Awards for 2010

AFI Award

Samsung Mobile AFI Award for Best Film

WINNER

NOMINEES





Best Lead Actor

WINNER

NOMINEES



Best Lead Actress

WINNER

NOMINEES



Best Supporting Actor

WINNER

NOMINEES



Best Supporting Actress

WINNER

NOMINEES



Best Direction in a Documentary

WINNER

NOMINEES


Best Direction

WINNER

NOMINEES



Macquarie AFI Award for Best Original Screenplay

WINNER

NOMINEES



Macquarie AFI Award for Best Adapted Screenplay

WINNER

NOMINEES



Best Screenplay in a Short Film

WINNER

NOMINEES



Best Cinematography in a Documentary

WINNER

Miracles: Toby Oliver
Episode 1, 'Miracle In The Storm'

NOMINEES



Best Cinematography

WINNER

NOMINEES



Best Costume Design

WINNER

NOMINEES



Best Sound

WINNER

NOMINEES



Best Sound in a Documentary

WINNER

NOMINEES


Kokoda: Chris Goodes (Sound Designer Mixer), David Bridie (Music Composer), Ian Grant (Sound Recordist), Patrick Slator (Sound Recordist) (Soundfirm Melbourne (post production company))
Episode 1, 'The Invasion'

Best Editing

WINNER

NOMINEES



Best Editing in a Documentary

WINNER

NOMINEES


Best Original Music Score

WINNER

NOMINEES



Best Short Fiction Film

WINNER

NOMINEES



Best Telefeature, Mini Series or Short Run Series

WINNER

NOMINEE

Best Short Animation

WINNER

NOMINEE

Best Documentary Series

WINNER

NOMINEES



Best Documentary Under One Hour

NOMINEES


Best Feature Length Documentary

WINNER

NOMINEES



Best Production Design

WINNER

NOMINEES



Best Lead Actor in a Television Drama

WINNER

NOMINEES



Best Lead Actress in a Television Drama

WINNER

NOMINEES

Underbelly: Cheree Cassidy
Underbelly: The Golden Mile - Episode 7, 'Full Force Gale'


Best Guest or Supporting Actor in a Television Drama

WINNER

Underbelly: Damien Garvey
Underbelly: The Golden Mile - Episode 10, 'Hurt On Duty'

NOMINEES

Lockie Leonard: Rhys Muldoon
Lockie Leonard, Series 2 - Episode 11, 'Snake Hide Oil'

My Place: Benjamin Winspear
Series 1 - Episode 5, '1968 Sofia'

Best Guest or Supporting Actress in a Television Drama

WINNER

NOMINEES

Satisfaction: Linda Cropper
Series 3 - Episode 8, 'Not Vanilla'


Best Direction in Television

WINNER

NOMINEES

Dance Academy: Jeffrey Walker
Episode 2, 'Week Zero'

Rush: Grant Brown
Season 3 - Episode 8, 'Train'

Tangle: Emma Freeman
Season 2 - Episode 16, 'Lost And Found'

Best Screenplay in Television

WINNER

Wilfred: Jason Gann, Adam Zwar
Season 2 - Episode 7, 'Dogstar'

NOMINEES


Review with Myles Barlow: Trent O'Donnell, Phil Lloyd
Season 2 - Episode 6, 'Happiness, Escapism, Acceptance'

Tangle: Fiona Seres
Season 2 - Episode 15, 'Sleepwalking'

Best Children's Television Animation

WINNER

NOMINEES


Best Television Drama Series

WINNER

NOMINEES



Best Television Comedy Series

WINNERS


NOMINEES


Best Children's Television Drama

WINNER

NOMINEES



Best Light Entertainment Television Series

WINNER

NOMINEES



Best Performance in a Television Comedy

WINNER

NOMINEES

Lowdown: Paul Denny
Series 1

Wilfred: Jason Gann
Season 2

Byron Kennedy Award

WINNER

AFI Raymond Longford Award

WINNER

Outstanding Achievement in Short Film Screen Craft

WINNER

The Kiss: Nick Matthews
Cinematography

Outstanding Achievement in Television Screen Craft

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.