Awards for 2006

AFI Award

Best Film

WINNER

NOMINEES


Jindabyne: Catherine Jarman (April Films)

Best Lead Actor

WINNER

NOMINEES



Best Lead Actress

WINNER

NOMINEES



Best Supporting Actor

WINNER

NOMINEES



Best Supporting Actress

WINNER

NOMINEES



Best Direction in a Documentary

WINNER

NOMINEES



Best Direction

WINNER

NOMINEES



Best Screenplay - Original

WINNER

NOMINEES



Best Screenplay in a Short Film

WINNER

NOMINEES

A Natural Talent: Louise Fox

Paper and Sand: Matt Rubinstein, Ian Kennedy Williams

Best Screenplay - Adapted

WINNER

NOMINEES



Best Cinematography in a Documentary

WINNER

NOMINEES

He's Coming South: Steve Williams


Best Cinematography

WINNER

NOMINEES



Best Costume Design

WINNER

NOMINEES



Best Sound

WINNER

NOMINEES



Best Sound in a Documentary

WINNER

NOMINEES



Best Editing

WINNER

NOMINEES



Best Editing in a Documentary

WINNER

NOMINEES



Best Visual Effects

WINNER

NOMINEES

Wicked Science: Barry Lanfranchi, James Maclachlan, Vanessa Magyar
For episode #2.1.


Best Original Music Score

WINNER

NOMINEES



Best Short Fiction Film

WINNER

NOMINEES



Outstanding Achievement in Short Film Screen Craft

WINNER

Stranded: Emma Lung (acting)

NOMINEES

End of Town: Adam Arkapaw (cinematography)

Gargoyle: JoAnne Bouzianis-Sellick (production design), Greg Sweeney (production design)

A Natural Talent: Skye Wansey (acting)

Best Short Animation

WINNER

Gargoyle: Michael Cusack

NOMINEES



Best Documentary

WINNER

NOMINEES



Best Telefeature or Mini Series

WINNER

NOMINEES



Best Production Design

WINNER

NOMINEES



Best Lead Actor in Television Drama

WINNER

NOMINEES



Best Lead Actress in Television Drama

WINNER

NOMINEES



Best Guest or Supporting Actor in Television Drama

WINNER

NOMINEES



Best Guest or Supporting Actress in Television Drama

WINNER

NOMINEES



Best Direction in Television

WINNER

NOMINEES

Comedy Inc.: David McDonald
For episode #7.

Love My Way: Shirley Barrett
For episode #11.

Mortified: Pino Amenta
For episode #1.

Best Screenplay in Television

WINNER

NOMINEES

The Chaser's War on Everything: The Chaser Team
For episode #8.

Love My Way: Jacquelin Perske
For episode #11.

Mortified: Angela Webber
For episode #1.

Best Television Drama Series

WINNER

NOMINEES



Best Performance in Television Comedy

WINNER

NOMINEES



Best Television Comedy Series

WINNER

NOMINEES


Best Children's Television Drama

WINNER

NOMINEES



Deadly: Suzanne Ryan

Outstanding Achievement in Television Screen Craft

WINNER

The Forest: Joseph Pickering (cinematography)

NOMINEES

Comedy Inc.: Rob Meyer (cinematography)


RocKwiz: Tim Millikan (sound), Michael Letho (sound), Steve Witherow (sound)

Best Light Entertainment Television Series

WINNER

NOMINEES



News Limited Readers' Choice Award

WINNER

Byron Kennedy Award

WINNER

Raymond Longford Award

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.