Awards for 1940

Oscar

Best Picture

WINNER

NOMINEES

Dark Victory: (Warner Bros., First National)


Love Affair: (RKO Radio)


Ninotchka: (M-G-M)

Of Mice and Men: (Hal Roach)

Stagecoach: (Walter Wanger)


Best Actor in a Leading Role

WINNER

NOMINEES




Best Actress in a Leading Role

WINNER

NOMINEES




Best Actor in a Supporting Role

WINNER

NOMINEES




Best Actress in a Supporting Role

WINNER

Gone with the Wind: Hattie McDaniel
Hattie McDaniel became the first African American to be nominated for and win an Oscar.

NOMINEES




Best Director

WINNER

NOMINEES




Best Writing, Original Story

WINNER

NOMINEES




Best Writing, Screenplay

WINNER

Gone with the Wind: Sidney Howard
Posthumously. 'Sidney Howard (I)' became the first posthumous Oscar nominee and winner.

NOMINEES




Best Cinematography, Color

WINNER

NOMINEES





Best Cinematography, Black-and-White

WINNER

NOMINEES









Best Art Direction

WINNER

NOMINEES











Best Sound, Recording

WINNER

NOMINEES


Gone with the Wind: Thomas T. Moulton (Samuel Goldwyn SSD)






Of Mice and Men: Elmer Raguse (Hal Roach SSD)


The Rains Came: Edmund H. Hansen (20th Century-Fox SSD)

Best Film Editing

WINNER

NOMINEES




Best Effects, Special Effects

WINNER

The Rains Came: Fred Sersen (photographic), Edmund H. Hansen (sound)

NOMINEES

Gone with the Wind: Jack Cosgrove (photographic), Fred Albin (sound), Arthur Johns (sound)




Union Pacific: Farciot Edouart (photographic), Gordon Jennings (photographic), Loren L. Ryder (sound)

Best Music, Original Song

WINNER

The Wizard of Oz: Harold Arlen (music), E.Y. Harburg (lyrics)
For the song "Over the Rainbow"

NOMINEES

Gulliver's Travels: Ralph Rainger (music), Leo Robin (lyrics)
For the song "Faithful Forever"

Second Fiddle: Irving Berlin
For the song "I Poured My Heart Into a Song"

Love Affair: Buddy G. DeSylva
For the song "Wishing"

Best Music, Original Score

WINNER

NOMINEES











Best Music, Scoring

WINNER

NOMINEES












Best Short Subject, Two-reel

WINNER

Sons of Liberty: (Warner Bros.)

NOMINEES

Drunk Driving: (M-G-M)

Five Times Five: (RKO Radio)

Best Short Subject, One-reel

WINNER

Busy Little Bears: (Paramount)

NOMINEES



Sword Fishing: (Warner Bros.)

Best Short Subject, Cartoons

WINNER

NOMINEES

Detouring America: (Warner Bros.)

Peace on Earth: (M-G-M)

Juvenile Award

WINNER

Judy Garland
For her outstanding performance as a screen juvenile during the past year.

Honorary Award

WINNERS

Douglas Fairbanks
Recognizing the unique and outstanding contribution of Douglas Fairbanks, first president of the Academy, to the international development of the motion picture (Commemorative Award).

Jean Hersholt (president), Ralph Morgan (chairman of the executive committee), Ralph Block (first vice-president), Conrad Nagel (Motion Picture Relief Fund)
Acknowledging the outstanding services to the industry during the past year of the Motion Picture Relief Fund and its progressive leadership
(plaque).

Gone with the Wind: William Cameron Menzies
For outstanding achievement in the use of color for the enhancement of dramatic mood in the production of Gone with the Wind (plaque).

(Technicolor Co.)
For its contributions in successfully bringing three-color feature production to the screen.

Irving G. Thalberg Memorial Award

WINNER

Academy Award of Merit

WINNER


Not awarded.

Scientific and Engineering Award

WINNER


Not awarded.

Technical Achievement Award

WINNERS

George Anderson (Warner Bros. Studio)
For an improved positive head for sun arcs.

John Arnold (M-G-M Studio)
For the M-G-M mobile camera crane.

Thomas T. Moulton, Fred Albin (Sound Dept. of the Samuel Goldwyn Studio)
For the origination and application of the Delta db test to sound recording in motion pictures.

Farciot Edouart, Joseph E. Robbins, William Rudolph (Paramount Pictures, Inc.)
For the design and construction of a quiet portable treadmill.

Emery Huse (Eastman Kodak Co.), Ralph B. Atkinson (Eastman Kodak Co.)
For their specifications for chemical analysis of photographic developers and fixing baths.

Harold Nye (Warner Bros. Studio)
For a miniature incandescent spot lamp.

A.J. Tondreau (Warner Bros. Studio)
For the design and manufacture of an improved sound track printer.

F.R. Abbott, Haller Belt, Alan Cook (Bausch & Lomb Optical Co.)
Multiple Award for important contributions in cooperative development of new improved Process Projection Equipment: for faster projection lenses.

(Mitchell Camera Co.)
Multiple Award for important contributions in cooperative development of new improved Process Projection Equipment: for a new type process projection head.

(Mole-Richardson Co.)
Multiple Award for important contributions in cooperative development of new improved Process Projection Equipment: for a new type automatically controlled projection arc lamp.

Charles Handley, David Joy (National Carbon Co.)
Multiple Award for important contributions in cooperative development of new improved Process Projection Equipment: for improved and more stable high-intensity carbons.

Winton C. Hoch (Technicolor Motion Picture Corp.)
Multiple Award for important contributions in cooperative development of new improved Process Projection Equipment: for an auxiliary optical system.

Gone with the Wind: R.D. Musgrave (Selznick International Pictures Inc.)
For pioneering in the use of coordinated equipment in the production Gone with the Wind.

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.