best Picture Editing in a Documentary Program or Series

WINNER

Best Picture Editing in a Dramatic Program or Series

WINNER

NOMINEES



Straight Up: James Bredin
For episode "Small Bang Theory".

Best Picture Editing in a Comedy, Variety or Performing Arts Program or Series

WINNER

Best Visual Effects

WINNER

NOMINEES


The Outer Limits: John Gajdecki
For episode "A Stitch in Time".

Best Original Music Score for a Dramatic Series

WINNER

Avonlea: Christopher Dedrick
For the final season.

NOMINEES



Avonlea: Mychael Danna
For the final season.

Best Original Music Score for a Program

WINNER

NOMINEES



Best Music, Variety Program or Series

WINNER

Best Short Dramatic Program

WINNER

NOMINEES



Science, Technology, Nature and Environmental Documentary Program

WINNER

Best Performing Arts Program or Series or Arts Documentary Program

NOMINEE

Best Performance in a Variety Program or Series

WINNER

NOMINEES



Best Youth Program or Series

WINNER

NOMINEES



Best Photography in a Dramatic Program or Series

WINNER

NOMINEES




Best Performance in a Comedy Program or Series (Individual or Ensemble)

WINNER

This Hour Has 22 Minutes: Cathy Jones, Rick Mercer, Greg Thomey, Mary Walsh
For episode "Public Service Strike/Airbus Affair".

NOMINEE

Best Comedy Series

WINNER

NOMINEE

Best Performance in a Children's or Youth Program or Series

WINNER

My Life as a Dog: Callum Keith Rennie
For episode "The Puck Stops Here".

NOMINEE

Flash Forward: Ben Foster
For episode "Fresh Start All Over Again".

Best Photography in a Comedy, Variety or Performing Arts Program or Series

WINNER

Best Dramatic Series

WINNER

NOMINEES



Avonlea: Trudy Grant, John Ryan, Kevin Sullivan
For the final season.

Best Animated Program or Series

WINNER

Best TV Movie

WINNER

NOMINEES




Earle Grey Award

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.