Awards for 1997

Gold Hugo

Best Film

WINNER

IN-COMPETITION




















New Directors Competition

IN-COMPETITION


Chicago Cab: Mary Cybulski (director), John Tintori (director)

Non-Stop: SABU (director)



La Moños: Mireia Ros (director)




Best Student Animated Short

WINNER

Best Animated Short Film

WINNER

Best Narrative Short Film

WINNER

Best Student Narrative Short Film 15 Minutes and Over

WINNER

Best Student Narrative Short

WINNER

Best Short Film

WINNER

Crocodile Snap: Joe Wright (director), James Greville (writer/producer)

IN-COMPETITION

Dual Balls: Dan Zeff (director)





Trainspotter: Jeff Newitt (director), Neville Astley (director)

Boney D: Bill Plympton (director)


Gecko: Morten Belvad (director)

Best Documentary Short

WINNER

Silver Hugo

WINNER

Best Actor

WINNER

Best Actress

WINNER

Best Director

WINNER

Best Cinematography

WINNER

Best Animated Short Film

WINNER

Best Narrative Short Film

WINNERS


Culture: Will Speck (director), Josh Gordon (director)

Best Student Narrative Short Film 15 Minutes and Over

WINNERS


Best Short Film

WINNER

Best Documentary Short

WINNERS

Riding the Rails: Michael Uys (director), Lexy Lovell (director)

Jury Special Prize

WINNER

The River: Ming-liang Tsai
For a poignant portrayal of urban solitude in a world that forgets human values.

Gold Plaque

Best Student Animated Short

WINNER

Best Animated Short Film

WINNERS


Best Experimental Short Film

WINNER

Blight: John Smith (director)

Best Narrative Short Film

WINNERS


Narrative Shorts Under 15 Minutes

WINNER

Best Student Experimental Short

WINNER

Hub City: Bill Brown (director)

Best Student Narrative Short

WINNER

Getürkt: Fatih Akin (director)

Best Documentary Short

WINNERS








Out at Work: Kelly Anderson (director), Tami Gold (director)

Best Student Documentary Short

WINNERS


Documentary Short

WINNER

Best Animated Student Film

WINNER

Special Mention

WINNER

Beyond Silence: Caroline Link
Special Mention to Caroline Link for her human approach to an unusual subject in her first film.

Silver Plaque

Best Animated Short Film

WINNERS

Deviant!: Eoin Clarke (director)

Rubicon: Gil Alkabetz (director)

Best Experimental Short Film

WINNER

Best Narrative Short Film

WINNERS




IN-COMPETITION

Best Student Narrative Short Film 15 Minutes and Over

WINNER

Best Student Narrative Short

WINNERS


Best Documentary Short

WINNERS




Best Student Documentary Short

WINNER

Insight: Georg Misch (director)

Certificate of Merit

Student Animated Short

WINNERS



Jester: Nick Herbert (director)

Best Animated Short Film

WINNERS


Stiffy: Brian McPhail (director)

Best Experimental Short Film

WINNER

Legs: David Ostry (director)

Best Narrative Short Film

WINNERS

Angry Boy: Josh Gordon (director), Will Speck (director)



IN-COMPETITION


Student Narrative Short

WINNER

Student Documentary Short

WINNER

Documentary Short

WINNERS






Documentary

WINNER

Special Jury Prize

Special Jury Award

WINNER

Audience Choice Award

WINNER

FIPRESCI Prize

WINNER

The Life of Jesus: Bruno Dumont
For its rigorous, compassionate and unsentimental depiction of contemporary reality among ordinary people.

FIPRESCI Prize - Special Mention

WINNER

Love and Death on Long Island: Richard Kwietniowski (director), John Hurt (actor)
For its elegantly comic portrayal of the collision of high and low cultures, and for John Hurt's memorable leading performance.

Jury:

Jerry Schatzberg: USA, head of jury
Moritz de Hadeln: Switzerland
Lia van Leer: Israel
Biraghi, Guglielmo: Italy
Ucansu, Hulya: Turkey

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.