Awards Central

Awards for 1989

Oscar

Best Picture

WINNER

NOMINEES




Best Actor in a Leading Role

WINNER

NOMINEES




Best Actress in a Leading Role

WINNER

NOMINEES




Best Actor in a Supporting Role

WINNER

NOMINEES




Best Actress in a Supporting Role

WINNER

NOMINEES




Best Director

WINNER

NOMINEES




Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen

WINNER

Rain Man: Ronald Bass (screenplay), Barry Morrow (screenplay/story)

NOMINEES



A Fish Called Wanda: John Cleese (screenplay/story), Charles Crichton (story)

Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium

WINNER

NOMINEES




Best Cinematography

WINNER

NOMINEES




Best Art Direction-Set Decoration

WINNER

NOMINEES




Best Costume Design

WINNER

NOMINEES




Best Sound

WINNER

NOMINEES




Best Film Editing

WINNER

NOMINEES




Best Effects, Sound Effects Editing

WINNER

NOMINEES


Best Effects, Visual Effects

WINNER

NOMINEES


Best Makeup

WINNER

NOMINEES


Best Music, Original Song

WINNER

Working Girl: Carly Simon
For the song "Let the River Run".

NOMINEES

Bagdad Cafe: Bob Telson
For the song "Calling You".

Buster: Lamont Dozier (music), Phil Collins (lyrics)
For the song "Two Hearts".

Best Music, Original Score

WINNER

NOMINEES




Best Short Film, Animated

WINNER

NOMINEES


Best Short Film, Live Action

WINNER

NOMINEES


Best Documentary, Short Subjects

WINNER

NOMINEES




Best Documentary, Features

WINNER

NOMINEES




Best Foreign Language Film

WINNER

NOMINEES

Hanussen
Hungary.



Special Achievement Award

WINNER

Who Framed Roger Rabbit: Richard Williams
For animation direction and creation of the cartoon characters.

Honorary Award

WINNERS

(National Film Board of Canada)
In recognition of its fiftieth anniversary and its dedicated commitment to originate artistic, creative and technological activity and excellence in every area of filmmaking.

(Eastman Kodak Co.)
For 100 years of service and achievement.

Academy Award of Merit

WINNER

Ray Dolby (Dolby Laboratories), Ioan Allen (Dolby Laboratories)
For their continuous contributions to motion picture sound.

Scientific and Engineering Award

WINNERS

Roy W. Edwards (Engineering staff of Photo-Sonics Inc.)
For the design and development of the Photo-Sonics 35m-4ER high-speed motion picture with Reflex Viewing and Video Assist.

(Arnold & Richter engineering staff of Otto Blaschek and Arriflex Corp.)
For the concept and engineering of the Arriflex 35-3 motion picture camera.

Bill Tondreau (Tondreau Systems), Alvah J. Miller (Lynx Robotics), Paul D. Johnson (Lynx Robotics), Peter Regla (Elicon), Dan Slater (Interactive Motion Central), Bud Elam (Interactive Motion Central), Joe Parker (Interactive Motion Central), Billy Bryan (Interactive Motion Central), Jerry Jeffress, Ray Feeney, Bill Holland, Kris Brown
For their individual contributions and the collective advancements they have brought to the motion picture industry in the field of motion control technology.

Technical Achievement Award

WINNERS

Grant Loucks (Alan Gordon Enterprises), Geoffrey H. Williamson (Wilcam)
For the design concept (Loucks) and the mechanical and electrical engineering (Williamson) of the Image 300 35m high-speed motion picture camera.

Michael V. Chewey III
For the development of the motion picture industry's first paper reader incorporating microprocessor technology.

(BHP Inc., successor to the Bell & Howell professional equipment division)
For the development of a high-speed reader incorporating microprocessor technology for motion picture laboratories.

(Hollywood Film Co.)
For the development of a high-speed reader incorporating microprocessor technology for motion picture laboratories.

Bruce W. Keller (Technical Film Systems), Manfred G. Michelson (Technical Film Systems)
For the design and development of a high-speed light value controller and constant current power supply for motion picture laboratories.

Anton Lisziewicz (ISCO-OPTIC GmbH), Glenn M. Berggren (ISCO-OPTIC GmbH)
For the design and development of the Ultra-Star series of motion picture projection lenses.

James K. Branch (Spectra Cine), William L. Blowers, Nasir J. Zaidi
For the design and development of the Spectra Cine-spot 1-degree spotmeter for measuring the brightness of motion picture screens.

Bob Badami (Offbeat Systems), Dick Bernstein (Offbeat Systems), Bill Bernstein (Offbeat Systems)
For the design and development of the Streamline Scoring System, Mark IV, for motion picture music editing.

Gary Zeller (Zeller Intl. Ltd.)
For the development of Zel-Jel fire protection barrier for motion picture stunt work.

Emanual Trilling (Trilling Resources Ltd.)
For the development of Stunt-Gel fire protection barrier for motion picture stunt work.

Paul A. Roos
For the invention of a method known as Video Assist, whereby a scene being photographed on a motion picture film can be be viewed on a monitor and/or recorded on videotape.

Gordon E. Sawyer Award

WINNER

Gordon Henry Cook

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.