Awards for 2009

Oscar

Best Motion Picture of the Year

WINNER

NOMINEES




The Reader: Anthony Minghella, Sydney Pollack, Donna Gigliotti, Redmond Morris
The nominations for Anthony Minghella and Sydney Pollack were posthumously.

Best Performance by an Actor in a Leading Role

WINNER

NOMINEES




Best Performance by an Actress in a Leading Role

WINNER

NOMINEES




Best Performance by an Actor in a Supporting Role

WINNER

The Dark Knight: Heath Ledger
Posthumously. The award was accepted by his father, mother and sister.

NOMINEES




Best Performance by an Actress in a Supporting Role

WINNER

NOMINEES




Best Achievement in Directing

WINNER

NOMINEES




Best Writing, Original Screenplay

WINNER

NOMINEES




WALL·E: Andrew Stanton (screenplay/story), Jim Reardon (screenplay), Pete Docter (story)

Best Writing, Adapted Screenplay

WINNER

NOMINEES




Best Achievement in Cinematography

WINNER

NOMINEES




Best Achievement in Art Direction

WINNER

NOMINEES

Changeling: James J. Murakami (art director), Gary Fettis (set decorator)

The Dark Knight: Nathan Crowley (art director), Peter Lando (set decorator)

The Duchess: Michael Carlin (art director), Rebecca Alleway (set decorator)

Revolutionary Road: Kristi Zea (art director), Debra Schutt (set decorator)

Best Achievement in Costume Design

WINNER

NOMINEES




Best Achievement in Sound Mixing

WINNER

NOMINEES




Best Achievement in Film Editing

WINNER

NOMINEES




Best Achievement in Sound Editing

WINNER

NOMINEES




Best Achievement in Visual Effects

WINNER

NOMINEES


Best Achievement in Makeup

WINNER

NOMINEES


Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song

WINNER

Slumdog Millionaire: A.R. Rahman (music), Gulzar (lyrics)
For the song "Jai Ho".

NOMINEES


WALL·E: Peter Gabriel (music/lyrics), Thomas Newman (music)
For the song "Down to Earth".

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score

WINNER

NOMINEES




Best Short Film, Animated

WINNER

NOMINEES




Best Short Film, Live Action

WINNER

NOMINEES




Best Documentary, Short Subject

WINNER

NOMINEES



Best Documentary, Features

WINNER

NOMINEES




Best Foreign Language Film of the Year

WINNER

Departures
Japan.

NOMINEES

The Class
France.



Revanche
Austria.

Best Animated Feature Film of the Year

WINNER

NOMINEES


Medal of Commendation

WINNER

Jean Hersholt Humanitarian Award

WINNER

Scientific and Engineering Award

WINNERS

Erwin Melzner, Volker Schumacher, Timo Müller
For the overall concept including the optical and cooling systems (Melzner), for the optical design (Schumacher) and for the mechanical design (Müller), of the Arrimax 18/12 lighting fixture for use in motion picture production.

Jacques Delacoux, Alexandre Leuchter
For the concept and electronic design (Delacoux) and for the software and electronic design (Leuchter) of the Transvideo-video assist monitors for the motion picture industry.

Bruno Coumert, Jacques Debize, Dominique Chervin, Christophe Reboulet
For the optical design (Coumert/Debize) and for the mechanical design (Chervin/Reboulet) of the compact and lightweight Angenieux 15-40 and 28-76 zoom lenses for handheld motion picture photography.

Technical Achievement Award

WINNER

Steve Hylén
For the concept and his continued leadership in the further development of the Hylén Lens System for motion picture effects photography.

Gordon E. Sawyer Award

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.