Awards for 2011

DGA Award

Outstanding Directorial Achievement in Motion Pictures

WINNER

The King's Speech: Tom Hooper, Erica Bensly (production manager) (plaque), Martin Harrison (first assistant director) (plaque), Chris Stoaling (second assistant director) (plaque)

NOMINEES




Outstanding Directorial Achievement in Daytime Serials

WINNER

One Life to Live: Larry Carpenter, Teresa Cicala (associate director), Tracy Casper Lang (associate director), Mary Ryan (associate director), Paul Glass (associate director), Jennifer Pepperman (associate director), Barry Gingold (associate director), Alan Needleman (stage manager), Keith Greer (stage manager), Brendan Higgins (stage manager), Kevin Brush (production associate), Nathalie Rodriguez (production associate)
For episode "Starr X'd Lovers, The Musical, Part Two"

NOMINEES

The Bold and the Beautiful: Michael Stich
For episode "A Reason to Live - Part 1"

One Life to Live: Jill Mitwell
For episode "Starr X'd Lovers, The Musical, Part Three"

General Hospital: Owen Renfroe
For episode "Francophrenia"

The Young and the Restless: Sally McDonald
For episode "Ebenezer Newman"

Outstanding Directorial Achievement in Musical Variety

WINNER

The 64th Annual Tony Awards: Glenn Weiss, Gregg Gelfand (associate director), Robin Mishkin (associate director), Ricky Kirshner (associate director), Garry Hood (stage manager), Peter Epstein (stage manager), Andrew Feigin (stage manager), Lynn Finkel (stage manager), Doug Fogel (stage manager), Jeffrey Gitter (stage manager), Dean Gordon (stage manager), Phyllis Digilio (stage manager), Arthur Lewis (stage manager), Joey Meade (stage manager), Anthony Mirante (stage manager), Cyndi Owgang (stage manager), Jeff Pearl (stage manager), Elise Reaves (stage manager), Lauren Schneider (stage manager)

NOMINEES




Saturday Night Live: Don Roy King
For episode "Betty White and Jay-Z"

Outstanding Directorial Achievement in Documentary

WINNER

NOMINEES




Outstanding Directorial Achievement in Comedy Series

WINNER

Modern Family: Michael Spiller, Sally Young (unit production manager) (plaque), Alisa Statman (first assistant director) (plaque), Helena Lamb (second assistant director) (plaque), Matthew Heffernan (second second assistant director) (plaque)
For episode "Halloween"

NOMINEES

Entourage: David Nutter
For episode "Lose Yourself"

Glee: Ryan Murphy
For episode "The Power of Madonna"

30 Rock: Beth McCarthy-Miller
For episode "Live Show"

Modern Family: Steven Levitan
For episode "Hawaii"

Outstanding Directorial Achievement in Children's Programs

WINNER

NOMINEES


Unnatural History: Mikael Salomon
For episode "Pilot"



Outstanding Directorial Achievement in Dramatic Series

WINNER

Boardwalk Empire: Martin Scorsese, Harvey Waldman (unit production manager) (plaque), Christopher Surgent (first assistant director) (plaque), Takahide Kawakami (second assistant director) (plaque), April Taylor (second assistant director/location manager) (plaque), Regina Heyman (second assistant director/location manager) (plaque), Patrick McDonald (second second assistant director) (plaque), Salvatore E. Sutera (additional second assistant director) (plaque)
For episode "Boardwalk Empire"

NOMINEES

The Walking Dead: Frank Darabont
For episode "Days Gone By"

Mad Men: Jennifer Getzinger
For episode "The Suitcase"

Lost: Jack Bender
For episode "The End"

Boardwalk Empire: Allen Coulter
For episode "Paris Green"

Outstanding Directorial Achievement in Reality Programs

WINNER

The Next Iron Chef: Eytan Keller (segment director), Steve Kroopnick (stage manager), Tom Borgnine (stage manager), Seth Mellman (stage manager)
For episode #301

NOMINEES

The Hills: Hisham Abed
For episode #601

Private Chefs of Beverly Hills: Bryan O'Donnell
For episode "Challah Back"

The Amazing Race: Bertram van Munster
For episode "I Think We're Fighting the Germans, Right?"

Masterchef: Brian Smith
For episode #103

Best Asian American Student Filmmaker

WINNERS

Fatakra: Soham Mehta (director)

11 Weeks: Dipesh Jain
Jury Award

Best African American Student Filmmaker

WINNER

Best Female Student Filmmaker

WINNER

Outstanding Directorial Achievement in Movies for Television/Mini-Series

WINNER

Temple Grandin: Mick Jackson, Scott Ferguson (unit production manager) (plaque), Phil Hardage (first assistant director) (plaque), Shawn Pipkin (second assistant director) (plaque), Kayse Goodell (second second assistant director) (plaque), Richard E. Chapla Jr. (second second assistant director) (plaque), Robbie Friedmann (second second assistant director) (plaque), Glen Moorman (additional second second assistant director) (plaque)

NOMINEES

The Pacific: Timothy Van Patten
For episode "Okinama"


The Pacific: David Nutter, Jeremy Podeswa
For episode "Basilone"

The Pacific: Jeremy Podeswa
For episode "Home"

Lifetime Achievement Award

WINNER

News Direction

WINNER

DGA Honorary Life Member Award

WINNERS


Frank Capra Achievement Award

WINNER

Franklin J. Schaffner Achievement Award

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.