Awards for 2006

DGA Award

Outstanding Directorial Achievement in Commercials

WINNER

Craig Gillespie, Deborah Tietjen (unit production manager) (plaque), Ken Gilbert (first assistant director) (plaque), Christian Van Fleet (second assistant director) (plaque)
For Ameriquest: "Surprise Dinner" and "Mini-Mart", Altoids: "People of Pain"and " Fable of the Fruit Bat".

NOMINEES

Spike Jonze
For Adidas: "Hello Tomorrow", Miller Beer: "Penguin" and Gap: "Pardon Our Dust".

Rocky Morton
For Bell South: "Kung Fu Clowns" and "Dance Fight Plumbers", Cheese Nips: "Office" and CSI: "Take Me Home".

Noam Murro
For Hummer H3: "Monsters", Orange: "Black Out" and Nike: "Run Barefoot".

Outstanding Directorial Achievement in Motion Pictures

WINNER

Brokeback Mountain: Ang Lee, Scott Ferguson (unit production manager) (plaque), Tom Benz (unit production manager) (plaque), Michael Hausman (first assistant director) (plaque), Pierre Tremblay (first assistant director) (plaque), Brad Moerke (second assistant director) (plaque)

NOMINEES




Outstanding Directorial Achievement in Daytime Serials

WINNER

General Hospital: Owen Renfroe, Ron Cates (associate director) (plaque), Christine R. Magarian (associate director) (plaque), Penny Pengra (associate director) (plaque), Peter Fillmore (associate director) (plaque), Craig McManus (stage manager) (plaque), Crystal Craft (stage manager) (plaque), Lisa Kaseff (production associate) (plaque), Denise Van Cleave (production associate) (plaque), Christine Cooper (production associate) (plaque)
For episode #10,914.

NOMINEES


Days of Our Lives: Herb Stein, Albert Alarr
For episode #10,090.

Guiding Light: Ellen Wheeler
For episode #14,696.

One Life to Live: Larry Carpenter
For episode #9,385.

Outstanding Directorial Achievement in Documentary

WINNER

NOMINEES




Outstanding Directorial Achievement in Comedy Series'

WINNER

My Name Is Earl: Marc Buckland, Henry J. Lange Jr. (unit production manager) (plaque), Joan Cunningham (first assistant director) (plaque), Jeff Bilger (second assistant director) (plaque), Stacy Schrader (second second assistant director) (plaque)
For the pilot episode.

NOMINEES

Curb Your Enthusiasm: Larry Charles
For episode "The End".

Curb Your Enthusiasm: Bryan Gordon
For episode "Korean Bookie".

Entourage: Julian Farino
For episode "Exodus".

Will & Grace: James Burrows
For episode "Alive and Schtiking".

Outstanding Directorial Achievement in Dramatic Series' - Night

WINNER

Rome: Michael Apted, Stan Wlodkowski (unit production manager) (plaque), Sergio Ercolessi (first assistant director) (plaque), Julie A. Bloom (first assistant director) (plaque), Tommy Gormley (first assistant director) (plaque), Barbara M. Ravis (second assistant director) (plaque), Kiersten Pilar Miller (second assistant director) (plaque)
For episode "The Stolen Eagle".

NOMINEES

Grey's Anatomy: Peter Horton
For episode "A Hard Day's Night".

Grey's Anatomy: Jeff Melman
For episode "In To You Like A Train".

House M.D.: Paris Barclay
For episode "Three Stories".

Six Feet Under: Alan Ball
For episode "Everyone's Waiting".

Outstanding Directorial Achievement in Children's Programs

WINNER

Edge of America: Chris Eyre, Don Schain (unit production manager) (plaque), Matias Alvarez (first assistant director) (plaque), Miriam Footer (second assistant director) (plaque), Christopher Barnes (second second assistant director) (plaque)

NOMINEES

Flight 29 Down: D.J. MacHale
For episode "The Pits".



Outstanding Directorial Achievement in Musical/Variety

WINNER

Great Performances: Dance in America: Matthew Diamond, Rae Kraus (associate director) (plaque), David Fox (stage manager) (plaque)
For episode "Swan Lake with American Ballet Theater".

NOMINEES



Live from Lincoln Center: Alan Skog
For episode "Higher Ground Hurricane Relief Benefit".


Outstanding Directorial Achievement in Reality Programs

WINNERS

Fear Factor: J. Rupert Thompson, John Stewart (stage manager) (plaque)
For episode "Heist Fear Factor" (Season 6 Premiere).
Tied with Tony Croll for Three Wishes, pilot episode.

Three Wishes: Tony Croll
For the pilot episode.
Tied with J. Rupert Thompson for Fear Factor, episode "Heist Fear Factor".

NOMINEES


Brat Camp: Ross Breitenbach
For episode #104.

Penn & Teller: Bullshit!: Star Price
For episode "Circumcision".

Best African American Student Filmmaker

WINNER

Be the Man: Matthew Jones
(Biola University).

Outstanding Directorial Achievement in Movies for Television

WINNERS

Lackawanna Blues: George C. Wolfe, Nellie Nugiel (unit production manager) (plaque), Mary Kane (unit production manager) (plaque), Drew Ann Rosenberg (first assistant director) (plaque), Barbara M. Ravis (second assistant director) (plaque), Maria Mantia (second assistant director) (plaque), Anthony E. Kountz (second second assistant director) (plaque), Robin Jorden (second second assistant director) (plaque)
Tied with 'Joseph Sargent' for Warm Springs.

Warm Springs: Joseph Sargent, Carl Clifford (unit production manager) (plaque), Cas Donovan (first assistant director) (plaque), Michael Helfand (second assistant director) (plaque), Rhonda Guthrie (second second assistant director) (plaque), Mark Trapenberg (second second assistant director) (plaque)
Tied with George C. Wolfe for Lackawanna Blues.

NOMINEES



Lifetime Achievement Award

WINNER

Sports

WINNER

Career Achievement Award

Best Choreography

WINNER

Blush: Wim Vandekeybus (director) (Sciapode (production company))

Frank Capra Achievement Award

WINNER

Franklin J. Schaffner Achievement Award

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.