Awards for 1974

Oscar

Best Picture

WINNER

The Sting: Tony Bill, Michael Phillips, Julia Phillips
Julia Phillips became the first female producer to win the Best Picture category.

NOMINEES




Best Actor in a Leading Role

WINNER

NOMINEES




Best Actress in a Leading Role

WINNER

A Touch of Class: Glenda Jackson
Glenda Jackson was not present at the awards ceremony. The film's writer-director-producer Melvin Frank accepted the award on her behalf.

NOMINEES




Best Actor in a Supporting Role

WINNER

NOMINEES




Best Actress in a Supporting Role

WINNER

Paper Moon: Tatum O'Neal
Tatum O'Neal, at age 10, became the youngest winner ever in a competitive category. (Shirley Temple had won an Honorary Award at age 6 in 1935.)

NOMINEES




Best Director

WINNER

NOMINEES




Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium

WINNER

NOMINEES




Best Writing, Story and Screenplay Based on Factual Material or Material Not Previously Published or Produced

WINNER

NOMINEES




Best Cinematography

WINNER

NOMINEES




Best Art Direction-Set Decoration

WINNER

NOMINEES




Best Costume Design

WINNER

NOMINEES




Best Sound

WINNER

NOMINEES




Best Film Editing

WINNER

NOMINEES




Best Music, Original Song

WINNER

The Way We Were: Marvin Hamlisch (music), Alan Bergman (lyrics), Marilyn Bergman (lyrics)
For the song "The Way We Were".

NOMINEES

A Touch of Class: George Barrie (music), Sammy Cahn (lyrics)
For the song "All That Love Went to Waste".

Live and Let Die: Paul McCartney, Linda McCartney
For the song "Live and Let Die".

Robin Hood: George Bruns (music), Floyd Huddleston (lyrics)
For the song "Love".

Cinderella Liberty: John Williams (music), Paul Williams (lyrics)
For the song "Nice to Be Around".

Best Music, Original Dramatic Score

WINNER

NOMINEES




Best Music, Scoring Original Song Score and/or Adaptation

WINNER

NOMINEES


Best Short Subject, Animated Films

WINNER

NOMINEES


Best Short Subject, Live Action Films

WINNER

NOMINEES


Best Documentary, Short Subjects

WINNER

NOMINEES




Best Documentary, Features

WINNER

NOMINEES




Best Foreign Language Film

WINNER

Day for Night
France.

NOMINEES


The Invitation
Switzerland.

The Pedestrian
West Germany.

Turkish Delight
Netherlands.

Honorary Award

WINNERS

Henri Langlois
For his devotion to the art of film, his massive contributions in preserving its past and his unswerving faith in its future.

Groucho Marx
In recognition of his brilliant creativity and for the unequaled achievements of the Marx Brothers in the art of motion picture comedy.

Irving G. Thalberg Memorial Award

WINNER

Jean Hersholt Humanitarian Award

WINNER

Academy Award of Merit

WINNER


Not awarded.

Scientific and Engineering Award

WINNERS

Joachim Gerb (Arnold and Richter Company), Erich Kaestner (Arnold and Richter Company)
For the development and engineering of the Arriflex 35BL motion-picture camera.

(Magna-Tech Electronic Co., Inc.)
For the engineering and development of a high-speed re-recording system for motion-picture production.

William W. Valliant (PSC Technology Inc.), Howard F. Ott (Eastman Kodak Company), Gerry Diebold (Richmark Camera Service Inc.)
For the development of a liquid-gate system for motion picture printers.

Harold A. Scheib (Research Products Inc.), Clifford H. Ellis (Research Products Inc.), Roger W. Banks (Research Products Inc.)
For the concept and engineering of the Model 2101 optical printer for motion-picture optical effects.

Technical Achievement Award

WINNERS

(Rosco Laboratories, Inc.)
For the technical advances and the development of a complete system of light-control materials for motion-picture photography.

Richard H. Vetter (Todd-AO Corp.)
For the design of an improved anamorphic focusing system for motion-picture photography.

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.