Awards for 1991

BAFTA Film Award

Best Film

WINNER

NOMINEES



Best Film not in the English Language

WINNER

NOMINEES



Best Actor

WINNER

NOMINEES



Best Actress

WINNER

NOMINEES



Best Actor in a Supporting Role

WINNER

NOMINEES



Best Actress in a Supporting Role

WINNER

NOMINEES



Best Direction

WINNER

NOMINEES



Best Screenplay - Original

WINNER

NOMINEES



Best Screenplay - Adapted

WINNER

NOMINEES




Best Cinematography

WINNER

NOMINEES



Best Costume Design

WINNER

NOMINEES



Best Sound

WINNER

NOMINEES



Best Editing

WINNER

NOMINEES



Best Special Visual Effects

WINNER

Honey, I Shrunk the Kids
To the whole special visual effects production team.

NOMINEES

Dick Tracy
To the whole special visual effects production team.

Ghost
To the whole special visual effects production team.

Total Recall
To the whole special visual effects production team.

Best Original Film Score

WINNER

NOMINEES



Best Short Film

WINNER

NOMINEES

An der Grenze: Michael Drexler, Max Linder


Best Animated Film

WINNER

NOMINEE

Best Production Design

WINNER

NOMINEES



Best Make Up Artist

WINNER

NOMINEES



The Witches: Christine Beveridge (Jim Henson Creature Shop)

Michael Balcon Award

WINNER

Academy Fellowship

WINNER

BAFTA TV Award

Best Film Sound

WINNER

NOMINEES



Best Film Cameraman

WINNER

NOMINEES



Best Film Editor

WINNER

NOMINEES

The Trials of Life: Chris Orrell
For episodes 5 and 10.

The Trials of Life: Chris Wade
For episodes 2, 3 and 11.

Best Actor

WINNER

NOMINEES



Best Actress

WINNER

NOMINEES



Best Costume Design

WINNER

NOMINEES



Best Sound (Factual)

WINNER

Best Sound Supervisor

NOMINEE

Best Children's Programme (Documentary/Educational)

NOMINEE

Best Factual Series

WINNER

NOMINEES



Best Video Lighting

WINNER

NOMINEES


Best Light Entertainment Programme

WINNER

NOMINEES



Best Single Drama

WINNER

Screen One: Les Blair, Sarah Curtis
For episode "News Hounds (#2.1)".

NOMINEES

Screen One: Monty Haltrecht, Beverley Marcus, Ruth Caleb, Christopher Morahan
For episode "Can You Hear Me Thinking? (#2.5)".

Screen Two: Simon Gray, Kenith Trodd, Christopher Morahan
For episode "Old Flames (#6.1)".


Best Make Up

WINNER

Omnibus: Joan Stribling
For episode "Van Gogh".

NOMINEES



Best Arts Programme

WINNER

The South Bank Show: David Thomas
For the episode with the partnership between Robert Bolt and Sir David Lean.

NOMINEES

The South Bank Show: Frances Dickenson
For episode "Alan Parker".

Omnibus: Peter Maniura, Humphrey Burton
For episode "Bernstein".

The South Bank Show: Alan Benson
For episode "Spitting Image".

Best Drama Series/Serial

WINNER

NOMINEES



Best Children's Programme (Entertainment/Drama)

WINNER

NOMINEES



Best News or Outside Broadcast Coverage

WINNER

Channel 4 News: "production team"

Best Video Cameraman

WINNER

NOMINEES


Best Light Entertainment Performance

WINNER

NOMINEES



Mr. Bean: Rowan Atkinson
For episode "The Curse of Mr. Bean".

Best VTR Editor

WINNER

Casualty: Malcolm Banthorpe
For episodes 1 and 6.

NOMINEES


Best Design

WINNER

NOMINEES


Best Comedy Series

WINNER

NOMINEES




Best Graphics

NOMINEE

The Clothes Show: Elizabeth Edwards

Best Original Television Music

WINNER

NOMINEES



Richard Dimbleby Award

WINNER

Special Award

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.