Awards for 2000

Annie

Outstanding Individual Achievement for Directing in an Animated Feature Production

WINNER

NOMINEES




Princess Mononoke: Hayao Miyazaki
For the english language version.

Outstanding Individual Achievement for Writing in an Animated Feature Production

WINNER

Toy Story 2: John Lasseter (story), Pete Docter (story), Ash Brannon (story), Andrew Stanton (story and screenplay), Rita Hsiao (screenplay), Doug Chamberlin (screenplay), Chris Webb (screenplay)

NOMINEES


Outstanding Individual Achievement for Effects Animation

WINNER

NOMINEES




Outstanding Individual Achievement for Music in an Animated Feature Production

WINNER

Toy Story 2: Randy Newman (composer, songs and music)

NOMINEES


The Road to El Dorado: Hans Zimmer (music), John Powell (music), Elton John (music), Tim Rice (music)

Animaniacs: Wakko's Wish: Richard Stone (composer), Steven Bernstein (composer), Julie Bernstein (composer), Gordon Goodwin (composer), Tim Kelly (composer)

The Tigger Movie: Richard M. Sherman (words and music), Robert B. Sherman (words and music)
For the song "Round My Family Tree".

Outstanding Achievement in an Animated Short Subject

WINNER

For the Birds: (Pixar Animation Studios)

NOMINEES

Quick Draw El Kabong: (Wild Brain, Inc.)

John Henry: (Walt Disney Pictures)

Little Go Beep: (Warner Bros. Classic Animation)

Outstanding Individual Achievement for Voice Acting by a Male Performer in an Animated Feature Production

WINNER

Toy Story 2: Tim Allen
As the voice of Buzz Lightyear.

NOMINEES

The Road to El Dorado: Armand Assante
As the voice of Tzekel-Kan.

Animaniacs: Wakko's Wish: Maurice LaMarche
As the voice of The Brain.

An Extremely Goofy Movie: Bill Farmer
As the voice of Goofy.

The Tigger Movie: Nikita Hopkins
As the voice of Roo.

Outstanding Achievement for an Animated Production Produced for Electronic Media

WINNER

Elmo Aardvark, Outer Space Detective: (Renegade Animation, Inc.)

NOMINEES

Hairballs: (Film Roman, Level13.net)

Bill Bilkman "Getting Rich While Working From Home: (The Romp Inc.)

Space is Dum: (wildbrain.com, Inc.)
For episode 11 "Gay Monkey Mummy Part 2".

Technical Achievement in the Field of Animation

WINNER

Outstanding Individual Achievement for Voice Acting by a Female Performer in an Animated Feature Production

WINNER

Toy Story 2: Joan Cusack
As the voice of Jessie.

NOMINEES

Dinosaur: Della Reese
As the voice of Eema.

Special Achievement in Animation

WINNER

Outstanding Individual Achievement for Storyboarding in an Animated Feature Production

WINNER

NOMINEES


Outstanding Individual Achievement for Production Design in an Animated Feature Production

WINNER

NOMINEES




Outstanding Achievement in an Animated Home Video Production

WINNER

NOMINEES

Scooby-Doo and the Witch's Ghost: (Hanna Barbera, Warner Bros. Animation)

Animaniacs: Wakko's Wish: (Warner Bros. Animation)

Bartok the Magnificent: (20th Century Fox Animation)

Outstanding Achievement in an Animated Special Project

WINNER

(Cartoon Network)
For the Scooby Doo project.

NOMINEES

Pajama Party: (Wild Brain, Inc.)
For the show opening.

(Nickelodeon, Nick At Nite)
For the The Jeffersons' Starship image spot.

The Bob Clampett Show: (Cartoon Network)
For the opening.

Outstanding Individual Achievement for Character Animation

WINNER

NOMINEES




Outstanding Achievement in an Animated Theatrical Feature

WINNER

Toy Story 2: (Walt Disney Pictures, Pixar Animation Studios)

NOMINEES



The Road to El Dorado: (Dreamworks SKG)

Chicken Run: (Pathe, Aardman, Dreamworks SKG)

Outstanding Individual Achievement for Directing in an Animated Television Production

WINNER

Futurama: Brian Sheesley
For episode "Why Must I Be A Crustacean In Love".

