Awards for 1991

Oscar

Best Picture

WINNER

NOMINEES




Best Actor in a Leading Role

WINNER

NOMINEES




Best Actress in a Leading Role

WINNER

NOMINEES




Best Actor in a Supporting Role

WINNER

NOMINEES




Best Actress in a Supporting Role

WINNER

Ghost: Whoopi Goldberg
Over the weekend of February 2nd, 2002, the Oscar statuette "disappeared" from a sealed shipping container. Goldberg, via the Academy, had sent it back to the manufacturer of the statuettes, R.S. Owens Co. of Chicago, for cleaning and replating. Allegedly the statuette was found in a trash bin at Ontario, Calif., airport on Tuesday, 5 February. "Oscar will never leave my house again", Goldberg commented in a statement.

NOMINEES




Best Director

WINNER

NOMINEES




Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen

WINNER

NOMINEES




Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium

WINNER

NOMINEES




Best Cinematography

WINNER

NOMINEES




Best Art Direction-Set Decoration

WINNER

NOMINEES




Best Costume Design

WINNER

NOMINEES




Best Sound

WINNER

NOMINEES




Best Film Editing

WINNER

NOMINEES




Best Effects, Sound Effects Editing

WINNER

NOMINEES


Best Makeup

WINNER

NOMINEES


Best Music, Original Song

WINNER

Dick Tracy: Stephen Sondheim
For the song "Sooner or Later (I Always Get My Man)".

NOMINEES

Young Guns II: Jon Bon Jovi
For the song "Blaze of Glory".

Postcards from the Edge: Shel Silverstein
For the song "I'm Checkin' Out".

The Godfather: Part III: Carmine Coppola (music), John Bettis (lyrics)
For the song "Promise Me You'll Remember".

Home Alone: John Williams (music), Leslie Bricusse (lyrics)
For the song "Somewhere in My Memory".

Best Music, Original Score

WINNER

NOMINEES




Best Short Film, Animated

WINNER

NOMINEES


Best Short Film, Live Action

WINNER

NOMINEES




Best Documentary, Short Subjects

WINNER

NOMINEES




Best Documentary, Features

WINNER

NOMINEES




Best Foreign Language Film

WINNER

Journey of Hope
Switzerland.

NOMINEES


The Nasty Girl
Germany.

Open Doors
Italy.

Ju Dou
China.

Special Achievement Award

WINNER

Honorary Award

WINNERS

Sophia Loren
For a career rich with memorable performances that has added permanent luster to our art form.

Myrna Loy
In recognition of her extraordinary qualities both on screen and off, with appreciation for a lifetime's worth of indelible performances. (Oscar statuette) - Myrna Loy was not present at the awards ceremony. She gave her acceptance speech live via satellite from her Manhattan appartment.

Medal of Commendation

WINNER

Roderick T. Ryan, Geoffrey Williamson
In appreciation for outstanding service and dedication in upholding the high standards of the Academy of Motion Picture Arts and Sciences.

Irving G. Thalberg Memorial Award

WINNERS


Academy Award of Merit

WINNER

(Eastman Kodak)
For the development of T-grain technology and the introduction of EXR color negative films which utilize this technology.

Scientific and Engineering Award

WINNERS

Bruce Wilton (Mechanical Concepts, Inc.), Carlos Icinkoff (Mechanical Concepts, Inc.)
For the development of the Mechanical Concepts optical printer platform.

(Engineering Dept. of Arnold and Richter (ARRI))
For the continuing design improvements of the Arriflex BL Camera System, culminating in the 35BL-4S model.

(Fuji Photo Film Co., Ltd.)
For the development and introduction of the F-Series of color negative films covering the range of film speeds from EI 64 to EI 500.

Technical Achievement Award

WINNERS

William L. Blowers (Belco Associates, Inc.), Thomas F. Denove (Belco Associates, Inc.)
For the development and manufacture of the Belco Denove Cinemeter.

Iain Neil, Takuo Miyagishima (Panavision, Inc.)
For the optical design (Neil), the mechanical design (Miyagishima) and for the concept and development (Panavision) of the Primo Series of spherical prime lenses for 35mm cinematography.

Manfred G. Michelson (Technical Film Systems, Inc.)
For the design and development of the first sprocket-driven film transport systemfor color print film processors which permits transport speeds in excess of 600 feet per minute.

John W. Lang (Bell and Howell Company), Walter Hrastnik (Bell and Howell Company), Charles J. Watson (Bell and Howell Company)
For the development and manufacture of a modular continuous contact motion picture film printer.

Christopher Gilman (Diligent Dwarves Effects Lab), Harvey Hubert Jr. (Diligent Dwarves Effects Lab)
For the development of the Actor Climate System, consisting of heat-transferring undergarments.

Jim Graves (J and G Enterprises)
For the development of the Cool Suit System, consisting of heat-transferring undergarments.

Bengt O. Orhall (AB Film-Teknik), Kenneth Lund (AB Film-Teknik), Bjorn Selin (AB Film-Teknik), Kjell Högberg (AB Film-Teknik)
For the development and manufacture of the Mark IV film subtitling processor, which has increased the speed, simplified the operation, and improved the quality of subtitling.

Richard Mula (HydroImage, Inc.), Pete Romano (HydroImage, Inc.)
For the development of the SeaPar 1200 watt HMI underwater lamp which provides a safe, portable HMI light fixture to be used on either wet or dry sets.

Dedo Weigert (Dedo Weigert Film GmbH)
For the development of the Dedolight, a miniature low-voltage tungsten-halogen lighting fixture capable of being hidden in practical locations.

Fred Kolb Jr., Paul Preo
For the concept and development of a 35mm projection test film by which projection parameters may be evaluated.

Peter Baldwin, Paul Kiankhooy (Lightmaker Co.)
For the design (Baldwin) and for the development of the Lightmaker AC/DC HMI ballast.

(All-Union Cinema, Photo Research Institute (NIKFI))
For continuously improving and providing 3-D presentation to Soviet motion picture audiences for the last 25 years.

Gordon E. Sawyer Award

WINNER

Stefan Kudelski

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.