Awards for 1978

BAFTA Film Award

Best Film

WINNER

NOMINEES



Best Actor

WINNER

Network: Peter Finch
The award was given posthumously.

NOMINEES



Best Actress

WINNER

NOMINEES



Best Supporting Actor

WINNER

NOMINEES



Best Supporting Actress

WINNER

NOMINEES



Best Direction

WINNER

NOMINEES



Best Screenplay

WINNER

NOMINEES



Best Cinematography

WINNER

NOMINEES



Best Production Design/Art Direction

WINNER

NOMINEES



Best Costume Design

WINNER

NOMINEES



Best Sound Track

WINNER

NOMINEES



Best Editing

WINNER

NOMINEES



Best Short Fictional Film

WINNER

NOMINEES


Best Factual Film

WINNER

NOMINEES



Best Specialised Film

WINNER

NOMINEES


Most Promising Newcomer to Leading Film Roles

WINNER

NOMINEES



Flaherty Documentary Award

WINNER


Not awarded.

Academy Fellowship

WINNER

BAFTA TV Award

Best Film Sound

WINNER

NOMINEES


The Lively Arts: Bryan Showell
For episode "Paco-Pena".



Dummy: Peter Rann (dubbing mixer)

Best Film Cameraman

WINNER

Last Summer, Chicago Streets: Chris Menges

NOMINEES

Chronicle: Colin Waldeck
For episode "The Acquisitors".

ITV Playhouse: David Wood
For episode "Blind Love".



Omnibus, Money on the Wall: Philip Bonham-Carter

Omnibus: John Hooper
For episode "A Day in the Garden".

Play for Today: Phil Meheux
For episode "Spend Spend Spend".

Play for Today: Phil Meheux
For episode "Spend Spend Spend (#7.12)".



Best Film Editor

NOMINEES

Chronicle: Raoul Sobel
For episodes "The Acquisitors" and "The Treasure of Porto Santo".

ITV Playhouse: Anthony Ham
For episode "Blind Love".


Omnibus: Dave King
For episode "Tilford".

Whicker's World: Stan Hawkes
For episode "Palm Beach".



Best Actor

WINNER

BBC2 Play of the Week, The Country Party: Peter Barkworth
For episode "Professional Foul (#1.1)".

NOMINEES



Best Actress

WINNER

NOMINEES


Play for Today: Susan Littler
For episode "Spend Spend Spend".

Play for Today: Susan Littler
For episode "Spend Spend Spend (#7.12)".

Best Costume Design

WINNER

NOMINEES


BBC2 Play of the Week: John Bloomfield
For episode "She Fell Among Thieves".








Best Sound Supervisor

NOMINEES

BBC2 Play of the Week, BBC Play of the Month: Chick Anthony
For episode "Professional Foul".


Best Special Lighting Effects

WINNER

Best Documentary Programme

NOMINEES

Whicker's World: Michael Tuchner
For episode "Palm Beach".

World in Action: Michael Ryan
For episode "The Life and Death of Steve Biko".

'Harlequin' (Documentary/Factual)

NOMINEES




Newsround: Jill Roach

Best Factual Series

WINNER

NOMINEE

Best Situation Comedy

WINNER

NOMINEES



Best Lighting

NOMINEES



Kilvert's Diary: David Jackson

Great Performances: Howard King
For episode "Count Dracula".


Anna Karenina, Married Love: John Summers



BBC Play of the Month: Dennis Channon
For episode "The Ambassadors".

Best Make Up

WINNER

NOMINEES

Holding On: Mary McDonough (supervisor)





Great Performances: Suzan Broad
For episode "Count Dracula".

Best Light Entertainment Programme/Series

WINNER

The Morecambe & Wise Show: Ernest Maxin
For the christmas show.

NOMINEES


'Flame of Knowledge'

NOMINEE

Best Drama Series/Serial

WINNER

NOMINEES



'Harlequin' (Drama/Light Entertainment)

WINNER

Record Breakers: Alan Russell

NOMINEES








Best VTR Editor

NOMINEES




Raffles: "Yorkshire television team"

The Velvet Glove: Charles Huff
For episode "The Warrior's Return (#1.5)".

Best Light Entertainment Performance

WINNER

NOMINEES



Most Original Programme/Series

WINNER

NOMINEES

Play for Today: John Goldschmidt
For episode "Spend Spend Spend (#7.12)".

Best Design

WINNER

NOMINEES



Best Original Programme/Series

NOMINEE

Best Graphics

WINNER

Omnibus: Bob Blagden
For episode "For Art or Money".

NOMINEES

Aquarius: Pat Gavin
For episode "Mr. Satie Passes Through".



Best Single Play

WINNER

Play for Today: John Goldschmidt
For episode "Spend Spend Spend (#7.12)".

NOMINEES


BBC2 Play of the Week: Michael Lindsay-Hogg
For episode "Professional Foul (#1.1)".

Best Television Cameraman

WINNER

Shell International Award

WINNER

The Money Programme: Frank Dale (producer), Paul Ellis (editor)
For episode "Merchants Not Makers".

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.