Awards for 1982

BAFTA Film Award

Best Film

WINNER

NOMINEES




Best Actor

WINNER

NOMINEES



Best Actress

WINNER

NOMINEES



Best Supporting Artist

WINNER

NOMINEES



Best Direction

WINNER

NOMINEES



Best Screenplay

WINNER

NOMINEES



Best Cinematography

WINNER

NOMINEES



Best Production Design/Art Direction

WINNER

NOMINEES



Best Costume Design

WINNER

NOMINEES



Best Sound

WINNER

NOMINEES



Best Editing

WINNER

NOMINEES



Best Short Film

WINNER

NOMINEES


Best Animated Film

WINNER

NOMINEES


Most Outstanding Newcomer to Leading Film Roles

WINNER

NOMINEES



Michael Balcon Award

WINNER

Academy Fellowship

WINNER

BAFTA TV Award

Best Film Sound

WINNER

NOMINEES

Forty Minutes, The Shogun Inheritance: Ron Edmonds

Best Film Cameraman

WINNER

BBC2 Playhouse, Autumn Sunshine: Nat Crosby
For episode "Going Gently (#7.27)".

NOMINEES



The South Bank Show: Peter Middleton
For episode "Nickleby & Company".

Best Film Editor

WINNER

NOMINEES



The South Bank Show: Alan Coddington
For episode "Music For a City - Venice"

Best Actor

WINNER

NOMINEES




Best Actress

WINNER

NOMINEES


Best Costume Design

WINNER

NOMINEES



Best Sound Supervisor

WINNER

NOMINEE

The South Bank Show, A Fine Romance: Mike Fairman
For episode "Lulu's Last Dance".

Best Documentary Programme

WINNER

NOMINEE

The South Bank Show: Andrew Snell
For episode "Nickleby & Company".

'Harlequin' (Documentary/Factual)

WINNER

NOMINEES




Best Factual Series

NOMINEES


Best Video Lighting

WINNER

BBC2 Playhouse, The Cherry Orchard: Howard King
For episode "Journal of Bridget Hitler (#7.13)".

NOMINEES


Best Light Entertainment Programme

NOMINEES



Best Programme/Series Without Category

WINNER

NOMINEES

Film '72: Judy Lindsay, Margaret Sharpe
("Film '81").

Clive James on Television: Nicholas Barrett
For "Clive James at the Movies".

Best Make Up

WINNER

NOMINEES


Worzel Gummidge: Marion Durnford

'Flame of Knowledge'

NOMINEE

How We Used to Live: David H. Wilson, Frank W. Smith
For episode "Goodnight Children Everywhere".

Best Drama Series/Serial

WINNER

NOMINEES



'Harlequin' (Drama/Light Entertainment)

WINNER

The Pied Piper of Hamelin: (Hall, Mark (III))

NOMINEES





Best Light Entertainment Performance

WINNER

NOMINEES


Best VTR Editor

WINNER

NOMINEE

BBC2 Playhouse: Stan Pow
For episode "Journal of Bridget Hitler (#7.13)".

Best Design

WINNER

NOMINEES


Best Comedy Series

WINNER

NOMINEES



Best Graphics

WINNER

NOMINEES


Best Single Play

WINNER

BBC2 Playhouse: Stephen Frears
For episode "Going Gently (#7.27)".

NOMINEES

Play for Today: Roland Joffé
For episode "United Kingdom".

Best Original Television Music

WINNER

Bergerac, The History Man: George Fenton
For episode "Going Gently (#7.27)".

NOMINEES



Best Television Cameraman

NOMINEE

BBC2 Playhouse: Dave Mutton
For episode "Journal of Bridget Hitler (#7.13)".

Shell International Award

WINNER

The Money Programme: David Lloyd

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.