Awards for 2011

César

Best Film (Meilleur film)

WINNER

Of Gods and Men: Xavier Beauvois (director), Pascal Caucheteux (producer), Grégoire Sorlat (producer), Etienne Comar (producer)

NOMINEES

On Tour: Yael Fogiel (producer), Laetitia Gonzalez (producer), Mathieu Amalric (director)

Heartbreaker: Nicolas Duval Adassovsky (producer), Yann Zenou (producer), Laurent Zeitoun (producer), Pascal Chaumeil (director)

The Names of Love: Caroline Adrian (producer), Antoine Rein (producer), Fabrice Goldstein (producer), Michel Leclerc (director)


Mammuth: Jean-Pierre Guérin (producer), Benoît Delépine (producer, director), Gustave Kervern (producer, director)

The Ghost Writer: Robert Benmussa (producer), Alain Sarde (producer), Roman Polanski (director)

Best Actor (Meilleur acteur)

WINNER

NOMINEES




Most Promising Actor (Meilleur espoir masculin)

WINNER

NOMINEES




Most Promising Actress (Meilleur espoir féminin)

WINNER

NOMINEES




Best Actress (Meilleure actrice)

WINNER

NOMINEES




Best Supporting Actor (Meilleur acteur dans un second rôle)

WINNER

NOMINEES




Best Supporting Actress (Meilleure actrice dans un second rôle)

WINNER

NOMINEES




Best Director (Meilleur réalisateur)

WINNER

NOMINEES




Best Original Screenplay (Meilleur scénario original)

WINNER

NOMINEES




Best Adapted Screenplay (Meilleure adaptation)

WINNER

NOMINEES




Best Cinematography (Meilleure photographie)

WINNER

NOMINEES




Best Costume Design (Meilleurs costumes)

WINNER

NOMINEES




Best Sound (Meilleur son)

WINNER

NOMINEES




Best Editing (Meilleur montage)

WINNER

NOMINEES




Best Music Written for a Film (Meilleure musique écrite pour un film)

WINNER

NOMINEES





Best Short Film (Meilleur film de court métrage)

WINNER

Logorama: François Alaux (director), Hervé de Crécy (director), Ludovic Houplain (director), Nicolas Schmerkin (producer)

NOMINEES



Saint Louis Blues: Dyana Gaye (director), Arnaud Dommerc (producer), Franck Ciochetti (producer)

Best Documentary Film (Meilleur film documentaire)

WINNER

Oceans: Jacques Perrin (director/producer), Jacques Cluzaud (director), Nicolas Mauvernay (producer)

NOMINEES

L'amour fou: Pierre Thoretton (director), Kristina Larsen (producer), Hugues Charbonneau (producer)

Benda Bilili!: Florent de La Tullaye (director/producer), Renaud Barret (director/producer), Yves Chanvillard (producer), Nadim Cheikhrouha (Renaud Barret)


Best Foreign Film (Meilleur film étranger)

WINNER

NOMINEES






Best Animated Film (Meilleur film d'animation)

WINNER

The Illusionist: Sylvain Chomet (director), Marc Lacan (producer)

NOMINEES



Logorama: François Alaux (director), Hervé de Crécy (director), Ludovic Houplain (director), Nicolas Schmerkin (producer)

Best Production Design (Meilleurs décors)

WINNER

NOMINEES




Best First Film (Meilleur premier film)

WINNER

NOMINEES

Heartbreaker: Pascal Chaumeil (director), Nicolas Duval Adassovsky (producer), Yann Zenou (producer), Laurent Zeitoun (producer)

Lights Out: Fabrice Gobert (director), Marc-Antoine Robert (producer), Xavier Rigault (producer)

Turk's Head: Pascal Elbé (director), Patrick Godeau (producer)

All That Glitters: Géraldine Nakache (director), Hervé Mimran (director), Aïssa Djabri (producer), Farid Lahouassa (producer)

Honorary César

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.