Awards for 1945

Oscar

Best Picture

WINNER

Going My Way: (Paramount)

NOMINEES

Double Indemnity: (Paramount)

Gaslight: (M-G-M)

Since You Went Away: (Selznick International Pictures)

Wilson: (20th Century Fox)

Best Actor in a Leading Role

WINNER

NOMINEES




Best Actress in a Leading Role

WINNER

NOMINEES




Best Actor in a Supporting Role

WINNER

NOMINEES




Best Actress in a Supporting Role

WINNER

NOMINEES




Best Director

WINNER

NOMINEES




Best Writing, Original Screenplay

WINNER

NOMINEES




Best Writing, Original Story

WINNER

NOMINEES




Best Writing, Screenplay

WINNER

NOMINEES




Best Cinematography, Color

WINNER

NOMINEES





Best Cinematography, Black-and-White

WINNER

NOMINEES









Best Art Direction-Interior Decoration, Black-and-White

WINNER

NOMINEES







Best Art Direction-Interior Decoration, Color

WINNER

NOMINEES






Best Sound, Recording

WINNER

Wilson: Edmund H. Hansen (20th Century-Fox SSD)

NOMINEES

Brazil: Daniel J. Bloomberg (Republic SSD)

Casanova Brown: Thomas T. Moulton (Samuel Goldwyn SSD)

Cover Girl: John P. Livadary (Columbia SSD)



Hollywood Canteen: Nathan Levinson (Warner Bros. SSD)

It Happened Tomorrow: Jack Whitney (Sound Services Inc.)

Kismet: Douglas Shearer (M-G-M SSD)


Best Film Editing

WINNER

NOMINEES




Best Effects, Special Effects

WINNER

Thirty Seconds Over Tokyo: A. Arnold Gillespie (photographic), Donald Jahraus (photographic), Warren Newcombe (photographic), Douglas Shearer (sound)

NOMINEES



Secret Command: David Allen (photographic), Ray Cory (photographic), Robert Wright (photographic), Russell Malmgren (sound), Harry Kusnick (sound)


The Story of Dr. Wassell: Farciot Edouart (photographic), Gordon Jennings (photographic), George Dutton (sound)

Wilson: Fred Sersen (photographic), Roger Heman Sr. (sound)

Best Music, Original Song

WINNER

Going My Way: Jimmy Van Heusen (music), Johnny Burke (lyrics)
For the song "Swinging on a Star".

NOMINEES

Meet Me in St. Louis: Ralph Blane, Hugh Martin
for the song "The Trolley Song"

Higher and Higher: Jimmy McHugh (music), Harold Adamson (lyrics)
For the song "I Couldn't Sleep a Wink Last Night".

Follow the Boys: Jule Styne (music), Sammy Cahn (lyrics)
For the song "I'll Walk Alone".

Sweet and Low-Down: James V. Monaco (music), Mack Gordon (lyrics)
For the song "I'm Making Believe".

Cover Girl: Jerome Kern (music), Ira Gershwin (lyrics)
For the song "Long Ago and Far Away".

Up in Arms: Harold Arlen (music), Ted Koehler (lyrics)
For the song "Now I Know".

Minstrel Man: Harry Revel (music), Paul Francis Webster (lyrics)
For the song "Remember Me to Carolina".

Brazil: Ary Barroso (music), Ned Washington (lyrics)
For the song "Rio de Janeiro".

Lady, Let's Dance!: Lew Pollack (music), Charles Newman (lyrics)
For the song "Silver Shadows and Golden Dreams".

Hollywood Canteen: M.K. Jerome (music), Ted Koehler (lyrics)
For the song "Sweet Dreams Sweetheart".

Song of the Open Road: Walter Kent (music), Kim Gannon (lyrics)
For the song "Too Much in Love".

Best Music, Scoring of a Musical Picture

WINNER

NOMINEES













Best Music, Scoring of a Dramatic or Comedy Picture

WINNER

NOMINEES



















Best Short Subject, Two-reel

WINNER

NOMINEES


Best Short Subject, One-reel

WINNER

NOMINEES




Best Short Subject, Cartoons

WINNER

NOMINEES






Swooner Crooner: (Warner Bros.)

Best Documentary, Short Subjects

WINNER

With the Marines at Tarawa: (U.S. Marine Corps)

NOMINEES

Hymn of the Nations: (Office of War Information)
Nominated as "Arturo Toscanini".

New Americans: (RKO Radio)

Best Documentary, Features

WINNER

The Fighting Lady: (20th Century-Fox, U.S. Navy)

NOMINEE

Resisting Enemy Interrogation: (U.S. Army Air Force)

Juvenile Award

WINNER

Meet Me in St. Louis: Margaret O'Brien
For outstanding child actress of 1944.

Honorary Award

WINNER

Bob Hope
For his many services to the Academy (Life Membership in the AMPAS).

Irving G. Thalberg Memorial Award

WINNER

Academy Award of Merit

WINNER


Not awarded.

Scientific and Engineering Award

WINNER

Stephen Dunn (RKO Radio SSD, Radio Corp. of America)
For the design and development of the electronic compressor-limiter.

Technical Achievement Award

WINNERS

Linwood G. Dunn, Cecil Love (Acme Tool Manufacturing Co.)
For the design and construction of the Acme-Dunn Optical Printer.

Grover Laube (20th Century-Fox Studio Camera Dept.)
For the development of a continuous loop projection device.

(Western Electric Co.)
For the design and construction of the 1126A Limiting Amplifier for variable density sound recording.


For the development and production use of the Paramount floating hydraulic boat rocker.

Gordon Jennings
For the design and construction of the Paramount nodal point tripod.

(Radio Corp. of America, RKO Radio SSD)
For the design and construction of the RKO reverberation chamber.

Daniel J. Bloomberg (Republic SSD)
For the design and development of a multi-interlock selector switch.

Bernard B. Brown, John P. Livadary
For the design and engineering of a separate soloist and chorus recording room.


For the formula and application to production of a simplified variable area sound negative developer.

Paul K. Lerpae
For the design and construction of the Paramount traveling matte projection and photographing device.

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.