Awards for 1997

BAFTA Film Award

Best Film

WINNER

NOMINEES



Best Film not in the English Language

WINNER

NOMINEES



Best Performance by an Actor in a Leading Role

WINNER

NOMINEES



Best Performance by an Actress in a Leading Role

WINNER

NOMINEES



Best Performance by an Actor in a Supporting Role

WINNER

NOMINEES



Best Performance by an Actress in a Supporting Role

WINNER

NOMINEES



Best Screenplay - Original

WINNER

NOMINEES




Best Screenplay - Adapted

WINNER

NOMINEES



Best Cinematography

WINNER

NOMINEES



Best Costume Design

WINNER

NOMINEES



Best Sound

WINNER

NOMINEES



Best Editing

WINNER

NOMINEES


Fargo: Ethan Coen (as Roderick Jaynes), Joel Coen (as Roderick Jaynes)

Best Achievement in Special Visual Effects

WINNER

NOMINEES



Best Animated Short Film

WINNER

NOMINEES





Best Short Film

WINNER

NOMINEES




Best Production Design

WINNER

NOMINEES



Best Make Up/Hair

WINNER

NOMINEES



Michael Balcon Award

WINNER

(Channel Four Films)

BAFTA TV Award

Best Actor

WINNER

NOMINEES



Best Actress

WINNER

NOMINEES



Best Costume Design

WINNER

NOMINEES



Best Sound (Fiction/Entertainment)

WINNER

NOMINEES



Best Editing (Fiction/Entertainment)

WINNER

NOMINEES



Best Editing (Factual)

WINNER

NOMINEE

Best Factual Series

WINNER

NOMINEES


Best News Coverage

WINNER

Newsnight: Peter Horrocks
For coverage of the BSE crisis.

NOMINEE

Newsnight: Peter Horrocks
For coverage of the Dunblane massacre.

Best Single Drama

WINNER

NOMINEES



Best Photography (Factual)

NOMINEE

True Stories: Sergey Astakhov, Aleksandr Ustinov
For episode "Crime of the Wolf".

Best Drama Serial

WINNER

NOMINEES



Best Make Up/Hair

WINNER

NOMINEES


Best Photography and Lighting (Fiction/Entertainment)

WINNER

NOMINEES



Best Light Entertainment Performance

WINNER

NOMINEES


Huw Wheldon Award for the Best Arts Programme or Series

WINNER

Leaving Home: Sue Knussen, Larry Chadwick

NOMINEES


Best Light Entertainment (Programme or Series)

WINNER

NOMINEES



Best Comedy (Programme or Series)

WINNER

NOMINEES



Best Design

WINNER

NOMINEES



Best Comedy Performance

WINNER

Only Fools and Horses....: David Jason
For the christmas special.

NOMINEES


Only Fools and Horses....: Nicholas Lyndhurst
For the christmas special.

Best Talk Show

WINNER

NOMINEES


Best Drama Series

WINNER

NOMINEES



Best Original Television Music

WINNER

NOMINEES



Flaherty Documentary Award (TV)

WINNER

Horizon: John Lynch, Simon Singh
For episode "Fermat's Last Theorem".

NOMINEES

Cutting Edge: Paul Watson
For episode "The Home".

Timewatch: Catrine Clay
for episode "Remember Aberfan".

Lew Grade Award

WINNER

Foreign TV Program Award

WINNER

Alan Clarke Award

WINNER

Richard Dimbleby Award

WINNER

Robert Hughes

Dennis Potter Award

WINNER

Special Award

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.