NOMINEES

King of the Hill: Kyoung Hee Lim, Boo Hwan Lim
For episode "Won't You Pimai Neighbor".

Futurama: Susie Dietter
For episode "A Bicyclops Built for Two".

Johnny Bravo: Kirk Tingblad
For episode "Noir Johnny".

Outstanding Individual Achievement for Writing in an Animated Television Production

WINNER

NOMINEES

King of the Hill: Garland Testa
For episode "Aisle 8A".

Batman Beyond: Bob Goodman
For episode "Zeta".

The Powerpuff Girls: Chris Savino
For episode "Dream Scheme".

Outstanding Individual Achievement for Music in an Animated Television Production

WINNER

The Simpsons: Alf Clausen (music)
For episode "Behind the Laughter".

NOMINEES

PB&J Otter: Dan Sawyer (songwriter), Fred Newman (songwriter)
For episode "Hope Castle".

Family Guy: Walter Murphy (music)
For episode "Dammit Janet".


Mickey Mouse Works: Stephen James Taylor (composer)
For episode "Halloween".

Outstanding Achievement in a Primetime or Late Night Animated Television Program

WINNER

The Simpsons: (Gracie Films)

NOMINEES

The PJs: (Imagine Television, Will Vinton Studios)

Futurama: (The Curiosity Co., 20th Century Fox Television)


SG: (MTV Animation)

Outstanding Achievement in a Daytime Animated Television Program

WINNER

NOMINEES


The Angry Beavers: (Nickelodeon Animation Studios)

Batman Beyond: (Warner Bros. Animation)

Histeria!: (Warner Bros. Animation)

Outstanding Individual Achievement for Production Design in an Animated Television Production

WINNER

Courage the Cowardly Dog: John Dilworth
For episode "A Night at the Katz Motel".

NOMINEES

The PJs: Nelson Lowry
For episode "What's Eating Juicy Hudson?".


Max Steel: Nollan Obena
For episode "Sphinxes".

Outstanding Individual Achievement for Voice Acting by a Male Performer in an Animated Television Production

WINNER

Olive, the Other Reindeer: Dan Castellaneta
As the voice of The Postman.

NOMINEES

King of the Hill: Mike Judge
As the voice of Hank Hill.
For episode "Hanky Panky".

The New Batman Adventures: David Warner
As the voice of Ra's Al Ghul.
For the "New Batman/Superman Adventures".

Dragon Tales: Jason Michas
As the voice of Zak.

Outstanding Achievement in an Animated Television Commercial

WINNER

(Will Vinton Studios)
For "Genie" (Mirinda).

NOMINEES

(Renegade Animation, Inc.)
For "Carpool" (Village Pantry).

(Wild Brain, Inc.)
For "Playa's Delight - Kevin Garnett" (Nike).

(Acme Filmworks, Inc.)
For "About Face" (Crayola)

(Acme Filmworks, Inc.)
For "Elves" (Web TV)

Outstanding Individual Achievement for Storyboarding in an Animated Television Production

WINNER

Mickey Mouse Works: Rossen Varbanov
For episode "Halloween".

NOMINEES

Max Steel: Sean Song
For episode "Sharks".

Johnny Bravo: Mary Hanley
For episode "Noir Johnny".


The Weekenders: Amber DeForest
For episode "Makeover".

Outstanding Individual Achievement for Voice Acting by a Female Performer in an Animated Television Production

WINNER

NOMINEES

King of the Hill: Brittany Murphy
As the voice of Luanne Platter.
For episode "Movin on Up".

Dragon Tales: Kathleen Barr
As the voice of Wheezie.

Histeria!: Tress MacNeille
As the voice of The World's Oldest Woman.
For episode "Euro-Mania".

Recess: April Winchell
As the voice of Ms. Finster.
For episode "A Great State Affair".

June Foray Award

WINNER

Winsor McCay Award

WINNERS



Certificate of Merit

WINNERS



Bob Miller

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.