Awards for 1997

Oscar

Best Picture

WINNER

NOMINEES




Best Actor in a Leading Role

WINNER

NOMINEES




Best Actress in a Leading Role

WINNER

NOMINEES




Best Actor in a Supporting Role

WINNER

NOMINEES




Best Actress in a Supporting Role

WINNER

NOMINEES




Best Director

WINNER

NOMINEES




Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen

WINNER

NOMINEES




Shine: Jan Sardi (screenplay), Scott Hicks (story)

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published

WINNER

NOMINEES




Best Cinematography

WINNER

NOMINEES




Best Art Direction-Set Decoration

WINNER

NOMINEES




Best Costume Design

WINNER

NOMINEES




Best Sound

WINNER

NOMINEES




Best Film Editing

WINNER

NOMINEES


Fargo: Ethan Coen (as Roderick Jaynes), Joel Coen (as Roderick Jaynes)


Best Effects, Sound Effects Editing

WINNER

NOMINEES


Best Effects, Visual Effects

WINNER

NOMINEES


Best Makeup

WINNER

NOMINEES


Best Music, Original Song

WINNER

Evita: Andrew Lloyd Webber (music), Tim Rice (lyrics)
For the song "You Must Love Me".

NOMINEES

Up Close & Personal: Diane Warren
For the song "Because You Loved Me".

One Fine Day: James Newton Howard, Jud Friedman, Allan Dennis Rich
For the song "For the First Time".


That Thing You Do!: Adam Schlesinger
For the song "That Thing You Do!".

Best Music, Original Dramatic Score

WINNER

NOMINEES




Best Music, Original Musical or Comedy Score

WINNER

NOMINEES




Best Short Film, Animated

WINNER

NOMINEES



Best Short Film, Live Action

WINNER

NOMINEES




Best Documentary, Short Subjects

WINNER

NOMINEES




Best Documentary, Features

WINNER

NOMINEES




Best Foreign Language Film

WINNER

Kolya
Czech Republic.

NOMINEES


A Chef in Love
Georgia.

Ridicule
France.

Honorary Award

WINNER

Michael Kidd
In recognition of his services to the art of the dance in the art of the screen.

NOMINEE

Medal of Commendation

WINNERS

Bud Stone
For outstanding service and dedication in upholding the high standards of the Academy.

Volker Bahnemann
For outstanding service and dedication in upholding the high standards of the Academy.

Award of Commendation

WINNER

Joe Lombardi
In celebration of 50 years in the motion picture industry. His knowledge and leadership in the field of pyrotechnics and special effects along with his uncompromising promotion of safety on the set have established the standard for today's special effects technicians (plaque).

Irving G. Thalberg Memorial Award

WINNER

Academy Award of Merit

WINNER

(Imax Systems Corporation)
For the method of filming and exhibiting high-fidelity, large-format, wide-angle motion pictures.
(Upgrade from Scientific and Engineering Award in 1986.)

Scientific and Engineering Award

WINNERS

John Schlag, Brian Knep, Zoran Kacic-Alesic, Tom Williams
For the development of the Viewpaint 3D Paint System for film production work.

William Reeves
For the original concept and the development of particle systems used to create computer generated visual effects in motion pictures.

Jim Hourihan
For the concept and design of the Dynamation software system for motion picture visual effects.

Jonathan Erland, Kay Beving Erland
For the development of the Digital Series Traveling Matte Backing System used for composite photography in motion pictures.

Technical Achievement Award

WINNERS

Perry Kivolowitz, Garth Dickie
For the primary design (Perry Kivolowitz) and for the development
(Garth Dickie) of the algorithms, for the shape-driven warping and morphing subsystem of the Elastic Reality Special Effects System.

Kenneth Perlin
For the development of Perlin Noise, a technique used to produce natural appearing textures on computer generated surfaces for motion picture visual effects.

Nestor Burtnyk (National Research Council of Canada), Marceli Wein (National Research Council of Canada)
For their pioneering work in the development of software techniques for Computer Assisted Key Framing for Character Animation.

Grant Loucks
For the concept and specifications of the Mark V Director's Viewfinder.

Brian Knep, Craig Hayes, Rick Sayre, Tom Williams
For the creation and development of the Direct Input Device.

James Kajiya, Timothy Kay
For their pioneering work in producing computer generated fur and hair in motion pictures.

Jeffery Yost, Christian Rouet, David Benson, Florian Kainz
For the development of a system to create and control computer generated fur and hair in motion pictures.

Richard A. Prey, William N. Masten
For the design and development of the Nite Sun II lighting crane and camera platform.

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.